منظر فرهنگی اورامانات ثبت جهانی شد

فرهنگی،   4000505078

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه گفت: امروز اورامانات (هورامان) به عنوان بیست و ششمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

منظر فرهنگی اورامانات ثبت جهانی شد

جبار گوهری امروز در گفت‌وگو با فارس در کرمانشاه از ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات (هورامان) خبر داد و گفت: امروز در چهل چهارمین جلسه سالانه یونسکو موفق به ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان شدیم.

وی با بیان اینکه هورامان به عنوان بیست و ششمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است، گفت: این نه تنها برای استان کرمانشاه بلکه برای کشور خبر خوبی است و ان‌شاءالله خیر و برکت آن در سال‌ها آتی شامل همه کشور خواهد شد.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه تصریح کرد: این اتفاق ویژه که در یک مرز مشترک بین دو استان کردستان و کرمانشاه (بخش اورامانات شامل پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی) به وقوع پیوسته که در آینده باعث وفاق ملی خواهد شد.

وی تصریح کرد: این برند‌سازی جهانی می‌تواند در جذب گردشگر و تخصیص اعتبارات ویژه بسیار موثر باشد و در آینده سبب رونق و توسعه به خصوص در حوزه گردشگری و حفظ فرهنگ و سنن قدیم این منطقه شود.

گوهری در خصوص ماجرای ثبت جهانی شدن طاق‌بستان، گفت: پرونده این آثار ملی هم در دست بررسی است که نیاز به مطالعات گسترده و حل مشکلاتی در طاق‌بستان است.