نوبت به لیگ برتر رسید/ سایه ترس و نا امنی بر سر بازی جوانمردانه!

ورزشی،   4000508070

فوتبال ایران در هفته پایانی لیگ بیستیم، شرایط بسیار حساسی را به منظور تعیین تیم قهرمان و دومین تیم سقوط کننده به لیگ دسته اول تجربه خواهد کرد و تاکید اکثر مربیان در نشست خبری پیش از مسابقات، بر انجام بازی شرافتمندانه بود.

نوبت به لیگ برتر رسید/ سایه ترس و نا امنی بر سر بازی جوانمردانه!

به گزارش ایسنا، بیستمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران به ایستگاه آخر خود رسیده است و با برگزاری مسابقات امروز (جمعه) تکلیف تیم قهرمان، تیم های صعود کننده به لیگ قهرمانان آسیا (تا حدودی) و تیم های سقوط کننده به لیگ دسته اول، پس از ۳۰ هفته مشخص خواهد شد.

در این بین دیدار تیم های فوتبال پیکان و پرسپولیس و نیز استقلال و سپاهان برای تعیین قهرمان لیگ برتر بسیار مهم است و در صورتی که پرسپولیسی ها نتیجه ای جز پیروزی مقابل حریف خود کسب کنند، تکلیف قهرمانی آن ها بر اساس نتیجه دیدار استقلال و سپاهان رقم خواهد خورد.

در نیمه پایین جدول اما سه تیم سایپا، ذوب آهن و نفت مسجد سلیمان در صورت رقم نخوردن نتیجه دلخواه، احتمال سقوط خواهند داشت و به ترتیب مهمان تیم تراکتور، میزبان مس رفسنجان و مهمان آلومینیوم اراک خواهند بود تا سرنوشت دیگر تیم سقوط کننده در کنار ماشین سازی تبریز که پیش از این سقوطش به لیگ دسته اول قطعی شده، مشخص شود.

موضوع مهم دیگر اینکه برای برخی تیم ها در هفته پایانی، نتیجه مسابقه اهمیتی نخواهد داشت در حالی که عملکرد خوب یا بد آن ها در زمین مسابقه بر سرنوشت سایر تیم ها چه در سقوط و چه در کسب سهمیه فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا موثر خواهد بود. باید خاطرنشان کرد که گل گهر سیرجان و فولاد خوزستان نیز به ترتیب مقابل نساجی و پدیده به میدان خواهند رفت و تراکتوری ها نیز به مصاف سایپا می روند.

سرمربیان تیم ها چه گفتند؟ 

یحیی گل محمدی، سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس از همه بازیکنان از جمله بازیکنان استقلال و پیکان خواست در هفته پایانی لیگ با همه توان به میدان بروند و گفت:  "امیدوارم هفته بدون حرف و حدیثی باشد و من ایمان دارم که لیگ ما بدون مشکل تمام می‌شود. همه آقای تارتار را می‌شناسند و همیشه با شرف بوده و هیچکس نمی‌تواند درباره او حرف و حدیثی ایجاد کند."

مهدی تارتار، سرمربی تیم فوتبال پیکان نیز با اشاره به اینکه متاسفانه فضای مجازی مسموم شده و خیلی راحت توهین می‌شود و تهمت زده می‌شود، گفت: " نمی‌دانم باید چه کار کرد. برای من مهم است که لقمه‌ای که بر دهان فرزندم می‌گذارم حلال باشد. به همه مردم از جمله مردم اصفهان و هواداران پرسپولیس قول می‌دهم که فردا قطعا با همه توان بازی می کنیم."

محمود فکری، سرمربی نفت مسجدسلیمان، با اشاره به اینکه فردا هفته آخر لیگ است، عنوان کرد: "امیدوارم هفته پاکی پیش رو داشته باشیم. امیدوارم خدایی ناکرده اتفاقاتی که در لیگ دو و لیگ یک رقم خورد، در لیگ برتر رخ ندهد و هر تیمی که قهرمان می‌شود، سهمیه می‌گیرد یا در لیگ می‌ماند به واسطه فوتبالی که بازی می‌کند به هدفش برسد و فوتبالی نتیجه بگیرد."

دستیار فیروز کریمی به عنوان مربی تراکتور می‌گوید: "هواداران ذوب‌آهن نگران نمایش تراکتور مقابل سایپا نباشند. چند روز گذشته مباحثی راجع به تبانی یا بهتر بگویم، نگرانی‌هایی از سوی هواداران خوب ذوب‌آهن به وجود آمده بود که ممکن است شیطنت‌هایی در بازی ما مقابل سایپا رخ دهد که من از این تریبون این موضوع را رد می‌کنم و مطمئن باشند که فردا یک بازی جوانمردانه مقابل سایپا انجام خواهیم داد."

ساکت الهامی، سرمربی تیم فوتبال نساجی، عنوان کرد: "از بازیکنان عزیز که با شرافت بازی می‌کنند، تشکر می‌کنم و دست آن‌ها را می‌بوسم. فردا برای آبرو و شرافت فوتبال بازی می‌کنیم و این را من از امیر قلعه‌نویی یاد گرفته‌ام. امیدوارم از فوتبال فردا لذت ببریم."

فرهاد مجیدی، سرمربی تیم فوتبال استقلال نیز در رابطه با بازی سپاهان، گفت: "ما با تمام قوا بازی می‌کنیم و قهرمانی حتی اگر برای تیم رقیب باشد، ارزش ندارد شرافتمان را زیر پا بگذاریم. من به هواداران استقلال قول می‌دهم که یک بازی خوب به نمایش بگذاریم."

محمد ربیعی، سرمربی تیم فوتبال مس رفسنجان نیز اظهار کرد: "برای حفظ آبرویمان مقابل ذوب آهن بازی خواهیم کرد. تیم مدیریتی هم تلاش کرده‌اند تا تمام موازین برای این بازی حفظ شود همچنین پاداش ویژه‌ای هم برای تیم در نظر گرفته شده است."

چرا تیم ها احساس نا امنی می کنند و پیش ذهنیت دارند؟ 

پس از اتقاقات صورت گرفته در لیگ های دسته اول و دوم، نکته قابل تامل اظهارات و تاکید مربیان تیم های لیگ برتری در مورد بازی جوانمردانه، شرافتمندانه و حفظ آبرو در هفته پایانی لیگ برتر فوتبال ایران بود و به نظر می رسد ترس از این وجود دارد که فضای نا امن و ترسناک لیگ های پایین تر به لیگ برتر نیز سرایت کند و چشم و دل تیم ها، از هر گونه رخداد احتمالی می ترسد. حتی محمود فکری، سرمربی نفت مسجدسلیمان تصریح کرد که امیدوار است خدایی ناکرده اتفاقاتی که در لیگ دو و لیگ یک رقم خورد، در لیگ برتر رخ ندهد.

انجام بازی شرافتمندانه و جوانمردانه از جمله مسائلی است که در صورت رعایت نکردن آن، باید منتظر فسادی عمیق در ورزش بود که منجر به مسائلی نظیر تبانی، داوری های جانبدارانه، شرطبندی و...بود و به طور حتم اظهارات گسترده مربیان لیگ برتری در مورد تاکید بر بازی جوانمردانه نشان می دهد که فضای ذهنی عوامل تیم ها، هرگونه احتمالی را بررسی می کند و ترس از انجام بازی ناجوانمردانه بر برخی مسابقات سایه افکنده آن هم در شرایطی که فوتبال ایران در اوج هیجان قرار دارد و باید از تماشای آن لذت برد.

ای کاش مدت ها پیش از این با نظارت و برخوردهای جدی قضایی و انضباطی ریشه این مسائل در فوتبال ایران خشکانده می شد تا امروز شاهد چنین اظهاراتی در سطح لیگ برتر فوتبال ایران به عنوان ویترین ورزش کشور نباشیم.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

  2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

  3. رمزگشایی از مواضع اخیر امیر عبداللهیان

  4. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

  5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

  6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

  7. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

  8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

  9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

  10. سخنی با برادرمان آقای عراقچی

  11. مقام سابق آمریکایی: اسرائیل تا ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت

  12. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

  13. سردرگمی سیستماتیک مردم

  14. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

  15. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

  16. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

  17. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

  18. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

  19. به نام فقرا به کام اغنیا

  20. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

  21. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

  22. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

  23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

  24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  25. عددهای هشداردهنده در بودجه نویسی

  ابر آروان

  آخرین عناوین