نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

  4000511025 ۵۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

حسن روحانی در آخرین جلسه هیأت دولت دوازدهم ضمن دفاع از عملکرد دولت‌های خود، با ادبیاتی طلبکارانه از مردم طلب عفو کرد سیاست‌های ویرانگر اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی دولت‌های روحانی قابل بخشش نیست و تبعات‌آن تا سال‌ها گریبانگیر مردم ایران خواهد بود

نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم
به گزارش الف به نقل از وطن امروز، حسن روحانی در آخرین جلسه هیات ‌وزیران دولت دوازدهم پذیرفت از ساحت مردم به دلیل بی‌مدیریتی‌ای که داشته معذرت‌خواهی کند. رئیس‌ دولت‌های یازدهم و دوازدهم در این جلسه گفت: «در شرایط سخت تحریم و جنگ اقتصادی واردات 2 هزار و 500 نوع کالا از جمله خودرو را ممنوع کردیم و نتیجه این ممنوعیت واردات، گرانی این کالاها بود». رئیس‌جمهور با بیان اینکه «نمی‌گوییم کار ما بی‌نقص و عیب بوده و حتما نقص و عیب داشتیم، معصوم نبودیم و معصوم نیستیم»، گفت: «تلاش ‌ما این بوده نقص و عیب ما کمتر باشد اما اگر عیب و نقصی داشتیم، از مردم عذرخواهی می‌کنیم و از آنها‌ طلب عفو و رحمت می‌کنیم». بزرگ‌ترین عرصه‌ای که روحانی و دولتش در آن شکست خورده‌اند و مستحق است که درباره آن معذرت‌خواهی شود، اقتصاد کشور و معیشت مردم است. بررسی شاخص‌های اقتصادی در 8 سال گذشته گویای آن است که دولت‌های یازدهم و دوازدهم هیچ اقدامی برای بهبود ساختارهای اقتصادی کشور انجام نداده‌اند و حتی با کنار گذاشتن سیاست‌های طراحی شده مناسب اقتصادی در دولت‌های پیش از خود، دست به تخریب دستاوردهای محقق شده زدند. 
در 8 سال گذشته مردم یکی از بی‌‎سابقه‌ترین میزان افزایش قیمت در کالاهای مختلف را تجربه کردند به طوری که به گواه آمار سفره‌های مردم کوچک‌تر شد. بازگشت صف‌ خرید کالاهای اساسی، قرار گرفتن در دوراهی سلامت- معیشت در روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا، مجبور شدن دولت به افزایش قیمت بنزین برای تامین منابع درآمدی و به دنبال آن اعتراضات گسترده مردمی، تباه کردن سرمایه‌های مردم در بورس و... بخشی از فشاری است که مردم در سال‌های گذشته متحمل شدند.  حتی با قبول اینکه حسن روحانی، ریاست‌جمهوری را در شرایط تحریم و نه‌چندان مناسب اقتصادی در اختیار گرفت اما آنچه امروز به هیچ‌ وجه قابل کتمان نیست، این است که شرایط معیشتی و کلان‌تصویر اقتصادی کشور به مراتب از سال 92 بدتر است. 
***
تورم داغ دل مردم
یکی از وعده‌های دولت روحانی کاهش پایدار تورم بود. با آنکه دولت تدبیر و امید در دوره اول با بهره‌گیری از ابزارهای مقطعی همچون افزایش نرخ بهره بانکی، موفق شد نرخ تورم را موقتا تک‌رقمی کند اما بی‌توجهی دولت به اصلاح اساسی ساختارهای اقتصاد باعث شد کاهش تصنعی تورم با جرقه بازگشت تحریم‌های آمریکا روندی معکوس در پیش گیرد و دولت روحانی را رکورددار بزرگ‌ترین تورم ۲ دهه اخیر کند به طوری که طبق آمارهای مرکز آمار نرخ تورم سالانه سال 99 به 4/36 درصد رسید. 
***
تبعیض؛ ظلمی بدتر از گرانی
اگر به شاخص‌های نابرابری نگاهی بیندازیم، ضریب جینی به عنوان یکی از معیارهای سنجش، گواهی بر عملکرد نامطلوب دولت حسن روحانی است. موضوع شکاف طبقاتی در دهه 90 با اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها و تبدیل یارانه‌های غیرمستقیم به مستقیم، در کنار اقداماتی مانند مسکن مهر و سهام عدالت تا حدودی بهبود یافت تا جایی که نرخ ضریب جینی تا سال 92 به رقم 36 درصد رسید اما با روی کار آمدن دولت روحانی رقم ضریب جینی با روند فزاینده‌ای هر سال افزایش یافت و رکورد 40 درصد را ثبت کرد. این برای دومین‌بار بود که پس از انقلاب رقم ضریب جینی 40 درصد را رد کرد. 
***
سقوط درآمد سرانه
شاخص درآمد ناخالص ملی سرانه یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌هایی است که برای نشان دادن وضعیت اقتصادی یک کشور به کار می‌رود و بهبود این شاخص بیانگر وضعیت مناسب خانوارها، بنگاه‌های اقتصادی و بخش‌های مختلف است. درآمد سرانه ایران در ۸ سال اخیر بشدت کاهش یافته است. رکورد بالاترین درآمد سرانه در کشور مربوط به سال ۱۳۹۰ است که سهم هر ایرانی از تولید ناخالص داخلی کشور ۷ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان بود اما پس از آن شاهد نزول درآمد سرانه کشور بودیم به طوری که برآورد مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد سال 98 درآمد سرانه کشور به پایین‌ترین سطح سقوط کرده و به ۴ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان رسیده است. به طور خلاصه می‌توان گفت درآمد سرانه از جمله مهم‌ترین معیارهایی است که برای سنجش وضعیت رفاه اقتصادی یک کشور به کار می‌رود. این متغیر، از سویی سهم هر یک از افراد جامعه را از تولید ناخالص داخلی کشور نشان می‌دهد و از سوی دیگر گویای توان تولید ارزش افزوده توسط جمعیت کشور است. از طرف دیگر، بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی معتبر از درآمد سرانه کشورها برای ارزیابی رفاه خانوارها و سطح کیفیت استانداردهای زندگی در کشورهای مختلف استفاده می‌کنند. 
***
رؤیایی به نام «خانه»!
در دولت روحانی نه‌تنها خانه خریدن، بلکه اجاره یک واحد مسکونی هم برای بخش قابل توجهی از مردم آرزو شد. در حال حاضر طبق گزارش‌های بانک مرکزی میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران به 30 میلیون و 200 هزار تومان رسیده است. این در حالی است که سال 92 میانگین هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران تنها 4 میلیون تومان بود. کارشناسان دلیل اصلی این رشد 700 درصدی قیمت مسکن را توقف نهضت تولید و عرضه مسکن مهر و بی‌اعتنایی دولت به خانه‌دار کردن مردم می‌دانند. در این سال‌ها نقل و انتقال واحدهای کوچک و قدیمی‌ساز همواره روندی صعودی داشته است و کم‌کاری دولت تدبیر و امید با عذر‌خواهی جبران نمی‌شود. 
***
بی‌ارزش‌ترین روزهای ریال
اگر نگاهی به کارنامه ارزی دولت تدبیر و امید بیندازیم، بزرگ‌ترین شوک ارزی ۴ دهه گذشته در دولت حسن روحانی اتفاق افتاد. در دوره اول ریاست‌جمهوری حسن روحانی همزمان با امضای برجام، نرخ دلار به طور موقت از ثبات نسبی برخوردار شد و سال ۹۳ حدود ۳۲۰۰ تومان بود و تا اواسط سال ۹۵ هم کمتر از ۴۰۰۰ تومان در بازار معامله می‌شد اما فنر جمع شده کنترل تصنعی نرخ دلار اواخر سال 96 و اوایل 97 باز شد و شوک ارزی با افزایش ۶۳۰ درصدی در طول دولت حسن روحانی تجربه شد. اواسط سال ۹۷ دلار به طور مداوم رکورد می‌زد و تا ۱۸ هزار تومان هم بالا رفت. این شوک سال ۹۹ هم تکرار شد. در حالی که دلار در آغاز سال ۹۹ حدود ۱۴ هزار تومان قیمت داشت، اواسط این سال تا ۳۰ هزار تومان هم افزایش یافت و در پایان سال روی ۲۴ هزار تومان ایستاد تا بزرگ‌ترین شوک ارزی تاریخ ایران رقم بخورد. در مجموع نرخ دلار از آغاز سال ۹۳ تا پایان سال ۹۹ حدود ۶۳۰ درصد رشد داشته است. 
***
فصل رکود و بیکاری
حل مساله بیکاری از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات سال 92 بود. با این حال پس از گذشت 8 سال آمارها نشان می‌دهد این مساله همچنان پابرجاست. لازم به یادآوری است کاهش نرخ بیکاری در سال‌های 98 و 99 هم ناشی از خروج بخشی از جمعیت فعال جویای کار (بیکار) از بازار کار و قرار گرفتن در جمعیت غیرفعال است و به هیچ‌وجه ناشی از رونق اقتصادی و کاهش بیکاری نیست. بر این اساس نرخ بیکاری در سال 98 طبق آمار بانک مرکزی به 11 درصد رسیده است. 
 
******
ببخشید!
روز گذشته آخرین جلسه هیات دولت به ریاست حسن روحانی برگزار شد. روحانی در این جلسه در کنار ‌طلب عفو و عذرخواهی از مردم، به دفاع از عملکرد دولت خود در برخی حوزه‌‌ها پرداخت و کمبودها در حوزه‌های دیگر را به تشدید تحریم‌‌ها در ۳ سال اخیر مرتبط کرد. همچنین وی عامل بیان نکردن بخشی از واقعیات در دفاع از خود را حفظ وحدت ملی دانست. 
به گزارش «وطن‌امروز»، حسن روحانی در آخرین جلسه هیات دولت که صبح روز گذشته برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: ما در گذشته با مردم صحبت داشتیم و چیزی خلاف واقعیت نگفتیم، البته بخشی از واقعیت را هم به مردم نگفتیم و از نظر من نمی‌شد آنها را بیان کنیم، چون آنها را مفید نمی‌دانستم. ما یک هدف بلند وحدت ملی را دنبال می‌کردیم و می‌ترسیدم که این دُر گرانبها صدمه ببیند. به همین دلیل بسیاری از مسائل را به‌ جان خریدیم و خیلی از اشکالات را پاسخ ندادیم تا انسجام ملی و وحدت ملی حفظ شود. رئیس‌جمهور با بیان اینکه نمی‌گوییم کار ما بی‌نقص و ‌عیب بوده و حتما نقص و عیب داشتیم، معصوم نبودیم و معصوم نیستیم، گفت: تلاش ‌ما این بوده نقص و عیب ما کمتر باشد اما اگر عیب و نقصی داشتیم، از مردم عذرخواهی و از آنها‌ طلب عفو و رحمت می‌کنیم. وی در بخش دیگری از صحبت‌‌هایش گفت: تردید نداشتم در مذاکره با جهان شکست نمی‌خوریم و شکست هم نخوردیم و باز هم اگر مذاکره‌ای بود، شکست نمی‌خوریم. ما آنقدر دیپلمات‌ها و حقوقدان‌های قوی داریم و در خط مقدم مذاکرات حضور داشتند که دیدیم در مقاطع حساس به پیروزی رسیدیم، البته پیروزی یعنی در تعامل و مذاکره با یک قدرت یا چند قدرت و با جهان، پیروزی نهایت امر هست و ممکن است جایی شکست یا پیروزی باشد ولی پیروزی ما 90 و شکست ما 20 بود، پس پیروز هستیم. رئیس‌جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: اگر تحریم ترامپ نبود، راه‌آهن تهران- اصفهان افتتاح می‌شد و حتی قطار سریع‌السیر کشور هم برقی شده بود و بسیاری از پروژه‌ها از جمله راه‌آهن تهران- مشهد به اتمام می‌رسید. همه این طرح‌ها، پروژه‌هایی بود که قرارداد آن منعقد شده بود و همه کارهای آن را انجام دادیم ولی در اجرا دچار مشکل شدیم. روحانی ادامه داد: آرزوی من این بود ارتش و سپاه را به مدرن‌ترین سلاح‌ها مجهز کنیم. وزیر دفاع می‌تواند این مساله را شهادت بدهد و ما این کار را انجام دادیم؛ قرارداد بستیم و آنها گفتند «باید تحریم سازمان ملل برداشته شود تا تجهیزات را بدهیم» و ما آن تحریم را هم برداشتیم. این تحریم همانی بود که ترامپ خودش را می‌کشت تا برداشته نشود و موفق نشد اما به ‌خاطر تحریم و عدم فروش نفت پول نداشتیم تا بتوانیم بیاوریم و الا قرارداد آن آماده است. وی گفت: آنچه می‌گویم که انجام دادیم، در شرایط جنگ اقتصادی، کرونا و خشکسالی بوده است و اگر کسی می‌خواهد درباره دولت قضاوت کند این ۳ مطلب را با هم ببیند. همچنین از نظر امنیت نیز از وزارتخانه‌های اطلاعات و دفاع تشکر می‌کنم، چون بسیار کوشیدند که امروز در کشور امنیت داریم. 
 
* آورده‌‌ روحانی چیست؛ وحدت یا انشقاق؟
تجربه‌‌ رویکرد روحانی طی 8 سال گذشته در عرصه‌‌ سیاست داخلی و سیاست خارجی بیانگر این است که وی بیش از هر رئیس‌جمهور دیگر با بیان و عملکرد خود باعث به وجود آمدن انگاره‌‌ شکاف از سطح جامعه تا رأس حاکمیت بوده است. حملات روحانی به منتقدان خود و خطاب قرار دادن آنان با صفات سخیف گوناگون، قسمتی از این عملکرد بوده است. الفاظی نظیر کم‌‌سواد، بی‌عقل، بی‌شناسنامه، هوچی‌گر، بیکار، متوهم، عصر حجری، اقلیت تندرو، بزدل سیاسی، کاسب تحریم، افراطی، کودک، دروغگو و ساده‌‌لوح تنها نمونه‌‌هایی از توهین‌های رئیس‌جمهور به منتقدانش بوده که منجر به تشدید فضای احساسی و دوقطبی در کشور شد. رویکرد روحانی در سیاست خارجی و به طور خاص مذاکرات هسته‌‌ای به شکل‌‌گیری دوقطبی‌‌ در جامعه انجامید و گروه‌‌های مختلف مردم را از یکدیگر دور کرد، البته مساله به اینجا ختم نشد و در سطح حاکمیت نیز وی به شکاف‌‌های متعددی دامن زد. هیچ رئیس‌جمهوری مثل روحانی با الفاظ خود علنا به نیروهای نظامی کشور هجمه نبرد. وی از آغاز حضور سیاسی‌‌اش در قامت کاندیدای انتخاباتی در سال 92 با به کار بردن جمله‌‌ معروف «من سرهنگ نیستم؛ من حقوقدانم!» این هجمه‌‌ها را آغاز کرد. همچنین سال 96 علت شکست مذاکرات در برخی برهه‌‌ها را نوشتن شعار روی موشک‌‌ها دانست(!) و دوگانه‌‌ جدیدی با محوریت «دولت با تفنگ و دولت بی‌تفنگ» مطرح کرد. همچنین رئیس دولت در پاسخ به تردیدهایی که راجع به نتیجه‌‌ روند مذاکرات در آغاز دولت وجود داشت، در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: «خوش‌بینی یا بدبینی در دنیای سیاست معنا ندارد، باید واقع‌بین باشیم». اما وزیر امور خارجه در آخرین اظهار‌نظر رسانه‌ای خود بر این موضع تاکید کرد که هیچ‌گاه به طرف مقابل مذاکره اعتماد نداشته و بدبین بوده است. هر چند با مرور اتفاقات آن دوره به این موضوع می‌توان پی برد که نگرفتن تضمین در برخی مسائل بر اثر خوشبینی به طرف مقابل بوده است. 
 
* اگر تحریم نبود و...
حال که پس از گذشت 8 سال شکست ایده‌‌ بنیادی دولت تدبیر و امید و گره زدن همه‌‌ مسائل کشور به تنش‌‌زدایی با غرب نمایان شده، انتظار می‌‌رفت بیشترین تاکید رئیس‌جمهور بر توان داخلی و خودکفایی در عرصه‌‌های گوناگون قرار گیرد اما سخنان اخیر روحانی نشان از این مساله دارد که همچنان در بر همان پاشنه‌‌ سابق می‌چرخد و سلسله‌‌ گره زدن مشکلات و کمبودهای کشور به تحریم‌‌های آمریکا ادامه دارد. دولتی که خود زاده‌‌ بحران بود و با شعار رفع تحریم‌‌ها روی کار آمد، اکنون در اصلی‌ترین کارویژه‌‌اش شکست خورده است و نه ‌‌تنها ترکی در دیوار تحریم‌‌ها به وجود نیامد، بلکه این دیوار روز به روز مستحکم‌‌تر شد. عدم پیش‌بینی برنامه‌‌ای جایگزینی باعث شد از اردیبهشت 97 که آمریکا از برجام خارج شد، دولت ایده‌‌ای برای اداره‌‌ کشور نداشته باشد و مشکلات بیش از پیش نمایان شود؛ مساله‌‌ای که منتقدان از روز اول دولت آن را تذکر می‌‌دادند اما دولت به آن اعتنایی نکرد. هر کس حق دارد به تحریم‌‌ها معترض باشد اما رئیس این دولت که فلسفه‌‌ وجودی‌‌اش همین تحریم‌‌ها بوده، باید در مقام پاسخگو درباره وضع موجود که نتیجه‌‌ گره زدن تمام مسائل حیاتی کشور به غرب بود، باشد. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۱۲۳۶۲۹۱۰:۴۸:۴۷ ۱۴۰۰/۵/۱۱
روحانی انتخاب من در سال ۹۲ و ۹۶ بود و از انتخابم پشیمان نیستم
ناشناس۲۱۲۴۲۳۸۱۴:۱۸:۲۴ ۱۴۰۰/۵/۱۱
اخی نازی
ناشناس۲۱۲۴۲۴۰۱۴:۲۰:۱۵ ۱۴۰۰/۵/۱۱
چون دنبال فروش کشور بود چون دنبال گدایی از دیگران بود چون... و این از تفکراتی متل شما است که پشیمانی نمی آورد چون دنبال مدینه فاضله هستید ولو اگر...!
سید۲۱۲۴۲۷۸۱۴:۳۵:۰۵ ۱۴۰۰/۵/۱۱
متاسفم برای آدمهایی مثل تو
ناشناس۲۱۲۴۳۳۲۱۴:۵۴:۴۳ ۱۴۰۰/۵/۱۱
حتما به نفعت بوده. به نفع مردم ایران که نبود
دارکوب تو مخی۲۱۲۴۳۹۶۱۵:۲۵:۰۰ ۱۴۰۰/۵/۱۱
به خاطر همین امثال تو بود که دچار این وضعیت شدیم.هر رئیس جمهوری که آمد یه گندی زد ولی این دیگه زندگی مون رو نابود کرد.
ناشناس۲۱۲۴۴۰۴۱۵:۲۷:۳۲ ۱۴۰۰/۵/۱۱
احتمالا شما نمایندگی سنگ پای قزوین هستید
ناشناس۲۱۲۴۴۸۵۱۵:۵۷:۲۸ ۱۴۰۰/۵/۱۱
بنشین تاصب دولتت بدمد حتمابتوخیلی رسیده که اینطورطرفدارشی
محي الدين۲۱۲۳۶۴۱۱۰:۵۳:۳۶ ۱۴۰۰/۵/۱۱
حسن روحاني ، محمد جواد ظريف ، بيژن زنگنه ، رحمان فضلي ، اذري جهرمي به دليل خيانت محاكمه شوند
ناشناس۲۱۲۳۶۵۳۱۰:۵۷:۰۷ ۱۴۰۰/۵/۱۱
فقط محاکمه . تا کسی که توانایی کاری رو نداره فقط با ادعا یه مملکت رو بیچاره نکنه . باید این چرخه خطا قطع بشه
علی۲۱۲۳۶۶۶۱۱:۰۱:۲۷ ۱۴۰۰/۵/۱۱
در ایران دوران بزن در رو هنوز نگذشته است. مشکل دقیقا همینجاست.
ناشناس۲۱۲۳۶۷۰۱۱:۰۲:۴۸ ۱۴۰۰/۵/۱۱
ما مردمه میشه بدهکار از آقای روحانی و دولت طلبکارش پوزش می خواهیم.
ناشناس۲۱۲۳۶۷۳۱۱:۰۳:۱۰ ۱۴۰۰/۵/۱۱
شاید کسی از عملگرد دولت راضی نباشه ولی باید در نظر داشت که دولت در ایران مجریه و دارای تمام اختیارات نیست. باید به اندازه اختیارات انتظار داشت
ناشناس۲۱۲۴۳۱۷۱۴:۵۰:۵۲ ۱۴۰۰/۵/۱۱
80درصد اقتصاد دست دولت است
علی۲۱۲۳۶۹۶۱۱:۱۲:۱۵ ۱۴۰۰/۵/۱۱
چرا حاشیه میروید. باعث گرانی مسکن وزیر سابق آخوندی است. اگر اراده ای وجود دارد و ایشان پشت شان به جایی گرم نیست، قوه ی قضاییه ایشان را مانند بابک زنجانی دستگیر و محاکمه کرده تا درس عبرت دیگران گردد. گفتاردرمانی نه تنها دردی از مردم دوا نمیکند بلکه نمک پاشیدن بر زخم مردم است.
ناشناس۲۱۲۳۶۹۸۱۱:۱۲:۲۹ ۱۴۰۰/۵/۱۱
دو روز دیگر اتمام ریاست حسن روحانی بر قوه مجریه تولدی دوباره برای اکثریت مطلق ایرانیان است هزاران هزار بار《 مبارک باد 》 !
ناشناس۲۱۲۳۶۹۹۱۱:۱۲:۳۴ ۱۴۰۰/۵/۱۱
چقدر ساده اید این ها دنبال برجام های بعدی بودن تا کشور را لیبی و عراق کنند
کارمند ساده۲۱۲۳۷۲۰۱۱:۲۰:۲۷ ۱۴۰۰/۵/۱۱
هیچدامتان را نه حلال می کنیم و نه می بخشیم مخصوصا در مورد مسکن و ارز و حقوق و مزایای کارمندان و کارگران ساده و مالیات های کسبه خرد ... و تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل....
شهاب۲۱۲۳۷۵۹۱۱:۳۲:۰۶ ۱۴۰۰/۵/۱۱
فقط برو
ناشناس۲۱۲۳۷۸۰۱۱:۴۲:۱۵ ۱۴۰۰/۵/۱۱
وطن امروز بهتره که از جانب خودش صحبت کنه نه مردم،چون نقدهاش منصفانه نیست و از روی غرض ورزی می باشد.
ناشناس۲۱۲۳۷۸۷۱۱:۴۵:۱۱ ۱۴۰۰/۵/۱۱
روحانی و دولت بی تدبیرش را هرگز حلال نمی کنیم.
ناشناس۲۱۲۳۸۰۷۱۱:۵۵:۴۵ ۱۴۰۰/۵/۱۱
بله نه می بخشیم و نه فراموش می کنیم خدا خودش می دونه چه کسانی مقصر نابود شدن زندگی و ارزوهای معمولی چندین نسل از جوانان ایران شده اند در هر خانه یک یا چند جوان مجرد بیکار و افسرده هست که پدر و مادر ها را به ستوه اورده آرزوی خانواده و خانه برای جوانان تبدیل شده به امری محال گرانی و تورم بیداد می کنه انتظار افزایش جمعیت و فرزند آوری هم دارید ؟؟ ملت ایران چکار کرده که خدا به دادشان نمی رسه ؟؟
ناشناس۲۱۲۳۸۲۳۱۱:۵۹:۳۲ ۱۴۰۰/۵/۱۱
اشتباهات شما به قیمت زندگی میلیون ها جوان ایرانی تموم شد.به نظرتون قابل بخشش هست؟من یکی از حقم نمیگذرم ،نه از شما و نه از بقیتون
ناشناس۲۱۲۳۸۴۵۱۲:۰۷:۲۰ ۱۴۰۰/۵/۱۱
آنهایی که به روحانی رای دادند و شب امضای برجام رقص و شادی کردند هم یه تجدید نظر تو دیدگاهشان بکنند بد نیست. خود تحقیری هم حدی داره.
ناشناس۲۱۲۳۸۷۵۱۲:۱۶:۰۳ ۱۴۰۰/۵/۱۱
حالا عملکرد دولت مطبوع شما را نیز خواهیم دید. خدا رو شکر که معادی وجود دارد....
میلاد۲۱۲۳۸۸۵۱۲:۱۷:۴۴ ۱۴۰۰/۵/۱۱
نه می بخشم ،نه فراموش می کنم و حتما باید پیگیر محاکمه ایشان باشیم،آقای روحانی عزیز واقعا مسیر بدی رفتید
محمد۲۱۲۳۹۲۷۱۲:۳۱:۴۴ ۱۴۰۰/۵/۱۱
از ما که گذشت نه تنها زندگی سختی داشتیم فدای سیاست های بی تدبیری امثال شما شده ایم. ولی قاضی عادلی به نام تاریخ است که ثابت خواهد کرد مقصر این وضع چه کسانی هستند. منتظر قضاوت نسل های آینده باشید.
ناشناس۲۱۲۴۰۰۹۱۲:۵۱:۵۳ ۱۴۰۰/۵/۱۱
وقتی عذرخواهی کنی و همزمان مشکلات رو گردن دیگران بندازی بعنی در واقع عذرخواهی نکردی!
اکبر۲۱۲۴۰۳۲۱۲:۵۸:۴۵ ۱۴۰۰/۵/۱۱
نه تو را میبخشم نه تو را نه تمام اربابان داخلی و خارجیت را
ناشناس۲۱۲۴۰۶۴۱۳:۰۶:۵۴ ۱۴۰۰/۵/۱۱
ما هم مجرمان واقعی را نه می بخشیم و نه حلال می کنیم !
محسن۲۱۲۴۰۹۱۱۳:۱۵:۵۶ ۱۴۰۰/۵/۱۱
منکه دستم به جایی نمی رسه.. . اما آه من بدرقه راهت
ناشناس۲۱۲۴۲۶۵۱۴:۳۰:۵۰ ۱۴۰۰/۵/۱۱
الهی آمین
م.م۲۱۲۴۱۰۰۱۳:۱۸:۴۸ ۱۴۰۰/۵/۱۱
حاجی دمت گرم اگر تونستی پرونده هایی که عناصر شما در آموزش وپرورش درست کردن برای کارمندان،برگردونی ،بعدش شاید بشه برات طلب غفران کرد
ناشناس۲۱۲۴۱۱۹۱۳:۲۶:۳۴ ۱۴۰۰/۵/۱۱
دکتر روحانی رییس جمهوری خدوم انشااله همیشه سلامت باشند اتکای ایشان فقط به خداوند و مردم بود
ناشناس۲۱۲۴۲۴۶۱۴:۲۳:۱۵ ۱۴۰۰/۵/۱۱
اتکا به کدخدا و گروگان گیری معیشت مردم به خاطر کد خدا
عل۲۱۲۴۱۲۲۱۳:۲۷:۵۶ ۱۴۰۰/۵/۱۱
بله آقای روحانی نمی بخشیم. تو همیشه طلبکار ملت بودی. مملکت رو تا لبه بدبختی بردی..
ناشناس۲۱۲۴۱۳۷۱۳:۳۴:۵۶ ۱۴۰۰/۵/۱۱
خدا رحمت کند مرحومه شهیده مونیکا ارتل ، شیرزن مبارزه با امپریالیسم را . این جمله یادگار ایشان است : نه میبخشیم و نه فراموش میکنیم . نثار روحش بسیار بخوانیم فاتحه و صلوات .
ناشناس۲۱۲۴۱۵۲۱۳:۴۲:۳۷ ۱۴۰۰/۵/۱۱
من بخاطر بیکفایتی شما ضرر زیادی کشیدم نه میبخشم و نه حلالت میکنم دیدار به قیامت
ناشناس۲۱۲۴۱۸۲۱۳:۵۵:۲۶ ۱۴۰۰/۵/۱۱
هر چی بود از احمدی نژاد و رئیسی بهتره
ناشناس۲۱۲۴۲۴۴۱۴:۲۲:۲۲ ۱۴۰۰/۵/۱۱
خخخه رئیسی که هنوز نیامده مقایسه با دولت قبلی هم خودش گویای همه چیز است و نیازی به مقایسه شما نیست
سید۲۱۲۴۲۸۳۱۴:۳۷:۲۹ ۱۴۰۰/۵/۱۱
قیاست اشتباهست عزیزم.التماساا
سعید۲۱۲۴۲۱۵۱۴:۰۹:۱۶ ۱۴۰۰/۵/۱۱
تنبل تن پرور. سه سال از پشت میزت تکون نخوردی. یه چوب خشک میزاشتن جات از تو بهتر بود.
ناشناس۲۱۲۴۲۵۴۱۴:۲۶:۱۵ ۱۴۰۰/۵/۱۱
اگر کاری از دستتان برنیمامد همان لحظه استعفا میدادی بیشتراز این مردم بدبخت نیمکردین مردم شماها را نمیبخشند
سید۲۱۲۴۲۷۱۱۴:۳۲:۱۸ ۱۴۰۰/۵/۱۱
آه هشتاد میلیون ایرانی مظلوم بدرقه راهت آقای روحانی
مصطفی۲۱۲۴۲۸۲۱۴:۳۷:۲۶ ۱۴۰۰/۵/۱۱
من که نمی بخشمت
ناشناس۲۱۲۴۳۲۲۱۴:۵۲:۰۸ ۱۴۰۰/۵/۱۱
شما یه رییس جمهور موفق معرفی کن
ناشناس۲۱۲۴۳۳۴۱۴:۵۵:۰۹ ۱۴۰۰/۵/۱۱
روحانی و تیمش باید سخت محاکمه شوند
ایرانی۲۱۲۴۳۶۸۱۵:۰۹:۰۳ ۱۴۰۰/۵/۱۱
سرافکنده شدیم خداهم هست
علی۲۱۲۴۳۷۹۱۵:۱۵:۲۳ ۱۴۰۰/۵/۱۱
اگر دین ندارید لااقل ازاده مرد باشید همه چیز را ببینید در قالب یک پکیج وانوقت قضاوت خدایی بکنید
علیرضا نیکرو۲۱۲۴۳۸۲۱۵:۱۸:۰۱ ۱۴۰۰/۵/۱۱
پایان حکومت هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی
اریا۲۱۲۴۳۹۴۱۵:۲۲:۵۶ ۱۴۰۰/۵/۱۱
فقط مجازات در یک دادگاه علنی ...... نه حلال می کنیم و نه می بخشیم ........ باید تقاص خون به جگر کردن ایرانی ها رو پس بده
محمود۲۱۲۴۴۱۱۱۵:۲۹:۳۴ ۱۴۰۰/۵/۱۱
رفتی و به داد ما فقیرها نرسیدی تدبیر و امیدت برای طبقه مرفه بود
ناشناس۲۱۲۴۴۴۰۱۵:۴۱:۰۶ ۱۴۰۰/۵/۱۱
بری و برنگردی خدا نگدره پولمون کشیدی به بورس بدبختمون کردی خدا انتقامون ازت بگیره
محمد از کرمان۲۱۲۴۴۶۶۱۵:۵۲:۱۲ ۱۴۰۰/۵/۱۱
روحانی واگذارت کردیم به خون شهید سلیمانی
حسین۲۱۲۴۴۶۷۱۵:۵۲:۲۵ ۱۴۰۰/۵/۱۱
اگه عرضه ریاست جمهوری نداشتی!چرا 8سال عمرملت رو حروم کردی؟ قابل بخشش هست؟
ناشناس۲۱۲۴۴۸۱۱۵:۵۶:۴۳ ۱۴۰۰/۵/۱۱
با وجود تحریم بحران ادامه خواهد یافت FATF گلوی اقتصاد ایران را میفشارد این وسط صرافان و شرکت های صوری دارند پول پارو میکنند .
ابراهیم۲۱۲۴۵۲۹۱۶:۰۸:۵۸ ۱۴۰۰/۵/۱۱
مردم به شمااعتماد کردندامیدوار شدند درست درمقابل مردم قرار گرفتید شرم برشما باداصلاحات فریبی بیش نبود
ناشناس۲۱۲۴۵۴۶۱۶:۱۴:۰۴ ۱۴۰۰/۵/۱۱
ماهرگز نمی بخشیمت
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 4. رمزگشایی از مواضع اخیر امیر عبداللهیان

 5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 7. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

 8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

 9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 10. سخنی با برادرمان آقای عراقچی

 11. مقام سابق آمریکایی: اسرائیل تا ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت

 12. سردرگمی سیستماتیک مردم

 13. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 14. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

 15. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 16. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 17. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 18. به نام فقرا به کام اغنیا

 19. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 20. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

 21. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

 22. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

 23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

 25. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

  2. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

  3. رمزگشایی از مواضع اخیر امیر عبداللهیان

  4. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

  5. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

  6. سخنی با برادرمان آقای عراقچی

  7. سردرگمی سیستماتیک مردم

  8. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

  9. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

  10. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

  11. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

  12. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

  13. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  14. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

  15. سرانجام رایزنی‌های برجامی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

  16. بررسی صدور «گواهینامه موتورسیکلت» برای زنان و ورود آنها به «ورزشگاه‌ها»

  17. سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد شد

  18. وزیر کشور: اصراری به تغییر همه استانداران نداریم

  19. دخالت نمایندگان در انتصاب استانداران به رغم تذکر رهبری

  20. نظرات برگزیده مخاطبین الف: تا زمانی که اقتصاد پایدار نداشته باشیم نگاهمان به خارج خواهد بود/ سفر رئیس‌جمهور به سازمان ملل برای مردم نفعی دارد؟/ باید برای حقوق‌های نجومی فکری اساسی کرد

  21. توییت محسن رضایی درباره تایید شهادت علی لندی

  22. توضیح رئیسی درباره علت افزایش واردات واکسن/ پیمان جبلی رئیس صداوسیما می‌شود؟/ انتقاد اژه‌ای از کیفیت گزارش دستگاه‌های امنیتی

  23. واکنش نمایندگان مجلس به اظهارات گستاخانه نماینده مجلس آذربایجان

  24. آیت الله عاملی: رزمایش سپاه در مرز ارس پاسخی به حضور اسرائیل در آذربایجان است

  25. ترکیب احتمالی ایران در مذاکرات برجام/ مذاکره کننده ارشد هسته ای کیست؟

  آخرین عناوین