سیدرضا تقوی: مرگ در یک قدمی ماست، پروتکل‌ها را رعایت کنید

  4000513025 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

رییس مجمع نمایندگان استان تهران با اشاره به شرایط بحرانی کشور از نظر شیوع کرونا و با ابراز تاسف نسبت به آمار بالای فوتی ها گفت: ما باید به آموزش زندگی در کنار کرونا بیشتر توجه کنیم، البته این موضوع به این معنا نیست که محدودیت ها را به صورت کلی لغو کنیم ولی معتقدم باید به آموزش چگونه زندگی کردن در کنار این ویروس توجه بیشتری داشته باشیم.

سیدرضا تقوی: مرگ در یک قدمی ماست، پروتکل‌ها را رعایت کنید
 
حجت الاسلام سیدرضا تقوی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وضعیت کرونایی کشور و مشکلاتی که در این زمینه برای اقشار مختلف جامعه ایجاد شده است، گفت: ما باید برای تحلیل این شرایط چندین موضوع را مورد توجه قرار دهیم، اگر مسئولین احساس کردند که نیاز به تشدید محدودیت هاست، قطعا باید این کار را انجام دهند اما موضوع مهم این است که با وجود شرایط کرونایی امروز جهان و به روز شدن مستمر این ویروس باید به این واقعیت مهم توجه کنیم که این ویروس منحوس به این زودی ها دست از سر بشر برنخواهد داشت، بر همین اساس ما هم نمی‌توانیم با ادامه این وضعیت مکررا کارخانه ها، مراکز تجاری و خدماتی و بازار را تعطیل کنیم چرا که صاحبان این مراکز باید از راه فعالیت اقتصادی مخارج خود را تامین و اجاره و مالیات بپردازند.

آموزش زندگی در کنار کرونا

وی با تاکید بر لزوم تشدید محدودیت ها در شرایط حساس عنوان کرد: با وجود شرایطی که به آن اشاره کردم معتقدم که ما باید به آموزش زندگی در کنار کرونا بیشتر توجه کنیم، البته این موضوع به این معنا نیست که محدودیت ها را به صورت کلی لغو کنیم ولی معتقدم باید به آموزش چگونه زندگی کردن در کنار این ویروس توجه بیشتری داشته باشیم، فاصله گذاری ها، رعایت پروتکل ها و توجه به توصیه ها می‌تواند از جمله این آموزش ها باشد.

وی ادامه داد: این مهم باید برای مردم تشریح شود که شرایط کنونی بسیار جدی است و شوخی بردار نیست، به شرایط بهشت زهرا و دیگر آرامستان های کشور نگاهی بیندازید آنگاه پی خواهید برد که مرگ در یک قدمی ما است، اگر فردی به فکر سلامت خود نیست و اراده ای برای رعایت پروتکل ها ندارد باید بداند که رعایت این پروتکل ها فقط برای او نیست و با بی توجهی به این مهم می‌تواند به حقوق و سلامتی دیگران هم آسیب وارد کند، رسانه ها و خبرنگاران باید به اهمیت آموزش زندگی ایمن در کنار کرونا توجه کنند و در جهت تشریح این مهم برای مردم تلاش کنند.

تقوی همچنین تصریح کرد: از مواردی که باید در این شرایط به آن توجه کرد بهبود ایمنی وضعیت وسایل حمل و نقل عمومی در مقابل شیوع کرونا است، در این شرایط از مردم می‌خواهیم در وسایل حمل و نقل عمومی همچون مترو حتما به رعایت پروتکل ها و استفاده از ماسک توجه لازم را داشته باشند.

رییس مجمع نمایندگان استان تهران بیان کرد: مردم با این استدلال که از محدودیت ها خسته شده اند در پی سفر کردن و برگزاری مهمانی و دورهمی های خانوادگی نباشند، این دورهمی ها و مسافرت ها به معنای ابتلای یک مجموعه و از دست دادن بخشی از عزیزان می‌باشد، خانواده هایی هستند که صرفا به قیمت برگزاری یک مهمانی خانوادگی، پدر و مادر خانواده را از دست داده اند.

وی ادامه داد: وقتی محدودیتی اعلام می‌شود و از مردم می‌خواهند در خانه بمانند باید جاده ها را مسدود کنند، اینکه شخصی می‌گوید جریمه را پرداخت می‌کنم و به سفر می‌روم یعنی پرداخت پول برای قانون شکنی، پس جریمه ها باید تشدید شود برای مثال گواهی نامه افرادی که قصد دارند اینگونه با پول قانون شکنی کنند باطل شود و یا پرونده آن ها به دستگاه قضا ارجاع شود، جریمه برای قانون شکنی نیست بلکه برای بازدارنگی از تخلف است.

حمایت از اقشار آسیب پذیر

تقوی ادامه داد: اقشار آسیب پذیر و دهک های پایین جامعه با شیوع ویروس کرونا شرایط سختی را سپری می‌کنند، بر همین اساس معتقدم دولت و افرادی که به لحاظ مادی شرایط بهتری دارند باید از این اقشار حمایت کنند، از سوی دیگر سوءاستفاده سودجویان در این شرایط ناراحت کننده بوده و به هیچ عنوان قابل قبول نیست، افزایش گرانی در این شرایط، کم فروشی، احتکار و از این دست اقدامات پذیرفتنی نیست، برای مثال اینکه برخی فروشگاه های زنجیره ای و بزرگ، محصولی چون شکر را بسته ای ۸ هزارتومان و شکر باز و فله ای را کیلویی ۱۵ هزارتومان به فروش برسانند، صحیح است؟ یا کاهش محصول از بسته های غذایی و اخذ پول برای کل میزان محصولی که بر روی بسته آن ذکر شده، اقدام پسندیده ای است؟ این کار نان در خون مردم زدن است، مردمی که در این شرایط با وجود این تنگناها زندگی می کنند و سختی کرونا را با وجود مشکلات اقتصادی به جان خریده اند. این شرایط یک امتحان برای اقشار مختلف مردم است، عزیزانی همچون کادر درمان در این شرایط از جان مایه گذاشته اند اما در مقابل افرادی هستند که از این شرایط اینگونه سوءاستفاده می‌کنند.

وضعیت کشور خطرناک است

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس عنوان کرد: متاسفانه شرایط کرونایی کشور خطرناک است، آمار بالای مبتلایان و فوتی هایی که این روزها اعلام می‌شود بسیار ناراحت کننده و تکان دهنده است، اینکه گفته می‌شود ۴۰۰ نفر فوتی داشته ایم یعنی ۴۰۰ خانواده داغدار شده و عزیزی را از دست داده اند، همه باید با همکاری و رعایت پروتکل ها این شرایط را مدیریت و از این وضع خارج شویم، چرا که واکسن هم درمان صددرصدی نیست و هستند بسیاری از افراد که با دریافت هر دو دُز واکسن بازهم مبتلا شدند، بر همین اساس معتقدم مردم در کنار اینکه به افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن خود توجه کنند در رعایت پروتکل ها نیز کوشا باشند.

واکسن و داروی تقلبی در بازار سیاه

رییس مجمع نمایندگان استان تهران با اشاره به برخی سوءاستفاده هایی که در بازار غیر رسمی در حوزه واکسن و داروی کرونا دیده می‌شود، گفت: اینکه برخی در بازارهای غیر رسمی به جای واکسن کرونا آب مقطر  آن هم با قیمت های گران به مردم بفروشند کاری بسیار غیراخلاقی و ضدانسانی است، اگر کمبود دارویی هم وجود دارد باید مورد پیگیری وزیر بهداشت و درمان باشد و وی در این خصوص پاسخ بدهد، داروهای موجود در بازار سیاه یا تقلبی و یا تاریخ گذشته است، افراد سودجو در این بازار دست به تغییر تاریخ مصرف این داروها می‌زنند که این رفتار غیر انسانی برای یک جامعه اسلامی بسیار دردناک است، متاسفانه در این وضعیت از عاطفه و احساسات افراد سوء استفاده می‌شود، وقتی افراد شاهد این هستند که عزیزانشان به دلیل ابتلا به این ویروس در حال رنج کشیدن هستند برای نجات آن ها ممکن است با قیمت های ۱۰ یا ۲۰ میلیون تومان نسبت به خرید دارو از بازار سیاه اقدام کنند، وزارت بهداشت و درمان، ناظران بازار دارو و قوه قضاییه باید با جدیت با این سودجویان برخورد کنند چرا که اکثر اجناس این افراد تقلبی است و با سوء استفاده از عواطف مردم برای تامین منافع اقتصادی خود تاریخ داروها را تغییر می‌دهند.

تقوی اضافه کرد: در خصوص واردات واکسن توسط بخش خصوصی نیز شرایطی وجود دارد و اینکار صرفا در موارد خاص انجام می‌شود، مجوز این موضوع دارای قواعدی می‌باشد، ابتدا مجوز باید اخذ شود، واکسن وارد شود، مورد ارزیابی معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت قرار بگیرد و پس از تایید صحت و سلامت واکسن مورد استفاده قرار بگیرد که استفاده از آن هم خود شرایطی دارد، برای مثال یک کارخانه دار ۲ هزار کارگر دارد و برای واکسینه کردن کارگران خود واکسن وارد می‌کند که روند واکسینه شدن کارگران آن کارخانه هم صرفا با حضور و نظارت ناظرین وزارت بهداشت و درمان امکان پذیر است تا از فروش احتمالی این واکسن ها در بازار غیر رسمی به صورت غیرقانونی جلوگیری شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۱۲۸۱۴۸۱۴:۰۲:۲۴ ۱۴۰۰/۵/۱۳
واکسنم که کشکه فقط باید رعایت کنیم
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

 2. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

 3. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

 4. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

 5. رستم قاسمی: ساخت یک میلیون مسکن تورم‌زا نیست

 6. واردات خودروی خارجی آزاد می شود

 7. حسین شریعتمداری: آژانس شتر مجنون است پیاده شوید

 8. پیام انتخاب علی باقری برای مذاکرات هسته‌ای/ دو حرف متفاوت ،داستان و سخنگو/  اما و اگرها درباره بازگشت لاریجانی به سیاست

 9. صحبت‌های جالب کارشناس ترک درباره اقدامات ناشیانه اردوغان در سوریه

 10. سخنگوی قوه قضائیه: اختلاف درباره سند خودرو از طریق مجلس رفع شود

 11. توضیح سرپرست وزارت آموزش و پرورش درباره همسان‌سازی حقوق اعضای هیأت علمی

 12. چالش‌های ۳ گانه واردات سوخت ایران به لبنان برای دشمنان مقاومت

 13. حسن رعیت به ۳۵ سال حبس محکوم شد

 14. خاندوزی: امضاهای طلایی با تصویب طرح صدور مجوزهای کسب‌وکار کاهش می‌یابد

 15. «اینجا زندان است»؛‌ روایتی از حضور ۲ روزه در اوین

 16. وزیر بهداشت: شبانه روزی برای تامین واکسن کار کردیم / رکورد تزریق هفتگی در جهان را می‌شکنیم

 17. انفجار مرگبار مخزن CNG در پمب گاز در مشهد

 18. تخم‌مرغ شانه‌ای ۵۰ هزار تومان!

 19. بیانیه تروئیکای اروپایی: ایران از فرصت پیش‌رو برای احیای برجام استفاده کند

پربحث‌های هفته

 1. حمله موشکی سپاه به محل نشست سران یکی از گروهک‌های تروریستی

 2. «روحانی بود، خیلی خوب بود»

 3. اولین ویزای طالبان برای یک ایرانی

 4. ساحل بی‌رحم ترکیه و بیابون امن ایران

 5. کار زیبای یک نانوایی در اهواز + عکس

 6. پرسش مهم افکار عمومی درباره سرعت گرفتن روند واکسیناسیون

 7. حمله پهپادی ایران به مقر تروریست ها در کردستان عراق

 8. هراس سعودی‌ها از تکرار سناریو افغانستان برای عربستان

 9. ذوالنوری: اصلاح‌طلبان برای کار جهادی به افغانستان بروند و نشان دهند به دردی می‌خورند

 10. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

 11. آینده محتوم خودروسازی ایران

 12. ۵ میلیون تزریق و رتبه دوم واکسیناسیون در جهان/ نظر پزشکيان درباره تيم اقتصای دولت / رضایی از دبیری مجمع کنار می‌کشد؟

 13. اولین تصویر از پایگاه تروریست ها بعد از حمله سپاه

 14. روایت نشریه آمریکایی از وضعیت جدید مذاکرات وین

 15. برگ سبز خودرو و آغاز جدالی دوباره

 16. بالاخره "عنابستانی" از سرباز وظیفه‌شناس راهور رسماً عذرخواهی کرد!

 17. از وعده‌های گذشته درس بگیریم...

 18. زوایای پنهان پرونده اکبر خرمدین/ وکیل پایه یک دادگستری: مادر بابک باید فی الفور آزاد شود!

 19. امید لبنانی ها باز هم ناامید می شود؟!

 20. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

 21. توافق مجدد ایران با آژانس انرژی اتمی درباره دوربین‌های نظارتی/ کوچ قاضی‌زاده هاشمی از مجلس به دولت/ استقبال اصلاح‌طلبان از اقدامات اژه‌ای

 22. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

 23. سفر پرحاشیه آقای مدیرکل

 24. لانه جاسوسی آمریکا در لبنان بر ضد مقاومت

 25. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. حمله موشکی سپاه به محل نشست سران یکی از گروهک‌های تروریستی

 2. «روحانی بود، خیلی خوب بود»

 3. پرسش مهم افکار عمومی درباره سرعت گرفتن روند واکسیناسیون

 4. هراس سعودی‌ها از تکرار سناریو افغانستان برای عربستان

 5. ذوالنوری: اصلاح‌طلبان برای کار جهادی به افغانستان بروند و نشان دهند به دردی می‌خورند

 6. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

 7. ۵ میلیون تزریق و رتبه دوم واکسیناسیون در جهان/ نظر پزشکيان درباره تيم اقتصای دولت / رضایی از دبیری مجمع کنار می‌کشد؟

 8. روایت نشریه آمریکایی از وضعیت جدید مذاکرات وین

 9. از وعده‌های گذشته درس بگیریم...

 10. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

 11. توافق مجدد ایران با آژانس انرژی اتمی درباره دوربین‌های نظارتی/ کوچ قاضی‌زاده هاشمی از مجلس به دولت/ استقبال اصلاح‌طلبان از اقدامات اژه‌ای

 12. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

 13. سفر پرحاشیه آقای مدیرکل

 14. لانه جاسوسی آمریکا در لبنان بر ضد مقاومت

 15. رئیسی: برخی دم از این می‌زنند که دوباره ‌محصولات کره‌ای وارد کشور شود/دیگر اجازه واردات نمی‌دهیم

 16. چند نکته درباره افغانستان و مقاومت در پنجشیر

 17. ما و پنجشیریان

 18. پایان خوش ماجرای عنابستانی و سرباز راهور!/ دفاع عباس عبدی از سیاست کلی ایران در قبال طالبان/ واکنش مهدی فضائلی به پرسش‌ها درباره واکسیناسیون

 19. قاضی زاده هاشمی:موضوع امروز استعفا نیست بلکه رفتن از سنگری به سنگر دیگر است

 20. بارقه های امید در دل مردم

 21. روایت‌ها از حضور همسر مقام رهبری در مراسم خاکسپاری برادرش حقیقت ندارد

 22. حسین فریدون و هادی رضوی ماه‌هاست که در مرخصی هستند

 23. انتقاد علی مطهری از مصوبه برجامی مجلس

 24. واردات خودروی خارجی آزاد می شود

 25. بیانیه‌ مشترک ایران و آژانس: اجازه به بازرسان برای سرویس فنی تجهیزات نظارتی و جایگزینی کارت‌های حافظه

آخرین عناوین