جنبش مبنا

محمدكاظم انبارلويی،   4000502095 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
جنبش مبنا


فروردين 1340 آیت‌الله بروجردي از دنيا رفت. مراسم تشييع و خاك‌سپاري و نيز مراسمي كه به مناسبت بزرگداشت اين مرجع عاليقدر در سراسر كشور برگزار شد، حكايت از پايگاه نيرومند مرجعيت و روحانيت در جامعه آن روز ايران داشت.
اسفند همان سال آيت الله كاشاني، رهبر اصلي ملي شدن صنعت نفت به ديار باقي شتافت، مراسم خاك‌سپاري و بزرگداشت او در سراسر كشور همين حكايت را از جايگاه روحانيت در ايران اسلامي واتاب مي‌داد.

سال 1340 يك نقطه عطف در تاريخ مبارزات سياسي ايران بود، چراكه پس از كودتاي 28 مرداد و سركوب نهضت ملي، شاه يكه‌تاز ميدان سياست بود و او تنها آيت‌الله بروجردي را مانع اجراي سياست‌هاي تجاوزكارانه آمريكا در ايران مي‌دانست كه با وفات او فكر كرد، راه براي تحكيم سلطه آمريكا در ايران و منطقه باز شده است. لذا با طرح فريبكارانه انقلاب سفيد وارد فاز اجرايي تسلط همه‌جانبه اجانب بر كشور شد.

اما دو حادثه فروردين و اسفند سال 40 به انقلابيون نشان داد با جمع‌بندي تجربيات شكست انقلاب مشروطيت و جنبش ملي شدن صنعت نفت و نيز جايگاه و پايگاه مرجعيت و روحانيت پايه‌هاي يك انقلاب مردمي، اصيل و ماندگار را در ايران اسلامي پديد آوردند.

از اين نقطه عطف بود كه نهضت امام خميني (ره) شكل گرفت و چون سدي در برابر سلطه اجانب و استبداد داخلي در بستر طبيعي تاريخ ايران به وجود آمد. از آن هنگام تا كنون كه نزديك به 60 سال مي‌گذرد، اين حقيقت آشكار شده كه فهم انقلابيون و ملت ايران در آن دوره تاريخي براي گام نهادن به دوره‌اي از حيات افتخارآفرين ايران اسلامي چقدر صحيح و از چه درجه‌اي از اتقان برخوردار بوده است.
*
28 خرداد امسال شاهد يك رخداد مهم و تاريخي در پاي صندوق‌هاي رأي بوديم.

آن رخداد عظيم صفوف منظم و فشرده بانواني بود كه با حجاب كامل ساعت‌ها در صف‌هاي رأي‌گيري ايستادند تا حماسه حضور ملت در صحنه مهم‌ترين رخداد سياسي مشاركت سياسي را به تصوير بكشند. اين حضور حكايت از ظهور يك جنبش سياسي براي مقابله با توطئه‌هاي رنگارنگي بود كه آمريكا و دشمنان خبيث جمهوري اسلامي به‌ويژه رژيم صهيونيستي و انگليس در حوزه زنان در طول انقلاب طراحي و عملياتي مي‌كردند.

زنان چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب يك جامعه هدف براي اجراي توطئه‌هاي سياسي و فرهنگي دشمنان اسلام بوده‌اند.جنايت و خيانت رضاخان در غائله كشف حجاب و همواركردن ورود فرهنگ منحط غربي به جامعه ما از آن جمله بود.

حادثه حضور وسيع و گسترده زنان انقلابي در پاي صندوق‌هاي رأي ، يك حادثه اتفاقي نبود. در مراكز استان‌ها و شهرها و حتي روستاها زنان انقلابي به اين نتيجه رسيده‌اند كه كليد يك جنبش سراسري را براي صيانت از انقلاب اسلامي بزنند لذا با جلسات مذهبي و هيئتي و با اتصال به رهبران سياسي زنان در شهرهاي خرد و كلان زمينه‌هاي پديداري جنبش «مبنا» به‌وجود آمد.

«مبنا» علامت اختصاري مجمع بانوان نيروهاي انقلاب است . اين جنبش در نظر دارد همه نيروهاي جوان و انقلابي در حوزه زنان را جمع كند و بي‌سروصدا تمامي بانواني كه زير سقف مهرباني پاسدار حريم مقدس خانواده هستند را دربرگيرد.
زمينه‌هاي ظهور اين جنبش در تهران، اصفهان و برخي شهرهاي ايران ديده مي‌شود و خود را در اجتماعات بزرگ زنانه نشان داده است.

امروز در اغلب شهرهاي بزرگ ايران حوزه علميه زنان زيرنظر مديريت حوزه علميه قم شكل گرفته است. زنان بزرگي در اين حوزه‌ها تربيت شده‌اند كه به لحاظ علمي مرتبتي از اجتهاد را دارند يا قريب به اجتهاد هستند. اين حوزه‌ها با دانشگاه‌ها ارتباط وثيقي دارند.

امروز ما شاهد ظهور دانشمندان زن در حوزه علوم انساني و اسلامي در دانشگاه‌ها هستيم. اين زنان صلاحيت‌هاي علمي خود را در رشته‌هاي طب، جامعه‌شناسي ، روان شناسي ، علوم سياسي، فلسفه علوم تربيتي و... نشان داده‌اند.

از پيوند مبارك حوزه‌هاي علميه زنان و دانشمندان و تحصيل‌كردگان دانشگاه‌ها در حوزه‌هاي سياسي، اجتماعي و فرهنگي جنبش «مبنا» قوام مي‌گيرد و به استحكام مي‌رسد . اين جنبش همانند سدي در برابر توطئه‌هاي اجانب در حوزه زنان درخواهد آمد. دشمن با راه‌اندازي جنبش فمينيسم و ان‌جي‌اوهاي ساختگي برخي افرادي كه سر در آخور BBC و راديو فردا و ديگر رسانه‌هاي اهريمني اسكتبار جهاني دارند، قصد داشت جلوي ظهور جنبش «مبنا» كه قبل و بعد از انقلاب جزء نيمه دوم تن انقلاب است را بگيرد اما در اين هدف خود به شكست كامل رسيد. نتايج انتخابات 1400 يك پرده‌برداري از اين شكست بود.
*
اخيرا كتابي تحت عنوان «مطالبات رهبري از بانوان» با همت دفتر خواهران كانون دانش‌پژوهان نخبه منتشر شده است. اين كتاب حاوي فهرست بلندبالايي از مسئوليت‌هاي مختلف زن مسلمان درعصر ماست كه بخش‌هاي زيادي از آن به دليل فقد يك جنبش زنانه بر زمين مانده است.اين كتاب به مثابه يك سند راهبردي و نقشه كلان و يك خوراك فكري تمام‌عيار براي جنبش «مبنا» محسوب مي شود.

اين كتاب در 8 فصل همه آنچه كه رهبر معظم انقلاب از زنان جامعه ما مطالبه فرموده گرد آورده است. «زن و اجتماع» ، «زن ، علم و معنويت» و «زن و عفاف» از مهم‌ترين فصول آن است . جنبش مبنا مي تواند، فصول گونه‌گون اين كتاب به‌ويژه در حوزه صيانت از كيان خانواده مسئوليت‌هاي زنان را درباره «زن و ازدواج» ، «زن و خانواده» و «زن و فرزندآوري» را در دستور كار قرار دهد.

جنبش «مبنا» در اين دستور كار بايد در حوزه «كنش» حرفي براي گفتن داشته باشد. در حوزه «واكنش» نسبت به توطئه‌هاي دشمن با رصد لحظه به لحظه، فعل و قول سياسي – اجتماعي خود را به رخ استكبار جهاني بكشد. انتخاب دولت آيت الله رئيسي فرصتي است كه جنبش «مبنا» در سراسر كشور جان بگيرد و به مسئوليت‌هاي تاريخي خود در زمان ما مؤمنانه عمل كند.
ان‌شاءالله

دیدگاه کاربران

امید۲۱۱۰۰۴۰۲۳:۲۹:۰۲ ۱۴۰۰/۵/۲
بسم الله الرحمن الرحیم از دامان زن ، مرد به معراج می رسد .
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. رمزگشایی از مواضع اخیر امیر عبداللهیان

 4. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 7. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

 8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

 9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 10. سخنی با برادرمان آقای عراقچی

 11. مقام سابق آمریکایی: اسرائیل تا ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت

 12. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

 13. اتهام‌زنی‌های علی‌اف به ایران در گفت‌وگو با رسانه ترکیه‌ای / کامیون‌های ایران باید مالیات پرداخت کنند

 14. سردرگمی سیستماتیک مردم

 15. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 16. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

 17. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 18. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 19. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 20. به نام فقرا به کام اغنیا

 21. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 22. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

 23. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

 24. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 25. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

  2. رمزگشایی از مواضع اخیر امیر عبداللهیان

  3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

  4. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

  5. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

  6. سخنی با برادرمان آقای عراقچی

  7. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

  8. سردرگمی سیستماتیک مردم

  9. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

  10. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

  11. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

  12. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

  13. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  14. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

  15. سرانجام رایزنی‌های برجامی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

  16. بررسی صدور «گواهینامه موتورسیکلت» برای زنان و ورود آنها به «ورزشگاه‌ها»

  17. سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد شد

  18. نظر رحیم‌پور ازغدی درباره مواضع روسای جمهور پس از مسئولیت/ هشدار رئیسی به سفیر جدید انگلیس/ چرا اصلاح‌طلبان مورد توجه جامعه نیستند؟

  19. وزیر کشور: اصراری به تغییر همه استانداران نداریم

  20. دخالت نمایندگان در انتصاب استانداران به رغم تذکر رهبری

  21. نظرات برگزیده مخاطبین الف: تا زمانی که اقتصاد پایدار نداشته باشیم نگاهمان به خارج خواهد بود/ سفر رئیس‌جمهور به سازمان ملل برای مردم نفعی دارد؟/ باید برای حقوق‌های نجومی فکری اساسی کرد

  22. توییت محسن رضایی درباره تایید شهادت علی لندی

  23. توضیح رئیسی درباره علت افزایش واردات واکسن/ پیمان جبلی رئیس صداوسیما می‌شود؟/ انتقاد اژه‌ای از کیفیت گزارش دستگاه‌های امنیتی

  24. واکنش نمایندگان مجلس به اظهارات گستاخانه نماینده مجلس آذربایجان

  25. آیت الله عاملی: رزمایش سپاه در مرز ارس پاسخی به حضور اسرائیل در آذربایجان است

  آخرین عناوین