انواع و خواص کرم ضد آفتاب برای پوست

گزارش بازرگانی،   4000505017

پرتو نور خورشید از طول موج ‌های متفاوتی تشکیل شده که اشعه ماوراء بنفش نیز یکی از آنهاست. این تشعشعات برای سلامتی پوست انسان مضر هستند. یکی از انواع اشعه ماوراء بنفش که اپیدرم نام دارد، در صورت تابش به لایه بیرونی پوست، باعث عارضه آفتاب سوختگی می‌شود. انواع مختلف کرم ضد آفتاب، یکی از بهترین راهکارهایی هستند که باعث جلوگیری از عوارض ناشی از این پرتوهای مضر می‌شوند. در ادامه توضیحات مفصل تری را در مورد نحوه عملکرد و انواع کرم ضد آفتاب ، ارائه خواهیم داد.

D:\SEO\jute\کرم ضد آفتاب\کرم ضد آفتاب\1.jpg

کرم ضد آفتاب چیست و چگونه به سلامت پوست کمک می‌کند؟

کرم ضد آفتاب را می‌توان بعنوان لایه ای محافظ بر روی پوست دانست که از آن در برابر امواج مضر ماوراءبنفش، محافظت می‌کند. این کرم ها می‌توانند بصورت اسپری، ژل و لوسیون تهیه و استفاده شوند و اثربخشی مشابهی داشته باشند. کرم ضد آفتاب در صورتیکه به درستی استفاده شود، می‌تواند تا میزان زیادی از اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش بر روی پوست، بکاهد. سازمانهای پزشکی مختلفی در آمریکا (مانند انجمن سرطان آمریکا)، استفاده از کرم ضد آفتاب را به دلیل پیشگیری از بروز سرطان پوست، توصیه کرده اند. کرم ضد آفتاب به دلیل خواص شیمیایی خود، باعث جذب اشعه های مضر پرتو خورشید شده و با استفاده از خواص فیزیکی خود، موجب مسدود کردن راه اشعه های مضر ماوراء بنفش به سطح داخلی پوست می‌گردد. قدرت مقابله کرم ضد آفتاب در برابر این امواج مضر نیز با واحد SPF سنجیده می‌شود که در ادامه درباره ی آن توضیح خواهیم داد.

نحوه عملکرد کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب همچون لایه ای بسیار نازک و محافظ، از رسیدن امواج مضر UV به سطح پوست جلوگیری می‌کند. مواد تشکیل دهنده کرم ضد آفتاب دارای رنگ‌دانه های غیر آلی هستند که موجب جذب، انعکاس و پراکنده شدن امواج UV می‌گردند. کرم ضد آفتاب مناسب و با کیفیت باید دارای میزان کافی از این عناصر باشد. همچنین در زمان مصرف می بایست، مقدار کافی از کرم ضد آفتاب روی تمام سطح پوست به‌صورت یکنواخت پوشیده شده باشد. اشعه UV یا ماوراءبنفش دارای دو نوع A و B است. امواج UVA می‌تواند به لایه های زیرین پوست نفوذ کند و باعث چین و چروک زودرس و لکه‌های عمیق پوستی شود و نوع UVB نیز از دلایل اصلی سرطان پوست و آفتاب سوختگی است.

یک کرم ضد آفتاب مرغوب و استاندارد با استفاده از ذرات دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی، اشعه های UV را از سطح پوست بازتاب می‌دهد و بوسیله ذرات شیمیایی موجود در خود، می‌تواند هر دو نوع اشعه های مضر خورشید را جذب نموده و به صورت گرما آزاد کند. از عوامل بعدی می‌توان به اسمولیت ها، آنتی اکسیدان ها و آنزیم های ترمیم کننده دی ان ای اشاره کرد که با فعل و انفعالات شیمیایی، باعث کاهش چشمگیر آسیب های پوستی می‌شوند. مکانیسم ضد آفتاب های شیمیایی، بر پایه ی یک ماده معطر که متصل به یک دسته کربونیل است شکل گرفته که به آن اجازه می‌دهد تا اشعه های UV را با قدرت بیشتری جذب کند. نکته مهم اینکه در کرم های ضد آفتاب، ترکیب خاصیت جذب و انسداد اشعه UV برای دفع کامل اشعه های ماوراء بنفش مضر، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

D:\SEO\jute\کرم ضد آفتاب\کرم ضد آفتاب\3.jpg

شاخص SPF در کرم ضد آفتاب چیست؟

SPF ضریب محافظت کرم ضد آفتاب در برابر اشعه خورشید است که موجب سوختگی پوست خواهد شد. مثلاً SPF 25 به معنی این است که 1.25 درجه از اشعه UV به سطح پوست خواهد رسید. به فرض اینکه کرم ضد آفتاب بصورت یکدست و با ضخامت 2 میلی گرم در سانتیمتر مربع سطح پوست را پوشانیده باشد، فردی که بعد از گذشت ده دقیقه بدون استفاده از کرم ضد آفتاب دچار سوختگی می‌شود می‌تواند با استفاده از کرم ضد آفتاب SPF 25 به مدت 250 دقیقه بدون آفتاب سوختگی در معرض نور خورشید باشد. البته کرم ضد آفتاب با SPF بالاتر لزوماً بیشتر از کرم ضد آفتاب با SPF پایین‌تر روی سطح پوست کارایی ندارد و باید معمولاً بصورت مداوم و هر دو ساعت یکبار، مجدداً استفاده شود. در برخی کشورها (همچون کشورهای اتحادیه اروپا)، کرم ضد آفتاب می‌تواند حداکثر دارای برچسب SPF 50 باشد. دلیل آن این است که شواهد کافی وجود ندارد که مقادیر بالاتر از 50 SPF دارای محافظت بیشتری باشد.

انواع کرم ضد آفتاب و روش استفاده از آن

همانطور که قبلاً هم اشاره شد، کرم های ضد آفتاب در انواع کرم، لوسیون، اسپری، ژل و با برندهای متنوع در بازار موجود هستند که از میان آنها می‌توان به کرم ضد آفتاب بصورت اسپری، کرم ضد آفتاب بصورت کرم پودر برای خانم‌ها و انواع کرم ضد آفتاب بی رنگ برای استفاده آقایان و مناسب برای پوست های مختلف اشاره کرد. این کرم ها با SPF های مختلف (نهایتا تا SPF 50 ) در بازار موجود هستند که از شرکتهای معتبری همچون ژوت می‌توان آنها را تهیه کرد. بسیاری از افراد از کرم ضد آفتاب به میزان لازم استفاده نمی‌کنند و معمولاً کمتر از 50 درصد مقدار مورد نیاز را روی پوست خود می‌زنند که این امر باعث پایین آمدن میزان اثربخشی کرم ضد آفتاب می‌شود.

مطالعه کنید! کرم‌های ضدآفتاب خطر ابتلا به سرطان پوست را به نصف کاهش می‌دهد

در زمان استفاده از کرم ضد آفتاب، باید توجه نمود که حداقل به مقدار دو بند انگشت کرم باید برای پوشش پوست صورت استفاده شود و زمان استفاده از آن بهتر است حدود بیست دقیقه قبل از در معرض آفتاب قرار گرفتن باشد تا به خوبی بتواند در پوست نفوذ کرده و از آن محافظت نماید. همچنین بهتر است که هر دو ساعت یکبار و یا پس از شنا کردن یا عرق کردن نیز استفاده از این کرم تجدید شود. نکته دیگری که معمولاً مورد توجه قرار نمی‌گیرد این است که در هوای ابری نیز تا حدود 85 درصد از امواج مضر ماوراء بنفش خورشید وجود دارند. این نشان می دهد که در هوای ابری نیز بهتر است از کرم ضد آفتاب استفاده شود.

D:\SEO\jute\کرم ضد آفتاب\کرم ضد آفتاب\5.jpg

در این مقاله سعی کردیم با توجه به اهمیت کرم ضد آفتاب در سلامتی پوست، به نحوه عملکرد و انواع مختلف کرم ضد آفتاب و موارد استفاده از آن بپردازیم. نکته پایانی که می‌توان به آن اشاره کرد این است که حتماً کرم ضد آفتاب خود را از برندهای معتبر و شناخته شده تهیه کنید تا به سلامتی پوست شما آسیبی نرسد. شرکت ژوت یکی از با سابقه ترین و معتبرترین شرکت‌های برتر ارائه دهنده محصولات بهداشتی و آرایشی است که می‌توانید با خاطری آسوده از انواع کرم ضد آفتاب آن که دارای تنوع برای انواع سلیقه ها است، استفاده کنید. انواع کرم ضد آفتاب ژوت با SPF های مختلف و کیفیت ساخت بالا، میتوانند خیال شما را از انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب، راحت کنند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 4. رمزگشایی از مواضع اخیر امیر عبداللهیان

 5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 7. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

 8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

 9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 10. سخنی با برادرمان آقای عراقچی

 11. مقام سابق آمریکایی: اسرائیل تا ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت

 12. سردرگمی سیستماتیک مردم

 13. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 14. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

 15. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 16. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 17. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 18. به نام فقرا به کام اغنیا

 19. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 20. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

 21. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

 22. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

 23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

 25. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

ابر آروان

آخرین عناوین