سه رزمایش نظامی در نزدیکی مرز تاجیکستان و افغانستان برگزار می‌شود

گروه جهان الف،   4000625024

کشورهای عضو «سازمان پیمان امنیت جمعی» (CSTO) در ماه آینده میلادی سه رزمایش بزرگ در نزدیکی مرز تاجیکستان و افغانستان برگزار می‌کنند.

سه رزمایش نظامی در نزدیکی مرز تاجیکستان و افغانستان برگزار می‌شود

به گزارش ایرنا، پایگاه اطلاع رسانی «آسیا پلاس» تاجیکستان امروز (پنجشنبه) به نقل از یک منبع در وزارت دفاع این کشور نوشت: این رزمایش‌های نظامی شامل تمرینات اطلاعاتی و شناسایی، واحدهای پشتیبانی و واکنش سریع جمعی می‌شود و قرار است در ماه اکتبر در نزدیکی مرز تاجیکستان و افغانستان برگزار شود.  

به گفته این منبع که به نام وی اشاره نشده، در زمینه برگزاری این رزمایش‌های نظامی، «امام‌علی سبیرزاده » معاون اول وزیر دفاع و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تاجیکستان با «میخائیل تپلینسکی» رئیس ستاد مرکزی نیروهای مسلح روسیه در شهر دوشنبه دیدار و گفت و گو کرده است. 

به گفته وی، روزهای دقیق برگزاری این رزمایش‌های نظامی در ماه اکتبر مشخص نشده و قرار است کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) در مورد زمان دقیق، تعداد نیروها و نوع تجهیزات شرکت کننده توافق کنند.  

این منبع، هدف از برگزاری این رزمایش‌ها را ارزیابی عملی نیروها در زمینه انجام کار اطلاعاتی و تجهیزات نظامی و شناسایی کشورهای عضو بیان کرد و اظهار داشت: در طول تمرینات، تجربه سازماندهی و پشتیبانی نیروهای «CSTO » برای آماده‌سازی و اجرای عملیات مشترک مورد آزمایش و ارزیابی قرار می‌گیرد. 

وزیران دفاع و کمیته دبیران شورای امنیت سازمان پیمان امنیت جمعی یک روز قبل از برگزاری اجلاس سران این پیمان و سازمان همکاری‌های شانگهای در دوشنبه پایتخت تاجیکستان گردهم آمدند و در خصوص موضوعات مختلف از جمله امنیت کشورهای عضو این پیمان بعد از تحولات داخلی در افغانستان گفت وگو کردند. 

سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی یکی از سازمان‌های فعال رزمی و چندمنظوره در حوزه آسیای میانه و قفقاز است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، روسیه با هدف بالابردن ظرفیت‌ها و متحد نگه داشتنِ کشورهای عضو پیشین، چنین سازمانی را پایه‌ گذاری کرد.

یکی از دیگر اهداف عمدهٔ سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی، محدود کردن زمینه گسترش «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی» (ناتو) و نفوذ ایالات متحده آمریکا در حوزه کشورهای همسایه و متحدان پیشینِ آن است. 

این پیمان در ۱۵ مه ۱۹۹۲ در شهر تاشکند ازبکستان امضا شد. امضاکنندگان این پیمان کشورهای ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان روسیه بودند. جمهوری آذربایجان در ۲۴ سپتامبر ۱۹۹۳، گرجستان در ۹ دسامبر ۱۹۹۳ و بلاروس در ۳۱ دسامبر ۱۹۹۳ این پیمان را امضا نمودند و پیمان مذکور از ۲۰ آوریل ۱۹۹۴ رسماً فعالیتش را آغاز کرد.

در ماه اکتبر ۲۰۰۷، سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی موافقتنامه‌ای را با سازمان همکاری‌های شانگهای درباره‌ گسترش همکاری‌ها میان دو سازمان در حوزه مسائلی از جمله فراهم‌سازی امینت، مبارزه با جرائم و قاچاق مواد مخدر، در شهر دوشنبه امضا کرد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. آیا «اشتباه از من بود»، کافی است آقای ظریف؟!

 2. "ابوالحسن بنی‌صدر" درگذشت

 3. استراتژی هزار خنجر علیه ایران، عوامل و راهکارهای آن

 4. عاقبت تبعیض: فاجعه فرار مغزها به سوی رشته های پزشکی

 5. بمب ساعتی که دولت قبل به ارث گذاشت

 6. واردات خودرو حتماً انجام می شود/سه شنبه ابهامات شورای نگهبان مرتفع می شود/ می خواهیم خودروساز داخلی از تنبلی در بیایید

 7. ناراحتی کارشناس جمهوری آذربایجان از انتشار صحبت‌های قلی‌اف در ایران

 8. بازی جدید واشنگتن با ابزارهای منطقه‌ای

 9. واکنش مردم به لفاظی‌های الهام علی‌اف

 10. اعتراف روزنامه صهیونیستی: ایران به یک قدرت هسته‌ای تبدیل شده است

 11. چرا باید جلسات کمیسیون «طرح صیانت» در مجلس، علنی باشد

 12.  ۳ اشتباهی که بنی صدر را زمین زد

 13. تکمله ای بر ماجرای اعتراف برجامی ظريف

 14. سرقت جواهرات یک زن به عنوان مامور تست کرونا

 15. اول مسئولیت پذیری، بعد عدالت‌ طلبی!

 16. چه کسی مذاکرات برجام را هدایت خواهد کرد؟/  حمله بیژن نوباوه به منتقدانی که طرح صیانت را نخوانده‌اند

 17. قالیباف با طرح صیانت مخالف است؟/ انتقاد یک نماینده از جلسات غیرعلنی مجلس

 18. وعده میرکاظمی درباره بودجه ۱۴۰۱/ اسلامی: درباره اجرای قانون هسته‌ای مجلس، اختلاف وجود دارد/ شریعتمداری: عراقچی با ظریف تفاوت دارد

 19. قابلیت‌های ایران با جمهوری آذربایجان به هیچ‌وجه قابل مقایسه نیست

 20. پیام سفرهای منطقه ای امیرعبداللهیان

 21. درآمد دوبرابری از فروش، افزایش ناچیز تولید

 22. روایت پدر و پسر از کلیپ ساختگی سیلی به یک روحانی

 23. یک دهه شصتی استاندار تهران شد

 24. دفاع قاطع کارشناس ترک از ایران در مقابل علی‌اف

 25. عزت‌الله مهرآوران بر اثر کرونا درگذشت

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین