مدیرعامل شرکت ملی پالایش: قاچاق فرآورده‌های نفتی به جز مرز پاکستان صفر شده است

  4000511108

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: با راه‌اندازی سامانه درخواست فرآورده‌های نفتی (سدف) با اطمینان می‌گویم قاچاق فرآورده‌های نفتی در مرزهای کشور، به جز مرز پاکستان صفر شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش: قاچاق فرآورده‌های نفتی به جز مرز پاکستان صفر شده است

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، علیرضا صادق‌آبادی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: با راه‌اندازی سامانه درخواست فرآورده‌های نفتی (سدف) با اطمینان می‌گویم قاچاق فرآورده‌های نفتی در مرزهای کشور، به جز مرز پاکستان صفر شده است.

صادق‌آبادی امروز (دوشنبه، ۱۱ مردادماه) در آیین رونمایی سامانه درخواست فرآورده‌های نفتی (سدف) اعلام کرد: طی چند سال گذشته کار شبانه‌روزی بزرگی انجام شد و با مدیریت هوشمند و همکاری سازنده بین ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت نفت خوشبختانه این سامانه راه‌اندازی شد و اکنون با اطمینان می‌گوییم که در مرزهای زیادی از کشور قاچاق وجود ندارد.

وی تاکید کرد: بازارهایی مانند افغانستان، اقلیم کردستان عراق، ارمنستان، مقدار تقاضای مشخصی دارند و وقتی بیشتر آن از کانال رسمی تامین می‌شود، نشان می‌دهد که قاچاق وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به رونق تجارت فرآورده آن هم در شرایط سخت دوران تحریم تصریح کرد:دو عامل عرضه در بازارهای منطقه‌ای و مبارزه سختگیرانه با قاچاق به این موضوع منتهی شد که ما توانستیم در کشورهای همسایه در زمینه فروش فرآورده‌های نفتی موفق شویم.

صادق‌آبادی با اشاره به این که با اطمینان می‌گویم ما در مرز افغانستان دیگر قاچاق فرآورده نداریم، افزود: همه این دستاوردها نتیجه تلاش دسته جمعی بوده است.

وی تاکید کرد: سدف سامانه‌ای جامع و به‌طور کامل بومی است که اطلاعات ارزشمندی در آن جمع‌آوری می‌شود و اطلاعاتی که از طریق این سامانه در اختیار ما و نهادهای نظارتی قرار گرفت، به کشف پرونده‌های بسیاری از قاچاق حتی مربوط به سال‌های گذشته منتهی شد و خوشبختانه وجوه قابل توجه‌ای به کشور بازگشت.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: ما در اواخر سال ۹۶ متوجه شدیم سامانه موجود تجارت آسان با این حجم مراوداتی که بین شرکت پخش با سایر دستگاه‌ها برای تامین سوخت یارانه‌ای وجود دارد، اطمینان کافی ندارد، چرا که در واقعیت از طریق سامانه قدیم (سامانه تجارت آسان) منابع مالی جابه جا می‌شد و باید حساسیت زیادی نسبت به آن وجود داشت؛ اما سامانه طوری طراحی شده بود که امکان صحت سنجی دیتاها در آن وجود نداشت و حتی اگر تخلفی صورت می‌گرفت، پیدا کردن متخلف کاری سخت و در برخی موارد ناممکن بود.

صادق‌آبادی با اشاره به شفاف نبودن سامانه پیشین (آسان تجارت) افزود: بنابراین تصمیم گرفتیم سامانه‌ای را طراحی کنیم که در آن قابلیت شناسایی مشتریان باشد؛ در مرحله نخست متوجه شدیم اطلاعات زیادی باید از دیگر وزارتخانه‌ها و نهادها بگیریم که کاری بسیار زمانبر بود و در بسیاری از این نهادها هم چنین سامانه‌ای وجود نداشت؛ متوجه شدیم کار برون‌سازمانی است و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران به تنهایی از عهده کار بر نمی‌آید؛ بنابراین با کمک ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز که ارتباطات خوبی دارند، تصمیم گرفتیم این کار را آغاز کنیم و موفق شدیم جهاد کشاورزی، وزارت نیرو و همه مصرف‌کنندگان سوخت یارانه‌ای را به این سامانه متصل کنیم.

وی تاکید کرد: هم‌اکنون بیش از ۵۰ سامانه دیگر به این سامانه وصل شده‌اند و همه اطلاعات درخواست‌کنندگان پیش از نهایی شدن درخواست، بررسی و کنترل می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: در سال‌هایی که ظرفیت بالایی با توجه به بالا رفتن قیمت ارز برای پدیده قاچاق وجود داشت، اگر همکاری و مدیریت فوق‌العاده حرفه‌ای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این پروژه نبود، نظارت دقیق بر توزیع  این حجم از فرآورده‌های نفتی در کشور امکان‌پذیر نبود.

صادق آبادی گفت: هم‌اکنون سدف جامع‌ترین سامانه‌ موجود در کشور است که از همه دستگاه‌ها اطلاعات دریافت می‌کند و امکان ارائه اطلاعات به دیگر سازمان‌ها نیز از طریق آن وجود دارد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 4. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 8. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 9. سردرگمی سیستماتیک مردم

 10. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 11. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 12. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 13. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

 14. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 15. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 16. به نام فقرا به کام اغنیا

 17. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

 18. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 19. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 20. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

 21. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

 22. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

 23. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

 24. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

 25. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

ابر آروان

آخرین عناوین