احیای ۶۸درصدی در انتظار سینمای کرونازده جهان

گروه جهان الف،   4000625059

براساس پیش‌بینی‌ها، گیشه کرونازده جهانی تا پایان سال جاری میلادی تا ۶۸ درصد نسبت به سال گذشته ترمیم خواهد شد.

احیای ۶۸درصدی در انتظار سینمای کرونازده جهان

به گزارش ایرنا، گیشه جهانی در پایان ماه اوت امسال (شهریور ۱۴۰۰) از گیشه کرونازده و ۱۲ میلیارد دلاری سال ۲۰۲۰ پیشی گرفت و حالا گزارش جدید شرکت تحلیل داده گاور استریت آنالیتیکس (Gower Street Analytics) نشان می‌دهد میزان فروش گیشه تا پایان سال جاری میلادی به ۲۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار نیز خواهد رسید.

خبر خوب این که این میزان فروش در مقایسه با سال گذشته از احیای ۶۸ درصدی گیشه حکایت دارد و خبر بد هم آن که گیشه همچنان۵۲ درصد پایین‌تر از رکورد ۴۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری سال ۲۰۱۹ بوده و از نصف میانگین ۴۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلاری سه سال پیش از شیوع کرونا، یعنی از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹، هم کمتر است.

شرکت گاور استریت برای رسیدن به این پیش‌بینی، از آمار فروش از ابتدای سال تاکنون و پیش‌بینی وضعیت گیشه در کشورهای مختلف استفاده کرده است. با گذشت ۹ ماه از سال ۲۰۲۱ تاکنون مجموع فروش گیشه بین‌المللی، به استثنای سینماهای چین، در مجموع به ۵ میلیارد و ۲۲۰ میلیون دلار رسیده و از ۵ میلیون و ۱۳۰ میلیون دلار فروش در گیشه چین تا تاریخ ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱ (۲۰ شهریور ۱۴۰۰)، پیشی گرفته است. گیشه آمریکای شمالی نیز در این ۹ ماه، در مجموع ۲ میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار فروش کرده است.  

شرکت گاور استریت پیش‌بینی می‌کند تا پایان سال جاری میلادی میزان فروش گیشه بین‌المللی به ۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار برسد و به تفکیک منطقه از اروپا، خاورمیانه و آفریقا ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، از آسیا و اقیانوسیه (به استثنای چین) ۳ میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلار و از آمریکای لاتین ۹۰۰ میلیون دلار درآمد داشته باشد. براساس پیش‌بینی‌های این شرکت، گیشه سینماهای چین و آمریکای شمالی به ترتیب سال را با ۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار و ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار فروش به پایان خواهند رساند.

اگر این پیش‌بینی‌ها به وقوع بپیوندد، چین تا پایان امسال برای دومین سال متوالی به بزرگترین بازار سینمایی جهان از لحاظ میزان فروش تبدیل می‌شود و از مجموع تمام گیشه‌های اروپایی بزرگتر خواهد شد. با وجود این، شیوع کرونا و اوضاع سیاسی بازار سینمایی چین را منزوی و فضا را برای کار هالیوود در این کشور تنگ کرده است.

به استناد گزارش گاور استریت، گیشه جهانی در چهار ماه آخر سال ۲۰۲۰ با وجود آن که بخش قبل توجهی از سینماهای جهان تعطیل بودند، حدود ۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون درآمد داشت.  در آغاز ماه سپتامبر سال ۲۰۲۰ (شهریور ۹۹)، ۷۵ درصد سینماها فعال بودند اما تا پایان سال به دنبال واکنش دولت‌ها به موج دوم و سوم کرونا، آمار سینماهای فعال به ۵۶ درصد کاهش یافت.

ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان در استان هوبی چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

این بیماری که به تدریج به کشورهای مختلف سرایت و سازمان جهانی بهداشت از آن با واژه همه‌گیری یاد کرد، تا لحظه تنظیم خبر ۲۱۹ میلیون نفر را در جهان مبتلا کرده است که از این میان بیش از چهار میلیون و ۵۵۰ هزار نفر جان باخته‌اند.

شیوع این ویروس موجب تعطیلی بسیاری فعالیت و رویدادهای مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی از جمله جشنواره‌ها، نمایشگاه ها و بسته شدن سینماها، سالن های تئاتر و کنسرت و کتابفروشی‌ها شد و تأثیرات منفی زیادی بر بازارهای جهانی و اقتصاد کشورها در بخش های گوناگون از جمله فرهنگ گذاشت.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. آیا «اشتباه از من بود»، کافی است آقای ظریف؟!

 2. "ابوالحسن بنی‌صدر" درگذشت

 3. استراتژی هزار خنجر علیه ایران، عوامل و راهکارهای آن

 4. عاقبت تبعیض: فاجعه فرار مغزها به سوی رشته های پزشکی

 5. بمب ساعتی که دولت قبل به ارث گذاشت

 6. واردات خودرو حتماً انجام می شود/سه شنبه ابهامات شورای نگهبان مرتفع می شود/ می خواهیم خودروساز داخلی از تنبلی در بیایید

 7. ناراحتی کارشناس جمهوری آذربایجان از انتشار صحبت‌های قلی‌اف در ایران

 8. بازی جدید واشنگتن با ابزارهای منطقه‌ای

 9. واکنش مردم به لفاظی‌های الهام علی‌اف

 10. اعتراف روزنامه صهیونیستی: ایران به یک قدرت هسته‌ای تبدیل شده است

 11. چرا باید جلسات کمیسیون «طرح صیانت» در مجلس، علنی باشد

 12.  ۳ اشتباهی که بنی صدر را زمین زد

 13. تکمله ای بر ماجرای اعتراف برجامی ظريف

 14. سرقت جواهرات یک زن به عنوان مامور تست کرونا

 15. اول مسئولیت پذیری، بعد عدالت‌ طلبی!

 16. چه کسی مذاکرات برجام را هدایت خواهد کرد؟/  حمله بیژن نوباوه به منتقدانی که طرح صیانت را نخوانده‌اند

 17. قالیباف با طرح صیانت مخالف است؟/ انتقاد یک نماینده از جلسات غیرعلنی مجلس

 18. وعده میرکاظمی درباره بودجه ۱۴۰۱/ اسلامی: درباره اجرای قانون هسته‌ای مجلس، اختلاف وجود دارد/ شریعتمداری: عراقچی با ظریف تفاوت دارد

 19. قابلیت‌های ایران با جمهوری آذربایجان به هیچ‌وجه قابل مقایسه نیست

 20. پیام سفرهای منطقه ای امیرعبداللهیان

 21. درآمد دوبرابری از فروش، افزایش ناچیز تولید

 22. روایت پدر و پسر از کلیپ ساختگی سیلی به یک روحانی

 23. یک دهه شصتی استاندار تهران شد

 24. دفاع قاطع کارشناس ترک از ایران در مقابل علی‌اف

 25. عزت‌الله مهرآوران بر اثر کرونا درگذشت

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین