برای راه اندازی کارگزاری بورس چقدر سرمایه لازم است؟

اقتصادی،   4000505009

عضو هیأت مدیره سازمان بورس با بیان اینکه تاکنون ۲۰ تقاضا برای راه‌اندازی کارگزاری بورس دریافت شده است، گفت: حداقل سرمایه برای کارگزاری بورس ۱۰۰ میلیارد تومان تعیین شده است.

برای راه اندازی کارگزاری بورس چقدر سرمایه لازم است؟

محمدحسن ابراهیمی سروعلیا در گفت‌وگو با فارس، در مورد اینکه تاکنون چه تعداد تقاضا برای راه‌اندازی کارگزاری بورس به سازمان بورس رسیده است، گفت: تقاضا برای کارگزاری به 20 مورد رسیده، اما باید پرونده‌ها بررسی شود و با افراد متقاضی مصاحبه‌های تخصصی صورت گیرد. شرایط این گونه است که حداقل سرمایه برای کارگزاری باید 100 میلیارد تومان به صورت نقد پرداخت شود و علاوه بر آن باید افراد متقاضی 100 امتیاز به علاوه ارائه طرح کسب و کار (بیزینس پلان) ارائه کنند و این شرایط در دستورالعمل تقاضا برای کارگزاری‌ها در سایت سازمان بورس اعلام شده است.

وی افزود: حداقل امتیاز برای کارگزاری 54 امتیاز است که اگر سه نفر حداقل به عنوان کارگزاری سهامی خاص تقاضا بدهند هر کدام علاوه بر داشتن تسهیلات مرتبط باید 18 امتیاز از مصاحبه کسب کنند و علاوه بر آن باید 100 میلیارد تومان آورده نقدی داشته باشند و امتیازات تحصیلی، علمی و تجربی برای افتتاح کارگزاری بررسی می‌شود.

عضو هیأت مدیره سازمان بورس با بیان اینکه در حال حاضر 108 کارگزاری بورسی در کشور مشغول فعالیت هستند، عنوان کرد:‌ سازمان بورس می‌خواهد مجوزهایی که صادر می‌کند، به هیچ وجه سرقفلی نداشته و در بازار خرید و فروش نشود. یعنی شرایطی فراهم می‌کند که هر کس آن شرایط را به دست آورد، بتواند مجوز تأسیس نهاد مالی مانند کارگزاری، سبدگردان و یا شرکت‌های مشاوره دریافت کند. 

ابراهیمی سروعلیا در مورد اینکه قبلاً اعلام شده بود برخی شرکت‌های کارگزاری می‌خواهند سهامی عام شوند و در بورس عرضه شوند، اظهار داشت: تعداد انگشت‌شماری تقاضا برای تبدیل شدن به کارگزاری سهامی عامل دادند اما این مسئله هم مشکل صنعت کارگزاری را حل نمی‌کند. کارگزاری یک نهاد تخصصی و بزرگ است که باید افراد توانمند، با تجربه و تحصیلات مرتبط با کسب امتیازها کار کنند و اگر کسی نمی‌تواند امتیاز لازم را به دست آورد، باید از بازار خارج شود.

به گفته وی، برخی از کارگزاری‌های خصوصی کم کار هستند و سرمایه آنها مطابقت ندارد و طبق آیین‌نامه سازمان بورس از 1.5 ماه قبل یکسال فرصت داده شده است تا کارگزاری‌ها بتوانند امتیازات لازم را کسب کنند، از جمله اینکه سرمایه کارگزاری خود را به حداقل 100 میلیارد تومان برسانند و ما نمی‌خواهیم سرقفلی نهادهای مالی در بازار خرید و فروش شود؛ باید سرقفلی نهاد مالی در بازار به صفر برسد.

عضو هیأت مدیره سازمان بورس گفت: اگر یک کارگزاری نمی‌تواند خدمات به مشتری ارائه کند، باید مجوز او باطل شود و افرادی که می‌توانند خدمات ارائه کنند، جایگزین شوند و ما نگفتیم چه تعداد مجوز می‌دهیم، بلکه شرایطی در نظر گرفتیم از جمله همه متقاضیان کارگزاری باید در مصاحبه‌ای که با حضور هیأت مدیره سازمان بورس برگزار می‌شود، شرکت کنند و امتیاز لازم را به دست آورند تحصیلات مرتبط مانند رشته حسابداری، مدیریت مالی،  اقتصاد و یا مهندسی مالی داشته باشند و امتیاز بالاتری به دست آورند اما کسانی که مدرک مرتبط ندارند امتیاز کمتری دریافت خواهند کرد.

ابراهیمی سروعلیا گفت: به سختی سه نفر پیدا می‌شوند که مدارک تحصیلی و سرمایه‌ مناسب داشته باشند و هر کدام حداقل 18 امتیاز بگیرند که در مجموع حداقل 54 امتیاز شود تا بتوانند کارگزاری احداث کنند. بنابراین اگر متقاضیان مدارک را سریع‌تر تکمیل کنند بررسی مدارک زودتر انجام شده و نتیجه به آنها اعلام می‌شود، اما برخی افراد صرفاً تقاضا داده‌اند و هنوز مدارک مورد نیاز برای تأسیس کارگزاری بورسی را فراهم نکرده‌اند.

به گفته وی، استعلام از حراست و مرکز مقابله با پولشویی انجام می‌شود و افراد حقیقی و حقوقی باید مدارک مورد نیاز برای کارگزاری را فراهم کنند تا به آنها مجوز داده شود.

عضو هیأت مدیره سازمان بورس عنوان کرد: متأسفانه برخی از مجوزهای سازمان بورس از جمله کارگزاری قبلاً با ارقام عجیب و غریب در بازار معامله می‌شد و ما می‌خواهیم سرقفلی نهادهای مالی با مجوزهای جدید و طبق ضوابط جدید به صفر برسد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 4. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 8. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 9. سردرگمی سیستماتیک مردم

 10. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 11. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 12. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 13. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

 14. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 15. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 16. به نام فقرا به کام اغنیا

 17. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

 18. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 19. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 20. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

 21. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

 22. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

 23. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

 24. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

 25. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

ابر آروان

آخرین عناوین