احتمال کمبود گوشت در ماه‌های آینده

اقتصادی،   4000503103 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

آمار‌ها نشان می‌دهد به‌دلیل افزایش هزینه‌های تولید و همین‌طور خشکسالی، دامداران در حال کشتار گسترده دام‌های خود و حتی بره‌ها هستند و این موضوع می‌تواند در ماه‌های آینده منجر به کمبود گوشت و افزایش قیمت آن شود.

احتمال کمبود گوشت در ماه‌های آینده

به‌گزارش همشهری، امسال تورم و خشکسالی دست به‌دست هم، صنعت کشاورزی و دامداری را تحت‌تأثیر قرار داده‌اند. از یک طرف قیمت نهاده‌های تولید افزایش یافته و از سوی دیگر خشکسالی منجر به فقر شدید مراتع و کمبود علوفه شده است؛ همین موضوع دامداران را بر آن داشته است که دام‌ها را راهی کشتارگاه کنند. آن‌طور‌که کارشناسان می‌گویند امسال درصد تخصیص نهاده‌های دامی به دام‌های سبک نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته و به همین دلیل دامداران ناچار بودند بخش عمده‌ای از نهاده‌های مورد نیازشان را از بازار آزاد خریداری کنند، به‌عنوان مثال دامداران هر کیلوگرم جو را که نرخ مصوب آن ١٩٠٠تومان بود کیلویی ۵ تا ۶هزار تومان خریداری می‌کردند و به جایی رسیدند که ناچار شدند دام‌های خود را بفروشند چرا که قادر به تأمین خوراک برای آنها نبودند. از سوی دیگر به‌دلیل خشکسالی مراتع با کمبود علوفه مواجه شده بودند و همه این عوامل دست به‌دست هم دادند و منجربه افزایش کشتار دام‌ها شدند؛ این موضوع می‌تواند منجر به افزایش قیمت گوشت در ماه‌های آینده شود.

مجتبی عالی، مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران کشور با اشاره به کشتار گسترده بره‌ها و دام‌های مولد به مهر گفت: خشکسالی منجر به فقر شدید مراتع و کمبود علوفه شده و این مسئله در کنار گرانی نهاده‌های دامی، تأمین خوراک برای دام‌ها را بسیار دشوار کرده است. او با بیان اینکه قیمت تمام‌شده تولید هر کیلوگرم گوشت گوسفند زنده برای دامداران ٨٠هزار تومان است گفت: درحال حاضرحداکثر قیمتی که گوسفند را از دامداران می‌خرند، کیلویی ۵٠هزار تومان است. عالی با اشاره به اینکه کشتار گسترده بره‌ها منجر به این شده که عرضه دام هم‌اکنون مناسب باشد، گفت: در 3تا 6ماه آینده ما در این زمینه به مشکل برمی‌خوریم و با کمبود شدید مواجه خواهیم شد.

افشین صدردادرس، رئیس اتحادیه دام سبک کشور هم در این‌باره گفت: بحث کشتار دام‌های سبک و بره‌ها خیلی جدی است و به‌زودی ما با کمبود شدیدی در این حوزه مواجه خواهیم شد.  این فعال بخش خصوصی اضافه کرد: سوءمدیریت جدی در تأمین و توزیع نهاده‌های دامی به‌خصوص نهاده‌های دام سبک از سال٩٨ شروع شد، ضمن اینکه توزیع نهاده‌های دامی از طریق سامانه بازارگاه نابسامانی‌های گسترده‌ای را در این حوزه ایجاد کرد. دادرس تصریح کرد: مسئولان به تمام هشدارها و تذکرات تولیدکنندگان، فعالان بخش خصوصی و کارشناسان بی‌توجهی کردند تا اینکه به شرایط فعلی رسیدیم.
دادرس با تأکید بر اینکه دامداران عملا ورشکست شده‌اند، افزود: قیمت تمام‌شده تولید هر کیلوگرم گوشت گوسفند زنده با توجه به قیمت یونجه، علوفه و نهاده‌های دامی، بین ٩٠ تا ١٠٠هزار تومان است. اما قیمت خرید هر کیلوگرم گوسفند زنده از دامداران بین ٣۵تا ۴٣هزار تومان است.

دادرس با بیان اینکه هرسال ٣٠درصد از کل جمعیت دام سبک کشور وارد بازار مصرف می‌شد، گفت: امسال به‌دلیل نبود علوفه، دامداران دام‌ها را برای پروار شدن نگه نداشتند و بره‌های لاغر را که به وزن مناسب نرسیده بودند، کشتار و وارد بازار مصرف کردند بنابراین در 6ماهه دوم سال هم با کمبود شدید دام و گوشت مواجه خواهیم بود و هم قیمت گوشت بسیار بالا می‌رود.