سرانجام خرید ۶۳۰ واگن مترو از چین برای تهران/ چرا تراموا به پایتخت نرسید؟

اقتصادی،   4000503066

مدیرعامل شرکت مترو تهران توضیحاتی درباره سرانجام خرید ۶۳۰ واگن از طریق فایناس با چین، چرایی ساخته نشدن LRT در پایتخت، راه اندازی پایانه و ایستگاه های جدید مترو و عملیات اجرایی خط ۱۰ مترو تهران ارائه داد.

سرانجام خرید ۶۳۰ واگن مترو از چین برای تهران/ چرا تراموا به پایتخت نرسید؟
به گزارش فارس موج های مداوم کرونا از میزان مسافران مترو در پایتخت کاسته و سبب کاهش آمار مسافران شهر زیرزمینی شده است، در حال حاضر علاقه تهرانی ها به استفاده از مترو به دلیل شرایط حاد کرونایی به شدت کاهش یافته است ولی به طور کلی همچنان مترو اولویت اصلی بسیاری از مردم پایتخت برای تردد در سطح شهر محسوب می شود. قبل از شیوع کرونا میانگین روزانه تا 2 میلیون سفر از طریق مترو تهران صورت می گرفت و اکنون به حدود 700 تا 800 هزار نفر در روز رسیده است.

کارشناسان شهروندان را نسبت به رعایت فاصله اجتماعی و استفاده مداوم از ماسک در شهر زیرزمینی توصیه کرده‌اند و هر چند در حال حاضر تقریبا 100درصد مسافران از ماسک استفاده می‌کنند ولی امکان رعایت فاصله اجتماعی به دلیل کمبود قطارهای مترو چندان امکانپذیر نیست.مدیران شهری می‌گویند قطار و واگن مترو کم داریم و چاره‌ای به غیر از مدیریت سفر توسط شهروندان وجود ندارد.

از طرفی توسعه مترو علاوه بر کاهش ترافیک و تسهیل در رفت و آمد شهروندان در سطح شهرها، راهکاری جهت مقابله با آلودگی هوا محسوب می شود و توسعه آن همواره مورد توجه مدیران شهری در کلانشهرهای مختلف جهان بوده و نشانه ای از توسعه یافتگی شهرها محسوب می شود.

طی سال های اخیر روند ساخت مترو و ایستگاه های جدید با سرعت انجام نگرفته و مدیران شهری بارها اعلام کرده اند دولت همکاری های لازم را انجام نداده و حالا خرید 630 واگن از کشور چین هم با هاله ای از ابهام مواجه شده و مدیران شهری می گویند تامین مالی 630 واگن از طریق صندوق توسعه ملی منتفی شده و فقط 6 ماه فرصت برای تامین 15 درصد منابع مالی این موضوع فرصت باقی است. 

درباره موضوعات مختلف مترو تهران از جمله ساخت ایستگاه‌های جدید مترو، سرانجام پول اوراق مشارکت، افتتاح خطوط جدید مترو، سرانجام راه‌اندازی پایانه‌ها در شهر زیرزمینی و ابهام در قرارداد 630 واگن برای مترو تهران و همچنین چرایی عدم راه‌اندازی LRT در پایتخت با علی امام، مدیرعامل شرکت مترو تهران به بحث و گفت‌وگو نشستیم که جزئیات آن به شرح ذیل است.

سرانجام ساخت مترو پرند

 ساخت مترو پرند سال های اخیر مطالبه بسیاری از شهروندان در پایتخت از شهرداری بوده است پروژه ساخت مترو برای پرند به کجا رسید؟

شهرداری تهران ساخت و راه‌اندازی مترو پرند را به صورت مداوم پیگیری کرده است و امسال 250 میلیارد تومان بر اساس پیگیری‌های انجام شده توسط شهرداری در بودجه سالانه کشور در نظر گرفته شد که میزان تخصیص یافته خوب بود ولی اکنون مشکل اسناد خزانه اسلامی در این زمینه وجود دارد و علیرغم پیگیری‌ها هنوز این مسأله در بورس فعال نشده که خرید و فروش انجام شود لذا منابع نقدینگی دست پیمانکار نرسیده است.

ساخت LRT  مورد تأیید شورای عالی ترافیک کشور قرار نگرفت

اخیراً یکی از مدیران سابق شهردار تهران در دوره حناچی اعلام کرده که شهرداری و شورا مانع جذب سرمایه‌گذاری جهت ساخت LRT در پایتخت شده‌اند نظر شما در این زمینه چیست و چرا LRT در تهران به سرانجام نرسید؟

ببینید اصلا در طرح جامع مصوب ریلی شهر تهران ساخت LRT مورد تأیید شورای عالی ترافیک کشور در بهمن 98 قرار نگرفت که  کسی بخواهد مانع جذب سرمایه گذاری آن شود. بنابراین تحقق این مسأله در تهران جزء طرح‌های مصوب ریلی پایتخت نیست و اگر سرمایه‌گذار هم می‌آمد و قصد سرمایه‌گذاری داشت مورد تأیید وزارت کشور قرار نمی‌گرفت.

از طرفی  میزان انتقال مسافر از طریق تراموا یا همان LRT بسیار کمتر از مترو است و تراموا حمل و نقل انبوه‌بر محسوب نمی‌شود چرا که تنها از دو تا سه واگن ساخته شده و نسبت به مترو حدود یک چهارم مسافر خواهد داشت.

 اولویت تخصیص منابع برای تأمین واگن‌ها و تکمیل خطوط مترو

شورای شهر تهران هم از طرفی تأکید داشت اولویت منابع باید برای تأمین واگن‌ها و تکمیل خطوط مترو اختصاص می‌یافت و طی 4 سال گذشته سیاست شورا و شهرداری همین موضوع تکمیل خطوط و تأمین واگن‌ برای پایتخت بوده است.

 کمبود 1500 واگن برای خطوط هفتگانه مترو تهران

تهران چقدر کمبود واگن دارد؟

بر اساس آخرین بررسی‌هایی که انجام گرفته حدود 1500 واگن برای 7 خط مترو پایتخت کمبود داریم که قرار بود حداقل هزار واگن تا پایان برنامه ششم توسعه و تکلیف ماده 58 قانون برنامه محقق شود ولی متأسفانه یک مورد واگن هم به دست ما نرسید و تأمین 630 واگن هم از طریق فاینانس چینی محقق نشد و هنوز در کش و قوس قرار دارد. برای سایر کلانشهرها هم به همین صورت بود و حتی مناقصه‌های مربوطه هم برگزار نشد.

خرید 630 واگن مترو از چین در ابهام قرار گرفت/ ماجرای نامه به حسن روحانی

ماجرای خرید 630 واگن مترو از چین چه شد و چرا هنوز این واگن‌ها برای تهران اختصاص نیافته است؟

ببینید این 630 واگن قرار بوده و قرار است از طریق فاینانس چین تأمین شود ولی کشور مبدأ باید 15 درصد منابع را بر اساس مصوبات قبلی سالانه در بودجه در نظر می‌گرفته است و این موضوع از صندوق توسعه ملی باید محقق می‌شد ولی اکنون در بودجه 1400 این قضیه کامل منتفی و برداشته شده است که نگرانی‌هایی در این زمینه ایجاد کرد ما این موضوع را به وزارت کشور اعلام کردیم و وزارت کشور هم مکاتبه‌ای با رئیس‌جمهور انجام داد که رئیس‌جمهور آن را به سازمان برنامه و بودجه ارجاع دادند.

 علیرغم این پیگیری‌ها هنوز این موضوع حل نشده و به نظر می‌رسد مشکل جدی در مسیر فعال شدن این قرارداد ایجاد شده باشد.630 واگن جزو 2 هزار دستگاه واگنی بوده که بر اساس ماده 58 برنامه پنج‌ساله ششم در تعهد دولت بوده و از این 2 هزار دستگاه واگن 1050 مورد آن برای پایتخت در نظر گرفته شد که قدم اول آن انجام مناقصه بین‌المللی در سال 96 بود که توسط وزارت کشور انجام گرفت و قرار شد 630 واگن از کشور چین تأمین شود ولی با گذشت 4 سال از این ماجرا هنوز پرونده باز است و اکنون هم که به مراحل پایانی رسیده‌ایم در تأمین 15 درصد منابع با نقطه‌ای از ابهام همراه شده‌ایم چرا که فاینانس بدون تأمین 15 درصد منابع توسط کشور مبدأ هیچ معنی ندارد.

فرصت 6 ماهه جهت تأمین 15 درصد منابع مالی خرید واگن های چینی

چه مدت زمانی جهت تأمین 15 درصد منابع مالی برای کشور جهت دریافت 630 واگن مترو وجود دارد؟

فکر نمی‌کنم بیشتر از 6 ماه فرصت در این زمینه وجود داشته باید حتما این 15 درصد منابع تکلیف آن مشخص و تأمین شود البته بحث‌هایی مطرح است که نصف این میزان منبع مالی از طریق شهرداری تهران تأمین شود. در حالی که شهرداری تکلیفی در این ماجرا نداشته و با توجه به کمبود منابع درآمدی تأمین آن از شهرداری بعید است و باید دولت راه‌حلی را در نظر گیرد.

حسن روحانی منابع خرید واگن را تامین می کند؟

حدود دو هفته دیگر به پایان فعالیت دولت حسن روحانی باقی مانده است آیا در این فرصت باقیمانده منابع مالی برای خرید 630 واگن مترو تأمین می‌شود؟

بعید می‌دانم قطعا این ماجرا به دولت آینده کشیده خواهد شد و امیدواریم اقدامات لازم صورت گیرد.

افتتاح دو ایستگاه جدید مترودر خط 6 و 7  تا پایان تابستان

شهرداری تهران وعده داده بود که دو ایستگاه جدید مترو را به زودی افتتاح کند چرا این موضوع در خط 6 و 7 انجام نگرفت؟

در تلاش هستیم که ایستگاه شهید رضایی در خط 6 و ایستگاه توحید در خط 7 را افتتاح کنیم بحث اوراق مشارکت چهارشنبه دو هفته پیش به سرانجام رسید و فروخته شد ولی این موضوع به دلیل تعطیلات پیش آمده با اختلال در جابه‌جایی پول همراه شد و امیدواریم این قضیه به سرعت پیگیری شود و بتوانیم منابع مالی حاصل از اوراق مشارکت را به پروژه‌ها تزریق کنیم و تصور می‌کنیم که احتمالاً دو ایستگاه جدید تا آخر تابستان افتتاح شود و با این حساب در دوره فعالیت شهرداری کنونی این موضوع احتمالاً محقق نمی‌شود.

افتتاح 30 ایستگاه در 4 سال

در این دوره از مدیریت شهری چند ایستگاه مترو افتتاح شد؟

30 ایستگاه مترو در 4 سال اخیر افتتاح شد و دو افتتاح دیگر هم تا آخر شهریور انجام می‌گیرد و در مجموع 32 ایستگاه می‌شود.

راه‌اندازی پایانه اکباتان تا اواخر تابستان

راه‌اندازی پایانه اکباتان به کجا رسید؟

ان‌شاءالله با پول اوراق مشارکت راه‌اندازی پایانه اکباتان نیز تا اواخر تابستان محقق می‌شود و عملیات آن به سرانجام خواهد رسید.

ساخت پایانه جدید دولت آباد در ابتدای خط 6 مترو تهران

آیا ساخت پایانه جدیدی هم در دستور کار دارید؟

بله، پایانه‌ای در دولت آباد در ابتدای خط 6 در نظر گرفته شده که اخیراً مناقصه عمومی آن برگزار شد پیمانکار مشخص می‌شود و در هفته‌های آتی شاهد آغاز عملیات اجرایی پایانه جدید دولت‌آباد خواهیم بود.

جزئیات 1850 میلیارد تومان پول اوراق مشارکت برای مترو

میزان اوراق مشارکتی که اخیراً محقق شده چقدر است و قرار بوده در کجاها خرج شود؟

میزان اوراق مشارکت اخیر 1850 میلیارد تومان سهم مترو پایتخت بوده که 2 عدد 750 میلیارد تومان برای خط 6 و 7 و دو عدد 175 میلیارد تومان برای تکمیل خط 3 و 4 از این اوراق در نظر گرفته شده است.

البه در تلاشیم اوایل مرداد عملیات اجرایی فاز نخست پروژه توسعه شرقی خط 4 را با تکیه بر منابع غیرنقد شهرداری تهران شروع کنیم. ناگفته نماند که با فراهم شدن مقدمات کار و انتخاب پیمانکار پروژه، عملیات اجرایی فاز نخست توسعه شرقی خط 4 مترو آغاز خواهد شد و با تکمیل پروژه توسعه شرقی خط 4 مترو تهران، اهالی محله‌های تهران نو، تهرانپارس، دردشت، حکیمیه، میدان شقایق، میدان شاهد و همچنین مراجعان دانشگاه شهید عباسپور و دانشگاه آزاد واحد تهران ـ شمال، دسترسی آسانتری به شبکه حمل و نقل ریلی پیدا خواهند کرد.

عملیات اجرایی خط 10 مترو تهران  در دو میدان اتریش و دریاچه چیتگر

سرانجام ساخت خط 10 مترو تهران به کجا رسید و عملیات اجرایی در این خط با چقدر پیشرفت همراه بوده است؟

عملیات اجرایی در خط 10 در قالب دو کارگاه در حال انجام است که یکی در میدان دریاچه چیتگر بوده که اردیبهشت عملیات آن آغاز شد و دیگری در میدان اتریش بوده و کارها رو به جلو رفتن است.

خط 10 مترو تهران از جمله 4 خط جدید این شبکه به حساب می آید که بهمن سال 1398 در طرح جامع حمل و نقل ریلی پایتخت به تصویب رسید و در خرداد سال 1399 جهت اجرا به شرکت راه آهن شهری تهران و حومه  ابلاغ شده است که این خط به طول کلی 43 کیلومتر با 35 ایستگاه خواهد داشت.

ساخت خط 10 مترو چه زمانی تکمیل می شود؟

 ساخت قطعه نخست خط 10 و 3 ایستگاه مدنظر برای فاز نخست آن 4 سال زمان نیاز دارد و اینها همه در شرایطی است که منابع مالی پروژه با کمترین تاخیر زمانی محقق ‌شود تا وقفه‌ای در کار دستگاه حفار مکانیزه و همچنین عملیات احداث ایستگاه‌ها پیش نیاید.

طراحی خطوط جدید برای مترو پایتخت

گفته شده بود که ساخت خط 11 مترو تهران نیز به زودی کلید می‌خورد نظر شما در مورد اقدامات جدید در این راستا چیست؟

راه‌اندازی خطوط دیگری را هم در پایتخت مدنظر قرار داده‌ایم طراحی‌ها باید انجام بگیرد و به مراحلی دست یابیم برای خط 11 نیز اولویت‌ها را در نظر گرفته‌ایم و تلاش کردیم که امسال اقداماتی صورت گیرد ولی باید توجه داشت که ابتدا باید طراحی انجام شود و بعد برگزاری مناقصه‌ها را شاهد باشیم تا به مرحله عملیات اجرایی برسیم.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. «روحانی بود، خیلی خوب بود»

  2. پرسش مهم افکار عمومی درباره سرعت گرفتن روند واکسیناسیون

  3. ذوالنوری: اصلاح‌طلبان برای کار جهادی به افغانستان بروند و نشان دهند به دردی می‌خورند

  4. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

  5. آینده محتوم خودروسازی ایران

  6. ۵ میلیون تزریق و رتبه دوم واکسیناسیون در جهان/ نظر پزشکيان درباره تيم اقتصای دولت / رضایی از دبیری مجمع کنار می‌کشد؟

  7. روایت نشریه آمریکایی از وضعیت جدید مذاکرات وین

  8. برگ سبز خودرو و آغاز جدالی دوباره

  9. بالاخره "عنابستانی" از سرباز وظیفه‌شناس راهور رسماً عذرخواهی کرد!

  10. زوایای پنهان پرونده اکبر خرمدین/ وکیل پایه یک دادگستری: مادر بابک باید فی الفور آزاد شود!

  11. امید لبنانی ها باز هم ناامید می شود؟!

  12. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

  13. توافق مجدد ایران با آژانس انرژی اتمی درباره دوربین‌های نظارتی/ کوچ قاضی‌زاده هاشمی از مجلس به دولت/ استقبال اصلاح‌طلبان از اقدامات اژه‌ای

  14. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

  15. سفر پرحاشیه آقای مدیرکل

  16. لانه جاسوسی آمریکا در لبنان بر ضد مقاومت

  17. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

  18. رئیسی: برخی دم از این می‌زنند که دوباره ‌محصولات کره‌ای وارد کشور شود/دیگر اجازه واردات نمی‌دهیم

  19. ما و پنجشیریان

  20. پایان خوش ماجرای عنابستانی و سرباز راهور!/ دفاع عباس عبدی از سیاست کلی ایران در قبال طالبان/ واکنش مهدی فضائلی به پرسش‌ها درباره واکسیناسیون

  21. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

  22. قاضی زاده هاشمی:موضوع امروز استعفا نیست بلکه رفتن از سنگری به سنگر دیگر است

  23. مانع آزادسازی واردات خودرو کیست؟

  24. بارقه های امید در دل مردم

  25. روایت‌ها از حضور همسر مقام رهبری در مراسم خاکسپاری برادرش حقیقت ندارد

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. آینده محتوم خودروسازی ایران

   2. برگ سبز خودرو و آغاز جدالی دوباره

   3. مانع آزادسازی واردات خودرو کیست؟

   4. رستم قاسمی: ساخت یک میلیون مسکن تورم‌زا نیست

   5. یک طرفه به قاضی رفتن خودروسازان

   6. وزیر راه و شهرسازی: مردم نگرانی درباره مسکن نداشته باشند

   7. دولت و مجلس در دوراهی واردات خودرو/ نامه نگاری خودروسازان برای آزادسازی قیمت تولیداتشان و واردات

   8. وام یک میلیارد تومانی مسکن جوانان از کی پرداخت می شود؟

   9. وزیر راه و شهرسازی: برداشتن اولین گام ساخت یک میلیون مسکن از دو هفته آینده

   10. تصویب طرحی که به یک مشکل بزرگ پایان می دهد

   11. قالیباف: مفاسد اقتصادی ریشه در ضعف مدیریت اقتصادی دارد/ اقتصاد کشور را با یک برنامه ۵ ساله می توان به ثبات رساند

   12. امیدها به طرحی در آشفته بازار خودرو

   13. راه حل ساده جبران كسري بودجه ؟!

   14. وزیر صنعت: برنامه‌ای برای واردات خودرو نداریم

   15. پرفروش ترین خودرو چینی در ایران، لیست جذابترین شاسی بلند های چینی در کشور

   16. مقاومت خودروسازان در برابر مصوبه جدید شواری رقابت/"سهیم شدن خریدار در خودرو با پیش پرداخت" لغو می شود؟

   17. تخم‌مرغ شانه‌ای ۵۰ هزار تومان!

   18. وزیر نفت: پیش‌بینی شده ظرفیت پالایشی کشور ظرف ۳ تا ۴ سال آینده ۱.۵ برابر شود

   19. قسط ۸.۶میلیون‌تومانی وام جدید مسکن/ سود ۶۰۰میلیون تومانی وام ۴۸۰میلیونی

   20. مهدی غضنفری دستیار ویژه رستم قاسمی شد

   21. تهرانی‌ها سیب و خربزه را جایگزین میوه‌های گران‌تر کردند

   22. صف طولانی کشتی‌ها برای بارگیری LNG قطر

   آخرین عناوین