رئیس گروه واکنش سریع کرونا: کودکان را به سفر اربعین نبرید/ لزوم توجه به علائم سرما خوردگی و اختلالات گوارشی در سفر اربعین

گروه اجتماعی الف،   4000628063

سال گذشته این موقع ها هیچ کس حتی نمی توانست اسم اربعین و سفر رفتن به یک کشور دیگر را با وجود پاندمی کرونا بیاورد؛ اما امسال کمی شرایط فرق کرده و واکسیناسیون گسترده ای که در حال انجام است برخی از محدودیت ها را برداشته است و می شود تا حدودی به این موضوع فکر کرد اما باز هم شرایط خاص خودش را دارد.

رئیس گروه واکنش سریع کرونا: کودکان را به سفر اربعین نبرید/ لزوم توجه به علائم سرما خوردگی و اختلالات گوارشی در سفر اربعین

به گزارش برنا؛ وقتی پایش را در زندگی ما گذاشت، واقعا از یک زندگی عادی محروم شدیم؛ دیگر نه سرکار رفتمان مثل قبل شد نه سفر کردنمان. کرونا همه چیز را به هم ریخت. همه چیز را.

 
هرسال این موقع ها که می شد ۴- ۵ میلیون آدم جمع می‌شدند و از روزمرگی هایشان کنده می‌شدند و یک هفته می‌رفتند یک کشور دیگر و بعد برمیگشتند وسط روزمرگی‌های دیگرشان. اربعین سفری بود که شکل و شمایل خاص خودش را داشت اما یک سفر عادی هم نبود. کرونا آن را هم از ما گرفت. سال گذشته این موقع ها هیچ کس حتی نمی توانست اسم اربعین و سفر رفتن به یک کشور دیگر را با وجود پاندمی کرونا بیاورد اما امسال یکم شرایط فرق کرده و واکسیناسیون گسترده ای که در حال انجام است برخی از محدودیت ها را برداشته است و می شود تا حدودی به این موضوع فکر کرد اما باز هم شرایط خاص خودش را دارد.

حمید سوری، اپیدمیولوژیست و رئیس گروه واکنش سریع کرونا در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی برنا گفت: همه ی دنیا به سمتی می روند که سفر های مستحب و غیر ضروری را به حداقل ممکن برسانند و حتی ممنوعیت هایی در این زمینه اعمال کردند.

او با بیان اینکه در کشور ما نیز اقداماتی صورت گرفته است تا انجام سفر اربعین به حداقل برسد اما باز هم نگرانی هایی وجود دارد که زائران سفر اربعین خودشان و اطرافیانشان را به خطر بیاندازند و عاملی برای بیماری دیگران شوند، افزود: شرط اول سفر اربعین تزریق دو دُز واکسن کرونا است اما باز هم به این موضوع به تنهایی کافی نیست.

 
سوری ادامه داد: ترجیح داده می شود افرادی که حتی دو دُز واکسن خود را تزریق کردند اما سن بالا و بیماری های زمینه ای دارند به سفر نروند و خود را در معرض خطر قرار ندهند.

رئیس گروه واکنش سریع کرونا با اشاره به اینکه مادران باردار و خانواده های دارای کودک لازم نیست به سفر بروند، افزود: نکته قابل توجه این است که کودکان به دلیل اینکه هنوز واکسینه نشدند نباید به سفر بروند چرا که با ورود واریانت ها و پیک های جدید ویروس جان کودکان به خطر می افتد.

او با بیان اینکه زائران نباید فکر کنند چون دو دُز واکسن تزریق کردند، از بیماری مصون هستند چرا که باید حتما رعایت پروتکل ها، فاصله گذاری و پرهیز از ارتباط با افراد مشکوک در دستور کار قرار گیرد، گفت: زائران به محض اینکه علائمی شبیه به سرماخوردگی و اختلالات گوارشی پیدا کردند سریعا باید تحت مراقب پرشک قرار گیرند و از جامعه جدا شوند.

سوری بیان کرد: نکته مورد توجه در تردد مسافران در  زیارت اربعین این است که  در هواپیما و اتوبوس های تردد ،حدود تراکم مسافران رعایت شود.

او با بیان اینکه بعد از بازگشت مسافران حداقل تا دو هفته  از تماس با سایر افراد اجتناب کنند همچنین در این زمینه مهمانی و دیدن زائران را ممنوع کنند، ادامه داد: بازگشت به سر کار و تعامل با افراد بعد از دو هفته و بدون هیچ گونه علائم بیماری برای زائران اربعین امکان پذیر است.

رئیس گروه واکنش سریع کرونا افزود: تمام کسانی که از سفر اربعین برمی گردند علاوه بر واکسیناسیون باید در فرودگاه از آن ها تست پی سی ار گرفته شود و اگر جواب تست آن ها مثبت شد از افراد دیگر جدا شوند.

او با اشاره به اینکه از زمان انجام تست تا جوابدهی آن افراد باید به طور جدی قرنطینه را رعایت کنند و تحت نظارت باشند، ادامه داد: اثر واکسن برای ایمنی بخشی در افراد به طور متوسط 10 تا 15 روز است بنابراین باید از تزریق آخر این مدت گذشته باشد تا بتوانند افراد به سفر بروند در غیر این صورت به معنی آن است که فرد واکسیناسیون کاملی ندارد و در معرض خطر است.

 

علاوه بر رعایت جزئیات مورد نظر در سفر اربعین باید کلیاتی توسط همه زائران مدنظر قرار گیرد که می توان به لزوم  استفاده از ماسک مناسب به طور صحیح برای همه زائرین و خادمین در موکب ها و کاروان ها در تمامی فضاها اشاره کرد .

زائران زیارت اربعین توجه داشته باشند رعایت فاصله اجتماعی توسط تمام افراد به طوری که فاصله 2 متر در تمام فضاها رعایت شود مهم است و باید توجه داشت که  شستن صحیح و مکرر دست‌ها با آب و صابون یا استفاده از ضدعفونی کننده با پایه الکل الزامی است .

در طول سفر اربعین باید از دست زدن به ماسک استفاده شده بدون دستکش خودداری شود . ماسک استفاده شده را در جیب و کیف خود قرار ندهید و ماسک را در نایلون گذاشته و در سطل زباله درب دار بیاندازید.

زائران اربعین بدانند که رعایت عدم استعمال دخانیات به دلیل تاثیر آن بر تضعیف سیستم ایمنی بدن و مستعد کردن افراد در ابتلا به ویروس الزامی است  و تجمع زائرین در مقابل موکب ها باید مدیریت شده و  به طوری باشد که فاصله دو متر از همدیگر رعایت شود و برای همین منظور معبر طراحی و علامت‌گذاری فضای مقابل موکب ها برای رعایت فاصله‌گذاری لازم است صورت گیرد.

نظر به اهمیت موضوع و توزیع غذا در ظروف یکبار مصرف در حد زیاد در طول مراسم عزاداری و همچنین حفظ سلامت مصرف کنندگان جهت توزیع موادغذایی و نوشیدنی خصوصاً موادغذایی و نوشیدنی گرم وداغ توصیه می شود که از ظروف یکبار مصرف پلی استایرینی و پی وی سی شفاف و رنگ روشن استفاده نشود و نسبت به جایگزینی آن با ظروف یکبار مصرف به ترتیب اولویت با پایه گیاهی، سلولزی(کاغذی) و آلومینیومی جهت توزیع غذا و نوشیدنی اقدام شود .

لازم است در طول سفر پسماند های تولید شده به صورت بهداشتی جمع آوری، انتقال و دفع شود. بویژه درکنار هر ایستگاه صلواتی و موکب ها سطل زباله درپوش دار یا کیسه جهت جمع آوری مرتب ظروف ولیوان های یکبار مصرف استفاده شده به تعداد مناسب نگهداری شود. از پراکندگی پسماندهای (زباله های) تولیدی به ویژه پسماندها و باقیمانده مواد غذایی در محیط و اطراف محل موکب خود داری شود.

تهویه طبیعی محل اسکان زائرین بایستی به طور مرتب انجام شود بطوری که در هیچ زمانی دارای هوای سنگین و بوی نامطبوع در محل اسکان نباشد.

باز بودن در و پنجره های مقابل هم حتی با روشن بودن کولر جهت گردش ها و باز بودن چهار طرف یا حداقل دو طرف چادر و یا کانکس محل اسکان زائرین جهت گردش مناسب هوا ضروری است.

توصیه می شود در تمامی محیط های اسکان و آشپزخانه از سیستم هواساز مناسب استفاده شود .

 

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. ایران کره جنوبی را شوکه کرد

 2. واکنش رسانه‌های غربی به رونمایی از نسخه بومی گنبد آهنین توسط جمهوری اسلامی

 3. بازگشایی مدارس؛ آموزش و پرورش: هر چه زودتر، کارشناسان سلامت: چرا عجله؟!

 4. با دانشجویان پزشکی ضعیف در کنکور چه کنیم؟ 

 5. اشتباه رئيسی در اردبیل

 6. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

 7. رویا فروشی به مشتریان ساده ایرانی در ترکیه

 8. اردوغان در کوچه بن بست

 9. سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی در مراسم معارفه!

 10. درس‌هایی از ماجرای یک استخدام که لغو شد

 11. واکنش سردار حمیدی به سرباز راهوری که ترند فضای مجازی شد چه بود؟

 12. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

 13. آقای رئیس جمهور؛‌ لطفا کمی آهسته تر!

 14. روحانی: مدعیان اسلامیت را با ترازوی اخلاق باید سنجید

 15. معاون اول قوه قضاییه: قضات از توهینی که به آنها شده ناراحت هستند

 16. نجات حیرت انگیز گوساله توسط اسب آبی

 17. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

 18. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

 19. رتبه‌بندی معلمان و سرانجام نظام پرداخت ناعادلانه

 20. بزن بزن وسط زمین چمن؛ درگیری شدید در نیمه‌نهایی آسیا

 21. تصویری از تولیت آستان قدس رضوی در حال خرید میوه از بلوار هاشمی نژاد مشهد

 22. تنش زدایی ایران و عربستان پیش چشم آمریکا؟!

 23. گزارش شنیدنی شبکه دویچه‌وله درباره حکومت فاسد الهام علی‌اف

 24. شاهزاده دبی بر روی بلندترین چرخ و فلک جهان

 25. دستور لغو استخدام دختر نماینده مجلس در وزارت نفت صادر شد

ابر آروان

آخرین عناوین