طالبان: ۷۰ درصد فرودگاه کابل را تخریب کرده‌اند/هیچ مشکلی با زنان نداریم

  4000612043 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
طالبان: ۷۰ درصد فرودگاه کابل را تخریب کرده‌اند/هیچ مشکلی با زنان نداریم

رئیس سازمان هواپیمایی مدنی افغانستان در گروه طالبان اعلام کرد، سربازان آمریکایی پیش از ترک افغانستان ۷۰ درصد از تجهیزات فرودگاه بین المللی حامد کرزای در کابل را تخریب کردند.

به گزارش ایسنا، مولوی رحمت الله گلزار، رئیس این سازمان در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره گفت، وضعیت هواپیمایی مدنی افغانستان در طول ۲۰ سال گذشته در مقایسه با اواخر حکومت اول طالبان در سال ۲۰۰۱ بدتر شده است و افغانستان اکنون تنها چهار هواپیما دارد که تا دو سال دیگر عمر مصرفی آنها  تمام می‌شود.

وی در ارزیابی از وضعیت این فرودگاه پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، پیروزی طالبان و خروج نیروهای آمریکایی از کشور را به ملت افغانستان تبریک گفت و افزود، این ملت همچنان درگیر تبعات جنگ و درگیری هستند که بیش از ۲۰ سال ادامه داشت. آنها همه نوع ظلم را چشیدند و بسیاری به دلیل اقدامات نیروهای آمریکایی و خارجی اعضای خانواده خود را از دست دادند اما به لطف خون های داده شده نیروهای آمریکایی مجبور شدند کشور را ترک کنند و افغانستان استقلال و حاکمیت خود را دوباره پس گرفت و ملت این کشور متحد خواهد شد.

گلزار در ادامه گفت، هرجا نیروهای آمریکایی مستقر شدند چه در فرودگاه بین المللی کابل و چه سایر فرودگاه‌ها، ابتدا زیرساخت‌ها را ایجاد و سپس آنها را کامل تخریب کردند. چیزی برای افغان‌ها باقی نمانده که بخواهند از آن استفاده کنند. آمریکایی‌ها همه تجهیزاتی را که نتوانستند به آمریکا منتقل کنند، تخریب کردند و ۷۰ درصد تجهیزات باقی مانده تخریب شده و اکثر آنها قابل استفاده نیستند.

وی درخصوص تخریب رادارها و برج مراقبت توسط نیروهای آمریکایی هم گفت، هر دو کامل تخریب شدند و تیم فنی قطر در حال تعمیر آنها هستند. سالن های انتظار تقریبا تخریب شده اند و خسارت سنگینی به هواپیماهای سازمان هواپیمایی و دفاتر وابسته به آن وارد شده است. این خسارت ها چهار میلیون دلار برآورد شده است و در سراسر فرودگاه و سایر مناطق نیز خسارت ها بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون دلار است.

گلزار درباره طرح تحویل فرودگاه کابل به ترکیه گفت: ما سازمان ملی هستیم و کار ما ارائه خدمات مدنی است و وظیفه اصلی ما انتقال مسافر است. این مساله به وزارت خارجه و رهبری سیاسی مربوط می‌شود و من نمی‌توانم درمورد آن اظهار نظر کنم و بالطبع تصمیم رهبری در این باره اجرایی خواهد شد.

وی افزود، پروازهای داخلی از امروز جمعه آغاز می‌شود و یک هواپیمای قابل استفاده وجود دارد اما پروازهای خارجی با تقریبا یک هفته تاخیر از سرگرفته می‌شود تا فرودگاه مطابق با استانداردهای بین المللی راه اندازی شود. کارمندان شرکت هواپیمایی هم به سر کار خود بازگشته‌اند.

گلزار در ادامه گفت، سازمان هواپیمایی ۶۷ سال پیش در افغانستان تاسیس شد و متاسفانه هیچ پیشرفتی در طول دو دهه اخیر تاکنون نداشته است و آن دارایی و تجهیزاتی که این سازمان در دوره حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ داشت دیگر در اختیار ندارد. سازمان هواپیمایی اکنون تنها چهار فروند هواپیما دارد که عمر مصرفی آنها دو سال دیگر تمام می‌شود. قطر از ۱۰ سال پیش در کنار طالبان ایستاده و علاوه بر کمک‌های دیگر اجازه افتتاح دفتر را داده است و افغانستان امیدوار است که در بخش هواپیمایی از قطر کمک دریافت کند. سازمان هواپیمایی دنبال خرید اعتباری یا قسطی هواپیماست و به چهار فروند هواپیما نیاز دارد. این سازمان از کشورهای دوست برای بهبود بخش هواپیمایی افغانستان درخواست کمک خواهد کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا طالبان می‌تواند استانداردهای هواپیمایی را اجرایی کند و دیگران به استفاده از این هواپیماها اعتماد کنند، گفت، سازمان هواپیمایی تمام تلاش خود را می‌کند تا درمورد امنیت فرودگاه اعتماد جهان را کسب کند و قصد دارد خون تازه ای پمپاژ کند تا بتواند در انجام پروازهای ایمن به سراسر جهان موفق عمل کند. این سازمان در حال حاضر ۴۰ خلبان دارد و نیازی به جذب نیرو ندارد و آموزش‌ها در کشورهای غربی ادامه دارد در صورتی که هواپیماهای جدیدی به دست آورد به کادر و نیروی جدید نیز احتیاج پیدا خواهد کرد.

گلزار در پاسخ به این سوال که آیا طرح اصلاحاتی برای شرکت هواپیمایی وجود دارد یا خیر چراکه اطلاعاتی مبنی بر انجام اختلاس و سرقت منتشر شده است، گفت، برای اصلاح این نهاد مهم در افغانستان طرحی وجود دارد و سازمان هواپیمایی از هر شخص صادقی که برای افغانستان کار کند، استقبال می‌کند. هیچ جایی برای کارمندی که در فساد و سرقت دست دارد، وجود ندارد. به همه کارمندان زن سازمان هواپیمایی هم اجازه داده خواهد شد مطابق با اصول شرعی و بین المللی که با عرف و ارزش ها همسو است، کار کنند.

وی افزود: بار دیگر می‌گویم و تاکید می‌کنم که من به کادر زنان اجازه دادم کار خود را از سر بگیرند زیرا ما به آنها احتیاج داریم و آنها در پروازها به زنان خدمات رسانی کردند. خلاصه اینکه هیچ مشکلی با زنان نیست.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۱۸۰۲۵۰۱۲:۱۳:۴۷ ۱۴۰۰/۶/۱۲
شما قطعن با زنان مشکلی ندارید ولی این زنان هستند که با شما مشکل دارند
ناشناس۲۱۸۰۸۷۴۲۰:۲۴:۱۴ ۱۴۰۰/۶/۱۲
الان وقتش ایران تجهیزات نظامی باز مانده را در قبال نفت از طالبان بز خری کند
ناشناس۲۱۸۰۹۱۷۲۱:۱۲:۲۷ ۱۴۰۰/۶/۱۲
زن سالم با قوانین اسلام مشکلی نداره اصلا مسلمان هم نباشه زن سالم و با حیا دوست نداره لخت بشه
ناشناس۲۱۸۰۴۱۰۱۳:۱۶:۳۲ ۱۴۰۰/۶/۱۲
بالاخره تروریست‌های طالبان دولت تشکیل دادند
ناشناس۲۱۸۰۴۴۱۱۳:۳۰:۵۰ ۱۴۰۰/۶/۱۲
پ نه پ میخواستی جنگنده های فوق پیشرفتشون و با خلباناش میدادن دست شما ها که هر کار خواستین بکنین خخخخخخخ.
ناشناس۲۱۸۰۴۹۱۱۳:۵۸:۵۳ ۱۴۰۰/۶/۱۲
طالبان: هيچ مشکلی با زنان نداریم فقط توی خانه بشینند و ضر زیادی نزنند
ناشناس۲۱۸۰۷۸۴۱۸:۵۴:۲۰ ۱۴۰۰/۶/۱۲
برای همین یه زن خلبان رو سنگسار کردید؟
امیر۲۱۸۱۰۶۹۰۰:۱۹:۳۱ ۱۴۰۰/۶/۱۳
منبع این خبر کجاست؟ منبع آب سرکوچه‌تون؟
علی۲۱۸۰۸۶۹۲۰:۱۷:۴۳ ۱۴۰۰/۶/۱۲
فعلا کارشون گیره برا همین . بعدا همون روال قبلی رو بکار میبندن در مورد زنان شک نکنید
ناشناس۲۱۸۱۱۰۱۰۱:۱۶:۵۳ ۱۴۰۰/۶/۱۳
فاتحه ی کشور افغانستان خوانده شده است.
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. بازسازی صحنه جرم اوباش قمه بدست

 2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

 3. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

 4. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

 5. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

 6. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

 7. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

 8. علی‌عسگری: خبر استعفایم جعلی است

 9. ارابه های مرگ همچنان می تازند

 10. ارتفاع پست !

 11. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

 12. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

 13. بساط بی پروایی در پرداخت های نجومی و ناعادلانه کی برچیده می شود؟

 14. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

 15. آمریکا از بیم موشک‌ها و پهپادهای ایرانی به سلاح لیزری متوسل می‌شود

 16. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

 17. سقوط آزاد در آموزش مجازی

 18. آب در دل کویر تکان خورد

 19. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

 20. برخورد قاطع قضایی با خودروسازان در صورت محرز شدن عدم کارکرد درست ایربگ

 21. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

 22. اظهارات جدید «الهام علی‌اف» که به مذاق روسیه خوش نخواهد آمد

 23. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

 24. پاسخ وزیر نفت به ادعای همتی/ امیدواری صالح‌آبادی به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده/ کرباسچی از کارگزاران کنار گذاشته شد؟

 25. زندگی یک مادر دهه شصتی با ۹ فرزند

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما