تحلیل "نیویورک تایمز" از مواضع اخیر رهبری در مورد مذاکرات وین

گروه جهان الف،   4000508001 ۲۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

"نیویورک تایمز" در گزارشی، به موضع گیری های اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای هیات دولت، در رابطه با مذاکرات هسته ای با غرب و تعامل با آمریکا پرداخته و می نویسد این اظهارات «تداوم روند مذاکرات هسته ای وین را رد نکرده و آن را با شکست رو به رو نکرده است.»

تحلیل "نیویورک تایمز" از مواضع اخیر رهبری در مورد مذاکرات وین

به گزارش الف، "نیویورک تایمز" درگزارشی به مواضع و صحبت های اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای هیات دولت، راجع به مذاکرات هسته ای با غرب و آمریکا، و به طور خاص تاکیدات ایشان مبنی بر غیرقابل اعتماد بودنِ آن‌ها پرداخته و این موضع گیری ها را نشان از آن دانسته که روند آتی مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای غربی، با چالش های اساسی رو به رو خواهد بود و اساسا ایران، مخصوصا در دولت جدیدِ این کشور که در روزهای آتی در قدرت مستقر می شود، بنا ندارد به هر قیمتی، به توافقی جدید با غرب در راستای احیای برجام دست یابد. 

نیویورک تایمز در این رابطه می نویسد: «رهبر انقلاب اسلامی ایران "آیت آلله خامنه ای" به تازگی در موضع‌گیری، ایالات متحده آمریکا را در روند مذاکرات هسته ای با ایران، به دورویی متهم کرده و به طور خاص از غیرقابل اعتماد بودنِ آمریکا سخن گفته است. امری که به زعم بسیاری از ناظران و تحلیلگران می تواند در ادامه راه، موجب پیچیده تر شدنِ بیش از پیش روند مذاکرات هسته ای وین که با هدف احیای برجام انجام می شود، گردد. 

مواضع اخیر رهبری جمهوری اسلامی ایران، یک هفته قبل از خروج حسن روحانی و دولت وی از قدرت(پس از هشت سال حضور در قدرت)، انجام می شوند. توافق برجام میان ایران و قدرت های جهانی، در دوره حضور حسن‌روحانی در قدرت به امضا رسید. 

در شرایط کنونی، سرنوشت مذاکرات هسته ای ایران و غرب که در مدت اخیر در وین پایتخت اتریش در جریان بوده، به دستان "ابراهیم رئیسی" رئیس جمهور جدید ایران که دیدگاه های نزدیکی با رهبری جمهوری اسلامی ایران در نوع تعامل با غرب دارد و در کمتر از یک هفته دیگر، در قدرت مستقر خواهد شد، سپرده می شود.

برخی ناظران و تحلیلگران بر این باورند که مواضع اخیر رهبری جمهوری اسلامی ایران، جدای از اینکه به نوعی، تبعات منفی اعتماد به غرب را گوشزد می کرد، در عین حال، این سیگنال را نیز به طرف های غربی رساند که در ادامه راه و در مسیر تعامل هسته ای با ایران، بایستی با چالش های زیادی رو به رو شوند و اساسا ایران بنا ندارد در رابطه با مذاکرات هسته ای با غرب، موضعی انفعالی را اتخاذ کند. 

آیت الله خامنه ای در دیدار با اعضای هیات دولت ایران گفته است: "یک تجربه مهم در این دوره(در دوره دولت حسن روحانی) که نسل های آتی نیز باید از آن استفاده کنند، بی اعتمادی به غرب است". وی ادامه می دهد: "در این دولت، این نکته روشن شد که اعتماد به غرب راهگشا نیست و آن ها هر زمان و هر کجا که بتوانند، به ایران ضربه می زنند. اگر هم در جایی به ایران حمله کرده و آسیبی نمی زنند، دلیل آن این است که نمی توانند". 

ایران و غرب در سال 2015، توافق جامع اقدام مشترک(برجام) را به امضا رساندند که بر اساس آن، ایران تا حدی محدودیت هایی را بر برنامه هسته ای خود می پذیرفت و در نقطه مقابل، از برخی امتیازات اقتصادی و لغو تحریم‌های هسته ای بهره می برد. با این همه، "دونالد ترامپ" رئیس جمهور سابق آمریکا در سال 2018، به صورت یکجانبه از توافق برجام خارج شد و ضمن ناکافی دانستنِ محدودیت ها علیه ایران در قالب برجام و لزوم گسترده کردن چهارچوب توافق با ایران، در قالب "کارزار فشار حداکثری"، تحریم های گسترده ای را علیه ایران وضع کرد که تا حد زیادی اقتصاد این کشور را با چالش رو به رو کردند. ایران نیز از آن زمان تاکنون، تبعیت و پیروی از الزامات توافق هسته ای برجام را پله به پله متوقف ساخته است. 

با این همه، از زمان روی کار آمدن دولت بایدن، وی مذاکرات اتمی با ایران را با هدف احیای برجام بار دیگر آغاز کرده است. علی رغمِ امیدهای ابتدایی جهت احیای برجام در آغاز راه، این امیدها خیلی زود رنگ باختند. ایران از دولت بایدن به صراحت درخواست کرد تا تحریم ها را علیه تهران لغو کند و تضمین دهد که بار دیگر از توافق برجام به سبک دولت ترامپ خارج نمی شود. 

در نقطه مقابل، دولت بایدن تاکید دارد که ایران باید کاملا به تعهدات خود در قالب توافق برجام بازگردد و خود را برای مذاکرات گسترده تر با آمریکا در حوزه هایی نظیر نفوذ منطقه ای این کشور و همچنین توانمندی های موشکی اش، آماده کند. مقام های آمریکایی همچنین از ارائه تضمین های لازم به تهران مبنی عدم خروج مجدد از برجام نیز قویا طفره رفته اند. 

در این چهارچوب، آیت الله خامنه ای به صراحت آمریکا را مقصر اصلی در ایجاد بن بست در روند احیای توافق برجام دانسته است. وی در این رابطه می گوید: "در گفتگوهای اخیر در وین، آمریکایی ها سرسختانه بر مواضع خود ایستادند و حتی حاضر به برداشتنِ یک قدم به سمت جلو هم نشدند". 

جدای از این ها، اخیرا نشانه های ایجاد چالش و مشکل در روند گفتگوهای هسته ای ایران و غرب، در میان کشورهایی که در توافق اصلی و اولیه حضور داشته اند یعنی آلمان، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه نیز آشکار شده است. این کشورها در امر میانجی گری میان تهران و واشنگتن، نقش مهمی را بازی کرده و می کنند. 

اوایل هفته جاری، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه "اگنس وان در مول"، ایران را مقصرِ بن بست جاری در روند مذاکرات هسته ای وین معرفی کرد. وی در این رابطه گفته است: "اگر ایران روند جاریِ خود را ادامه دهد، نه تنها در صورت دستیابی به توافق احتمالی، لغو تحریم ها علیه تهران به تاخیر می افتد بلکه امکان به خطر افتادن کلی روند مذاکرات هسته ای وین و احیای برجام نیز کاملا وجود دارد". 

ناظران و تحلیلگرانی که به طور خاص، مذاکرات هسته ای ایران و غرب را دنبال می کنند بر این باورند که مواضع اخیرِ رهبری جمهوری اسلامی ایران، تداوم روند مذاکرات هسته ای وین را رد نکرده و آن را با شکست رو به رو نکرده است. امری که حاکی از آن است که تهران همچنان می خواهد به تعاملات دیپلماتیک و مذاکره، فرصت دهد و به دنبال جنجال افکنی نیست. در این رابطه "هنری رُم" کارسناش مسائل خاورمیانه در "گروه اوراسیا" می گوید: "آیت الله خامنه ای در تاریخ مذاکرات هسته ای با غرب، هرگاه احساس کرده که روند مذاکرات و گفتگوها، بی نتیجه و بی معنی است، در متوقف کردن و  قدغن کردن هرگونه مذاکره، تردیدی به خود راه نداده است. با این حال، پیام اخیر آیت الله خامنه ای در دیدار با اعضای هیات دولت ایران حاکی از این بود که روند احیای برجام، (بر اساس آنچه طرف های غربی و مخصوصا آمریکا از خود نشان می دهند)، روندی آسان و فوری نخواهد بود و چالش های زیادی در این مسیر وجود دارند"». 

*لینک: 

https://www.nytimes.com/2021/07/28/world/middleeast/khamenei-iran-nuclear-talks.html

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۱۱۹۹۲۰۰۱:۰۵:۵۷ ۱۴۰۰/۵/۸
عراقچی:برای هزارمین بار می گویم مذاکرات مفید مثبت و سازنده و رو به جلو بود و برد و برد است و فرسایشی نیست .لازم به ذکر است در شرایط تحریم و کمبود هواپیما تیم مذاکره کنند چندین هواپیما را برای رفت و امدهای هشتدمن نه شاهی خود مستهلک نموده و به اندازه کل تاریخ وزرات خارجه ایران حق ماموریت برون مرزی گرفته اند
ناشناس۲۱۱۹۹۲۴۰۱:۰۸:۴۹ ۱۴۰۰/۵/۸
مذاکره برای چیست؟ مگر قبلاً برای برجام مذاکره نکردیم؟ قرار است یک کالا را چند دفعه به ما بفروشند؟ ایران که عضو برجام است و تعهدات تعلیق شده هم مطابق مفاد برجام تعلیق شده اند. هر وقت آمریکا هم تحریم هایش را لغو نمود و عضو برجام شد می تواند در کمیسیون مشترک برجام اجرای مجدد تعهدات تعلیق شدۀ ایران را مطالبه کند. به همین سادگی.
ناشناس۲۱۱۹۹۴۰۰۱:۲۸:۵۴ ۱۴۰۰/۵/۸
همه تحریم ها باید لغو شوند و آمریکا باید تعهد بدهد دوباره برجام را نقض نمی کند. تمام!
حسین۲۱۲۰۱۸۳۱۰:۲۵:۳۸ ۱۴۰۰/۵/۸
اونایی که ناراحت شدند، دقیقا بگن کجای این حرف متعجبشون کرده؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۲۱۲۰۱۹۷۱۰:۴۰:۰۷ ۱۴۰۰/۵/۸
دولتی که به مصالح شرایط زمانی اسیضاح نشد در پایات کازش باید محاکمه شود
محمد۲۱۲۰۰۰۰۰۵:۵۹:۴۷ ۱۴۰۰/۵/۸
ان تنصروا الله ینصرکم و یثبت اقدامکم
ناشناس۲۱۲۰۱۸۲۱۰:۲۴:۵۶ ۱۴۰۰/۵/۸
وای به روزی که مولا فرمان جهادم کفر و نفاق و برجام همه بر باد رود
ناشناس۲۱۲۰۲۰۴۱۰:۴۱:۱۱ ۱۴۰۰/۵/۸
الان شما دارید با این کاراتون یاری میکنید خدا را ؟!
آشنا۲۱۲۰۰۷۶۰۸:۲۸:۵۷ ۱۴۰۰/۵/۸
ما کارمون درسته...
ناشناس۲۱۲۰۱۹۶۱۰:۴۰:۰۳ ۱۴۰۰/۵/۸
فقط ابزار کار نداریم !
ناشناس۲۱۲۰۱۱۴۰۹:۱۱:۴۴ ۱۴۰۰/۵/۸
پروردگارا ظهور امام زمان را در این برهه زمانی تعجیل بفرما که غیبت طولانی مدت ایشان در این شرایط نابسامان موجود به هیچوجه به صلاح بندگانت در ایران نمیباشد
ناشناس۲۱۲۰۱۲۳۰۹:۲۱:۵۰ ۱۴۰۰/۵/۸
چون دولت مردمی آمده که زیر بار ذلت نمی رود و تمام شد آن 8 سال ذلت
ناشناس۲۱۲۰۱۳۲۰۹:۲۹:۱۹ ۱۴۰۰/۵/۸
استراتژی آمریکا و متحدان غربی در خصوص برجام مبتنی بر چهار اصل است که ایران حاضر به تقبل آنها نیست و آمریکایی ها با شناخت کامل تن به احیای برجام دادند در صورت تقبل اصول چهارکانه توسط ایران آمریکایی ها به اهداف خود رسیدند و در صورت نپذیرفتن نیز کماکان تحریم ها برقرار است و آمریکا وانمود کرده که اهل گفتگو است و ایران را در مقابل جامعه ی جهانی مقصر جلوه دهد تا بتواند با متحدان خود ایران را منزوی کند.
ناشناس۲۱۲۰۱۳۹۰۹:۳۴:۰۴ ۱۴۰۰/۵/۸
طرف غربی همیشه دنبال بهانه جویی بوده و هست اگر دقت کنید در توافق قبلی ترامپ همه دستاورد گذشته را نادیده گرفت و کسانی که در این مذاکره حضور داشتن و توافقنامه را امضاء کردند به همه چیز پشت پا زدنند پس باید درس گرفت که آنها دنبال هدف های دیگری هستند پس از دید رهبر این توافق هم ارزشی ندارد
مجید۲۱۲۰۱۵۴۰۹:۵۰:۰۷ ۱۴۰۰/۵/۸
هرچی رهبرانقلاب گفته بایدبهش عمل بشه. هرچی باشه رهبر درکش ازمذاکرات بیشترازیک مشت مذاکره کننده ترسو هست
گشنه۲۱۲۰۱۶۴۱۰:۰۳:۳۱ ۱۴۰۰/۵/۸
ما نون نداریم بخوریم سیر از گشنه خبر نداره حالا. خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا میرود دیوار کج
ناشناس۲۱۲۰۲۰۰۱۰:۴۰:۳۸ ۱۴۰۰/۵/۸
لغو همه تحریمها راستی آزمایی اگه رضایتمون جلب شد به برجام بر‌می‌گردیم.
ناشناس۲۱۲۰۲۰۵۱۰:۴۱:۱۸ ۱۴۰۰/۵/۸
باید یه نون بخوریم صدتا صدقه بدیم که این دولت رفت!
ناشناس۲۱۲۰۳۹۵۱۲:۳۸:۰۴ ۱۴۰۰/۵/۸
دست خـــــــــــــــدا روی شانه مظلوم است..قدرت غرب در برابر قدرت الهی هیــــــــــــــچ است..هیــــچ
ناشناس۲۱۲۰۵۱۵۱۴:۰۶:۳۴ ۱۴۰۰/۵/۸
بشین تا تعهد بده .
قلی۲۱۲۱۰۲۴۲۳:۳۴:۴۰ ۱۴۰۰/۵/۸
باسلام اصلا نباید به امریکا و اروپا که نوکر اسراییل هستند اعتماد کرد ایران باید از برجام و ان پی تی خارج و با قدرت صنعت هسته ای را حفظ کند و با تکیه بر توان داخلی و مدیریت جهادی خالص و شناسایی نفوذی ها و از بین بردن نارضایتی مردمی و بیرون اوردن دست از جیب مردم و باطل کردن قوانینی که توسط نفوذی ها در مجلس پیشین تصویب شد اعتماد مردم و امید به اینده را جلب کرد.
سعید۲۱۲۱۱۰۷۰۱:۰۷:۵۲ ۱۴۰۰/۵/۹
باید رفت توشکم آمریکای ها تا برن عقب وگرنه اونا میان توشکمت - هرچی تعهد از آمریکا بگیرن کمه بازم دبه میکنن بایدایندفه ۴میخش کنن برجامو ولی در نهایت توافق کنن بهتره
رضا۲۱۲۱۱۳۹۰۱:۵۵:۴۹ ۱۴۰۰/۵/۹
اگه رهبری فرزانه و دور اندیش و شجاع نداشتیم الان آمریکا و کشورهای غربی وابسطه به آمریکا ایران رو له میکردند خدا نگه دارت باشد نائب امام (عج) امید همه مسلمانان جهانی
ابراهیم۲۱۲۱۱۴۷۰۲:۰۴:۰۳ ۱۴۰۰/۵/۹
آمریکا مذاکره نمیخواد درواقع میخواد ما تسلیم بشیم.چه مذاکره ای هست که ما فقط باید تاوان بدیم.دم طالبان گرم کوتاه نیامدن
محسن۲۱۲۱۱۵۸۰۲:۱۸:۱۰ ۱۴۰۰/۵/۹
تا تو باشی که از برجام خارج نشی هر کس خربزه میخورد پای لرزش هم باید بنشیند به خدا مردم مشکل اقتصادی خیلی دارند اما باید بدانیم که این ها به ساختن فشنگ اسلحه هم گیر میدهند و قانع به غنی سازی نیستند چاره کار مدیریت داخلی و گردن زدن اختلاسگران و دزدان اقتصادی کشور وگر نه تا خرخره میرویم زیر ننگ
سید مختار۲۱۲۱۱۷۱۰۳:۱۲:۵۵ ۱۴۰۰/۵/۹
این دولت که جز بد بختی و نکبتی چیزی نداشت. چی دارین میگین مردم از گرسنگی مردن.
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

  2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

  3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

  4. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

  5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

  6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

  7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

  8. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

  9. سردرگمی سیستماتیک مردم

  10. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

  11. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

  12. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

  13. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

  14. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

  15. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

  16. به نام فقرا به کام اغنیا

  17. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

  18. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

  19. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

  20. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  21. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

  22. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

  23. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

  24. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

  25. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

   2. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

   3. رسانه صهیونیستی: ارتش اسرائیل ترسیده است/ انگیزه و توان کافی برای جنگ نداریم

   4. روایت "نشنال اینترست" از فلج شدن اسرائیل در برابر توان موشکی مقاومت

   5. سردار حاجی زاده: عهد بسته‌ایم آمریکا را از منطقه اخراج کنیم

   6. خروج پاتریوت آمریکا از عربستان مقدمه عادی‌سازی با اسرائیل؟

   7. آکسیوس: مذاکرات شروع نشود، آمریکا ایران را تحریم می‎کند

   8. پنجمین کاروان سوخت ایران وارد خاک لبنان شد

   9. تورم منفی امارات برای بیست و ششمین ماه متوالی!

   10. جزئیات جدید «نیویورک‌تایمز» از نحوه ترور شهید فخری‌زاده

   11. رایزنی امیرعبداللهیان و همتای انگلیسی/ آمادگی انگلیس برای بازپرداخت بدهی‌های خود به ایران

   12. قربانیان «ارّه» محمد بن سلمان

   13. بایدن: آماده بازگشت به اجرای کامل برجام هستیم

   14. آیت الله رئیسی وارد شهر کولاب شد

   15. انگلیس و آمریکا: ایران فوراً اتباع ما را آزاد کند و به مذاکرات وین برگردد

   16. آمریکا: در حال تدوین برنامه‌های جایگزین برای عدم بازگشت ایران به برجام هستیم

   17. محمد اسلامی: آمریکا فوراً تحریم‌ها را لغو کند و به برجام برگردد

   18. سردار سلامی: امروز یک آمریکای شکست خورده، فراری و افسرده را شاهد هستیم/دنیا به ملت ایران غبطه می‌خورد

   19. مجلس نمایندگان آمریکا چند طرح ضد ایرانی تصویب کرد

   20. نقش لابی‌های اسلحه‌سازی آمریکا در جنگ‌افروزی‌های واشنگتن

   21. شهردار موقت کابل: زنان سر کار نروند

   22. ورود دومین کاروان محموله سوختی ایران به لبنان

   23. تاثیرات منطقه‌ای عضویت ایران در سازمان شانگهای

   24. انتقاد غریب آبادی از رویکردهای دوگانه آمریکا و انگلیس در فروش زیردریایی هسته ای به استرالیا

   25. واکنش مقام آمریکایی به تغییر تیم مذاکره کننده برجامی ایران

   آخرین عناوین