جنگ رستم با دیو تعارض منافع در وزارت راه/ احتمال رد صلاحیت رؤسای نظام‌مهندسی بالا رفت

  4000617040

رستم قاسمی وزیر راه‌وشهرسازی روز گذشته با صدور بخشنامه‌ای خواستار تشدید نظارت مدیران کل استان‌ها بر اجرای موضوع «تعارض منافع» در انتخابات نظام‌مهندسی ساختمان شد.

جنگ رستم با دیو تعارض منافع در وزارت راه/ احتمال رد صلاحیت رؤسای نظام‌مهندسی بالا رفت

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، رستم قاسمی وزیر راه‌وشهرسازی روز گذشته با صدور بخشنامه‌ای خواستار  تشدید نظارت مدیران کل استان‌ها بر اجرای موضوع «تعارض منافع» در انتخابات نظام‌مهندسی ساختمان شد.

در بخشنامه صادر شده توسط قاسمی، بخشنامه قبلی که در تاریخ 2/6/1400 باعنوان «برخی مصادیق تخلفات حرفه‌ای و انتظامی جهت وحدت رویه» صادر کرده بود، مورد تأکید قرار داد.

در بخشنامه قبلی مواردی مانند استفاده از پروانه شخصی در زمان عضویت در هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی، بهره‌مندی از وام، تسهیلات یا پاداش‌های نامتعارف را از جمله موارد این تخلفات دانسته بود.

هم‌چنین بخشنامه 2/6/1400 خواستار ارسال پرونده تخلفات هریک از اعضای هیأت‌مدیره یا رؤسای سازمان به شورای انتظامی شده بود که در دوران مسؤلیت برای مقابله با این دست تخلفات، «اقدام مؤثری» انجام نداده باشند.

آن بخشنامه هم‌چنین تأکید کرده بود شورای انتظامی می‌باید پرونده متخلفان احتمالی را که دچار «تعارض منافع» در هیأت‌مدیره سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان شده‌اند، «بدون نوبت» بررسی و اعمال رأی کند.

*مفاد نظام‌نامه رفتار حرفه‌ای و اخلاقی در مهندسی ساختمان اعمال شود

موضوع دیگری که در بخشنامه روز گذشته وزیر راه‌وشهرسازی وجود داشت، ابلاغ به دستگاه نظارت استان‌ها برای اعمال مفاد «نظام‌نامه رفتار حرفه‌ای و اخلاقی در مهندسی ساختمان» در بررسی صلاحیت‌های داوطلبان بود.

وی هم‌چنین در نشستی که با مدیران کل استان‌های مختلف عصر روز دوشنبه به‌صورت مجازی داشت، تأکید کرده بود مراعات اصل جلوگیری از تعارض منافع در انتخابات پیش روی نظام‌مهندسی ساختمان ضروری است.

در نهایت به نظر می‌رسد با توجه به تأکیدات اخیر وزیر راه‌وشهرسازی و بخشنامه اخیر باید منتظر رد صلاحیت تعداد بیشتری از اعضای هیأت‌مدیره سازمان‌های نظام‌مهندسی استان‌های مختلف بود.

در استان تهران که بزرگ‌ترین سازمان نظام‌مهندسی کشور است، شنیده شده در مرحله نخست بررسی صلاحیت‌ها، 15 نفر اعضای هیأت‌مدیره فعلی و رؤسای سابق سازمان ردصلاحیت شده‌اند.

*احتمال رد صلاحیت رؤسای نظام‌مهندسی 

باتوجه به بخشنامه اخیر پیش‌بینی می‌شود حتی در صورت تأیید صلاحیت، پرونده رئیس و دیگر اعضای هیئت مدیره نظام مهندسی که مخالفت مؤثری با تخلفات حرفه‌ای نداشته‌اند، برای بررسی و صدور حکم به شورای انتظامی ارجاع شود.

به این ترتیب احتمالاً باید منتظر حذف افراد بیشتری از هیأت‌مدیره و رؤسای سازمان‌های نظام‌مهندسی سراسر کشور از گردونه رقابت‌های انتخاباتی بدلیل عدم مراقبت از موضوع «تعارض منافع» بود.

 

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. واکنش رسانه‌های غربی به رونمایی از نسخه بومی گنبد آهنین توسط جمهوری اسلامی

  2. با دانشجویان پزشکی ضعیف در کنکور چه کنیم؟ 

  3. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

  4. اردوغان در کوچه بن بست

  5. سیف، رییس اسبق بانک مرکزی، به ۱۰ سال حبس محکوم شد

  6. چرا باید جلسات کمیسیون «طرح صیانت» در مجلس، علنی باشد

  7. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

  8. ضرغامی: کوروش شاید اولین کسی است که تلاش کرد اقوام را به وحدت برساند / پاسارگاد نمادی از مدنیت است

  9. دفاع قاطع کارشناس ترک از ایران در مقابل علی‌اف

  10. رونمایی غرورانگیز از دستیابی ایران به فناوری پرتاب سرد موشک‌های پدافندی

  11. درس‌های محکومیت سیف و عراقچی برای سیاسیون

  12. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

  13. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

  14. نظر نادران درباره پاشنه آشیل دولت رئیسی/ چرا نیکزاد پیشنهاد وزارت در دولت رئیسی را نپذیرفت؟/ توضیحات اشتری درباره فیلم بازداشت دختر جوان/ جنجال «رتبه‌بندی معلمان» در مجلس

  15. هجمه ناشیانه به مجلس یازدهم

  16. معاون اول قوه قضاییه: قضات از توهینی که به آنها شده ناراحت هستند

  17. رتبه‌بندی معلمان و سرانجام نظام پرداخت ناعادلانه

  18. توکلی: دفاع از مردم به معنای افکار سوسیالیستی نیست/ توضیحات طحان‌نظیف درباره محرمانه‌بودن دلایل ردصلاحیت‌ها/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از تفاوت‌های هاشمی و روحانی

  19. تنش زدایی ایران و عربستان پیش چشم آمریکا؟!

  20. گزارش شنیدنی شبکه دویچه‌وله درباره حکومت فاسد الهام علی‌اف

  21. قابلیت‌های ایران با جمهوری آذربایجان به هیچ‌وجه قابل مقایسه نیست

  22. نجات حیرت انگیز گوساله توسط اسب آبی

  23. احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

  24. ایرانی‌ها بازهم بزرگ ترین خریداران خانه در ترکیه شدند! / خرید ۱۳۲۳ خانه در یک ماه

  25. متولیان سلامت چطور درباره آمار سرانه پزشک در ایران به خطا افتاده‌اند؟

  ابر آروان

  آخرین عناوین