نیویورک‌تایمز: ایران عملیات سیا برای تشکیل شبکه جاسوسی را ناکام گذاشت

  4000605004 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک روزنامه آمریکایی از ناکام ماندن عملیات سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) برای تشکیل شبکه مخبران در ایران در نتیجه «عملیات ضداطلاعاتی بسیار کارآمد» از سوی تهران، خبر داده است.

نیویورک‌تایمز: ایران عملیات سیا برای تشکیل شبکه جاسوسی را ناکام گذاشت

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک روزنامه آمریکایی از ناکام ماندن عملیات سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) برای تشکیل شبکه مخبران در ایران در نتیجه «عملیات ضداطلاعاتی بسیار کارآمد» از سوی تهران، خبر داده است. 

روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته است: «مقام‌های آمریکایی می‌گویند پیام مکتوب ارسال‌شده از سوی یک افسر سیا که مسئولیت تشکیل شبکه‌های جاسوسی در ایران را به عهده داشت در سراسر بخش‌های مقر مرکزی این سازمان اطلاعاتی در لانگلی طنین‌انداز شد: شبکه مخبران آمریکا تا حد زیادی مغلوب عملیات‌های ضد اطلاعاتی بسیار کارآمد تهران شده بود و تهران، مانع تلاش‌ها برای بازسازی این شبکه شده است.»

نیویورک‌تایمز به نقل از مقام‌های آمریکایی مدعی شده رژیم اسرائیل با فراهم کردن «اطلاعات موثق» درباره فعالیت‌های هسته‌ای، برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران به آمریکا برای پر کردن این شکاف کمک کرده است.

به نوشته روزنامه آمریکایی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل سوابق طولانی همکاری با یکدیگر دارند و این همکاری‌ها به خصوص در دوران ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» در آمریکا به شدت افزایش یافت.

با وجود این، نیویورک‌تایمز مدعی شده این وضعیت بعد از روی کار آمدن «جو بایدن»، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا که خواستار احیای توافق هسته‌ای برجام بود تغییر کرد تا جایی که در بهار سال جاری، «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی حتی تبادل اطلاعاتی با آمریکا را به دلیل «عدم اعتماد به دولت بایدن» متوقف کرد. 

طبق گزارش نیویورک‌تایمز، چالش پیش کنونی روی تل‌آویو و واشنگتن، در حالی که «نفتالی بنت»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای دیدار با «جو بایدن» به واشنگتن سفر کرده بازسازی اعتماد، آن هم با وجود پیگیری اهداف متناقض در قبال ایران است.

این روزنامه مدعی شده دولت بایدن پیگیری رویکرد دیپلماتیک در قبال ایران را ترجیح می‌دهد در حالی که مقام‌های رژیم صهیونیستی معتقدند که تنها با توسل به زور می‌توان از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران جلوگیری کرد.

مقام‌های ارشد صهیونیستی به روزنامه نیویورک‌تایمز گفته‌اند یکی از اهداف کلیدی نفتالی بنت مشخص کردن این خواهد بود که آیا دولت بایدن از عملیات‌های مخفیانه اسرائیل علیه برنامه هسته‌ای ایران حمایت خواهد کرد یا خیر.

مقام‌های صهیونیستی امیدوارند هر گونه توافق جدید با ایران، محدودیتی برای چنین عملیات‌هایی که در گذشته به ترور دانشمندان هسته‌ای ایران و عملیات خرابکارانه در تأسیسات هسته‌ای این کشور منجر شده پدید نیاورد.

دیدار نفتالی بنت با بایدن در کاخ سفید چند هفته بعد از سفر «ویلیام برنز»، رئیس سیا به فلسطین اشغالی برای دیدار با همتای صهیونیستی‌اش انجام می‌شود. 

نیویورک‌تایمز نوشته در دیدار نفتالی بنت با بایدن، نخست‌وزیر اسرائیل از آن جهت دست بالاتر را خواهد داشت که ایالات متحده برای اطلاعات درباره ایران بیشتر به اسرائیل وابسته شده است. روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته خطر این وابستگی در ماه آوریل (فروردین‌ماه) که اسرائیل عملیات خرابکارانه‌ای را در تأسیسات نطنز صورت داد آشکار شد.

مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی گفته‌اند نتانیاهو دستور داده بود تبادل اطلاعاتی با آمریکا را درباره این عملیات محدود کنند. در روز حمله رژیم صهیونیستی کمتر از دو ساعت قبل از عملیات خرابکارانه در تأسیسات هسته‌ای نطنز دولت «جو بایدن» را از این عملیات مطلع کرده بود.

روزنامه آمریکایی با وجود این مدعی شده این زمان، کوتاه‌تر از آن بوده که واشنگتن بتواند به ارزیابی درباره آن عملیات بپردازد و یا اینکه بخواهد اسرائیل را از انجام آن منصرف کند.

حمله به تأسیسات نطنز روز ۲۲ فروردین‌ماه اعلام شد. در آن روز بهروز کمالوندی سخنگوی وقت سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد: «بامداد امروز حادثه ای در بخشی از شبکه توزیع برق مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن ( نطنز ) رخ داد که خوشبختانه صدمات انسانی و آلودگی به دنبال نداشته است.»

برخی گزارش‌ها ادعا می‌کنند نفتالی بنت، نخست‌وزیر جدید رژیم صهیونیستی سیاست متفاوتی نسبت به نتانیاهو در قبال ایران در پیش گرفته است. رسانه‌های صهیونیستی ماه پیش گزارش دادند نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بازبینی سیاست‌های این رژیم در دوران نخست‌وزیری «بنیامین نتانیاهو» در قبال ایران را آغاز کرده و قصد دارد سیاست خارجی اسرائیل را در چند حوزه تغییر دهد و در این میان، تمرکز ویژه‌ای بر ایران دارد.

با آنکه نفتالی بنت و «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر پیشین رژیم صهیونیستی هر دو جزو سیاستمداران تندرو افراطی در قبال ایران محسوب می‌شوند رسانه‌های صهیونیستی مدعی هستند بنت قصد دارد سیاست‌های تل‌آویو را به مسیر جدیدی هدایت کند.

بحث اصلی در حاضر حاضر این است که آیا وضعیت فعلی- که توافقی در مذاکرات برجام حاصل نشده و ایران در حال پیشبرد سریع برنامه هسته‌ای خود است- به نفع اسرائیل است یا حالتی که آمریکا و ایران هر دو برجام را به طور کامل اجرا کنند.

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.

ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

ایران علاوه بر این در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد. علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

از سوی دیگر، رژیم صهیونیستی تنها دارنده سلاح‌های هسته‌ای در منطقه غرب آسیا است و با حمایت‌های آمریکا برنامه تسلیحات هسته‌ای خودش را از نظارت‌های بین‌المللی دور نگاه داشته است.

دولت جدید آمریکا به ریاست «جو بایدن» مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام بازگرداند اما تا کنون از اجرای تعهداتش در این راستا خودداری کرده است.

رژیم صهیونیستی و واشنگتن در ماه‌های گذشته همکاری علیه ایران را در دستور کار قرار داده‌اند. به عنوان مثال خبرگزاری رویترز ماه پیش گزارش داد کابینه جدید اسرائیل قصد دارد برای رایزنی درباره روش‌های اجرای بهتر «برنامه جامع اقدام مشترک» و تحریم‌هایی که بایستی علیه ایران حفظ شوندگروهی از متخصصان مسائل تحریمی را روانه واشنگتن کند.

این رسانه غربی تصریح کرد این راهبرد تفاوت زیادی با سیاست «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی دارد که قصد نداشت با دولت «جو بایدن» درباره بازگشت مجدد آمریکا به برجام وارد تعامل شود.

علاوه بر این، وبگاه «اکسیوس» هم سوم تیرماه گزارش داد به نقل از مقام‌های رژیم صهیونیستی گزارش داده بود تل‌آویو قصد دارد از طریق دیپلماسی بر رویکرد دولت آمریکا در قبال برنامه هسته‌ای ایران اعمال نفوذ کند.

آکسیوس نوشته با آنکه نفتالی بنت و کابینه او نیز همانند نتانیاهو با توافق هسته‌ای ایران مخالفند اما تعامل با ایالات متحده در خصوص این موضوع را در دستور کار قرار داده‌اند.

آکسیوس هفته پیش گزارش داده بود برآورد جامعه اطلاعاتی اسرائیل، وزارت خارجه و نهادهای امنیتی این رژیم این است که احتمال توافق ایران بر سر برجام، بعد از روی کار آمدن «ابراهیم رئیسی» به عنوان رئیس‌جمهور ایران کاهش یافته است.

ادعای آکسیوس در حالی مطرح شده که آیت‌الله رئیسی در چندین اظهارنظر درباره سیاست خارجی دولت سیزدهم تصریح کرده چنانچه طرف‌های مقابل تعهداتشان را اجرا کنند ایران به توافق هسته‌ای بازخواهد گشت.

در جریان جلسه چهارشنبه گذشته نفتالی بنت، ارزیابی خود از برنامه هسته‌ای ایران و سیاست کابینه‌اش در این خصوص را به ویلیام برنز اعلام کرده است. مقام‌های اسرائیلی گفته‌اند به نظر می‌رسد ویلیام برنز هم درباره اینکه ایران آماده توافق بر سر برجام باشد مردد بوده است.

هفته پیش همچنین «یائیر لاپید»، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی هنگام سخنرانی در مراکش تصریح کرد که توافق هسته‌ای برجام جایگزین دیگری ندارد. او گفت: «من جزو طرفداران این توافق (برجام) نیستم و فکر می‌کنم که توافق صحیحی نیست. همواره این را گفته‌ام و اینجا هم می‌گویم که مسئله فقط این است که من جایگزینی برای آن نمی‌بینم.»

«بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی در زمانی که در قدرت بود تلاش‌های زیادی برای بر هم زدن برجام انجام داد و از جمله «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا را به خروج از آن ترغیب کرد. او بارها تأکید کرد که ترامپ با تشویق وی از برجام خارج شده و سیاست «فشار حداکثری» علیه ایران را در پیش گرفته است.

ترامپ و نتانیاهو امیدوار بودند فشار حداکثری بتواند ایران را به حضور در پای میز مذاکره برای گفت‌وگو بر سر توافقی جدید به جای برجام مجاب کند. این سیاست، به شکست منجر شد.

این در حالی است که گروه دیگری از تحلیلگران پیش از این اختلافات ابرازشده از سوی مقام‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی در خصوص ایران را بخشی از تقسیم کار میان دو طرف در راستای بازی «پلیس خوب-پلیس بد» برای گرفتن امتیازات حداکثری از ایران در مذاکرات هسته‌ای می‌دانند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۱۶۹۰۸۴۰۷:۰۵:۴۲ ۱۴۰۰/۶/۵
تا اسرائیل هست منطقه غرب آسیا آرامش و پیشرفت ندارد!!
ناشناس۲۱۶۹۲۷۴۱۱:۰۵:۵۶ ۱۴۰۰/۶/۵
صدتاسناریو وبرنامه داره یکی از آنها لو رفته،فتنه های غرب وصهیونیستها هرگز تعطیل نخواهد شد،پس همیشه هشیار باشیم وهرگز مغرور نشوید
ناشناس۲۱۶۹۳۳۴۱۱:۵۳:۲۷ ۱۴۰۰/۶/۵
رژیم کودک کش صهیونیستی عامل تمام نا امنی ها و ترورها در منطقه است باید مانند عنصری نجس از منطقه پاک شود
ایرانی۲۱۶۹۶۷۲۱۵:۰۶:۱۴ ۱۴۰۰/۶/۵
ببینید دیگه ما بیدار شدیم شاهان که در واگذاری تمام کشور زیردست امریکا بودند همه مردند دیگه نیستند الان باهمه عیبها مادیگه نیازی به سرپرستی کسی نداریم و در انتخاب دوست مختاریم وتمام مشکلات مال خودمونه
سيد محمد۲۱۶۹۶۷۵۱۵:۱۰:۲۹ ۱۴۰۰/۶/۵
نطنز را ترکوندن 2نفر را ترور کردن. مدارک هسته ای را سرقت کردن.بعد میگن تیم اطلاعاتی..
رضا ..ش ..ا ..۲۱۶۹۶۹۷۱۵:۲۴:۳۲ ۱۴۰۰/۶/۵
از قدیم گفته اند که سگ زرد برادر شغال است متاسفم برای آن دسته از ایرانیانی که امریکا را قبله امال خود میبینند و شب و روز خواب های خوشی را میبینند اما متاسفانه نمیدانند که امریکا که هیچ بلکه کل اروپا و روسیه هم بدون اجازه صهیونیست ها اب هم نمیخورند و تمام سیاست ها و انتخابات و اقتصاد و رسانه های صوتی و تصویری و نوشتاری و خلاصه همه مراکز تصمیمگیری های مهم در این کشور ها در اختیار و با اجازه اسراییل است .لپ کلام اینکه امروزه روز پنج میلیون یهودی در پوشش صهیونیسم بر کل جهان حکومت میکنند البته با لابی های بسیار قوی که نشات گرفته از اقتصاد بسیار قوی است زیرا اگر دقت کرده باشید از بیست نفر سرمایه دار بزرگ جهان نوزده نفرشان از قوم یهود و آن یک نفر هم دو رگه ای است از پدر یهودی و مادر مسیحی بنابر این خدا رحمت کنند امام خمینی کبیر را که بسیار زیبا این نفوذصهیونیسم در ارکان قدرت و تصمیم گیری های جهانی را به خوبی تشخیص و شناسایی و هشدار داده بودند که اگر دومیلیارد مسلمان هر کدام یک سطل اب بر روی اسراییل خالی کنند اسراییل را اب میبرد اما متاسفانه با این تفرقه بین مسلمانان و رهبران خاین و ترسو و بزدل حاکم بر بسیاری از کشورهای مسلمان نتیجه اش میشود اینی که هر روز شاهد و ناظر ان هستیم ... التماس اندکی تفکر
رضا۲۱۶۹۷۰۰۱۵:۲۵:۱۲ ۱۴۰۰/۶/۵
عالی بود
ذره بین۲۱۶۹۸۰۹۱۶:۵۷:۴۸ ۱۴۰۰/۶/۵
به خودتون نگیرید .. وگرنه اینهمه ترور دانشمندان متخصص هسته ای و تخریب ساختمانها و هک سیستمها نشانه ضعف و چند پارچه گی سیستمهای امنیتی ماست
ناشناس۲۱۶۹۸۶۹۱۷:۵۳:۵۹ ۱۴۰۰/۶/۵
خدا وند ایران رهبرمون و ارتش مارا نگهداره تا اینا وجود دارن ما آسایش داریم و بخودمون میبالیم
مهران۲۱۶۹۸۷۱۱۷:۵۵:۵۶ ۱۴۰۰/۶/۵
به این خود زنی های مطبوعات دشمن عادت داریم ،حضور و نفوذ عناصر نفوذی آمریکا در همه جا حس میشه بسیار خوشخیالیه که فکر کنیم توانسته ایم جلوی نفوذی های آمریکا را بگیریم آنها همه جا هستند
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. بازسازی صحنه جرم اوباش قمه بدست

 2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

 3. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

 4. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

 5. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

 6. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

 7. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

 8. علی‌عسگری: خبر استعفایم جعلی است

 9. ارابه های مرگ همچنان می تازند

 10. ارتفاع پست !

 11. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

 12. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

 13. بساط بی پروایی در پرداخت های نجومی و ناعادلانه کی برچیده می شود؟

 14. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

 15. آمریکا از بیم موشک‌ها و پهپادهای ایرانی به سلاح لیزری متوسل می‌شود

 16. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

 17. سقوط آزاد در آموزش مجازی

 18. آب در دل کویر تکان خورد

 19. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

 20. برخورد قاطع قضایی با خودروسازان در صورت محرز شدن عدم کارکرد درست ایربگ

 21. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

 22. اظهارات جدید «الهام علی‌اف» که به مذاق روسیه خوش نخواهد آمد

 23. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

 24. پاسخ وزیر نفت به ادعای همتی/ امیدواری صالح‌آبادی به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده/ کرباسچی از کارگزاران کنار گذاشته شد؟

 25. زندگی یک مادر دهه شصتی با ۹ فرزند

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما