مشکل تازه برای ترخیص محموله بزرگ موز وارداتی/ اگر مجوز ترخیص وجود نداشت، چرا کالا متروکه نشد؟

اقتصادی،   4000508046

معاون فنی امور گمرکی در خصوص تعیین تکلیف یک محموله ۳۰۰۰ تنی موز، گفت: در روزهای اخیر گمرک میان پاسکاری وزارت صنعت، معدن وتجارت و جهاد کشاورزی گیر کرده است.

به گزارش تسنیم،  اخیرا  معاون وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده است،   در خصوص تمدید مهلت استفاده از اظهارنامه‌های صادرات سیب درختی جهت واردات موز و با توجه به غیر فعال شدن ثبت سفارش واردات موز در سامانه جامع تجارت و ایجاد حق مکتسبه برای صادر کنندگان سیب درختی «کلیه اظهارنامه هایی که از تاریخ اول بهمن 1398 و بعد از آن در دوره غیر فعال بودن ثبت سفارش موز صادر و مهر خروج محموله در پشت اظهارنامه باشد از امکان واردات موز با شرایط مندرج در بند 5 مندرجات یادداشت فرعی فصل 8 کتاب مقررات صادرات و واردات به مدت شش ماه از زمان فعال شدن مجدد ثبت سفارش موز برخوردار شوند.»

بر این اساس آنچه در این مکاتبه و در مجموع مکاتبات صورت گرفته بین گمرک، وزارت صمت و جهاد صورت گرفته تغییر تازه ای در نحوه واردات موز ایجاد نکرده و همچنان مشخص نیست که  باید در قبال موزهای وارداتی که سیبی در قبال آن صادر شده چگونه عمل شود.

روز گذشته معاون گمرک نیز اعلام کرده است، متاسفانه در روزهای اخیر گمرک میان پاسکاری وزارت صنعت، معدن وتجارت و جهاد کشاورزی گیر کرده است. گفتیم یا مصوبه را اصلاح کنید و یا اگر صاحبان کالا آمدن ثبت سفارش گرفتند و همین طور کد رهگیری بانک گرفتند و از خود وزارت جهاد کشاورزی مجوز قرنطینه گرفتند، گمرک مجاز باشد که اینها را ترخیص کند.  وزارت صنعت معدن و تجارت مجوز ورود این کالا را صادر کرده است، وزارت جهاد کشاورزی مجوز قرنطینه را صادر کرده، بانک مرکزی اجازه داده کد رهگیری بانک مورد تایید قرار بگیرد.

این مقام گمرکی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت متاسفانه موضوع را به وزارت جهاد کشاورزی پاس می دهد که از آنجا باید کسب نظر بگیرید و وزارت جهاد کشاورزی هم اعلام میکند چون مصوبه ستاد تنظیم بازار است آنجا باید مورد بررسی قرار بگیرد. 

گفتنی است، نزدیک سه هزار تن موز الان (در بندر) وارد شده است هم در آستانه ورود است که بالاخره باید تکلیف این موضوع مشخص بشود ما دو بار هم نامه زدیم و از وزارت جهاد کشاورزی خواستیم که در اسرع وقت تکلیف گمرک را مشخص کند که به چه صورت اقدام بکند؟

لازم به ذکر است، چند روز قبل نیز سخنگوی گمرک ایران گفته بود،  در 15 ماه اخیر بیش از حد مجاز موز ثبت سفارش شده است.

به گزارش تسنیم،‌ بعد از آنکه وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با تعیین تکلیف واردات موز و ترخیص چند هزار تنی که در گمرک مانده، پاسخ شفافی ارائه نکرد، گمرک ایران در واکنش به آن اعلام کرده است در صورتی که وزارت جهاد کشاورزی پاسخ شفاف و صریحی ارائه نکند و تکلیف را مشخص نکند، برای جلوگیری از فساد این کالا، آنچه را در گمرک موجود است ترخیص خواهد کرد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. رمزگشایی از مواضع اخیر امیر عبداللهیان

 4. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 7. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

 8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

 9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 10. اتهام‌زنی‌های علی‌اف به ایران در گفت‌وگو با رسانه ترکیه‌ای / کامیون‌های ایران باید مالیات پرداخت کنند

 11. سخنی با برادرمان آقای عراقچی

 12. مقام سابق آمریکایی: اسرائیل تا ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت

 13. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

 14. سردرگمی سیستماتیک مردم

 15. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 16. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

 17. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 18. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 19. به نام فقرا به کام اغنیا

 20. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 21. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

 22. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

 23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

 25. عددهای هشداردهنده در بودجه نویسی

ابر آروان

آخرین عناوین