درس سواد رسانه و خرید واکسن

محسن مهدیان،   4000620099 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
درس سواد رسانه و خرید واکسن

 
* اگر بپرسند مهمترین و فوری ترین و اولی ترین درس سوادرسانه ای چیست؟ به فهم من، هوشیاری حین خواندن خبرست.

نسل ما خبر را با ساعت 21و ساعت14 می شناسند. عزم خود را حزم و جزم می کردیم خبرببنیم. حتا روزنامه کیهان و اطلاعات به قطع و سایزی منتشر می شد که هرجایی مثل اتوبوس و تاکسی قابل مطالعه نبود. انقدر بزرگ بود که حتما باید در مکان مشخص و با طمانینه و سرفرصت باز و مطالعه میشد. مهمترین ثمره آنروزها هوشیاری حین خواندن خبر بود. قصد می کردیم خبربخوانیم پس تماما حواس ها جمع خبر بود.

* اما با رسانه عصرشبکه، ماجرا بسیار متفاوت شد. خواندن خبر جزئی از سرگرمی ماست. در اوقات فراغت انگشت حرکت می کند و اخبار را بالا و پائین می کند. از هرجایی چه گروه خانوادگی و چه رسانه ضدانقلاب و انقلابی و کانال جوک و طنز و فیلم توامان و همزمان پیام دریافت می کنیم. بی آنکه قصد خواندن خبر داشته باشیم لابه لای عکس و فیلم و موسیقی و شعر و طنز و گپ و گفت خانوادگی خبر می رسد.

آنقدر هم انبوه است که فرصت غربال آن نیست. انقدر هم متنوع است که دلیلی ندارد وقت بگذاریم و سره و ناسره کنیم. منبع خبر نیز در عصر شبکه از پیام جدا می شود. لذا انقدر هم وقت تنگ است، که فرصت نیست برای هر پیام وقت ویژه قرار دهیم. اینجاست که سیستم دریافت وپالایش و تفسیر خبر به غیر از خودمان سپرده می شود و رسانه بجای ذهن خبر را معنا می کند. وقتی چنین شود دریافت پیام روی ناخودآگاه ذهن می رود و از کنترل ما خارج می شود. مثل پیام تبلیغاتی بین یک سریال که ممکن است در ظاهر به آن بی اعتنایی کنیم اما اثرش را روی ناخودآگاه ما می گذارد و فردای آن روز ناخواسته در بقالی سرکوچه سراغ ماستی می رویم که بیشتر تبلیغ شده است.

مهمترین درس سواد رسانه ای است هوشیار بودن هنگام خبرخواندن است. باید برخبر مسلط بود و اجازه معناسازی خبر را به رسانه ها نداد. اگر مراقبت نکنیم یک روز به خودمان می آئیم و متوجه می شویم که از مهمترین خبرها نیزبی اطلاعم.

*مثال بزنم.
شما هم ممکن است مثل من در محافل مختلف شنیده باشد که جمهوری اسلامی در خرید واکسن خارجی تعلل کرد. من همیشه در واکنش به این ادعا یک سوال ساده می پرسم. مطابق کدام دلیل؟ کدام خبر؟ کدام اظهار نظر مسوولین؟ سکوت می کنند. "شاید در دل می گویند اینکه روشن است. همه همین را می گویند"جلوتر می روم و می گویم هرکس دلیل موثر در این رابطه آورد جایزه دارد. بازهم سکوت می کنند. در نهایت می گویم اشکال ندارد. فرض که این ادعا درست باشد. حداقل برای من توضیح دهید با این گزاره چطور این اخبار رسمی را تحلیل میکنید.
ما دی ماه 17 میلیون کواکس خریدیم. اسفند ماه 2میلیون بهارات هند. مجدد بهمن یا اسفند 10 میلیون سینوفارم چین. فروردین 60 میلیون اسپوتنیک روسیه. یعنی حدود 90 میلیون خرید در انتهای 99 و 1400. دقت کنید کلا 120 میلیلون دوز می خواستیم. یعنی برکت هم تولید نمی کرد مشکلی نداشتیم.  پیش از این تاریخ ها نیزامکان خرید وجود نداشت چون شرکت ها در دوره تست واکسن بودند.

لذا اینکه برخی عزیزان گفتند چین قصد داشت به ما 18 میلیون دوز واکسن رایگان دهد، مربوط به دوران تست سینوفارم است که ما از اساس و منطقا قصد نداشتیم مردم را موش آزمایشگاهی دیگران کنیم. ولو رایگان.

اینکه به ما دادند یا ندادند هم بحث ثانوی است. بله ندادند چون یا تحریم بودیم و یا نتیجه بدعهدی تولیدکننده ها بود. مهم خیز جمهوری اسلامی برای خرید بود که انجام شد. مثلا در خرید کواکس ما جز اولین ها بودیم که هم درخواست خرید دادیم و تنها کشوری بودیم که به گفته نماینده کواکس پولش را کامل دادیم. جالب اینکه درمواردی تا سه برابر پول دادیم چون تحریم، هزینه نقل و انتقال پول را بیشتر کرده بود.

با این امار سکوت می کنند. اما آیا این آمار سری و محرمانه است؟ خیر. همه اش منتشر شده است. کافی است تیتر هرکدام را سرچ کنید. چرا ندیدم؟

-از این مصداق عبور کنید. ما حین مرور خبرهوشیار نیستیم. کلا پروسه و پروژه خبرخوانی و پالایش و تفسیر و معنای خبر را به عهده رسانه می گذاریم. هر رسانه ای بیشتر تکرار کند روی ما موثر تر است. مهم نیست سند و مدرک دارد یا خیر. هر محتوایی بیشتر تکرار شود و هیجان انگیزتر باشد ذهن ناخوداگاه ما همان را می پذیرد. مثل برند فلان رب و ماست.

*اولین درس رسانه هوشیاری است. واگرنه به خودمان می آئیم می بینیم بدیهیات را نمی دانیم. دقت دارید انشالله که اصلا سراغ عملیات رسانه دشمن نرفتم. فعلا مقصد کلام، خودمانیم.
*هوشیار خبر بخوانید.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۱۹۵۱۰۶۱۹:۱۵:۴۶ ۱۴۰۰/۶/۲۰
عاقلان دانند
ناشناس۲۱۹۵۴۵۶۰۶:۵۳:۵۲ ۱۴۰۰/۶/۲۱
عاقلان خبر یا ناقلان خبر !
ناشناس۲۱۹۵۱۲۵۱۹:۴۳:۰۹ ۱۴۰۰/۶/۲۰
به خاطر اینکه منفی بافی در تفکر عده ای بیشتر رخنه می کند و سریعا جذب می کنند
حسین۲۱۹۵۱۳۶۲۰:۰۲:۴۵ ۱۴۰۰/۶/۲۰
برای تست واکسن مشترک کوبا و پاستور و سایر واکسن های تولید داخل اشکالی نداشت مردم تست آزمایشگاهی شوند! فقط واکسن سینوفارم چین که هزاران نفر دیگه تست کرده بودند مشکل داشت؟
ناشناس۲۱۹۵۱۴۷۲۰:۱۴:۳۷ ۱۴۰۰/۶/۲۰
تعلل دولت قبل در خرید واکسن و تعویق مجوز واکسن داخلی قابل دفاع نیست.
مرتضی۲۱۹۵۱۶۶۲۰:۳۳:۵۵ ۱۴۰۰/۶/۲۰
وقتی مردم میگن واکسن نخریدید، منظور اون واکسن هایی هست که در اون زمان موجود بودند مثل فایزر، مدرنا، و استرازنکا که .. به دنبال خریدشون نرفتند. واکسن های چینی، هندی، و روسی دیرتر از اون واکسن ها به تولید انبوه رسیدند و طبیعتا ایران هم دیرتر به اونها دسترسی پیدا کرد. اون کشورهایی هم که تونستند از واکسن چینی به صورت انبوه قبل از ما استفاده کنند تماما در کارآزمایی فاز سه شرکت کردند.
ناشناس۲۱۹۵۱۸۴۲۰:۵۲:۱۴ ۱۴۰۰/۶/۲۰
خون آدمهایی که جانشان را از دست دادند بر ذمه چه کسی است؟ آیا توجیهات شما جای عزیزان ما را میگیرد؟ چرا در ایران مرگ و میر کرونایی آنقدر زیاد است؟
ناشناس۲۱۹۵۲۰۷۲۱:۰۷:۳۲ ۱۴۰۰/۶/۲۰
.. مرد حسابی کرونا در ایران حدود ۱۲۰ هزار نفر رو کشته ( که جسارتا اگر متهم به بیسوادی رسانه ای نمیکنید، باید امار واقعی بالای ۲۰۰ هزارتا باشه) ، بعد شما چی داری میگی؟ سواد رسانه داری؟ کسی از عزیزانت بخاطر کرونا رفته؟ احساس داری؟ چی هستی و داری از چی دفاع میکنی؟!!!
ناشناس۲۱۹۵۲۶۳۲۲:۱۲:۰۷ ۱۴۰۰/۶/۲۰
اگر این همه واکسن وارد کردیم چرا ۵۰ میلیون برکت قراربود تولید بشه تا ابتدای شهریور؟
ناشناس۲۱۹۵۲۷۰۲۲:۲۰:۱۶ ۱۴۰۰/۶/۲۰
به توجیهات شما کاری ندارم ولی متن را بخوانید ((برخی مواردتا سه برابر پول بیشتر دادیم چون تحریم بودیم)) بعد میگیم تحریم ها اثری نداره چوب حراج زدین به پول بیت المال
ناشناس۲۱۹۵۲۹۵۲۲:۵۹:۰۲ ۱۴۰۰/۶/۲۰
شما بگید ولی مردم الان دیگه همه شان میدونن چی به چی هستش
ناشناس۲۱۹۵۳۰۸۲۳:۰۷:۰۴ ۱۴۰۰/۶/۲۰
میشه بفرمایید چی شد که تا دو ماه پیش تحریم بودیم و همه بد عهد بودند حالا یهو همه به راه راست هدایت شدند آقای نخبه سواد رسانه؟؟؟؟؟؟
مزمز۲۱۹۵۴۱۹۰۲:۱۲:۵۹ ۱۴۰۰/۶/۲۱
گزارش مبسوط آقای مهدیان در مورد وضعیت خرید واکسن و هزینه هاش، برام یادآور صورتحسابهایی بود که خانواده تناردیه بابت هزینه های خیالی انجام شده برای رفاه و آسایش کوزتِ نگون بخت، خطاب به مادر ساده دلش میفرستادن (رمان بینوایان)!
ناشناس۲۱۹۵۴۴۵۰۵:۴۴:۱۳ ۱۴۰۰/۶/۲۱
فرانسه وزیر بهداشت سابق خودش بخاطر بخطر انداختن جان مردم در کرونا تحت تعقیب قضایی قرار داده به نظر شما تو ایران چقدر وزیر بهداشت سابق تو واردات واکسن و بحران کرونا مقصره؟
ناشناس۲۱۹۵۵۳۴۰۹:۰۹:۵۷ ۱۴۰۰/۶/۲۱
همیشه طلبکاری و برچسب زنی. اره مردمی که از بی واکسنی مردند سواد رسانه ای نداشتند!!!
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

  2. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

  3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

  4. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

  5. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

  6. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

  7. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

  8. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

  9. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

  10. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

  11. اقدام جسورانه یک سرباز وظیفه برای جلوگیری از دزدی یک شیاد از یک بانو

  12. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

  13. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

  14. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

  15. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

  16. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

  17. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

  18. اتفاق جالب در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس

  19. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

  20. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

  21. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

  22. خشک شدن خوزستان، لرستان و اصفهان تقصیر کیست؟

  23. عکس یادگاری نماینده مجلس کشورمان هنگام تماشای بازی رئال مادرید

  24. شکست گام نخست مقصرنمایی ایران در مذاکرات وین

  25. لطفاً ژست فرهنگی نگیرید

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

   2. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

   3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

   4. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

   5. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

   6. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

   7. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

   8. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

   9. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

   10. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

   11. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

   12. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

   13. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

   14. خشک شدن خوزستان، لرستان و اصفهان تقصیر کیست؟

   15. ادعای سخیف شبکه «تی.آر.تی» ترکیه درباره جزایر سه‌گانه ایرانی

   16. یادآوری حسین شریعتمداری به تیم مذاکره کننده؛ امروز چه روزی است؟!

   17. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا پرداختی‌ها در دستگاه‌های دولتی این قدر متفاوت است/ هم نیروی نظامی و هم اقتصاد قوی باید داشته باشیم/ ضرورت دارد الگوی کشاورزی تغییر کند

   18. تحریف سخنان رئیس‌جمهور به چه قیمتی؟!

   19. وعده چشم‌گیر میرکاظمی برای اقتصاد

   20. هشدار وزیر بهداشت درباره ورود سویه جدید کرونا به کشور/ روایت میرکاظمی از عقب‌ماندگی ده‌ساله در اقتصاد ایران

   21. مجلس به «نوری» برای تصدی وزارت آموزش و پرورش اعتماد کرد

   22. زاینده‌رود تا ۵ سال دیگر احیا نمی‌شود

   23. دستور اژه‌ای برای رسیدگی مجدد به پرونده مدیرعامل دیوار/مصباحی مقدم : برخی مشکلات ریشه ۵۰ ساله دارد

   24. مصباحی‌مقدم: باید مردم را به صبوری دعوت کرد/ کم‌بارش بودن کشور تقصیر دولت نیست

   25. سخنگوی دولت: دیوار میان مردم و دولت شکسته است/ مردم شاهدند که کشور ویدئوکنفرانسی اداره نمی‌شود

   آخرین عناوین

   بلیط هواپیما