تشویق مردم به یاری‌رساندن اقشار آسیب‌پذیر

اجتماعی،   4000508084

یکی از پسندیده‌ترین اموری که هر انسان می‌تواند در طول زندگی خود انجام دهد، تشویق دیگران به کار خیر است. زندگی هریک از ما همانند زنجیری به هم متصل است و اگر یکی از حلقه‌های این زنجیر پاره شود، درنهایت مشکلاتی به وجود می‌آید که از فردیت به جمعیت می‌رسد. ازاین‌رو برای محکم‌تر شدن و اتصال هرچه بهتر این زنجیره، باید یکدیگر را برای انجام کار خیر تشویق کنیم.

تشویق مردم به یاری‌رساندن اقشار آسیب‌پذیر

به گزارش الف، کار خیری که به‌صورت مادی مانند دستگیری و یاری‌رساندن نیازمندان، غذا دادن به افراد نیازمند، آزادی زندانیان جرائم غیر عمد و تسهیل ازدواج جوانان و ... انجام می‌شود می‌تواند سبب تشویق دیگران به امر پسندیده کمک به همنوع و افراد نیازمند شود.

در همین پیوند موسسه خیریه متوسلین امام رضا (ع) بیش از سه دهه است که فعالیت خود را در راستای کمک و یاری‌رسانی به هم‌وطنان نیازمند آغاز کرده و در طول یک سال‌ و نیم گذشته با اجرای طرح هم‌نمک بیش از صدها هزار پرس غذای گرم تهیه، طبخ و توزیع کرده است. پویش هم‌نمک که به همت خیریه متوسلین امام رضا (ع) راه‌اندازی شده است، در روز عید غدیر امسال با کمک بیش از 60 نفر از داوطلب توانست سفره 10 هزار نیازمند تهرانی را رنگین کنند. این پویش علاوه بر غذا دادن به افراد نیازمند آزادی زندانیان غیر عمد را هم در دستور کار دارد و بر اساس آمار از سال 1400 تا به امروز حدود 30 زندانی جرائم غیر عمد را به کمک خیرین آزادکرده است. هبه اقلام موردنیاز خانواده‌های نیازمند یکی دیگر از اقدامات این پویش است که مورد استقبال خیرین قرار گرفت.

مهم است که خیریه‌ها برای تأثیرگذاری و جذب امکانات جامعه، به یک برند قابل‌اعتماد برای همگان تبدیل شوند و این مهم برای پویش هم‌نمک خیریه متوسلین امام رضا (ع) محقق شد. در قرآن فلسفه نهایی احسان، نیکوکاری، تقوا، ایثار، جهاد و فداکاری، فلاح است. خداوند ما را خلق کرده که به فلاح برسیم یعنی به آن نقطه‌ای برسیم که استعدادهایمان را بروز و ظهور بدهیم و بروز و ظهور این استعدادها فضا می‌خواهد و یکی از آن فضاها، فضایی است که انسان فرصت پیدا می‌کند به دیگری یاری برساند. فراهم کردن فضایی که خیرین بتوانند به‌راحتی کمک‌های مؤمنانه خود را مستقیم به دست خانواده‌های نیازمند رسانده و گره‌ای از مشکلات آنان باز کنند مقوله‌ای است که در پویش هم نمک شاهد آن هستیم.

در امر خیر و در امر کمک به دیگران، اولین قدم این است که مردم را آگاه کنیم که همه وظیفه کمک داریم و به آن‌ها بگوییم که کمک آن‌ها هرچند کم هم باشد اما مؤثر خواهد بود. اگر همه به صحنه بیایند، کمک‌ها ممکن است اندک باشد اما وقتی این اندک در کنار هم جمع می‌شود، می‌تواند تحول بزرگی در جامعه درست کند. اولین کاری که خیریه‌ها باید انجام دهند، تشویق و آگاهی مردم است؛ یعنی به مردم باید بگویند که شما می‌توانید، شما باید بیایید ما باید در کنار هم قرار بگیریم. صدایی که همه آن را بشنوند و همه بدانند که در جامعه مشکل و معضل وجود دارد. اتفاقی که در پویش هم‌نمک خیریه متوسلین امام رضا (ع) نیز افتاد همین تشویق و آگاهی رساندن به مردمی بود که کمک به همنوع را بر خود واجب می‌دانستند.

به گزارش تماشاگران امروز، نکته‌ای که در پایان باید به آن اشاره کرد لزوم مشارکت مردم در پویش کارهای خیر و مؤمنانه است. باید فعالیت‌های امور خیر به‌گونه‌ای با مشارکت‌های مردمی عجین شود تا هر یک از افراد جامعه خود را در امور خیر شریک دانسته و قدمی برای رفع مشکلات نیازمندان در حد توان خود بردارند. مردم باید احساس کنند می‌توانند در امور خیر سهمی مهم داشته باشند. همه مردم جامعه، افراد خیر هستند، تنها باید فرصتی برای حضور و قدم برداشتن در امور خیر برای آن‌ها فراهم کنیم و بگذاریم در فعالیت‌ها به هر نوعی سهیم باشند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. رمزگشایی از مواضع اخیر امیر عبداللهیان

 4. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 7. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

 8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

 9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 10. اتهام‌زنی‌های علی‌اف به ایران در گفت‌وگو با رسانه ترکیه‌ای / کامیون‌های ایران باید مالیات پرداخت کنند

 11. سخنی با برادرمان آقای عراقچی

 12. مقام سابق آمریکایی: اسرائیل تا ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت

 13. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

 14. سردرگمی سیستماتیک مردم

 15. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 16. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

 17. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 18. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 19. به نام فقرا به کام اغنیا

 20. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 21. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

 22. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

 23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

 25. عددهای هشداردهنده در بودجه نویسی

ابر آروان

آخرین عناوین