تدبیر دستگاه قضا و افزایش سرمایه اجتماعی

گروه سیاسی الف،   4000505104 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
تدبیر دستگاه قضا و افزایش سرمایه اجتماعی

روز سه‌شنبه پنجم مردادماه دادگستری استان خوزستان اعلام کرد در پی دستور رئیس‌ قوه قضائیه مبنی بر فراهم شدن هرچه سریع‌تر زمینه آزادی کسانی که در جریان اتفاقات روز‌های اخیر صرفاً به خاطر اعتراض تحت نظر قرار گرفته‌اند، دستورات لازم برای آزادی این دست از معترضین صادرشده است.

مطابق دستور صادرشده در دو روز گذشته بخش قابل‌توجهی از افرادی که فقط به دلیل اعتراض در ناآرامی‌های اخیر حضور داشتند آزادشده‌اند و تعدادی دیگر نیز در روزهای آینده و پس از طی کردن مراحل اداری قانونی، آزاد می‌شوند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس دستگاه قضا روز یکشنبه سوم مردادماه در حاشيه دیدارهاي مردمي در تماس تلفنی با رئیس‌کل دادگستری استان خوزستان دستور داده بود هر چه سریع‌تر زمینه آزادی کسانی که در جریان اتفاقات این استان، صرفاً به خاطر اعتراض تحت نظر قرارگرفته‌اند فراهم شود.

در چند روز اخير و در پي بحران کم‌آبی در خوزستان، تجمعات و ناآرامی‌هایی در برخي شهرهاي اين استان صورت گرفت. اگرچه در برخي نقاط گروهک‌های تجزیه‌طلب فرصت را مساعد ديدند و اقدامات تروریستی و شعارهاي ساختارشكنانه و ضد ايرانی سر دادند اما در كل خواسته اكثريت مردم به‌حق و منطقي بود و ناشي از مشكلاتي بود كه نه از ديروز و پریروز بلكه از چند سال قبل با آن دست‌به‌گریبان می‌باشند كه اين اواخر شدت يافته است.

به همين دليل بود كه رهبر انقلاب اسلامي روز جمعه اول مردادماه و در حاشيه تزریق نوبت دوم واکسن کرونا به اعتراض مردم خوزستان به مسئله بی‌آبی و پيامدهاي آن اشاره کردند و با گلایه از رعایت نشدن توصیه‌های متعدد قبلی درباره آب خوزستان و فاضلاب اهواز گفتند: «مردم ناراحتی خود را بروز دادند اما هیچ گله‌ای از آن‌ها نمی‌توان داشت چراکه مسئله آب آن‌هم در آن آب‌وهوای گرم خوزستان مسئله کوچکی نیست».

وقتی رهبر انقلاب عنوان می‌کنند «هیچ گله‌ای از آن‌ها نمی‌توان داشت» به معنای این است که مشکلات و مصائب مردم تا بدان جا رسیده که اعتراضات آن‌ها را قابل‌قبول می‌نماید و به عبارتی می‌توان گفت حق به مردمی داده‌شده که به‌صورت مسالمت‌آمیز در تجمعات شرکت داشته‌اند. لذا اقدام اخیر رئیس قوه قضائیه که با اجرای دادگستری خوزستان همراه شد اقدامی بسیار مثبت در شرایط کنونی است.

درواقع دستور حجت‌الاسلام اژه‌ای منطبق با عقلانیت، رأفت اسلامي و سخنان رهبر انقلاب است كه حتماً‌ می‌تواند در مديريت شرايط استان خوزستان کمک‌کننده باشد و همچنين موجب می‌شود كه افرادي كه صرفاً ‌از سر نارضايتي در تجمعات شركت داشته‌اند و اقدام خرابکارانه‌ای انجام نداده‌اند آزاد شوند. براي اين افراد هیچ نوع پرونده‌ ای نیز نباید باز شود تا در آينده نیز مشكلي برايشان پديد نيايد.

البته قبل‌تر و در روزهای ابتدايي بروز تنش آبی در خوزستان نیز به دستور حجت‌الاسلام‌والمسلمین اژه‌ای یک هیئت ارشد قضایی و اجرایی برای حل مشکل عازم خوزستان شده بود. بدون شك اگر نتايج و دستاوردهاي اين سفر رسانه‌ای شود و براي عموم مردم بيان شود و در ادامه تحقق آن‌ها پيگيري شود حتماً در نزد افكار عمومي تأثیرگذار خواهد بود و به جايگاه و اعتبار قوه قضائيه در دوران جديد حتماً‌ خواهد افزود و به سرمایه‌ای اجتماعي براي آن تبديل خواهد شد.

اتفاق مهم ديگري كه در پايان ديدار مردمي رئيس قوه قضائيه در روز یکشنبه سوم مردادماه رخ داد و حتماً می‌باید به آن اشاره كرد مأموریت ايشان به غلامحسین اسماعیلی، رئیس حوزه ریاست و القاصی مهر دادستان تهران بود كه پرونده افرادی را که در جریان ناآرامی‌های آبان ۹۸ دستگیرشده‌اند، موردبررسی مجدد قرار دهند تا افرادی که شرایط قانونی آزادی مشروط یا عفو و بخشودگی دارند، مشمول عفو، بخشودگی یا آزادی شوند.

اين اتفاق موجب شد كه برخي سياسيون نيز از آن تقدير كنند. چنانکه علی مطهری، نماینده تهران در مجلس دهم در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «دستور جناب آقای اژه‌ای در خصوص برخورد رأفت‌آمیز با افرادی که در تجمعات خوزستان یا آبان ۹۸ صرفاً اعتراض داشته و شعار داده‌اند و آسیبی به اموال عمومی نزده‌اند قابل‌تقدیر است و به معنی به رسمیت شناختن اعتراض است. نوع برخورد نیروی انتظامی با این‌گونه تجمعات نیز سیر تکاملی داشته است».

با این‌گونه اقدامات که حتماً ادامه خواهد یافت می‌توان انتظار داشت نه‌تنها رویکرد تحولی رئیس قبلی قوه ادامه یابد بلکه دوران جدیدی در دستگاه عدلیه آغاز شود که با انجام اصلاحات اساسی و بنیادین زمینه برای ایجاد قوه‌ای در تراز انقلاب اسلامی فراهم شود. به‌ویژه آن‌که غلامحسین محسنی اژه‌ای سال‌ها در مناصب مهمی در قوه قضائیه و در دولت مشغول بکار بوده و ازاین‌رو با چالش‌ها و مشکلات این حوزه به‌خوبی آشنایی دارد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۱۱۶۴۱۴۰۹:۰۹:۰۳ ۱۴۰۰/۵/۶
یکی از کارهای خوب اول انقلاب پاک‌سازی ادارات از افراد ناسالم بود. امیدواریم دولت سیزدهم و رییس دستگاه قضایی در گام دوم انقلاب به این امر توجه جدی نماید و ادارات را از لوث ناپاکان نفوذی پاکسازی نماید.
ناشناس۲۱۱۶۴۶۹۰۹:۵۸:۲۷ ۱۴۰۰/۵/۶
و البته زمانی این اتفاق مبارک می تواند رخ دهد که در ابتدای امر خود قوه قضاییه کاملاً از وجود افراد ناسالم پاک پاک پاک ...... شده باشد .
ناشناس۲۱۱۶۵۰۱۱۰:۲۱:۲۷ ۱۴۰۰/۵/۶
90 درصد کارکنان ادارات از خودی ها هستند
ناشناس۲۱۱۶۴۱۸۰۹:۱۰:۲۵ ۱۴۰۰/۵/۶
مقامات باید در دادگاه پاسخگوی نتایج تلخ سیاست‌های مخرب و فرصت‌سوزی‌ها و متلاشی کردن خانواده‌ها و تباه کردن آینده جوانان و کشور باشند.
ناشناس۲۱۱۶۴۲۰۰۹:۱۲:۵۶ ۱۴۰۰/۵/۶
این سخن رئیس انجمن صنفی کارفرمایان که بازار سیمان کشور در اختیار 15 نفر می‌باشد و این عده در یک ماه اخیر هر کیسه سیمان را با چند برابر قیمت روانه بازار کرده‌اند جای تأسف و تأمل دارد. پس قوه قضاییه چه کاره است؟ چرا با فساد این 15 نفر روبرو نمی شود؟
حسنعلی سبد سبد گل یاس۲۱۱۶۴۲۵۰۹:۱۴:۴۷ ۱۴۰۰/۵/۶
مهمترین کار ریاست محترم قوه قضاییه جدید اجرای بدون قید و شرط سند تحول قوه قضا با محوریت مشروعیت سنجی اموال و اجرای قانون اعاده اموال نامشروع می باشد . با سند تحول قوه قضا جول و ملاس مفسدیت از هر طیف و جناح بر روی هواس
شهرام قاسمیان __ بندر انزلی۲۱۱۶۴۳۶۰۹:۲۳:۴۳ ۱۴۰۰/۵/۶
افزایش سرمایه اجتماعی زمانی اتفاق خواهد افتاد که مردم قول ها و وعده هایی را که از جانب مقامات و مسئولان می شنوند در عمل و واقعیت هم بتوانند بینند و لمس کنند البته که تاکنون هرگز چنین اتفاقی رخ نداده است .
ناشناس۲۱۱۶۴۵۷۰۹:۴۵:۰۷ ۱۴۰۰/۵/۶
چگونه انتظار دارید وقتی در مراجعه به مجتمع قضایی ، وکیل و کارشناس رسمی دادگستری ، اداره ثبت اسناد ، محضر اسناد رسمی ، .......... به هیچ عنوان نشانه ای از وجود ( سلامت کاری ) را ندیده ام و لمس هم نکرده ام اکنون صرفاً با شنیدن قول ها و وعده ها ایجاد تغییرات را باور کنم .
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

  2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

  3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

  4. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

  5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

  6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

  7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

  8. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

  9. سردرگمی سیستماتیک مردم

  10. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

  11. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

  12. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

  13. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

  14. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

  15. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

  16. به نام فقرا به کام اغنیا

  17. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

  18. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

  19. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

  20. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  21. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

  22. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

  23. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

  24. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

  25. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

   2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

   3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

   4. سردرگمی سیستماتیک مردم

   5. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

   6. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

   7. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

   8. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

   9. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

   10. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

   11. سرانجام رایزنی‌های برجامی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

   12. سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد شد

   13. وزیر کشور: اصراری به تغییر همه استانداران نداریم

   14. عزیزی: کشورهای بلوکه کننده پول ایران از سرنوشت کره جنوبی درس عبرت بگیرند

   15. دخالت نمایندگان در انتصاب استانداران به رغم تذکر رهبری

   16. توضیح رئیسی درباره علت افزایش واردات واکسن/ پیمان جبلی رئیس صداوسیما می‌شود؟/ انتقاد اژه‌ای از کیفیت گزارش دستگاه‌های امنیتی

   17. تاریکخانه ای که باید نور بر آن تاباند

   18. قدردانی امیرعبداللهیان از زحمات ظریف در هشت سال گذشته

   19. بررسی صدور «گواهینامه موتورسیکلت» برای زنان و ورود آنها به «ورزشگاه‌ها»

   20. روایت اندیشکده آمریکایی از پیروزی بزرگ ایران

   21. ترکیب احتمالی ایران در مذاکرات برجام/ مذاکره کننده ارشد هسته ای کیست؟

   22. پاسخی به تناقضات رفتاری اصلاح طلبان درباره افغانستان

   23. روایت مصباحی‌مقدم از تلاش رئیسی برای واردات واکسن/ توضیحات اسلامی درباره توافق با آژانس انرژی اتمی

   24. قالیباف: بودجه یعنی زندگی دولت و مردم/ هر جا کسری بودجه داریم دست در جیب مردم می‌کنیم

   25. سرلشکر سلامی: برای شکست آمریکا قدرت‌اندوزی کرده‌ایم

   آخرین عناوین