شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

گروه سیاسی الف،   4000504112 ۳۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

بعد از شش دور مذاكرات درباره برجام كه از فرودين ماه سال 1400 در راستاي احياي توافق هسته‌ای صورت گرفت در حال حاضر چشم‌انداز رسيدن به يك تفاهم مشترك چندان روشن و واضح نيست. آخرين دور مذاكرات از روز 22 خردادماه آغازشده بود و تا روز يكشنبه 30 خردادماه ادامه داشت.

حدود دو هفته قبل شبکه خبری بلومبرگ به نقل از منابع غربی مدعی شد مذاکرات هسته‌ای قرار است بعد از روی کار آمدن رئیس‌جمهور جدید در ایران ادامه یابد. بنابراين انتظار می‌رود هفتمين دور مذاكرات بعد از اواسط ماه اوت (اواخر مردادماه و اوایل شهريورماه) برگزار شود.

يكي از مسائل چالش‌برانگیز در مذاكرات اخير، تضمين تعهد برای حفظ و ماندگاري برجام بوده است. به‌ویژه آنكه تجربه برجام و خروج آمريكا از توافق هسته‌ای در ارديبهشت 1397 موجب شد كه ايران در پي كسب تضمین‌های عيني و سخت دراین‌باره باشد.

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال روز دوشنبه چهارم مردادماه عنوان كرد يكي از جديدترين خواسته‌های ايران منوط شدن خروج واشنگتن از توافق به موافقت سازمان ملل است تا بار ديگر تجربه‌ای كه دونالد ترامپ رقم زد به وجود نيايد. به‌ویژه آن‌که احتمال بازگشت دونالد ترامپ به رياست جمهوري آمريكا در چند سال آينده وجود دارد.

وال‌استریت ژورنال در ادامه عنوان کرده گنجاندن چنين بندي مغاير با قانون اساسي آمريكا است و رئیس‌جمهور نمی‌تواند مانع تغيير سياست توسط كنگره يا رئیس‌جمهور بعدي ایالات‌متحده گردد. بخصوص آن‌که چشم‌اندازي براي ارائه توافق هسته‌ای به سنا نيز با توجه به مخالفت‌های احتمالي آن وجود ندارد. از نگاه اين گزارش، معمولاً معاهدات داراي اصول و بندهايي هستند كه تحت شرايطي خروج از آن را ممكن و امکان‌پذیر می‌سازند. لذا پیش‌بینی هرگونه بندی در راستای تأمین خواسته منافع ایران، مخالفت با چنین اصلی نیز می‌باشد.

هم‌زمان با چانه‌زنی درباره این شرط، ایالات‌متحده و دولت جو بايدن در پي اين است تا زمينه را براي تحت‌فشار قرار دادن ايران براي رسيدن به توافق جديد فراهم آورد. به همين دليل بود كه رسانه‌های غربي مانند رويترز و وال‌استریت ژورنال هفته گذشته عنوان كرده بودند واشنگتن در حال بررسي محدودیت‌های بيشتر عليه فروش نفت ايران به چين در راستاي رسيدن به يك توافق و افزايش هزینه‌های تحميلي تهران در صورت شكست مذاكرات است. بنا بر اعلام رسانه‌های غربي در حال حاضر چین به‌طور متوسط روزانه بین 400 تا 650 هزار بشکه از ایران نفت وارد می‌کند. بااین‌وجود بعيد است استفاده از ابزار تحریم‌های جديد با توجه به مقاومت ايران در برابر فشار حداكثري دوران دونالد ترامپ منجر به نتيجه و تغيير بازي به نفع آمريكا گردد.

نکته مهم آن است که روز دوشنبه چهارم مردادماه وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا در دیداری با وانگ یی، وزیر خارجه چین بر اهمیت همکاری بر سر گستره‌ای از مسائل کره شمالی و ایران تأکید کرده است. وزارت خارجه چین نیز اعلام کرده معاون وزیر خارجه آمریکا از چین در زمینه حل موضوع هسته‌ای ایران کمک خواسته است.

ايران هميشه اعلام كرده می‌بایست تمامي تحریم‌های اعمال‌شده جديد آمريكا بعد از احیای توافق هسته‌ای لغو شود و تهران صرفاً پس از راستي آزمايي، تعهدات خودش را اجرايي خواهد كرد. ازاین‌رو جهت راستی آزمایی رفع تحریم‌ها به سه تا شش ماه زمان نیاز دارد؛ اما آمريكا خواستار بازگشت هم‌زمان دو طرف به توافق است و حاضر نيست فرايند راستي آزمايي رفع تحریم‌ها را بپذيرد.

به همين دليل است كه روز يكشنبه رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در گفت‌وگو با شبکه آمریکایی ‌ام اس ان بی سی، بدون اشاره به اینکه خروج آمریکا از توافق هسته‌ای موجب مشکلات فعلی شده عنوان داشت ایالات‌متحده آماده لغو تحریم‌های ایران است مشروط به این‌که تهران به توافق بازگردد و به تعهدات هسته‌ای خود عمل کند.

بااین‌وجود و جهت مقابله با بازي آمريكا، ايران از زمان خروج آمريكا از توافق هسته‌ای طي پنج گام اقدام به كاهش تعهدات هسته‌ای، رسيدن به غنی‌سازی شصت درصد، توليد فلز اورانيوم با خلوص بيست درصد و كاستن از سطح همکاری‌های خود با آژانس در مقابل فشار تحريمي آمريكا نموده است.

در چنین فضایی به نظر می‌رسد به دلیل این‌که آمریکا حاضر نیست به‌سادگی چماق تحریم خود را در قبال کنار بگذارد ایران نیز در پی تقویت هسته‌ای خود برای وادار کردن واشنگتن به عقب‌نشینی است. طبیعتاً در این معادله عامل زمان تعیین‌کننده است و باید دید آیا سیاست‌های دولت جدید ایران، کاخ سفید را وادار به پذیرش شرایط خواهد کرد یا خیر.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۱۱۴۹۵۵۱۲:۲۲:۲۹ ۱۴۰۰/۵/۵
برجام پاره کنید.مرگ یه بار شیونم یبار.از هر روز مردن بهتره.
ناشناس۲۱۱۵۰۶۱۱۳:۳۵:۱۳ ۱۴۰۰/۵/۵
این نازها و سخنان مصرف داخلی دارند. مقامات خودشون خوب می دونند که تنها شانس برجام است.
ناشناس۲۱۱۵۶۹۲۱۹:۳۲:۰۵ ۱۴۰۰/۵/۵
پس چرا من فکر میکنم تنها بدشانسی برجام است!
علی۲۱۱۶۵۷۸۱۱:۰۸:۲۷ ۱۴۰۰/۵/۶
شما بازرگانی ، سیاستمداری ، کارخانه داری ؟ چی چیز باعث شده صاحب نظر باشید؟
ناشناس۲۱۱۵۱۴۶۱۴:۱۵:۴۱ ۱۴۰۰/۵/۵
ناموس فروشی کشور خیانت است
ناشناس۲۱۱۵۵۸۶۱۸:۰۲:۲۲ ۱۴۰۰/۵/۵
از کی تا حالا هسته ای که وجودش فقط دردسر بوده شده ناموس ؟!!
ناشناس۲۱۱۶۰۲۹۰۰:۰۳:۰۰ ۱۴۰۰/۵/۶
با مذاکره رئیسی، جمله گهربارت را چگونه توجیه خواهی کرد؟!
ناشناس۲۱۱۴۹۵۶۱۲:۲۲:۵۱ ۱۴۰۰/۵/۵
ایران برجام را خواهد پذیرفت، اف ای تی اف را هم تصویب خواهد کرد. چاره ای جز این ندارد. همه ناز و اداها برای این است که عمر دولت روحانی تمام شده و افتخار آن به او نرسد.
ناشناس۲۱۱۵۶۹۶۱۹:۳۴:۱۰ ۱۴۰۰/۵/۵
دستاورد تقریبا هیچ که افتخار نداره!!!! ضمنا پذیرش FATF به عهده مجلس و مجمع تشخیص هست و ربطی به دولت نداره!!!
ناشناس۲۱۱۴۹۷۱۱۲:۳۳:۰۱ ۱۴۰۰/۵/۵
ما با دست خودمان (دولت تدبیر و اصلاح طلب) خودمان را به چاه ویلی به نام برجام انداخته ایم... حالا طنابی پیداشده (روی کار آمدن دولت عقلانیت و راستگویی سیزدهم ) که از این چاه بیرون بیاییم... اگر شد که خدا کمک می کند هیچ...وگرنه چاه سقر در انتظار است... اثرات تابان برجام را هم همه جامون دیدیم... دیگر سوختگی برایمان بس است بگذارید یک کم این سوختگی را هم منافقان ودشمنان تجربه کنند...
ناشناس۲۱۱۴۹۷۴۱۲:۳۵:۳۰ ۱۴۰۰/۵/۵
ما از نمایندگان آدمی مجلس می خواهیم طرح ممنوع الخروجی دولت و به اصطلاح مدیرانش را هر چه سریعتر عملیاتی کنند تا هر کدام را که لازم شد دادگاهی کنند در دسترس بوده و نیازی به اینترپل نباشد
محمد قاسمی۲۱۱۵۵۳۰۱۷:۲۳:۰۲ ۱۴۰۰/۵/۵
مسئولین اگه میخواستن فرار کنن زمان مسئولیت که راحتتر بودن و تازه اونور بخاطر مسئولیت بیشتر ازشون استقبال میکردن
ناشناس۲۱۱۴۹۷۹۱۲:۳۹:۰۲ ۱۴۰۰/۵/۵
تحریم‌ها را بر می‌دارند تا دوباره اقتصاد را آقایان سرکوب کنند در چند سال بعد تحریم مجدد
ناشناس۲۱۱۴۹۹۶۱۲:۵۰:۴۴ ۱۴۰۰/۵/۵
جنگ خواهد شد
ناشناس۲۱۱۵۰۹۷۱۳:۵۳:۴۲ ۱۴۰۰/۵/۵
بله جنگ میشه ولی ایران درآن نظاره گر فعال است....جنگی که مقاومت ،اسرائیل را نابود خواهد کرد وارباب کفر از منطقه اخراج خواهند شد
ناشناس۲۱۱۵۰۰۲۱۲:۵۲:۵۰ ۱۴۰۰/۵/۵
طبق شعاری که در این چند سال داده شده، برجام توافق بدی بوده است. از برجام خارج شوید.
ناشناس۲۱۱۵۱۲۸۱۴:۰۵:۴۵ ۱۴۰۰/۵/۵
کاش میشد از این فاجعه خارج شد شماها که اهل مطالعه نیستید اما خواهش میکنم بروید و عواقب خروج بی‌حساب ایران از برجام را ببینید تا کمی بیشتر برجام را بفهمید
ناشناس۲۱۱۵۳۶۰۱۶:۰۵:۱۳ ۱۴۰۰/۵/۵
نه دیگه اینکه بگیم ازش خارج بشیم عواقب داره و..که بهانه است
ناشناس۲۱۱۵۴۴۹۱۶:۴۶:۲۱ ۱۴۰۰/۵/۵
دوستانت طوری رفتند توافق کردن که....!
ناشناس۲۱۱۵۷۰۱۱۹:۳۵:۵۳ ۱۴۰۰/۵/۵
بابا بنده خدا گفته اگه اهل مطالعه بودی فرق بهونه و واقعیت رو بهتر متوجه میشدی!!
ناشناس۲۱۱۶۱۸۴۰۲:۱۱:۲۹ ۱۴۰۰/۵/۶
عواقب خروج ایران از برجام، همان قطعنامه‌های شورای امنیت و ذیل فصل هفت قرار گرفتن است، که آن زمان برایتان کاغذ پاره بود!
ناشناس۲۱۱۵۰۲۰۱۳:۰۳:۵۶ ۱۴۰۰/۵/۵
دولت بعدی نباید بره سمت توافق و..اگر رفت مجلس باید سریعا رئیس جمهور را برکنار کند هشت ساله معطل همین بودیم جواب نداد دولت رئیسی باید کاملا پنبه را از گوش دربیاره و دنبال مذاکره نرود وزرا باید کار کنند و جوابگو باشند هم مقام معظم رهبری مذاکره با شیطان بزرگ را قبول ندارد و هم آقای رئیسی و باید دید این وسط چه کسانی هستن می خواهند باز این بساط مذاکره را راه بیندازند مذاکره بی مذاکره دوباره می خواهند 4 سال معطل نمایند و اعلام کنند مذاکره جواب نداد و..
Amir۲۱۱۵۱۱۱۱۴:۰۰:۲۰ ۱۴۰۰/۵/۵
ی سوال دارم لطفا مرا از این پارادوکس خارج کنید اگه برجام خسارت محض است چرا پس در مذاکرات به دنبال تضمین هستیم که آمریکا دوباره نتونه زیر برجام بزنه؟؟؟
ناشناس۲۱۱۵۵۲۴۱۷:۱۸:۴۱ ۱۴۰۰/۵/۵
آخه عقل کل همینکه برجام طوری تنظیم شد که آمریکا تونست بدون هیچ ضرری از برجام خارج بشه و ما مجبور بودیم تعهداتمون را انجام بدیم ،یکی از بزرگترین نقص و عیب ها برای برجام بوده که باید اصلاح بشه.
Ali۲۱۱۶۶۰۲۱۱:۲۲:۰۴ ۱۴۰۰/۵/۶
پس تا مادامي كه آمريكا از برجام خارج نشده بود خسارت محض نبود؟
حمید۲۱۱۵۶۷۰۱۹:۱۶:۴۰ ۱۴۰۰/۵/۵
تا از میزان خسارات کم بشه و یه منفعتی هم داشته باشه پروفسور!!!
ناشناس۲۱۱۵۲۰۸۱۴:۴۹:۵۸ ۱۴۰۰/۵/۵
ما به آقای رئیسی رای دادیم که برجام رو پاره کنه وگرنه چه فرقیه بین رئیسی و روحانی؟
ناشناس۲۱۱۵۷۰۶۱۹:۳۹:۰۱ ۱۴۰۰/۵/۵
یعنی باور کنم که رای دادی!؟!؟ ولی ما آقای رئیسی رو انتخاب کردیم که به دور از هیاهو منافع کشور رو در نظر بگیره!! نه به امضای کسی اعتماد کنه، نه از حقوق کشور کوتاه بیاد، نه توانایی داخلی رو نادیده بگیره، ضمنا بعضی مواقع از دفتر کارش خارج بشه واقیت‌ها رو از نزدیک ببینه!!
ramin۲۱۱۵۲۱۳۱۴:۵۱:۳۲ ۱۴۰۰/۵/۵
برجام برجام بجان خودم اگه دو سال دیگه بودیی روحانی همگی ما به فنا میرفتیم
abbas۲۱۱۵۲۱۶۱۴:۵۳:۱۲ ۱۴۰۰/۵/۵
زیبا کلام جوابت را داد
ناشناس۲۱۱۵۳۹۴۱۶:۲۱:۲۷ ۱۴۰۰/۵/۵
ما باید از دولت بعدی اگر خوب کار کرد حمایت کنیم ولی خط قرمز مذاکره با شیطان بزرگ امریکا و برجام و این حرفها است با امریکا و اروپا مذاکره نخواهیم کرد
ناشناس۲۱۱۵۶۴۹۱۸:۵۴:۴۶ ۱۴۰۰/۵/۵
شکستن هرتعهدی توسط آمریکا هم ممکن است و هم هزینه آن برای سایرین از آمریکا بیشتر. آمریکا هزار راه برای بازگرداندن تحریمها یا ایجاد موانع دارد. سازمان ملل و ... هم بیخودی است. فقط یک چیز است که رئیس دولت آمریکا از آن حساب میبرد. قوانین داخلی که با منافع ملی یا منافع اکثریت شرکتهای بزرگ آمریکایی همسو باشد.
ناشناس۲۱۱۵۸۰۴۲۱:۱۶:۵۷ ۱۴۰۰/۵/۵
هیچ انتخابی وجود ندارد همان توافق زیر امضای جدید تکرار میشود با تعهدات بیشتر
ناشناس۲۱۱۵۸۷۳۲۲:۱۳:۲۹ ۱۴۰۰/۵/۵
دوستان، هر چند برام تا به امروز علی رغم دادن هزینه سنگین هسته‌ای هیچ آورده ای نداشت اما خروج از اون هم میتونه به هزینه های سنگین این قرار داد شوم اضافه کنه. پس باید هوشیار باشیم و تنها منافع ملی خودمون رو ملاک قرار دهیم.
ناشناس۲۱۱۶۰۰۲۲۳:۴۹:۴۳ ۱۴۰۰/۵/۵
كشور با تحريم به جايي نميرسد تحريم فقط اقتصادي نيست تحريم بانكي بد ترين نوع ان است كه سيستم مالي وبانكي دنيا كاملا در اختيار امريكا است بطوريكه حتي دوستان ايران هم جرات همكاري بانكي با ايران را ندارند انوقت بدون برجام چه انتظاري براي بهتر شدن شرايط وجود دارد؟
محمدباقر۲۱۱۶۳۸۴۰۸:۳۲:۰۷ ۱۴۰۰/۵/۶
امیدوار هر آنچه برای مردم خیر و برکت داشته باشد اتفاق بیفتد ضمنن برجام خوبش برای خودشان بود دلار جهانگیزی وقتیکه بد شد دلار سی هزار تومانی ضرزش مردم دادن همین و بست
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

  2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

  3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

  4. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

  5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

  6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

  7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

  8. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

  9. سردرگمی سیستماتیک مردم

  10. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

  11. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

  12. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

  13. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

  14. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

  15. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

  16. به نام فقرا به کام اغنیا

  17. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

  18. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

  19. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

  20. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  21. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

  22. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

  23. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

  24. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

  25. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

   2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

   3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

   4. سردرگمی سیستماتیک مردم

   5. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

   6. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

   7. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

   8. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

   9. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

   10. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

   11. سرانجام رایزنی‌های برجامی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

   12. سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد شد

   13. وزیر کشور: اصراری به تغییر همه استانداران نداریم

   14. عزیزی: کشورهای بلوکه کننده پول ایران از سرنوشت کره جنوبی درس عبرت بگیرند

   15. دخالت نمایندگان در انتصاب استانداران به رغم تذکر رهبری

   16. توضیح رئیسی درباره علت افزایش واردات واکسن/ پیمان جبلی رئیس صداوسیما می‌شود؟/ انتقاد اژه‌ای از کیفیت گزارش دستگاه‌های امنیتی

   17. تاریکخانه ای که باید نور بر آن تاباند

   18. قدردانی امیرعبداللهیان از زحمات ظریف در هشت سال گذشته

   19. بررسی صدور «گواهینامه موتورسیکلت» برای زنان و ورود آنها به «ورزشگاه‌ها»

   20. روایت اندیشکده آمریکایی از پیروزی بزرگ ایران

   21. ترکیب احتمالی ایران در مذاکرات برجام/ مذاکره کننده ارشد هسته ای کیست؟

   22. پاسخی به تناقضات رفتاری اصلاح طلبان درباره افغانستان

   23. روایت مصباحی‌مقدم از تلاش رئیسی برای واردات واکسن/ توضیحات اسلامی درباره توافق با آژانس انرژی اتمی

   24. قالیباف: بودجه یعنی زندگی دولت و مردم/ هر جا کسری بودجه داریم دست در جیب مردم می‌کنیم

   25. سرلشکر سلامی: برای شکست آمریکا قدرت‌اندوزی کرده‌ایم

   آخرین عناوین