وزیر نیرو مطرح کرد: نگرانی از خشکسالی پاییز امسال / دغدغه تأمین آب شرب و کشت پاییزه

اقتصادی،   4000502057

وزیر نیرو با ابراز نگرانی از احتمال خشکسالی در پاییز پیش رو گفت: همه دغدغه این است که چنانچه پیش‌بینی سازمان هواشناسی درست باشد و با خشکسالی دیگری و تأخیر در بارش مواجه باشیم، در تأمین آب شرب و کشت پاییزه برای کشاورزان با مضیقه مواجه نشویم.

وزیر نیرو مطرح کرد: نگرانی از خشکسالی پاییز امسال / دغدغه تأمین آب شرب و کشت پاییزه

رضا اردکانیان در جلسه ستاد مدیریت بحران و شورای کشاورزی استان خوزستان که امروز (۲ مردادماه) برگزار شد، اظهار کرد: بنا بر سیاست‌های دولت و برنامه‌هایی که در ابتدای دولت دوازدهم، هم خدمت نمایندگان در جلسه رأی اعتماد مطرح کردم و هم در جلسات دیگر ارائه دادم، با تأکید عرض می‌کنم که ما در ارتباط با بحث‌های انتقال آب بین حوضه‌ای هیچ طرحی را بدون مجوز زیست محیطی اجرا نکردیم و نمی‌کنیم.

به گزارش ایسنا وی افزود: در این دولت هیچ طرح انتقال بین حوضه‌ای اجرا نشده است و تنها، طرح شیرین‌سازی و انتقال آب دریا به فلات مرکزی مطرح بوده است.

وزیر نیرو بیان کرد: در ارتباط با شرایط امسال و بحث کشت، روال این است که ابتدای سال آبی در همه استان‌ها به ویژه استان خوزستان با توجه به منابع وسیع آب و خاک، جدول منابع و مصارف آب را در خود استان تنظیم می‌کنند و برای تقسیم آب تصمیم‌گیری می‌شود که امسال نیز این کار انجام شد.

وی با بیان اینکه بر اساس پیش‌بینی‌های هواشناسی هر سه ماه یک بار شرایط ترسالی و خشکسالی مشخص می‌شود و خود مقامات استان به این جمع‌بندی رسیده‌اند که برخی کشت‌های پرآب امسال محدود شود، افزود: برای اولین بار مجلس شورای اسلامی نیز در قانون بودجه به این کار، شکل قانونی داد. یعنی بر اساس بند ک تبصره ۸ قانون بودجه، اختیار تصمیم‌گیری در این خصوص به خود استان‌ها واگذار شد و نهایتاً کمیته سازگاری با کم‌آبی استان به ریاست استاندار و عضویت مدیران استانی متناسب با شرایط آبی سال، تصمیم می‌گیرند که چگونه عمل کنند.

اردکانیان با ابراز نگرانی از احتمال خشکسالی در پاییز پیش رو ادامه داد: همه دغدغه این است که چنانچه پیش‌بینی سازمان هواشناسی درست باشد و با خشکسالی دیگری و تأخیر در بارش مواجه باشیم، در تأمین آب شرب و کشت پاییزه برای کشاورزان با مضیقه مواجه نشویم.

وی افزود: شب گذشته جلساتی با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار و بررسی شد که چگونه رفتار شود تا معیشت کشاورزان آسیب نبیند.

وزیر نیرو در خصوص منابع مالی، گفت: همه می‌دانیم که دولت از نظر برنامه و طرح با محدودیت مواجه نیست. در سال ۹۶ طرح جامعی برای حل و فصل مسائل آب و فاضلاب و جمع‌آوری آب‌های سطحی تدارک دیده شد. بخشی از اعتبار تأمین شد و بخش قابل توجهی نیز به دلیل مشکلات مالی باقی ماند. امیدواریم با خبرهای خوبی که این روزها شنیده می‌شود، منابع مالی قابل ملاحظه‌ای به این مساله اختصاص داده شود و این طرح زودتر عملی شود.

وی بیان کرد: طرح فاضلاب استان خوزستان به ویژه فاضلاب اهواز موضوع بسیار مهمی است اما فراموش نکنیم که به اندازه اهمیت این طرح، جمع‌آوری آب‌های سطحی نیز مهم است. اینجا مشکل آب‌های سطحی به نوعی خود را در فاضلاب نیز نشان می‌دهد.

اردکانیان یادآور شد: مجموعه تصمیمات اخیر دولت تأثیر قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت.

وی گفت: در خصوص مدیران سعی ما این بوده که نه تنها در استان خوزستان بلکه در دیگر مناطق نیز به ظرفیت منابع انسانی استان توجه کنیم زیرا این بزرگ‌ترین ثروت تجدیدپذیر کشور است.

 

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

  2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

  3. رمزگشایی از مواضع اخیر امیر عبداللهیان

  4. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

  5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

  6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

  7. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

  8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

  9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

  10. سخنی با برادرمان آقای عراقچی

  11. مقام سابق آمریکایی: اسرائیل تا ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت

  12. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

  13. سردرگمی سیستماتیک مردم

  14. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

  15. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

  16. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

  17. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

  18. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

  19. به نام فقرا به کام اغنیا

  20. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

  21. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

  22. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

  23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

  24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  25. عددهای هشداردهنده در بودجه نویسی

  ابر آروان

  آخرین عناوین