نویسنده آمریکایی: اشتباهات ترامپ را در برابر ایران تکرار نکنید

  4000512091 ۳۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک ستون نویس آمریکایی، دولت بایدن را از بازگشت به سیاست فشار حداکثری در قبال ایران برحذر داشت و نوشت این راهبرد شکست خورده سبب شد تنش در منطقه متشنج خاورمیانه تشدید شود.

 نویسنده آمریکایی: اشتباهات ترامپ را در برابر ایران تکرار نکنید

به گزارش الف "دنیل دپتریس" در مقاله ای در نشریه محافظه کاران آمریکایی تصریح کرد بازگشت به رویکرد فشار حداکثری، "غیرسازنده" و "خطرناک" خواهد بود. 

دپتریس از ستون نویسان آمریکایی در "فارین افرز" و "نیوزویک" است. 

<< در شرایطی که مذاکرات هسته ای میان ایران و آمریکا در وین عملا در حالت تعلیق قرار گرفته، دولت بایدن هم اکنون در حال بررسی راهکارهایی است که در صورت شکست گفت و گوها، آنها را اِعمال کند. روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داده است کاخ سفید در حال مذاکره برای تشدید فشارهای تحریم در معاملات نفتی ایران با چین است؛ هدف از این اقدام به احتمال بسیار قوی آن است که دولت ایران به سمت جدی تر گرفتن روند دیپلماتیک سوق داده شود. 

در حالی که تا قطع کامل مذاکرات مسیری طولانی در پیش است، دولت بایدن بهتر است مسیر فشارهای بیشتر تحریم ها را با دقت سپری کند. و البته بهترین گزینه آن است که کاخ سفید از طی کردن این مسیر خودداری کند. 

آنچه که اکنون مقامات آمریکایی درباره اش بحث می کنند، اساسا حول محور بازگشت و تشدید پویش موسوم به فشار حداکثری است که دولت قبلی آمریکا در پیش گرفت؛ راهبردی که سبب شد تنش در منطقه ناآرام خاورمیانه، به میزانی خطرناک افزایش یابد. 

ایران و آمریکا به دنبال راهی برای بازگشت به توافق هسته ای سال 2015 هستند. این توافق، فعالیت های هسته ای ایران را محدود کرد و آن را مشمول اقدامات راستی آزمایی قرار داد؛ به ازای آن نیز تحریم های آمریکا به میزانی لغو شد. به دنبال چندین دور مذاکرات  نسبتا موفق از آوریل گذشته تاکنون، شتاب گفت و گوها از اوایل ژوئن کاهش یافت و بسیار بعید است مذاکرات تا نیمه آگوست، و پس از مراسم سوگند رئیس جمهور منتخب ایران - ابراهیم رئیسی - ازسرگرفته شود. در دورانی که حسن روحانی، رئیس جمهور معتدل تر ایران در قدرت بود، احتمال آن که آمریکا، ایران را متقاعد کند به توافقی "بلندمدت تر و قوی تر" تن دهد، اندک بود؛ و در حال حاضر عملا چنین احتمالی وجود ندارد. در حقیقت شایع شده است که رئیسی احتمالا تلاش خواهد کرد مذاکرات را از ابتدا آغاز کند، به این امید که بتواند امتیازات بهتری از واشنگتن کسب کند. در همین حال دولت بایدن به شدت مایوس شده و یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرده است شاید به نقطه ای برسیم که "ادامه مذاکرات بی ثمر باشد." 

اگر مذاکرات شکست بخورد، آمریکا باید طرحی دیگر در اختیار داشته باشد. برای واشنگتن بسیار بهتر است که برای چنین سناریویی پیش از آن که دیر شده باشد، آماده شود. توضیح درباره این که چرا دولت بایدن درنظر دارد تمام امیدهایش را بر پویش فشار حداکثری قرار دهد، دشواراست؛ این کارزار ثابت کرد که برخلاف منافع آمریکا بوده است. 

در بهار سال 2018  که دولت ترامپ در خصوص اِعمال استراتژی فشار حداکثری به توافق رسید، در میان مقامات امنیت ملی تصوری قوی شکل گرفته بود مبنی بر آن که آمریکا قادر خواهد بود تهران را مجبور به تسلیم کند. منطق آن هم ساده بود: دولت ایران هر چقدر بیشتر تحت فشار اقتصادی باشد، به شروط آمریکا بیشتر تن خواهد داد. "مایک پومپئو" وزیر خارجه وقت آمریکا در می 2018  در سخنانی درباره چارچوب پویش تحریم ها گفت، "ایران مجبور خواهد شد، انتخاب کند." 

اما سیاستِ جهانی بسیار پیچیده تر از آنی است که سیاست گذاران در واشنگتن تصور می کردند. آن طور که مشخص شده است، از نظر ایران، تسلیم شدن در برابر بزرگ ترین دشمنش، بسیار تهدیدآمیزتر از تحمل سال ها فشار اقتصادی است. 

تحریم های آمریکا تاثیرات منفی زیادی بر دولت ایران وارد کرد زیرا سبب شد صادارت نفتی ایران در حدفاصل سال 2017 تا پایان 2019 تا  76 درصد کاهش یابد و تهران از 150  میلیارد دلار درآمد محروم شود. البته ایران صرفا یک تماشاچی محروم از کمک نبود. تهران به جای آن که در حالت استیصال به مذاکرات ترغیب شود – آن طور که مقامات آمریکایی انتظار داشتند- با نقض محدودیت های غنی سازی که در توافق هسته ای قید شده بود، و اتخاذ رویکردی تهاجمی تر در سیاست خارجی اش در خاور میانه، به رویکرد آمریکا پاسخ داد(که می توان این سیاست را  به نوعی بی اعتنایی به وضع موجود خواند). ایران میزان ذخایر اورانیوم غنی شده اش را ده برابر کرد تا هم نارضایتی اش را از سیاست آمریکا بیان کند و هم موقعیت خود را تحکیم سازد. 

در نتیجه، و به دنبال اجرای سیاست فشار حداکثری آمریکا، احتمال بروز جنگ میان آمریکا و ایران به میزانی چشمگیر افزایش یافت. ایران برای استفاده از اهرم های فشاری که در اختیار داشت، بیشتر تشویق شد و در این میان فعال کردن کردن گروه های نیابتی اش در عراق باارزش ترین مهره ای بود که تهران به عنوان اقدام تلافی جویانه در اختیار داشت. و اگر در آن بحبوحه خشم و عصبانیت، برخی تصمیمات منطقی اتخاذ نمی شد، آمریکا و ایران احتمالا در ژانویه 2020  درگیر جنگی خشونت بار و کاملا بی ثمر می شدند. 

خوشبختانه آمریکا توانست مانع از بروز جنگ شود. اما با توجه به سوابق موجود، دشوار بتوان درک کرد که چرا دولت  بایدن می خواهد بار دیگر خطر کند و سیاست فشار حداکثری را ازسربگیرد،  کارزاری که به گسترش تنش منجر شد. این مساله به ویژه زمانی عجیب است که رئیس جمهور بایدن تلاش می کند به نقش طولانی مدت و "تحقیرآمیز" آمریکا در خاورمیانه پایان دهد. 

همان طور که مقامات آمریکایی صراحتا گفته اند، مذاکرات هسته ای شکست نخورده است. اگر زمانی برسد که دیپلماسی در قبال ایران به معنای واقعی شکست بخورد، آمریکا باید طرح دومی در اختیار داشته باشد. بازگشت به مذاکرات برای به دست آوردن توافقی کوچک تر یک گزینه است. در این توافق احتمالی می توان به ازای امتیازات کمتر هسته ای، کاهش محدودتر تحریم ها را لحاظ کرد. حرکت کردن فراتر از چارچوب مساله هسته ای و برگزاری مذاکرات عملی، با هدف کاهش خطرها در خلیج فارس، گزینه دیگر است. آمریکا نیز باید برای تامین منافعش، حدود 3 هزار و 500 سرباز خود را که همچنان در سوریه و عراق مستقر هستند، از منطقه خارج کند؛ چنین اقدامی دورنمای درگیر شدن واشنگتن در جنگی گسترده تر با ایران و گروه های نیابتی اش را  کاهش می دهد. 

در هر حال آمریکا باید از بازگشت به استراتژی شکست خورده، پرهیز کند. و هیچ چیزی شکست خورده تر از کارزار "فشار حداکثری" نیست.>> 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۱۲۷۵۷۹۰۶:۵۹:۳۵ ۱۴۰۰/۵/۱۳
چرا سیاست تحریم های فلج کننده آمریکا شکست خورده است؟ بدون آنکه آمریکا هزینه ای پرداخت کند، تحریم ها برابر یک جنگ نظامی به ایران صدمه وارد کرده است.
ناشناس۲۱۲۷۷۴۸۰۹:۲۱:۵۹ ۱۴۰۰/۵/۱۳
کدام کشور را دیده اید که ناموس کشورش را بدون این که شکست خورده باشد به پای میز مذاکره بیاورد ؟ به غیر از ایران که می خواستند تمام نوامیس را واگذار کنند که آمریکایی ها عجله کردن و البته لیبی و عراق و شوروی جایی سراغ دارید؟
ناشناس۲۱۲۷۸۱۴۱۰:۰۳:۴۶ ۱۴۰۰/۵/۱۳
کدام نوامیس؟ از کی تا حالا اورانیومی که به هیچ درد مملکت نخورده شده جزو نوامیس؟
ناشناس۲۱۲۸۰۰۴۱۲:۳۴:۲۱ ۱۴۰۰/۵/۱۳
اورانیوم بدرد می خوره مشکل این هست که اورانیوم یک مصرف دیگری هم داره که غرب از ان نگران هست.
ناشناس۲۱۲۸۰۲۹۱۲:۴۹:۴۹ ۱۴۰۰/۵/۱۳
آدم باید ابله باشد و اینطور نظر بدهد چطور برای کد خدا همه چیز است و کارایی های متعدد؟
ناشناس۲۱۲۷۹۲۲۱۱:۳۹:۱۵ ۱۴۰۰/۵/۱۳
ناموس من وطن من است که نباید فروخته شود
احسان۲۱۲۷۹۲۴۱۱:۴۳:۱۲ ۱۴۰۰/۵/۱۳
هسته ای ناموس شماست نه ما. ناموس ما خوزستان ، کارگران حقوق نگرفته ، جوانان بیکار ، مردم محروم بی واکسن، کادر درمان زیر فشار و...و... هست.
ناشناس۲۱۲۸۰۷۴۱۳:۲۳:۰۵ ۱۴۰۰/۵/۱۳
پس لطفا دیگر کشور را بازیچه خارجی ها نکنید به کارگران برسید کاری در این 8 سال نکردین
ناشناس۲۱۲۷۹۵۸۱۲:۰۰:۲۰ ۱۴۰۰/۵/۱۳
فقط روسیه کنونی دیده ایم که بمب هسته ای مقابل بمب هسته ای آمریکا مذاکره کرد یا چین تعرفه مقابل تعرفه یعنی مذاکره برابر
ناشناس۲۱۲۷۷۹۰۰۹:۵۱:۲۰ ۱۴۰۰/۵/۱۳
چون آمریکائی ها از فشار حداکثری هدفی داشتند که به آن نرسیدند و آن هدف گرفتن امتیازات بیشتر از ایران بود
ناشناس۲۱۲۷۹۷۰۱۲:۱۱:۱۸ ۱۴۰۰/۵/۱۳
ناموس یعنی خاک، زن، صنعت، توان نظامی و... در صمن تویی که می گویی اورانیوم چی هست تو جز همان هایی هستی که وقتی به خاک کشور حمله کنند می‌گویی....!
ناشناس۲۱۲۷۵۸۲۰۷:۰۲:۵۴ ۱۴۰۰/۵/۱۳
ممکن است برای گروهی فشار حداکثری بی معنی باشد، اما مردم ایران آن را با گوشت و پوست و استخوان خود حس می کنند.
ناشناس۲۱۲۷۸۰۰۰۹:۵۴:۴۰ ۱۴۰۰/۵/۱۳
تحریم‌ها به اندازه خودش که برای اقتصاد ایران با این همه امکانات عددی به حساب نمی آید، خسارت وارد کرده
ناشناس۲۱۲۷۸۵۱۱۰:۲۷:۰۱ ۱۴۰۰/۵/۱۳
تاثیر حدود سی درصدی داشته. کوچک شدن سفره مردم را از رانت خواران مشهور بپرسید.
ناشناس۲۱۲۷۵۹۹۰۷:۳۲:۲۷ ۱۴۰۰/۵/۱۳
یک جنگ ۶ روزه میتواند پایانی باشد بر کل ماجراجویی ها در منطقه و جهان .
ناشناس۲۱۲۷۸۹۹۱۱:۱۶:۲۲ ۱۴۰۰/۵/۱۳
بله! یک غزه را حریف نیستند!
ناشناس۲۱۲۷۹۳۸۱۱:۵۱:۴۵ ۱۴۰۰/۵/۱۳
دوباره شد!!! امروز جنگ میشه، فردا جنگ میشه! بابا، دلبندم، اگه میشد که یه ثانیه هم صبر نمیکردن!!!!
ناشناس۲۱۲۷۹۴۰۱۱:۵۳:۱۳ ۱۴۰۰/۵/۱۳
من فکر میکردم اسرائیل بیشتر از اینها مقاومت کنه!!!
ناشناس۲۱۲۷۶۲۳۰۷:۵۰:۳۱ ۱۴۰۰/۵/۱۳
بایدن نتیجه خطای انتخاباتی مردم آمریکاست
ناشناس۲۱۲۷۶۲۷۰۷:۵۵:۰۲ ۱۴۰۰/۵/۱۳
بازم به انصاف خود آمریکایی ها که اقرار می کنند دولت روحانی یک دولت وا داده به غرب نبود ونهایت ایستادگی وشجاعت را در برابر فشارهای آمریکا به کار گرفت .
ناشناس۲۱۲۷۸۳۲۱۰:۱۶:۱۰ ۱۴۰۰/۵/۱۳
مشخص است از دو سال منتظر اروپایی ها بودن!!! واداده تر از این مگر هست که به خاطر نفت بتن در قلب دانش و صنعت ریخته شود؟
ناشناس۲۱۲۷۸۳۹۱۰:۲۱:۰۵ ۱۴۰۰/۵/۱۳
داستان سفر ظریف به پاریس وقتی ترامپ آنجا بود را خوانده اید؟
ناشناس۲۱۲۸۰۴۸۱۳:۰۴:۲۷ ۱۴۰۰/۵/۱۳
داستان دو سال مذاکره مخفیانه در عمان را خوانده اید؟
ناشناس۲۱۲۸۰۷۶۱۳:۲۳:۵۷ ۱۴۰۰/۵/۱۳
عمان برای این بود که بدون بتن ریزی تحریم ها برداشته شود
ناشناس۲۱۲۸۰۹۷۱۳:۳۳:۲۱ ۱۴۰۰/۵/۱۳
البته واداده با دلداده فرق داره!!! واداده یعنی از سر ناچاری حرف گوش میکنه اما دلداده یعنی از سر علاقه حرف گوش میکنه!! داستانهای جان و جواد که یادت هست!؟
ناشناس۲۱۲۷۶۵۵۰۸:۱۶:۲۹ ۱۴۰۰/۵/۱۳
اشتباهات ترامپ در مقابل ایران حداقل ده هزار دلار به اقتصاد آمریکا زیان زده است.
ناشناس۲۱۲۷۸۴۲۱۰:۲۲:۲۸ ۱۴۰۰/۵/۱۳
از امارات و عربستان بپرسید.
ناشناس۲۱۲۷۹۳۵۱۱:۴۹:۳۱ ۱۴۰۰/۵/۱۳
بابا کجای کاری، فقط یه پهپادشون که افتاد توی خلیج فارس ۲۲۰ میلیون دلار ارزش داشت، حالا عین‌الاسد رو که به کسی اجازه ندادن خبررسانی کنه و ...
ناشناس۲۱۲۸۰۰۶۱۲:۳۵:۴۳ ۱۴۰۰/۵/۱۳
ضرری که به اقتصاد ایران خورد چند هزار برابر قیمت ان پهباد هست.
ناشناس۲۱۲۸۰۸۳۱۳:۲۶:۲۳ ۱۴۰۰/۵/۱۳
طبق گفته های کارشناسان، خود آمریکا بابت هزینه این تحریم ها چند صد میلیارد دلار ضرر داده
ناشناس۲۱۲۸۱۶۰۱۴:۱۰:۴۶ ۱۴۰۰/۵/۱۳
وارزش ترور شهید سلیمانی چه قدر بود ؟!!!
ناشناس۲۱۲۷۶۸۶۰۸:۳۱:۵۹ ۱۴۰۰/۵/۱۳
مطالب یک ستون نویس آمریکایی ارزش انتشار در سایت را ندارد . لطفا هر مطلبی را نچاپید !!!
ناشناس۲۱۲۷۸۱۸۱۰:۰۵:۱۰ ۱۴۰۰/۵/۱۳
متاسفانه بایدن و ترامپ و مسئولین آمریکا سایت الف رو نمی خونن تا از این تحلیل های زیبا لذت ببرن
ناشناس۲۱۲۷۹۰۷۱۱:۲۳:۵۳ ۱۴۰۰/۵/۱۳
مذاکره بشود یا نشود، تحریم همین صورت ادامه یابد یا تشدید شود، حمله نظامی بشود یا نشود.... برای آمریکا هیچ فرقی ندارد ولی مردم ایران روز به روز بدبخت تر میشوند
ناشناس۲۱۲۷۹۹۸۱۲:۳۰:۱۷ ۱۴۰۰/۵/۱۳
وقتی بمب اتم تو حیاط کاخ سفید فرود اومد میفهمن فرقش رو
ناشناس۲۱۲۸۰۹۲۱۳:۳۰:۵۸ ۱۴۰۰/۵/۱۳
واقعا چرا وقتی برای آمریکا هیچ فرقی نداره اینقدر برای مذاکره و تحریم و خرابکاری و رسانه و .... وقت و هزینه صرف میکنه!؟
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

 2. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

 3. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

 4. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

 5. رستم قاسمی: ساخت یک میلیون مسکن تورم‌زا نیست

 6. واردات خودروی خارجی آزاد می شود

 7. حسین شریعتمداری: آژانس شتر مجنون است پیاده شوید

 8. پیام انتخاب علی باقری برای مذاکرات هسته‌ای/ دو حرف متفاوت ،داستان و سخنگو/  اما و اگرها درباره بازگشت لاریجانی به سیاست

 9. صحبت‌های جالب کارشناس ترک درباره اقدامات ناشیانه اردوغان در سوریه

 10. سخنگوی قوه قضائیه: اختلاف درباره سند خودرو از طریق مجلس رفع شود

 11. توضیح سرپرست وزارت آموزش و پرورش درباره همسان‌سازی حقوق اعضای هیأت علمی

 12. چالش‌های ۳ گانه واردات سوخت ایران به لبنان برای دشمنان مقاومت

 13. حسن رعیت به ۳۵ سال حبس محکوم شد

 14. خاندوزی: امضاهای طلایی با تصویب طرح صدور مجوزهای کسب‌وکار کاهش می‌یابد

 15. «اینجا زندان است»؛‌ روایتی از حضور ۲ روزه در اوین

 16. وزیر بهداشت: شبانه روزی برای تامین واکسن کار کردیم / رکورد تزریق هفتگی در جهان را می‌شکنیم

 17. انفجار مرگبار مخزن CNG در پمب گاز در مشهد

 18. تخم‌مرغ شانه‌ای ۵۰ هزار تومان!

 19. بیانیه تروئیکای اروپایی: ایران از فرصت پیش‌رو برای احیای برجام استفاده کند

پربحث‌های هفته

 1. حمله موشکی سپاه به محل نشست سران یکی از گروهک‌های تروریستی

 2. «روحانی بود، خیلی خوب بود»

 3. اولین ویزای طالبان برای یک ایرانی

 4. ساحل بی‌رحم ترکیه و بیابون امن ایران

 5. کار زیبای یک نانوایی در اهواز + عکس

 6. پرسش مهم افکار عمومی درباره سرعت گرفتن روند واکسیناسیون

 7. حمله پهپادی ایران به مقر تروریست ها در کردستان عراق

 8. هراس سعودی‌ها از تکرار سناریو افغانستان برای عربستان

 9. ذوالنوری: اصلاح‌طلبان برای کار جهادی به افغانستان بروند و نشان دهند به دردی می‌خورند

 10. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

 11. آینده محتوم خودروسازی ایران

 12. ۵ میلیون تزریق و رتبه دوم واکسیناسیون در جهان/ نظر پزشکيان درباره تيم اقتصای دولت / رضایی از دبیری مجمع کنار می‌کشد؟

 13. اولین تصویر از پایگاه تروریست ها بعد از حمله سپاه

 14. روایت نشریه آمریکایی از وضعیت جدید مذاکرات وین

 15. برگ سبز خودرو و آغاز جدالی دوباره

 16. بالاخره "عنابستانی" از سرباز وظیفه‌شناس راهور رسماً عذرخواهی کرد!

 17. از وعده‌های گذشته درس بگیریم...

 18. زوایای پنهان پرونده اکبر خرمدین/ وکیل پایه یک دادگستری: مادر بابک باید فی الفور آزاد شود!

 19. امید لبنانی ها باز هم ناامید می شود؟!

 20. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

 21. توافق مجدد ایران با آژانس انرژی اتمی درباره دوربین‌های نظارتی/ کوچ قاضی‌زاده هاشمی از مجلس به دولت/ استقبال اصلاح‌طلبان از اقدامات اژه‌ای

 22. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

 23. سفر پرحاشیه آقای مدیرکل

 24. لانه جاسوسی آمریکا در لبنان بر ضد مقاومت

 25. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. هراس سعودی‌ها از تکرار سناریو افغانستان برای عربستان

 2. روایت نشریه آمریکایی از وضعیت جدید مذاکرات وین

 3. امید لبنانی ها باز هم ناامید می شود؟!

 4. لانه جاسوسی آمریکا در لبنان بر ضد مقاومت

 5. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

 6. چند نکته درباره افغانستان و مقاومت در پنجشیر

 7. رسانه های آمریکایی و لاپوشانیِ حقایق ۲۰ سال اشغالگری در افغانستان

 8. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

 9. درباره کدام افغانستان سخن می‌گوییم؟!

 10. تحلیل نیویورک تایمز از سالگرد حادثه ۱۱ سپتامبر

 11. دروغ تمام عیار آمریکا درباره مبارزه با تروریسم

 12. تشریفات خودرویی طالبان برای استقبال از وزیر خارجه قطر

 13. امارات ۳۸ نفر از جمله چند ایرانی را تحریم کرد

 14. مدیر کل آژانس اتمی بار دیگر ادعاها درباره مسائل پادمانی ایران را تکرار کرد

 15. افشاگری سخنگوی سابق پنتاگون درباره حمله موشکی سپاه به پایگاه عین الاسد

 16. بِنِت:‌ به هر قیمتی مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شویم

 17. آمریکا: آماده برداشتن تحریم‌های ناسازگار با برجام هستیم

 18. واکنش طالبان به خبر کشف دلار و پول نقد از منزل امرالله صالح

 19. بیانیه تروئیکای اروپایی: ایران از فرصت پیش‌رو برای احیای برجام استفاده کند

 20. تمامی افسران پلیس یک شهر در ایالت میسوری آمریکا استعفا دادند

 21. عربستان سعودی خواستار بازرسی سایت‌های هسته‌ای ایران شد

 22. اردوغان: ترکیه در همه مسائل منطقه حرف برای گفتن دارد

 23. سه کشور اروپایی خواستار توقف غنی‌سازی اورانیوم در سطوح بالا در ایران شدند

 24. دومینیک راب در گفتگوی تلفنی با امیرعبداللهیان/ تعهد عملی انگلیس برای بازپرداخت مطالبات ایران

 25. رافائل گروسی وارد تهران شد

آخرین عناوین