تشویق مردم به یاری‌رساندن اقشار آسیب‌پذیر

اجتماعی،   4000508084

یکی از پسندیده‌ترین اموری که هر انسان می‌تواند در طول زندگی خود انجام دهد، تشویق دیگران به کار خیر است. زندگی هریک از ما همانند زنجیری به هم متصل است و اگر یکی از حلقه‌های این زنجیر پاره شود، درنهایت مشکلاتی به وجود می‌آید که از فردیت به جمعیت می‌رسد. ازاین‌رو برای محکم‌تر شدن و اتصال هرچه بهتر این زنجیره، باید یکدیگر را برای انجام کار خیر تشویق کنیم.

تشویق مردم به یاری‌رساندن اقشار آسیب‌پذیر

به گزارش الف، کار خیری که به‌صورت مادی مانند دستگیری و یاری‌رساندن نیازمندان، غذا دادن به افراد نیازمند، آزادی زندانیان جرائم غیر عمد و تسهیل ازدواج جوانان و ... انجام می‌شود می‌تواند سبب تشویق دیگران به امر پسندیده کمک به همنوع و افراد نیازمند شود.

در همین پیوند موسسه خیریه متوسلین امام رضا (ع) بیش از سه دهه است که فعالیت خود را در راستای کمک و یاری‌رسانی به هم‌وطنان نیازمند آغاز کرده و در طول یک سال‌ و نیم گذشته با اجرای طرح هم‌نمک بیش از صدها هزار پرس غذای گرم تهیه، طبخ و توزیع کرده است. پویش هم‌نمک که به همت خیریه متوسلین امام رضا (ع) راه‌اندازی شده است، در روز عید غدیر امسال با کمک بیش از 60 نفر از داوطلب توانست سفره 10 هزار نیازمند تهرانی را رنگین کنند. این پویش علاوه بر غذا دادن به افراد نیازمند آزادی زندانیان غیر عمد را هم در دستور کار دارد و بر اساس آمار از سال 1400 تا به امروز حدود 30 زندانی جرائم غیر عمد را به کمک خیرین آزادکرده است. هبه اقلام موردنیاز خانواده‌های نیازمند یکی دیگر از اقدامات این پویش است که مورد استقبال خیرین قرار گرفت.

مهم است که خیریه‌ها برای تأثیرگذاری و جذب امکانات جامعه، به یک برند قابل‌اعتماد برای همگان تبدیل شوند و این مهم برای پویش هم‌نمک خیریه متوسلین امام رضا (ع) محقق شد. در قرآن فلسفه نهایی احسان، نیکوکاری، تقوا، ایثار، جهاد و فداکاری، فلاح است. خداوند ما را خلق کرده که به فلاح برسیم یعنی به آن نقطه‌ای برسیم که استعدادهایمان را بروز و ظهور بدهیم و بروز و ظهور این استعدادها فضا می‌خواهد و یکی از آن فضاها، فضایی است که انسان فرصت پیدا می‌کند به دیگری یاری برساند. فراهم کردن فضایی که خیرین بتوانند به‌راحتی کمک‌های مؤمنانه خود را مستقیم به دست خانواده‌های نیازمند رسانده و گره‌ای از مشکلات آنان باز کنند مقوله‌ای است که در پویش هم نمک شاهد آن هستیم.

در امر خیر و در امر کمک به دیگران، اولین قدم این است که مردم را آگاه کنیم که همه وظیفه کمک داریم و به آن‌ها بگوییم که کمک آن‌ها هرچند کم هم باشد اما مؤثر خواهد بود. اگر همه به صحنه بیایند، کمک‌ها ممکن است اندک باشد اما وقتی این اندک در کنار هم جمع می‌شود، می‌تواند تحول بزرگی در جامعه درست کند. اولین کاری که خیریه‌ها باید انجام دهند، تشویق و آگاهی مردم است؛ یعنی به مردم باید بگویند که شما می‌توانید، شما باید بیایید ما باید در کنار هم قرار بگیریم. صدایی که همه آن را بشنوند و همه بدانند که در جامعه مشکل و معضل وجود دارد. اتفاقی که در پویش هم‌نمک خیریه متوسلین امام رضا (ع) نیز افتاد همین تشویق و آگاهی رساندن به مردمی بود که کمک به همنوع را بر خود واجب می‌دانستند.

به گزارش تماشاگران امروز، نکته‌ای که در پایان باید به آن اشاره کرد لزوم مشارکت مردم در پویش کارهای خیر و مؤمنانه است. باید فعالیت‌های امور خیر به‌گونه‌ای با مشارکت‌های مردمی عجین شود تا هر یک از افراد جامعه خود را در امور خیر شریک دانسته و قدمی برای رفع مشکلات نیازمندان در حد توان خود بردارند. مردم باید احساس کنند می‌توانند در امور خیر سهمی مهم داشته باشند. همه مردم جامعه، افراد خیر هستند، تنها باید فرصتی برای حضور و قدم برداشتن در امور خیر برای آن‌ها فراهم کنیم و بگذاریم در فعالیت‌ها به هر نوعی سهیم باشند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

  پربحث‌های هفته

  1. پاسگاه مرزی ایران زیر برف مدفون شد

  2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

  3. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

  4. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

  5. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

  6. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

  7. ارابه های مرگ همچنان می تازند

  8. ارتفاع پست !

  9. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

  10. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

  11. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

  12. آمریکا از بیم موشک‌ها و پهپادهای ایرانی به سلاح لیزری متوسل می‌شود

  13. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

  14. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

  15. آب در دل کویر تکان خورد

  16. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

  17. برخورد قاطع قضایی با خودروسازان در صورت محرز شدن عدم کارکرد درست ایربگ

  18. اظهارات جدید «الهام علی‌اف» که به مذاق روسیه خوش نخواهد آمد

  19. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

  20. پاسخ وزیر نفت به ادعای همتی/ امیدواری صالح‌آبادی به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده/ کرباسچی از کارگزاران کنار گذاشته شد؟

  21. زندگی یک مادر دهه شصتی با ۹ فرزند

  22. پلیس و «زرنگ‌بازی»های ما !

  23. آقای زیبا کلام کدام نژاد پرستی ؟

  24. نظر رهبر انقلاب‌ در مورد قرارداد ۲۵ ساله‌ با چین

  25. میوه های صادراتی مشکلی نداشت، مشکل ما سموم تقلبی در بازار است

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما