مدیر توسعه شبکه و ارتقاء سلامت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد: اگر علائم کرونا دارید، تست ندهید/برای واکسن نیاز به تست نیست

  4000525062 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

مدیر توسعه شبکه و ارتقاء سلامت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان  اینکه مراجعه به مراکز منتخب کرونا باعث می‌شود، افرادی هم که کرونا ندارند به کرونا مبتلا شوند، گفت: درحال حاضر بیمار با علائم بالینی باید به عنوان کووید تشخیص داده شود و ضرورتی به انجام پی‌سی‌آر ندارد، چون تست پی‌سی‌آر در سطح بالایی منفی کاذب می‌شود.

اگر علائم کرونا دارید، تست ندهید/برای واکسن نیاز به تست نیست

محمدحسن درخشان در گفت‌وگو با ایسنا درخصوص تعداد مراجعین سرپایی به مراکز منتخب کرونا، بیان کرد: روزانه  به طور میانگین، ۵۵۰۰ تا ۶۰۰۰ نفر به مراکز منتخب کرونا مراجعه می‌کنند که از ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر تست پی‌سی‌آر گرفته می‌شود و نتایج حدود ۵۵ تا ۶۰درصد تست‌ها مثبت است. همچنین تعدادی از مراجعه‌کنندگان ممکن است آزمایش ندهند.

مدیر توسعه شبکه و ارتقاء سلامت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: درحال حاضر بیمار با علائم بالینی باید به عنوان کووید تشخیص داده شود و ضرورتی به انجام پی‌سی‌آر ندارد، چون تست پی‌سی‌آر در سطح بالایی منفی کاذب می‌شود.

وی ادامه داد: متاسفانه خیلی از مراجعه‌کنندگان به مراکز کسانی هستند که قصد واکسن زدن دارند و برای دریافت پی‌سی‌آر منفی به مراکز مراجعه می‌کنند که این کار غیرعقلانی و غیرعلمی است؛ چون ما برای واکسن زدن به جواب پی‌سی‌آر منفی نیاز نداریم. برای واکسن زدن، حداقل در یک هفته گذشته اگر تماسی با بیمار کرونایی نداشته باشند یا مراقب بیمار کرونایی نباشند و نیز علائمی نداشته باشند، مجاز به دریافت واکسن هستند. ضرورتی وجود ندارد که آزمایش گران قیمتی که ۴۰ درصد منفی کاذب دارد را انجام دهیم و صرف منفی بودن نتیجه تست، واکسن بزنیم.

مدیر توسعه شبکه و ارتقاء سلامت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد  عنوان کرد: کسانی که علائم بالینی دارند و مشکوک به کرونا هستند، برای دریافت درمان‌های سرپایی و آموزش و راهنمایی‌های اولیه به مراکز خدمات کرونا مراجعه کنند.

درخشان افزود: مراجعه به مراکز منتخب کرونا باعث می‌شود، افرادی هم که کرونا ندارند به کرونا مبتلا شوند. افرادی که علائم کرونا را ندارند ولی برای دریافت تست پی‌سی‌آر منفی به بهانه‌های مختلف مثل دستور پیمانکار برای شروع کار، افرادی که قصد دارند برای واکسن اقدام کنند یا شرکت‌های هواپیمایی که از آنها تست پی‌سی‌آر می‌خواهد، به مراکز منتخب کرونا مراجعه می‌کنند که این مراکز کانون عفونت کرونا است و قطعا درصد زیادی از این افراد اگر کرونا نداشته باشند در این مراکز به کرونا مبتلا می‌شوند.

مدیر توسعه شبکه و ارتقاء سلامت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد ذکر کرد: بیش از ۱۶ واحد آزمایشگاهی در بخش خصوصی وجود دارد که خلوت هم هستند و مردم می‌توانند به این واحدهای آزمایشگاهی مراجعه کنند. در سایت دانشگاه علوم پزشکی لیست این آزمایشگاه‌ها گذاشته شده است. همچنین در مشهد ۲۲ مرکز منتخب کرونا وجود دارد که همه این مراکز آزمایشات پی‌سی‌آر را انجام می‌دهند. لیست این مراکز در سایت دانشگاه نیز موجود است.

وی اضافه کرد: با پیک پنجم کرونا تعدادی از مراکز منتخب‌مان را شبانه‌روزی کردیم که شامل ۶مرکز می‌شود. قبلا این مراکز تا ساعت ۲۱ باز بود که درحال حاضر به صورت شبانه‌روزی فعال شدند. تا الان ۶مرکز فعال شده ولی ما درحال پیگیری هستیم که ۶مرکز دیگر هم اگر منابع آن، به خصوص پزشک، تامین شود بتوانیم تعداد مراکز را افزایش دهیم.

درخشان در توصیه به مردم بیان کرد: وضعیتی که الان اتفاق افتاده به دلیل عدم رعایت پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری‌ها است که باعث شیوع موج پنجم کرونا شده است. اگر مردم به دستورات بهداشتی بی‌توجه باشند، فاصله‌های اجتماعی را رعایت نکنند، ماسک نزنند و مراسم و به مناسبت‌های مختلف دورهم جمع شوند قطع به یقین وضعیت خیلی بدتر از این خواهد شد، مگر اینکه خود مردم مدتی را در منزل بمانند.

وی افزود: همچنین تاکید بر شدت استفاده از پروتکل‌ها می‌تواند به بهترشدن اوضاع کمک کند. درصد زیادی از مردم به واکسن اقبالی نشان نمی‌دهند ولی واکسن می‌تواند جلوی شدت بیماری و مرگ‌ومیر را بگیرد. بنابراین بر اساس اعلام گروه‌های سنی که مبتنی بر سند ملی واکسیناسیون اعلام ‌می‌شود، مردم باید به پایگاه‌های تجمیعی واکسناسیون مراجعه و واکسن دریافت کنند که از خطرات جسمی بیماری در امان بمانند. تاکید ما استفاده از ماسک، شست‌وشوی دست و فاصله‌گذاری‌ها است.

آدرس  ۶مرکز شبانه‌روزی منتخب کرونا در مشهد به شرح زیر است:

مرکز آب‌وبرق: بلوار فکوری، خیابان ویلا ۱۱

مرکز شهرک لشگر: خیابان فاطمیه

مرکز احمدی: بلوار قرنی، تقاطع قرنی با کلاهدوز

مرکز سیلو: بعد از بلوار مجلسی، اول بلوار مسلم

مرکز وحدت: جنب پارک وحدت

مرکز سیدی: اول بلوار صبا، صبا غربی ۱۱

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۱۵۲۹۵۲۱۳:۳۳:۱۹ ۱۴۰۰/۵/۲۵
تست هايي كه هيچ اعتمادي به انها نيست مواد بنجل چيني كه نميشود به انها اعتماد كرد
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

  2. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

  3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

  4. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

  5. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

  6. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

  7. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

  8. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

  9. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

  10. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

  11. اقدام جسورانه یک سرباز وظیفه برای جلوگیری از دزدی یک شیاد از یک بانو

  12. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

  13. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

  14. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

  15. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

  16. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

  17. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

  18. اتفاق جالب در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس

  19. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

  20. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

  21. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

  22. خشک شدن خوزستان، لرستان و اصفهان تقصیر کیست؟

  23. عکس یادگاری نماینده مجلس کشورمان هنگام تماشای بازی رئال مادرید

  24. شکست گام نخست مقصرنمایی ایران در مذاکرات وین

  25. لطفاً ژست فرهنگی نگیرید

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما