"یوون ریدلی" خبرنگار سرشناس انگلیسی در گفتگو اختصاصی با "الف" بررسی کرد کدام کشورها آرامش افغانستان را نمی خواهند؟!/ آمریکا در افغانستان دنبال جنجال های تبلیغاتی بود

  4000616080 ۷۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

تحلیلگر مشهور انگلیسی می گوید کشورهایی که مایل نیستند افغانستان آینده موفقیت آمیزی داشته باشد شاملِ عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اسرائیل و هند هستند. سه کشور اول با ایران روابط چالشی دارند و مدت هاست که علیه تهران "جنگی در سایه" را به پیش می برند. به اعتقاد او آمریکا نیز به جای واقعیت ها فقط به دنبال جنجال های تبلیغاتی در افغانستان بوده است.

 *گفتگوی «دیلی اکسپرس» با «ریدلی» پس از آزادی اش از دست طالبان

افغانستان روزهای پرتنش و حساسی را سپری می کند. پس از اقدام دولت آمریکا به ریاست جمهوری "جو‌بایدن" مبنی بر خارج کردن کلیه نظامیان آمریکایی از افغانستان، طالبان با اوج گیری قابل توجهی در صحنه این کشور ظاهر شد و توانست در مدت زمانی کمی تا کابل پایتخت افغانستان پیشروی کند و عملا قدرت را در این کشور قبضه کند(البته که هنوز به صورت پراکنده مقاومت های مسلحانه و مردمی در افغانستان علیه طالبان وجود دارند). 

با این همه، در شرایط فعلی پرسش های فراوانی در مورد آینده افغانستان و این مساله که تشکیل حکومت طالبان می تواند حامل چه پیامدهای داخلی و بین المللی برای افغانستان باشد، مطرح می شوند. 

در این راستا "یوون ریدلی" خبرنگار و تحلیلگر مشهور انگلیسی که در سال 2001 و قبل از حمله آمریکا و ناتو به افغانستان، توسط دولت وقت طالبان در افغانستان دستگیر شد و دستگیریِ یازده روزه وی توسط طالبان با جنجال های جهانی فراوانی همراه شد در گفتگوی اختصاصی با "پایگاه خبری الف"، به سوال هایی در مورد تجربه اسارت خود توسط طالبان و همچنین پیش بینی آینده افغانستان در سایه حکومت طالبان پاسخ داده است. 

مشروح گفتگو با یوون ریدلی را در ادامه بخوانید. 

*دلیل بازداشت شما در سال 2001 توسط گروه طالبان چه بود؟ لطفا به صورت مختصر تجربه خود را از اسارت به دست گروه مذکور بیان کنید.

من به عنوان خبرنگار و به دلیلِ ورود غیرقانونی به خاک افغانستان و عدم دریافت ویزا، توسط گروه طالبان بازداشت شدم. در طول 11 روزی که توسط طالبان در بازداشت بودم، آن ها بارها و بارها پیش از آنکه من را به دلایل انسان دوستانه آزاد کنند، تحت بازجویی قرار دادند. آن ها در نهایت قانع شدند که من یک ژورنالیست هستم و کاری غیر از این ندارم از این رو از بازداشت طولانی‌مدتِ من خوداری کردند و در نهایت من به مقام های ارشد دولت های افغانستان و انگلستان تحویل داده شدم. 

*آیا نکته خاصی در دوران بازداشتتان توسط گروه طالبان، نظر شما را به خود جلب کرد؟ 

در روز چهارمِ بازداشتم، بازجوهای طالبان با یک پرونده قطور که حاویِ اطلاعات بانکی غلط و عکس ها و مدارک شناساییِ دست کاری شده بود آمدند و سعی داشتند مرا به عنوان یک مامور ام آی سیکس)MI6 سازمان جاسوسی بریتانیا) که با یک مامور موساد ازدواج کرده، معرفی کنند. نمونه مشابهی از اطلاعات پرونده مذکور به شبکه الجزیره نیز داده شد و آن ها نیز از اطلاعات آن استفاده کردند اما خیلی زود فهمیدند که این اطلاعات غلط و جعلی هستند. بعدها منابع آگاه به من اطلاع دادند که این پرونده به احتمال فراوان توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا "سیا" به طالبان داده شده است. دلیل اصلی این مساله نیز این بوده که آن ها خوشحال می شدند اگر طالبان مرا بکشد و سپس با استفاده از همین رویداد بتوانند در جهان تبلیغات راه بیندازند و بگویند که طالبان یک رژیم شرور هستند و باید علیه آن ها اقدامات جدی انجام شود! من حتی بعدا متوجه شدم که هر فرد دیگری نیز جای من بود آمریکایی ها این کار را انجام می دادند زیرا هدف آن ها نه بیان واقعیت ها بلکه جنجال سازی و استفاده ابزاری از آن بود. 

*در وضعیت کنونی، برخی کارشناسان در مورد اختلافات میان شعبه ها و طیف های مختلف در چهارچوب گروه طالبان سخن می گویند(نظیر حقانی ها یا ازبک و تاجیک ها). بدون تردید این مساله در نوع خود بر آینده افغانستان نیز تاثیرات فراوانی دارد. شما در این رابطه چه نظری دارید؟ آیا این مساله تهدیدی جدی برای طالبان و آینده افغانستان است؟ 

تمامی ائتلاف های مشابه نیز از چالش های اینچنینی رنج می برند. ازبک ها، تاجیک ها و حقانی ها به کلیت و موجودیت طالبان نیاز دارند تا از طریق آن بتوانند در میز قدرتِ افغانستان صاحب یک کرسی باشند. آن ها به خوبی می دانند که بدون طالبان و اینکه ذیل پرچم طالبان باشند(صرفا با تکیه به توانمندی های خود) یکچنین امری محقق نخواهد شد.

*اخیر ما شاهد حملات مرگبار تروریستی به فرودگاه کابل بودیم. حملاتی که موجب کشته شدن 13 تفنگدار آمریکایی و ده ها شهروند افغان شدند. به نظر شما پیام این حملات چه بود؟ تحلیل شما از این مساله چیست؟ 

این حملات آنطور که به ما گفته شده کار گروهِ موسوم به "داعشِ خراسان" بوده و من هیچ دلیلی نمی بینم که در این رابطه شک داشته باشم. در رابطه با وقوع یکچنین حمله ای پیشتر هشدارهای فراوانی صادر شده بود. حتی طالبان نیز در این رابطه هشدارهایی را داده بودند و حمله دقیقا در منطقه ای که برقراری امنیت آن برعهده نیروهای آمریکایی بود صورت گرفت. جدای از غیرنظامیان افغان و نیروهای آمریکایی، 28 نفر از نیروهای طالبان نیز بر اثر این حملات تروریستی جان خود را از دست دادند. با این حال، در بحبوحه این حملات حتی کشورهای غربی نیز عمده تمرکز خود را بر تفنگداران آمریکایی و آنچه شجاعت های آن ها عنوان شده قرار دادند و عملا مساله کشته شدن ده ها غیرنظامی افغان خیلی زود مورد بی‌توجهی قرار گرفت. مساله ای که چندان خوشایند و خوب نیست. 

*آیا شما فکر نمی کنید که خروج آمریکا از افغانستان تا حد زیادی مرتبط با راهبرد کلان‌تر این کشور جهت مهارِ چین بوده است، مخصوصا با توجه به این مساله که افغانستان با چین مرز مشترک دارد و برخی ابتکارهای اقتصادی چین نظیر ابتکار "یک کمربند یک راه" نیز به نوعی با امنیت و ثبات افغانستان گره خورده اند؟ 

شاید اینطور باشد با این حال من فکر می کنم که آمریکایی ها فقط و فقط به دنبال این بودند که خود را هر چه سریع تر از باتلاق افغانستان رهایی بخشند و در این مسیر هزینه های زیادی را نیز متقبل شدند. با این همه نمی‌توان انکار کرد که بخش زیادی از توان سیاست خارجی آمریکا معطوف به مهار چین به عنوان اصلی ترین رقیب این کشور در عرصه جهانی است.

*پیش بینی شما از آینده افغانستان چیست؟ آیا این کشور رویِ صلح و آرامش را به خود خواهد دید یا بار دیگر غرق جنگ و هرج و مرج خواهد شد؟ 

به نظرم اگر دخالت های مخرب خارجی در افغانستان روی ندهند، این کشور بار دیگر می تواند وضعیت خوبی پیدا کند و حتی وضعیت اقتصادی آن نیز با احیای مسیرهای تجاری و اقتصادی نظیر جاده ابریشم تقویت شوند. افغانستان کشوری است که از منابع معدنی و همچنین دیگر منابع طبیعی غنی و پُرباری برخوردار است. منابع  معدنی که تقریبا دست نخورده و بکر هستند. از سویی افغانستان جایگاه و موقعیتی کلیدی در منطقه دارد و بخشی راهبردی از مسیر تجاری است که در برگیرنده و اتصال دهده کشورهایی نظیر  روسیه، ترکیه، ایران، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و چین است. از این رو به نفع تمامی این کشورهاست که طالبان در افغانستان، آینده ای صلح آمیز را ایجاد کنند. 

کشورهایی که مایل نیستند افغانستان آینده موفقیت آمیزی داشته باشد شاملِ عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اسرائیل و هند هستند. سه کشوری که با ایران روابط چالشی دارند و مدت هاست که علیه تهران "جنگی در سایه" را به پیش می برند. بدون تردید اگر در افغانستان صلح و ثبات برقرار شود، این مساله خبر و رویدادی خوب برای ایران خواهد بود. این مساله مخصوصا با توجه به اینکه ایران و افغانستان مرز زمینی طولانی با یکدیگر دارند، از اهمیت زیادی برخوردار است. به نحو مشابهی، افغانستان مرزی طولانی و پُر از راه های نفوذ را نیز با پاکستان دارد و اگر روابط رو به رشد و گسترده ای میان کابل و اسلام آباد شکل بگیرد، این موضوع با واکنش منفی از سوی دولت هند رو به رو خواهد شد. نباید فراموش کرد که هند روابط پُرچالش و خصمانه ای را با پاکستان به دلیل درگیری ها با این کشور در مورد منطقه کشمیر دارد. در شرایط فعلی، در بسیاری از شبکه های اجتماعی نیز اخبار جعلی و نادرستی در مورد طالبان منتشر می شود که این مساله تا حدی به برخی رسانه های هندی نیز راه پیدا کرده است.  

اینکه آیا آمریکا به همراه ناتو و اروپا خود را از عرصه تحولات افغانستان کاملا کنار کشیده اند یا خیر مطلبی است که باید صبر کرد و در ادامه راه دید. با این حال آنچه در شرایط کنونی روشن است این است که طالبان، زمان و تلاش های فراوانی را بر مساله توسعه روابط با چین و دیگر همسایگان افغانستان صرف می‌کنند. این رویکرد در نوع خود از جانب کشورهای غربی می تواند به مثابه یک تهدید درک شود. با این حال آنچه که در ادامه راه اتفاق خواهد افتاد صرفا با گذشت زمان معلوم می شود. 

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۱۸۸۶۴۵۱۲:۳۲:۴۰ ۱۴۰۰/۶/۱۷
به ترتیب اولویت، پاکستان، چین، روسیه و... آرامش در افغانستان را نمی خواهند.
ناشناس۲۱۸۸۷۲۶۱۳:۰۸:۲۷ ۱۴۰۰/۶/۱۷
قطعا پاکستان آرامش افغانستان رو میخواد چون گروه های معدود مخالف و پر سر و صدا رو با همکاری طالبان سرکوب کرد. وقتی بیشتر کشور دست طالبان هست و طالبان با حمایت بالای شصت درصد در حال تشکیل دولت است هر گروه مخالف و حامی اونها کشورهایی خواهند بود که به دنبال جنگ داخلی در افغانستان هستند. این کامنت به معنی تایید طالبان نیست بلکه از منظر جلوگیری از جنگ داخلی و ثبات در افغانستان نوشته می شود.
ناشناس۲۱۸۹۱۱۷۱۵:۳۸:۴۸ ۱۴۰۰/۶/۱۷
به گزارش فاکس نیوز به نقل از منابعی در فرماندهی سنتکام آمریکا ، پاکستان با حملات پهپادی و ۲۷ هلیکوپتر حامل نیروهای ویژه این کشور، به طالبان در جبهه پنجشیر کمک می‌کند.
ناشناس۲۱۸۹۲۲۰۱۶:۲۰:۵۵ ۱۴۰۰/۶/۱۷
لازم است ترکیه گوشمالی سختی به پاکستان دهد
ناشناس۲۱۸۹۱۳۲۱۵:۴۳:۳۰ ۱۴۰۰/۶/۱۷
همین حالا رییس سازمان امنیت پاکستان در افغانستان چه کار می کند؟ رفته تعطیلات؟
ناشناس۲۱۸۹۱۴۷۱۵:۵۱:۰۷ ۱۴۰۰/۶/۱۷
نقش منفی پاکستان در تحولات افغانستان آن قدر آشکار است که مردم افغانستان دیروز در این کشور و حتی در تهران و مشهد در جلوی سفارت و کنسولگری پاکستان علیه این کشور تظاهرات کردند.
ناشناس۲۱۸۹۲۴۲۱۶:۳۰:۲۳ ۱۴۰۰/۶/۱۷
ظاهرا شما از .. پاکستان این کامنت را گذاشته ای.
ناشناس۲۱۸۹۹۶۳۲۳:۳۳:۲۴ ۱۴۰۰/۶/۱۷
اگر طالبان حمایت بالای شصت درصد محبوبیت داشت انتخابات برگزار می کرد. آنها خوب می دانند که چه قدر مورد تایید مردم هستند.
ناشناس۲۱۸۸۷۴۹۱۳:۱۸:۳۹ ۱۴۰۰/۶/۱۷
امریکا تسلط بر افغانستان را برای مهار ایران و چین و روسیه و هند می خواست اما بعد از گذشت 20 سال مفتضحانه شکست خوردند و فرار کردند.
ناشناس۲۱۸۸۸۰۸۱۳:۴۰:۰۲ ۱۴۰۰/۶/۱۷
آمریکا چشم طمع به هیچ کجای جهان نداشته و نخواهد داشت . آمریکا از خود آمریکا میتواند بر کل دنیا احاطه داشته و جهان را کنترل کند
ناشناس۲۱۸۹۸۶۶۲۲:۱۶:۱۴ ۱۴۰۰/۶/۱۷
حملات امریکا به افغانستان و عراق و سوریه و لیبی خلاف گفته شما را ثابت میکند.
ناشناس۲۱۹۰۱۷۰۰۷:۵۶:۲۴ ۱۴۰۰/۶/۱۸
دقیقا همینطوره که گفتید. مگر الان در ایران حضور داره؟ ولی کاملا ایران رو زیر فشار خودش قرار داده و حتی چین و روسیه هم نمیتونن با خواسته های امریکا مقابله کنن.
ناشناس۲۱۹۰۲۷۸۰۹:۴۸:۳۰ ۱۴۰۰/۶/۱۸
اخی امریکایی نازنین. وقتی مخالفت با وضعیت فعلی در اینجا سبب میشود بجای مرگ بر امریکا و مرگ بر اسراییل، مجیز گوی این دو شوید فرقی با این مگ مگ گویان ندارید! فقط واکنش ابلهانه به شعارهای ابلهانه بصورت منفی همانها!
ناشناس۲۱۸۸۸۲۰۱۳:۴۳:۰۰ ۱۴۰۰/۶/۱۷
مقر ومخفیگاه القاعده افغانستان بود همان القاعده ای که برج های دوقلو را فرو ریخت و برای آمریکایک تهدید بالقوه بود پس آمریکا باید با آنها وارد جنگ می شد ایران هم در همان زمان برای این کار با آمریکا همکاری کرد (هرچند بعدها بوش با بستن چشم خود ایران را محور شرارت نامید ) اشتباه آمریکا این بود که بعد از شکست القاعده باید از افغانستان خارج می شد که نشد و هزینه های جانی ومالی زیادی داد .
ناشناس۲۱۸۹۸۷۳۲۲:۲۱:۵۳ ۱۴۰۰/۶/۱۷
القاعده توسط خود امریکایی ها بوجود امد.
ناشناس۲۱۸۸۸۲۹۱۳:۴۷:۳۵ ۱۴۰۰/۶/۱۷
آمریکا در مرزهای خودش نیز بر کل نقاط دنیا مسلط است
ناشناس۲۱۸۸۸۳۰۱۳:۴۷:۳۸ ۱۴۰۰/۶/۱۷
پاکستان و چین با حضورشان در افغانستان، هند را تحت فشار قرار مضاعف قرار می دهند.
ناشناس۲۱۸۸۸۵۳۱۳:۵۷:۰۲ ۱۴۰۰/۶/۱۷
بایدن مسئولیت شکست مفتضحانه در افغانستان را پذیرفت.
ناشناس۲۱۹۲۹۰۵۱۳:۵۸:۴۰ ۱۴۰۰/۶/۱۹
هند کشوری است که در هیچ موردی صداقت ندارد، آینده دنیا و کشورهای همجوار با هند تاسفبار خواهد بود. پاکستان کشوری بی خاصیت ، تروریست پرور ، آویزان به سعودی و امریکا و ایران و هر کس که بتواند از آن پول بکند در رقابتی مسخره با هند. این تصویر شرق ایران هست پاکستان، هند و افغانستان
ناشناس۲۱۸۸۶۵۱۱۲:۳۴:۲۸ ۱۴۰۰/۶/۱۷
با رفتن آمریکا از افغاتستان، ایران از همه بیشتر ضرر خواهد کرد. فقط یک نگاه به کابینه طالبان بیاندازید.
ناشناس۲۱۸۸۷۵۴۱۳:۲۲:۵۷ ۱۴۰۰/۶/۱۷
حضور امریکا در هیچ کشوری صلح و ثبات بهمراه نداشته است بازنده اصلی حضور 20 ساله امریکا در افغانستان مردم این کشور بودند.
ناشناس۲۱۸۹۰۹۰۱۵:۳۲:۲۱ ۱۴۰۰/۶/۱۷
حضور آمریکا در کره جنوبی ، ترکیه ، آلمان ، قطر ، امارات ، ژاپن ، لهستان و .... خط بطلانی است بر نظر شما .
ناشناس۲۱۸۹۷۲۱۲۰:۳۹:۴۳ ۱۴۰۰/۶/۱۷
احسنت
ناشناس۲۱۸۹۸۷۰۲۲:۱۷:۵۰ ۱۴۰۰/۶/۱۷
کره جنوبی و ژاپن مستعمره و گاو شیرده امریکا هستن.
ناشناس۲۱۹۰۰۸۵۰۱:۵۶:۳۸ ۱۴۰۰/۶/۱۸
در مورد حضور نظامی امریکا در کشورها باید بگویم از این 30 سال اخیر چند کودتای نظامی در ترکیه انجام شده و نقش پایگاه اینجرلیک غیر قابل کتمان است. در کره جنوبی که استخوان لای زخم کره شمالی را نگه داشته و هر چند وقت یکبار با اوج تنش کره جنوبی را می دوشدو ژاپن رو هم که نارضایتی اجتماعی و تجاوز نظامی ها بیداد می کنه و در چهارچوب دشمنی با کره شمالی هست . در خصوص لهستان که اثراتش گریبانگیر اکراین و روسیه شد . آلمان هم نقش تدارکات و پشتیبانی داره و مانع قدرت گیری سیاسی آلمان در بین الملل هست.می مونه قطر و امارات که اصولا کشور نیستند. پس نظریه اینکه آمریکا هرجا بره درگیری درست می کنه درست هست
ناشناس۲۱۸۹۱۲۵۱۵:۴۱:۰۹ ۱۴۰۰/۶/۱۷
همه دنیا شاهدند که با خروج آمریکا، افغانستان به چه روزی افتاد.
ناشناس۲۱۸۹۲۱۸۱۶:۱۹:۲۳ ۱۴۰۰/۶/۱۷
بدبختی و فقر و گرسنگی و آشوب و ناامنی
ناشناس۲۱۸۹۷۴۰۲۰:۴۶:۵۲ ۱۴۰۰/۶/۱۷
این 20 سال افغانستان درگیر جنگ و ناامنی بود! تازه مساله اینه که بدی آمریکا همینه که هر موقع خواست میاد و هر وقت خواست میره!
ناشناس۲۱۸۸۶۵۳۱۲:۳۵:۵۹ ۱۴۰۰/۶/۱۷
آمریکا برای مدت 20 سال کشورهای منطقه را از شر طالبان و القاعده راحت کرده بود. اکنون نوبت خود مردم افغانستان و منطقه است که در این باره نقش خود را ایفا کنند.
ناشناس۲۱۸۸۷۲۴۱۳:۰۶:۰۷ ۱۴۰۰/۶/۱۷
خخخخه عزیزم آمریکا همه این ها را ایجاد کرده
ناشناس۲۱۸۸۸۳۹۱۳:۵۰:۴۲ ۱۴۰۰/۶/۱۷
اگر طالبان با شیعیان افغانستان بد رفتاری کند، موضع ایران چه خواهد بود؟
ناشناس۲۱۸۸۷۵۰۱۳:۱۹:۳۴ ۱۴۰۰/۶/۱۷
طالبان و القاعده و داعش دست پرورده شیطان بزرگ هستن.
ناشناس۲۱۸۸۷۸۶۱۳:۳۱:۱۹ ۱۴۰۰/۶/۱۷
آمریکا ۲۰ سال برای مردم افغانستان آزادی د را به ارمغان آورده بود . حیف که خود مردم افغانستان عرضه نداشتند این آزادی را حفط کنند
ناشناس۲۱۸۸۶۵۷۱۲:۳۷:۳۲ ۱۴۰۰/۶/۱۷
رییس سازمان امنیت پاکستان در افغانستان چه کار می کند؟ پاکستان اتمی به همراه طالبان تروریست، همسایگان خطرناکی هستند.
ناشناس۲۱۸۸۶۵۹۱۲:۳۸:۴۵ ۱۴۰۰/۶/۱۷
مردم افغانستان خودشان کوتاهی کردند. 20 سال وقت داشتند که کشور خودشان را از نو آباد کنند. البته سیاستمداران بدی هم داشتند.
ناشناس۲۱۸۸۷۶۴۱۳:۲۴:۵۱ ۱۴۰۰/۶/۱۷
غربگدایان افغان از هواپیمای امریکا اویزان شدند و سقوط کردند و کشته شدند عاقبت شوم غربگدایی بجز این نیست.
ناشناس۲۱۸۸۸۳۷۱۳:۴۹:۵۴ ۱۴۰۰/۶/۱۷
مردم افغانستان باید با امضاء طوماری خواهان بازگشت کدخدا به کشورشان شوند
ناشناس۲۱۸۸۶۶۳۱۲:۴۱:۲۷ ۱۴۰۰/۶/۱۷
در خبرها آمده است که طالبان قصد دارد در مقابل کمک های چین، پایگاه بگرام را به این کشور واگذار کند. این یعنی نفوذ چین در خاورمیانه. بایدن با خروجش از افغانستان کار اشتباهی مرتکب شد.
ناشناس۲۱۸۸۷۹۶۱۳:۳۵:۲۲ ۱۴۰۰/۶/۱۷
چین نه وارد سوریه شد و نه قرار هست سوریه را بازسازی کند. همین برای افغانستان هم برقرار هست. چین فقط بدنبال پول هست و جایی نمیره که ناامنی هست. شاید تنها کاری که بکنه این باشه که چند تا مزدور از پاکستان اجیر کنه تا معادن افغانستان را به نفع چین خالی کنند. امریکا این حجم سلاح را در افغانستان جا گذاشت و حتی بمبارانشون هم نکرد چون صد در صد نقشه ای تو سرش هست.
ناشناس۲۱۸۸۶۶۹۱۲:۴۳:۳۹ ۱۴۰۰/۶/۱۷
غرب آرامش در افغانستان می خواهد. هم به خاطر جلوگیری از نشر تروریست و هم به خاطر نیامدن آوارگان افغان به کشورهایشان.
ناشناس۲۱۸۸۷۳۱۱۳:۰۹:۱۵ ۱۴۰۰/۶/۱۷
بعله فقط ماندم چرا غرب جان با کمک وهابی ها تروریست ایجاد کردن و بعد به بهانه 11 سپتامبر که خودشان درست کردن به خاورمیانه لشکر کشی و مردم بی گناه را کشتند! ولی ما که می‌دانیم همه این ها برای نقشه 50 سال قبل آمریکا است که کشورهای منطقه را تجزیه کند در جهت اسرائیل قوی ولی ما جلویتان ایستادیم و باز هم می ایستیم
ناشناس۲۱۸۸۷۵۱۱۳:۲۱:۰۸ ۱۴۰۰/۶/۱۷
امریکا حامی اصلی تروریسم در جهان است هرچی جنگ و خونریزی در منطقه و جهان است زیر سر امریکاست.
ناشناس۲۱۸۸۸۵۵۱۳:۵۸:۰۱ ۱۴۰۰/۶/۱۷
مرگ بر امریکا / دشمن اصلی ما امریکاست
ناشناس۲۱۸۸۹۵۴۱۴:۳۹:۵۲ ۱۴۰۰/۶/۱۷
چطور آمریکا میتونه حامی اصلی تروریسم باشه وقتی بن لادن و ایمن الظواهری و ابوبکر البغدادی رو کتلت کرده ؟
ناشناس۲۱۸۸۹۷۰۱۴:۴۸:۳۸ ۱۴۰۰/۶/۱۷
مانند صدام که تاریخ مصرفشان تمام می شود
ناشناس۲۱۸۹۸۷۱۲۲:۲۰:۵۵ ۱۴۰۰/۶/۱۷
داعش بزرگترین گروه تروریستی است که توسط امریکا ایجاد شده است طالبان و القاعده دست پرورده امریکا بودند.
امید۲۱۸۸۷۶۷۱۳:۲۵:۱۵ ۱۴۰۰/۶/۱۷
هی این دست واون دست کردیم تا اینکه افغانستان تحت الحمایه پاکستان وعربستان شه خب همینها شاخ خواهند شد.
ناشناس۲۱۸۸۷۸۲۱۳:۲۹:۲۴ ۱۴۰۰/۶/۱۷
مرگ بر طالبان و مرگ بر تفکرات طالبانی
ناشناس۲۱۸۸۸۱۸۱۳:۴۲:۵۲ ۱۴۰۰/۶/۱۷
توسعه و پیشرفت و آزادی و آبادانی ثمره ۲۰ سال حضور آمریکا برای مردم افغانستان بود .
ناشناس۲۱۸۸۹۴۴۱۴:۳۳:۳۷ ۱۴۰۰/۶/۱۷
بعله عجب حرکتی از استعمارگر!
ناشناس۲۱۹۲۹۳۱۱۴:۱۱:۲۲ ۱۴۰۰/۶/۱۹
استعمار را باید فهمید، استعمار اگر از عمارت باشد بد نیست، در دنیا استعمارگران برای پیشرفت امور خود عمارت سازی کردند این عمارتها مبنای تغییر در آن کشورها شد، اما برخی استعمارگران چنین نکردند. در ژاپن، سعودی، کره جنوبی،ایران بعد از کودتای 28 مرداد، کویت و.. آمریکا و انگلستان عمارت سازی کردند و فرهنگ جدید آوردند. دلیل آن توسعه اقتصادی و سیاسی و نظامی خودشان و کسب منافع بود. اما در ویتنام، افغانستان و هند نه آمریکا و نه انگلستان از این شیوه استفاده نکردند. فرانسه و شوروی سابق هم چنین نکردند، استعمار فرانسه آفریقا را خشک کرد و شوروی اروپای شرقی را گرسنه و فقیر. حالا ایران در عراق و سوریه و لبنان چه عمارتی خواهد ساخت.
ناشناس۲۱۸۸۸۲۵۱۳:۴۶:۱۳ ۱۴۰۰/۶/۱۷
مردم افغانستان به این نکنته رسیده اند که آمریکا برایشان پیشرفت به ارمغان آورد . باور بفرمائید اگر مجددا یک هواپیمای آمریکایی در فرودگاه کابل به زمین بنشیند مجددا مردم افغانستان به دُم و بال و موتور و چرخ و پنجره و دماغه هواپیما میچسبن تا خودشون رو به مهد آزادی برسانند .
ناشناس۲۱۸۸۸۶۳۱۴:۰۰:۲۲ ۱۴۰۰/۶/۱۷
با رفتن آمریکا ازادی و پیشرفت هم رفت
ناشناس۲۱۸۸۹۴۲۱۴:۳۲:۵۹ ۱۴۰۰/۶/۱۷
منظور از آزادی! چی هست؟
ناشناس۲۱۸۹۰۰۹۱۵:۰۶:۵۳ ۱۴۰۰/۶/۱۷
پیشرفت بالاتر از که آمریکا می رود و پیشرفت هاش هم به شکل فیلم هالیوودی سوار بال هواپیما می شوند؟!!
ناشناس۲۱۸۸۹۷۸۱۴:۵۳:۱۰ ۱۴۰۰/۶/۱۷
اگر آمریکا در افغانستان بد عمل کرده بود ؛ مردم برای نجات خودشون به بدنه هواپیما نمیچسبیدن .
ناشناس۲۱۸۹۱۰۲۱۵:۳۴:۵۱ ۱۴۰۰/۶/۱۷
در هیچ جای دنیا مردم حاضر نیستن به هواپیماهای چین و روسیه بچسبن
ناشناس۲۱۸۹۲۵۲۱۶:۳۳:۴۶ ۱۴۰۰/۶/۱۷
چون آنها دنبال شست و شوی مغزی نیستند
ناشناس۲۱۸۹۸۷۵۲۲:۲۴:۰۹ ۱۴۰۰/۶/۱۷
اگر چین و روسیه نبودند امریکا دنیا را نابود می کرد یانکی ها از ترس چین و روسیه سر جای خود نشسته اند.
ناشناس۲۱۸۹۸۷۹۲۲:۲۵:۱۷ ۱۴۰۰/۶/۱۷
حالا نجات پیدا کردند یا کشته شدند ؟!
ناشناس۲۱۸۹۸۹۰۲۲:۳۰:۰۶ ۱۴۰۰/۶/۱۷
امریکا و انگلیس 200 عدد سگ و گربه را از افغانستان خارج کردند اما غربگدایان افغان را در فرودگاه کابل رها کردند و رفتند !
ناشناس۲۱۸۹۸۹۳۲۲:۳۲:۳۱ ۱۴۰۰/۶/۱۷
امریکا تعداد زیادی سگ و گربه را از افغانستان خارج کرد اما نوچه های افغانی خود در فرودگاه کابل را تنها گذاشتن و فرار کردند.
ناشناس۲۱۸۹۰۲۲۱۵:۱۰:۴۳ ۱۴۰۰/۶/۱۷
سخنگوی طالبان گفته : پایگاه بگرام رو در اختیار چین قرار نمیدیم . باری کلا طالبان . حتی طالبان هم فهمیده که چین قابل اعتماد نیست . باید دید موضع طالبان راجع به واکسن فایزر چیه
ناشناس۲۱۸۹۰۷۳۱۵:۲۶:۱۳ ۱۴۰۰/۶/۱۷
خود طالبان از تفکرات طالبانی جلوتره
ناشناس۲۱۸۹۰۵۱۱۵:۱۹:۵۲ ۱۴۰۰/۶/۱۷
چسبیدن مردم افغانستان به بال و دم و چرخ و موتور هواپیمای نظامی آمریکا ؛ یک دنیا حرف و نکته داشت .
ناشناس۲۱۸۹۱۶۶۱۵:۵۸:۴۱ ۱۴۰۰/۶/۱۷
یه کلیپی هم توی فضای مجازی منتشر شده بود که مادران افغانی نوزادان و فرزندان خردسال خودشون رو تحویل سربازان آمریکایی میدادند برای انتقال به آمریکا با هواپیما . آن مادر افغانی نیز نگران آینده فرزند خردسالش است
ناشناس۲۱۸۹۱۸۴۱۶:۰۶:۰۲ ۱۴۰۰/۶/۱۷
باور کنید اگر چین یا روسیه هواپیمای خالی ایرباس A380 میفرستاد فرودگاه کابل ؛ هیچکدوم از مردم فهیم افغانستان سوار نمیشدند
ناشناس۲۱۸۹۲۴۷۱۶:۳۲:۵۴ ۱۴۰۰/۶/۱۷
له کردنشان و سقوط هم یک حرف
ناشناس۲۱۸۹۸۸۴۲۲:۲۸:۳۶ ۱۴۰۰/۶/۱۷
غربگدایان افغان به هواپیمای امریکا چسبیدن و سقوط کردند و کشته شدند امریکایی ها پشت افرادی را که 20 سال با اونها همکاری کرده بودند خالی کردند و رفتند.
ناشناس۲۱۸۹۰۵۲۱۵:۲۰:۳۳ ۱۴۰۰/۶/۱۷
حالا این وسط اسراییل چه کاره بود؟! اسرائیل از بودن و نبودن طالبان چه سودی دارد؟!
ناشناس۲۱۸۹۱۲۶۱۵:۴۱:۵۲ ۱۴۰۰/۶/۱۷
طالبان عصر حجری در مخیلات اسرائیل هم نیست
ناشناس۲۱۸۹۴۱۹۱۷:۳۸:۳۲ ۱۴۰۰/۶/۱۷
احتمالا اسراییل در آینده نزدیک نسبت به ارسال دمپایی برای سران طالبان اقدام کند
محمود۲۱۸۹۵۰۴۱۸:۱۸:۰۴ ۱۴۰۰/۶/۱۷
سلام این خانم همانطور که درمصاحبه گفته شده درراستای درست بودن بازگشت طالبان به قدرت صحبت کرده است و برای توجیه متذکر شده که عربستان ، اسرائیل و ...هند که با ایران مخالف هستند نمی خواهند که افغانستان چنین و چنان که حرف درستی نیست. طالبان بودجه از عربستان می گیرد و نظامیان پاکستانی مزدور آمریکا هستند که دیدیم در ماجرای پنجشیر با هدایت آمریکا مقاومت را سرکوب کردند..
ناشناس۲۱۸۹۵۲۹۱۸:۳۸:۵۴ ۱۴۰۰/۶/۱۷
هجوم مردم افغانستان به فرودگاه کابل برای خروج فقط یک معنی داشت، زندگی زیر سایه بیگانه بهتر از حکومت جهالت طالبان است چرا که قبل از آن مردم یکبار آنرا تجربه کرده بودند
ناشناس۲۱۸۹۷۳۸۲۰:۴۵:۳۳ ۱۴۰۰/۶/۱۷
دمکراسی یعنی توزیع قدرت، و توزیع قدرت میتونه باعث هرج و مرج و فروپاشی بشه مگر اینکه عاملی مثل همبستگی ملی یا ارتش قوی جلوی هرج و مرج رو بگیره.
ناشناس۲۱۸۹۷۴۴۲۰:۴۷:۴۷ ۱۴۰۰/۶/۱۷
به نظر هدف اصلی آمریکا از حمله به افغانستان ایجاد یک پایگاه در مقابل ایران و چین و روسیه بود. مبارزه با تروریسم و حقوق بشر بهانه بود.
ناشناس۲۱۹۲۱۲۰۰۲:۰۹:۱۸ ۱۴۰۰/۶/۱۹
آمریکا تصمیم گرفته حکومتی بنیاد گرا توسط طالبان در افغانستان مستقر شود. نحوه خروج از آنجا و رها کردن تسلیحات نظامی خود برای طالبان مبین این مدعاست. پاکستان و ترکیه هم به عنوان مزدور آمریکا و برای منافعی که میبرند در آنجا عمل میکنند و عربستان و قطر و امارات هم برای هماهنگی با سیاستهای آمریکا به طالبان کمک میکنند. هیچ کشور دیگری از جمله هندوستان در این بازی نقشی ندارد. موضع انفعالی ایران هم در مورد افغانستان از نحوه صحبت سخنگوی وزارت خارجه کاملا مشهود بود. البته مراوده و مذاکره با طالبان ولو برای نصیحت کار اشتباهی بود. یکی از اهداف آمریکا از روی کار آوردن طالبان ایجاد مزاحمت برای چین و ایران بود اما بزودی چین با رعایت حق حاکمیت طالبان و با لشکر اقتصادی خود جای آمریکا را در افغانستان خواهد گرفت و یکبار دیگر سیاست آمریکا شکست خواهد خورد. اما به احتمال زیاد طالبان پس از استقرار کامل مزاحمتهایی هم برای ایران خواهند داشت.
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 2. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 3. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

 4. آینده محتوم خودروسازی ایران

 5. ۵ میلیون تزریق و رتبه دوم واکسیناسیون در جهان/ نظر پزشکيان درباره تيم اقتصای دولت / رضایی از دبیری مجمع کنار می‌کشد؟

 6. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 7. زوایای پنهان پرونده اکبر خرمدین/ وکیل پایه یک دادگستری: مادر بابک باید فی الفور آزاد شود!

 8. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 9. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

 10. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

 11. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

 12. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

 13. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

 14. اسرائيل يتيم مي‌شود!

 15. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

 16. بارقه های امید در دل مردم

 17. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

 18. روایت‌ها از حضور همسر مقام رهبری در مراسم خاکسپاری برادرش حقیقت ندارد

 19. رسانه صهیونیستی: ارتش اسرائیل ترسیده است/ انگیزه و توان کافی برای جنگ نداریم

 20. شکاف در غرب

 21. رستم قاسمی: ساخت یک میلیون مسکن تورم‌زا نیست

 22. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 23. خروج پاتریوت آمریکا از عربستان مقدمه عادی‌سازی با اسرائیل؟

 24. امیدها به طرحی در آشفته بازار خودرو

 25. گزارش الجزیره از ورود تانکرهای حامل سوخت ایرانی به لبنان

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

  2. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

  3. اسرائيل يتيم مي‌شود!

  4. رسانه صهیونیستی: ارتش اسرائیل ترسیده است/ انگیزه و توان کافی برای جنگ نداریم

  5. خروج پاتریوت آمریکا از عربستان مقدمه عادی‌سازی با اسرائیل؟

  6. علت تغییر موضع بی سابقه اسرائیل درباره معادله هسته ای ایران چیست؟

  7. دروغ تمام عیار آمریکا درباره مبارزه با تروریسم

  8. جزئیات جدید «نیویورک‌تایمز» از نحوه ترور شهید فخری‌زاده

  9. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

  10. بیانیه پر از اتهام شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران

  11. بِنِت:‌ به هر قیمتی مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شویم

  12. امارات ۳۸ نفر از جمله چند ایرانی را تحریم کرد

  13. سردار سلامی: امروز یک آمریکای شکست خورده، فراری و افسرده را شاهد هستیم/دنیا به ملت ایران غبطه می‌خورد

  14. نقش جدید ایران در منطقه

  15. شهردار موقت کابل: زنان سر کار نروند

  16. آیت الله رئیسی وارد شهر کولاب شد

  17. آمریکا: آماده برداشتن تحریم‌های ناسازگار با برجام هستیم

  18. واکنش طالبان به خبر کشف دلار و پول نقد از منزل امرالله صالح

  19. بیانیه تروئیکای اروپایی: ایران از فرصت پیش‌رو برای احیای برجام استفاده کند

  20. ورود دومین کاروان محموله سوختی ایران به لبنان

  21. سه کشور اروپایی خواستار توقف غنی‌سازی اورانیوم در سطوح بالا در ایران شدند

  آخرین عناوین