بازخوانی یکی از بیانات رهبری در مورد خاستگاه طالبان

عبدالله حسرتی‌منش، گروه تعاملی الف،   4000504012 ۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
بازخوانی یکی از بیانات رهبری در مورد خاستگاه طالبان

این روزها که بازار اظهار نظر در مورد طالبان داغ است و بعضاً اظهارات متفاوتی از برخی دوستان اصولگرا پیرامون طالبان شنیده می‌شود، مرور بیانات رهبر انقلاب در مورد طالبان و خاستگاه آن خواندنی است. ایشان در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری در روز 13 شهریور 93 پیرامون این موضوع بحث می‌کنند که «نظم مستقر حاکم قبلی دنیا در حال تغییر و تبدیل است» و «نظم جدیدی در حال نطفه‌بندی است». در بیان دلایل این ادعا نیز این نکته را مطرح می‌کنند که هم پایۀ فکری و ارزشی و هم پایۀ نظامی و سیاسی نظم قبلی دچار چالش و تزلزل شده‌است.

آنچه به بحث امروز جامعۀ ما مربوط است، تبیین ایشان از چرایی تزلزل پایۀ فکری و ارزشی غرب است که ضمن برشمردن برخی عوامل، نقش غربی‌ها در ایجاد جریان‌های تروریستی را به عنوان یکی از عوامل تزلزل نظام ارزشی غرب مطرح می‌کنند:

«یکی از این عواملی که نظام ارزشی غرب را و سلطه‌ معنوی این نظام را متزلزل کرده، ... جریان‌سازی‌هایی از قبیل همین جریان القاعده و داعش و مانند اینها [است]. حالا اینها ادعا می‌کنند که اینها با ما مربوط نیست؛ اما همه می‌دانند. من یک چیزی را نقل کردم از قول یکی از مسئولان معروف آمریکایی؛ بعد خودشان منکر شدند. علی‌الظاهر هست، اینها اعتراف می‌کنند که این جریان‌ها را اینها به راه انداخته‌اند؛ اگر هم اعتراف نکنند ما شواهد داریم، ما می‌دانیم. من فراموش نمی‌کنم، مرحوم شیخ سعید شعبان - حالا آوردن اسمش دیگر اشکالی ندارد - عالم معروف اهل‌سنت، در مشهد - آن‌وقتی بود که ما در دوران جنگ بودیم - به من گفت که من اطلاع دارم که دارند تلاش می‌کنند برای اینکه شما را از طرف شرق کشورتان، مشغول کنند و درگیر کنند؛ من گفتم خب شرق ما افغانستان است؛ گفت بله از طرف افغانستان. این قبل از آن بود که این جریان طالبان و القاعده و این حرف‌ها در افغانستان راه بیفتد؛ ایشان خب ارتباط داشت با محافل گوناگون سیاسی و روحانیِ اهل‌سنت، در جاهای حساسی حضور داشت، شخص بسیار محترمی بود، مطلع شده بود، گفت من وظیفه‌ی خودم دانستم که این را به شما بگویم. بعد از اندکی هم همین حوادث اتفاق افتاد و دیدیم که همین‌جور بود که گفت. بنابراین شبهه‌ای وجود ندارد که راه انداختن این جریان‌ها و ساختن این جریان‌ها، به‌دست همین قدرت‌های غربی و عوامل منطقه‌ای آنها [است]. حالا ممکن است یک مواردی خودشان مستقیم وارد نشوند و دیگران [وارد شوند]. البته مستقیم هم وارد شدند؛ در همان قضیه‌ی طالبان من فراموش نمی‌کنم در مجلات آمریکایی، جوری از طالبان حرف می‌زدند که به‌نحوی ترویج آنها بود؛ [البته] صریحاً ترویج نمی‌کردند اما کیفیت کار تبلیغاتی، ترویج طالبان بود آن اوایلی که اینها سرِکار آمده بودند.»

در این بیانات ایشان اشاره می‌کنند که چندی قبل از یکی مقامات آمریکایی نقل قولی کردند که این نقل قول از طرف آمریکایی‌ها تکذیب شده‌است. بنا بر آنچه در پایگاه حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای آمده، این نقل قول در 22 مرداد 93 در دیدار با مسئولان وزارت امور خارجه بیان شده‌است.

متأسفانه متن بیانات رهبری در این دیدار (دیدار با مسئولان وزارت امور خارجه) نه در همان پایگاه مذکور قابل دسترس است و نه در پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری.

به هر حال هم مطالب بیان شده در جمع اعضای مجلس خبرگان و هم مطلبی که در جلسه با مسئولان وزارت امور خارجه بیان شده و البته بطور کامل در دسترس نیست، نشان می‌دهد ایشان به صراحت بیان کرده‌اند که طالبان خاستگاهی غربی دارد.

با توجه به سخنان رهبر انقلاب دو سوال مطرح است: اولا چطور به قول نمایندۀ محترم مجلس، طالبان جنبش اصیل منطقه است؟ و ثانیاً چطور این گروه اینقدر تغییر کرده که به قول دبیر شورای عالی امنیت ملی رهبرانی مصمم در مبارزه با آمریکا دارد؟

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۱۱۱۹۳۳۰۶:۲۷:۲۱ ۱۴۰۰/۵/۴
چين اجازه تداوم سلطه طالبان در افغانستان را نميدهد. چون حضور طالبان در غرب چين در تضاد با سياستهاي شستشوي مغزي مسلمانان غرب چين است.
محمد۲۱۱۲۳۳۹۱۱:۲۲:۰۴ ۱۴۰۰/۵/۴
تروریسم خوب و تروریسم بد نداریم.طالبان والقاعده هردو نسخه قوی داعش هستند
ناشناس۲۱۱۲۴۷۶۱۲:۳۱:۲۶ ۱۴۰۰/۵/۴
ای جانم به این همه هوش، زکاوت و تدبیر آقام. خدا حفظشون کنه که اگه نباشه خدا می داند ما چه وضعی خواهیم داشت.
قربان حسن پور اسفراین هستم۲۱۱۲۴۹۴۱۲:۳۷:۰۵ ۱۴۰۰/۵/۴
هیچ وقت نبايد بر درخت همسایگان تکیه کرد چون طلبان هرجایی باشه فقط دنبال منافع و منشعیت خودشون هستند وبرایشان هیچ فرقی نداره که کی باشه وهمیشه به جهت باد حرکت می کنند وباید مواظب باشید و
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

  2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

  3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

  4. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

  5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

  6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

  7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

  8. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

  9. سردرگمی سیستماتیک مردم

  10. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

  11. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

  12. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

  13. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

  14. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

  15. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

  16. به نام فقرا به کام اغنیا

  17. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

  18. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

  19. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

  20. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  21. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

  22. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

  23. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

  24. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

  25. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

  ابر آروان

  آخرین عناوین