افزایش ۲۲ درصدی فوتی‌های کرونا در کشور / وضعیت کووید در ۱۸ استان

اجتماعی،   4000503044

پیک پنجم کرونا همچنان در کشور می‌تازد و قربانی می‌گیرد؛ پیکی که با کرونای دلتا و از مناطق جنوبی و جنوب شرقی کشور آغاز شد و حالا در کل کشور گسترش یافته است. کرونای دلتا که قدرت سرایتش ۶۰ برابر کرونای آلفا یا همان کرونای انگلیسی است، روز گذشته بالاترین میزان مرگ در پیک پنجم را با ۲۵۹ فوتی در کشورمان ثبت کرد و بیم آن می‌رود که سایه شومش را گسترده‌تر کرده و بیشتر قربانی بگیرد.

افزایش ۲۲ درصدی فوتی‌های کرونا در کشور / وضعیت کووید در ۱۸ استان
به گزارش ایسنا، در حال حاضر روند واکسیناسیون کشور سرعت گرفته و گروه‌های سنی ۶۰ سال به بالا به سرعت در کشور واکسینه می‌شوند. در عین حال روز گذشته هم وزیر بهداشت در نامه‌ای به دکتر علیرضا رییسی- معاون بهداشت وزارت بهداشت دستور اعلام لیست و آغاز واکسیناسیون پنج گروه جدید را در کشور شامل کلیه بیماران دیابتی بالای ۱۸ سال به تفکیک استان­ها، بیماران خاص دیگری که باید در اولویت قرار گیرند و تاکنون واکسینه نشده­‌اند، رانندگان تاکسی و خدمات حمل و نقل عمومی از قبیل ریلی، هوائی و زمینی، آموزگاران مدارس ابتدائی و متوسطه به تفکیک و  اساتید دانشگاه­ ها را صادر کرد.

در عین حال طبق اعلام وزارت بهداشت، تاکنون ۷ میلیون و ۶۵۴ هزار و ۶۱۲ نفر دُز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۳۷۲ هزار و ۱۶ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۰ میلیون و ۲۶ هزار و ۶۲۸ دُز رسیده است.

همچنین افراد واجد شرایط برای تزریق واکسن حتما در سامانه salamat.gov.ir ثبت نام و پس از دریافت پیامک نوبت دهی، به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

 با این حال اما باید توجه کرد که مدت زمانی طول می‌کشد تا واکسن ایمنی‌زایی خود را در بدن افراد ایجاد کند. بنابراین ایمنی‌زایی واکسن برای افرادی که در حال حاضر نوبت‌شان شده و واکسن تزریق می‌کنند، به پیک پنجم نمی‌رسد. بر این اساس همچنان باید رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعم از عدم برگزاری جشن و مهمانی و مراسم‌های عروسی و عزا و همچنین سفر و دورهمی را جدی گرفت تا جان‌های بیشتری قربانی کرونا نشود.

البته هرچند که گوش برخی بدهکار این هشدارها نیست و هنوز فکر می‌کنند که کرونا و مرگ ناشی از آن برای همسایه است و تا زمانیکه سوگ عزیزان‌شان بر سرشان آوار نشود، خطر آن را باور نمی‌کنند. همین موضوع هم باعث شد که در تعطیلات اخیر که البته با سوءمدیریت‌هایی هم در عدم ممنوعیت تردد در جاده‌ها همراه شد، شاهد سفر خیل عظیمی از مردم به استان‌های شمالی و سایر نقاط کشور باشیم. سفرهایی که می‌توانند به راحتی بیماری و مرگ را در جای جای ایران سوغات آورند.

کاهش شدید رعایت پروتکل های بهداشتی 

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می شود، میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور به ۴۴.۴۹ درصد رسیده است.  

کرونا بیخ گوشمان است

در حال حاضر بر اساس اعلام وزارت بهداشت، ۲۳۲ شهر در وضعیت قرمز کرونایی، ۱۱۷ شهر در وضعیت نارنجی و تنها ۹۹ شهر در وضعیت زرد قرار دارند و این زنگ خطری است که حالا بیخ گوش‌مان به صدا درآمده و بیماری در چند قدمی‌ همه ما ایستاده و منتظر کوچکترین غفلتی است تا سلامتی خود و عزیزان‌مان را به خطر اندازند.

شهرهای جدید قرمز

بر این اساس علاوه بر شهرهایی که پیش از این اعلام شده بود، شهرهای آذرشهر، سراب، عجبشیر در استان آذربایجان شرقی، ارومیه، شاهین دژ، ماکو، چایپاره در آذربایجان غربی، خلخال، مشگین شهر، گرمی در اردبیل، سمیرم، شاهین شهر و میمه، فریدن، فلاورجان، نجف آباد، گلپایگان در اصفهان، ساوجبلاغ در البرز، آبدانان در ایلام، دیلم در بوشهر، زیرکوه، قائنات در خراسان جنوبی، چناران در خراسان رضوی، اندیمشک، بندرماهشهر، بهبهان در خوزستان، ابهر، خدابنده، خرمدره، زنجان در زنجان، دامغان، شاهرود در سمنان، آباده، ارسنجان، استهبان، اقلید، سپیدان، فسا، مرودشت، پاسارگاد، کازرون در فارس، آبیک، آوج در قزوین، الیگودرز، کوهدشت در لرستان، اراک، دلیجان، زرندیه در مرکزی، اسدآباد، همدان در همدان، شهرکرد، فارسان در چهارمحال و بختیاری، بیجار، سنندج در کردستان، بافت، بردسیر، ریگان در کرمان، سنقر، صحنه، گیلانغرب در کرمانشاه، آستانه اشرفیه، رضوانشهر، سیاهکل، شفت، صومعه سرا، طوالش، لاهیجان در گیلان و اشکذر در یزد نیز در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته اند.

افزایش ۲۲ درصدی فوتی ها در کشور در هفته اخیر

در عین حال در حال حاضر در کل کشور، از تاریخ ۲۵ تا ۳۱ تیر ماه مصادف با هفته ۷۴ اپیدمی در کشور، تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده، ۱۴۲۴۸۶ مورد، تعداد موارد بستری جدید ۱۶۹۶۵ مورد و تعداد فوتی‌های جدید ۱۴۶۲ مورد بوده است.

بر این اساس در هفته ۷۴ اپیدمی در کشور، نسبت به هفته ماقبل، شاهد افزایش ۱۷ درصدی در موارد مثبت سرپایی، افزایش ۱۵.۵ درصدی در موارد بستری مثبت و افزایش ۲۲ درصدی در تعداد بیماران فوت شده بوده‌ایم.

تهران

در تهران نیز در هفته اخیر تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده، ۹۸۵۲ مورد، تعداد موارد بستری جدید ۲۸۴۵ مورد و تعداد موارد فوتی جدید ۲۸۹ نفر بوده است.

بر این اساس در تهران در هفته اخیر نسبت به هفته ماقبل، کاهش ۲۱ درصدی در موارد مثبت سرپایی، کاهش ۴ درصدی در موارد بستری مثبت و  افزایش ۲۴.۵ درصدی در تعداد بیماران فوت شده را شاهد بوده‌ایم.

در عین حال در هفته اخیر موارد بستری استان تهران کاهش و موارد فوت افزایش یافته است. بروز موارد بستری به حد متوسط کشور تنزل یافته اما میزان مرگ  و میر از متوسط کشوری بیشتر شده است.

البرز

روند بستری و فوت استان در هفته اخیر افزایش بارز داشته است. بروز موارد بستری و مرگ و میر از متوسط کشور بیشتر است.

مازنداران

در هفته اخیر افزایش بارز روند بستری و فوت در این استان مشاهده می‌شود. میزان بروز موارد بستری از متوسط کشور بیشتر شده و میزان فوت نیز از حد متوسط کشور پیشی گرفته است.

ایلام

تداوم روند افزایش بارز موارد بستری مشاهده می‌شود و موارد فوت استان افزایش یافته است. در این هفته میزان بروز موارد بستری استان از متوسط کشور بیشتر و میزان مرگ و میر از متوسط کشوری کمتر است.

کرمان

در هفته اخیر موارد بستری افزایش مختصر داشته و موارد فوت هم افزایش یافته است. بروز موارد بستری و مرگ و میر همچنان بیش از متوسط کشوری است.

گلستان

روند بستری و فوت در هفته اخیر افزایش بارز یافته است. فاصله میزان بروز بستری استان، از متوسط کشور بیشتر شده و مورتالیتی نیز از متوسط کشور پیشی گرفته است.

یزد

در هفته اخیر روند موارد بستری کاهش یافته، اما فوت افزایش یافته است. میزان موارد بستری و میزان مرگ و میر استان از حد متوسط کشوری بیشتر است.

بوشهر

موارد بستری افزایش بارز یافته و موارد فوت نیز افزایش یافته است. میزان بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر همچنان از متوسط کشوری بیشتر است.

قم

در هفته اخیر افزایش بارز روند بستری و موارد فوت استان مشاهده می‌شود. بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشور بیشتر شده است.

هرمزگان

موارد بستری استان کاهش یافته و موارد فوت نیز کاهش یافته است. میزان بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر همچنان بیشتر از متوسط کشوری است.

سیستان و بلوچستان

در هفته اخیر روند کاهش بستری و فوت مشاهده می شود، بروز موارد بستری از متوسط کشور پایین تر آمده است ولی مورتالیتی علیرغم کاهش این هفته، همچنان با فاصله زیاد از متوسط کشور در رتبه اول می باشد.

 

چهارمحال بختیاری

روند بستری افزایش بارز، اما فوت کاهش یافته است. میزان بروز موارد بستری از متوسط کشور پیشی گرفته و میزان مرگ و میر از متوسط کشور کمتر شده است.

خراسان جنوبی

در هفته اخیر موارد بستری افزایش بارز داشته، اما فوت کاهش داشته است. بروز موارد بستری از متوسط کشور پیشی گرفته، اما میزان مرگ و میر از متوسط کشور کمتر شده است.

همدان

در هفته اخیر افزایش بارز موارد بستری مشاهده می شود. البته موارد فوت افزایش مختصر داشته است. بروز موارد بستری از متوسط کشور بیشتر اما میزان مرگ و میر از متوسط کشور کمتر است.

اردبیل

در هفته اخیر روند بستری افزایش بارز و فوت نیز افزایش یافته است. میزان بروز استان به حد متوسط کشور صعود کرده و میزان مرگ و میر از متوسط کشور کمتر است.

گیلان

روند بستری استان در هفته اخیر افزایش بارز داشته و فوت نیز افزایش یافته است. بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشور کمتر است.

خوزستان

موارد بستری در این هفته کاهش یافته، اما موارد فوت استان افزایش یافته است. بروز موارد بستری و مرگ و میر استان از متوسط کشوری کمتر است.

فارس

در این هفته افزایش موارد بستری و موارد فوت استان مشاهده می شود. میزان بروز موارد بستری و میزان مورتالیتی از حد متوسط کشور کمتر است.

 

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. بازسازی صحنه جرم اوباش قمه بدست

 2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

 3. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

 4. توضیح شهردار مشهد درباره حقوق ۵۰ میلیونی

 5. بخت خانه دار شدن را از مجردها نگیرید

 6. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

 7. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

 8. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

 9. علی‌عسگری: خبر استعفایم جعلی است

 10. ارابه های مرگ همچنان می تازند

 11. ارتفاع پست !

 12. ضرغامی بر مزار شجریان

 13. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

 14. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

 15. بساط بی پروایی در پرداخت های نجومی و ناعادلانه کی برچیده می شود؟

 16. مضحکه نوبل؟!

 17. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

 18. آمریکا از بیم موشک‌ها و پهپادهای ایرانی به سلاح لیزری متوسل می‌شود

 19. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

 20. سقوط آزاد در آموزش مجازی

 21. آیا اصلاح‌طلبان رادیکال در اندیشه آشوبند؟!

 22. آب در دل کویر تکان خورد

 23. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

 24. عطریانفر: اصلاحات ساختاری، تصویری از براندازی است/ حواشی مسئولیت جدید علی‌عسگری/ جهانگیری؛ انزوا یا بازگشت به سیاست؟

 25. برخورد قاطع قضایی با خودروسازان در صورت محرز شدن عدم کارکرد درست ایربگ

ابر آروان

پربحث‌های دیروز

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما