آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

مهدی محمدی،   4000431097 ۳۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

‏۱- سخنان رییس جمهور و‌ مقام های دولت درباره علت به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته ای فتح باب مهمی است و باید از آن بابت ایجاد فرصت سخن گفتن درباره موضوعی که تریبون آن تا امروز یک طرفه دست دوستان جو بایدن در ایران بوده، استقبال کرد. حقیقت بسیار متفاوت از روایت روحانی است.

‏۲- البته هدف پاسخ به روحانی نیست. جای تعجب است اگر ا‌و هنوز درنیافته باشد به عنوان یکی از نامحبوب ترین سیاستمداران همه ادوار تاریخ ایران، میان مردم، گوشی برای شنیدن حرف هایش وجود ندارد و ملت به خوبی می فهمند دنبال بهانه ای برای توجیه فاجعه ای است که آفریده، نه بیان حقیقت.

‏۳-ایده قانون مجلس زمانی شکل گرفت که پس از شهادت سردار سلیمانی، ضربات پی در پی اطلاعاتی و خرابکارانه به ایران وارد شده و تقریبا همه بی پاسخ مانده بود. همه می فهمدیدند که توازن به هم خورده و بازدارندگی امنیتی در حال از دست رفتن است. شهادت شهید فخری زاده حجت را تمام کرد.

‏۴- این یک حقیقت بسیار مهم است که روحانی در هیچ مقطعی اعتقاد نداشت که به هیچ کدام از این حملات باید پاسخ داده شود. استدلال اصلی او و تیمش این بود که این حملات دام هایی برای کشاندن ایران به ‘جنگ’ است. در واقع، می گفتند از ترس مرگ باید خودکشی کرد!

‏۵-قانون مجلس متقابلا بر این ایده راهبردی مبتنی بود که خطر جنگ، یک توهم است، هیچ ضربه ای نباید بی جواب بماند، مذاکره تولید اهرم فشار نیاز دارد و مذاکره با دست خالی، این بار به همان ‘تقریبا هیچ’ قبلی هم نخواهد رسید.

‏۶- مجلس البته یک جانبه اقدام نکرد. رایزنی ها و مباحثات بسیار مفصلی در عالی ترین سطوح انجام شد و نهایتا شورای عالی امنیت ملی در مصوبه شماره ۷۳۳ که روحانی خود آن را ابلاغ کرده، به مجلس مجوز اقدام داد. بعدها دبیرخانه شورا وجود این هماهنگی را صراحتا تایید کرد.

‏۷- دولت البته به شدت می ترسید. اگر روحانی صادق است من پیشنهاد می کنم اجازه انتشار متن مباحثات آن جلسه ای از هیئت دولت را بدهد که در آن وزیر وی به صراحت هشدار داده بود اگر غنی سازی ۲۰ درصد آغاز شود، امریکا به ایران اولتیماتوم می دهد و سپس حمله خواهد کرد!

‏۸- با روی کار آمدن دولت بایدن، دولت مذاکراتی بسیار با عجله و هماهنگ نشده را آغاز کرد. از همان آغاز هیچ کس مخالف توافق نبود. اختلاف میان دو گروه بود که یکی به دنبال توافق به هر قیمت، با علم به نداشتن انتفاع اقتصادی و گروه دیگر در پی توافق با تضمین انتفاع اقتصادی بود.

‏۹- مذاکرات وین بد آغاز شد و بسیار بدتر پیش رفت. هدف این مذاکرات از همان آغاز چیزی غیر از تضمین نفع اقتصادی برای کشور بود. روحانی اگر به دنبال مقصر می گردد بهتر است به یاد بیاورد در حالی که تیمش در وین در حال مذاکره بود او در تهران خبر از اتمام مذاکرات می داد یا در حالی که تیمش عقیده داشت لغو تحریم ها کافی نیست، او می گفت ۷۰ درصد تحریم ها برداشته شده! اینگونه بود که او اساسا تیم خود را در وین بی اعتبار کرد و امکان چانه زنی را از آنها گرفت.

‏۱۰- خطای دیگر این بود که تیم ایرانی در وین به دلیل فشار سنگین روحانی هدف خود را بازگشت به برجام ۲۰۱۵ بدون تضمین نفع اقتصادی قرار داد. روحانی هرگز اجازه نداد در وین در این باره چانه بزنند که ایران خواهان عادی شدن فروش نفت و روابط بانکی است و تاکید کنند قول و کاغذ امریکا برای آن ارزشی ندارد.

‏۱۱- علاوه بر این، قانون مجلس ابزار چانه زنی بسیار نیرومندی ساخت که با هزینه تقریبا صفر، برای تیم ایرانی دست برتر مذاکراتی ایجاد کرد. نه تنها برخلاف پیش بینی آقایان به ایران حمله نشد، بلکه امریکا و کشورهای اروپایی از صدور یک قطعنامه در شورای حکام هم عاجز ماندند. ضمن اینکه این قانون نیاز امریکا به توافق را به شدت تقویت کرد.

‏۱۲- اگر روحانی صادق است پیشنهاد می کنم اجازه انتشار متن مذاکرات پس از آغاز غنی سازی ۶۰ درصد و یا متن جلسه معاونین وزرای ۱+۴ را بدهد تا همگان ببینند که تیم ایرانی که در رسانه به مجلس بد و بیراه می گفت، درون مذاکرات هیچ دارایی جز قانون مجلس نداشت.

‏۱۳- طرف غربی پس از دیدن جدیت ایران در اجرای قانون رفتار مذاکراتی خود را تغییر داد و آشکارا نشانه هایی ظاهر شد که غرب از بیم پیشرفت های بزرگ تر در برنامه هسته ای و با علم به ناتوانی خود از پاسخ، فقط درصدد متوقف کردن گام های بعدی قانون در ایران است. روحانی اما قدر این فرصت را ندانست.

‏۱۴-در حالی که بایدن به شدت نیازمند بازگشت به ۱+۵ بود -وهست- و اجرای قانون هم نشان داد دست آن به شدت خالی است، بهترین زمان بود که برجام از وضعیت تقریبا هیچ خارج شده و امتیازهای اقتصادی واقعی از امریکا گرفته شود. مردم ایران باید بدانند حسن روحانی این فرصت تاریخی را بر باد داد.

‏۱۵- پالس های پی در پی ضعف و نیاز، که روحانی با هدف توافق قبل از انتخابات علنا به غربی ها می داد درکنار رفتار تیم مذاکره کننده اش که عملا درون مذاکرات توافق را راهبرد، و پیشرفت هسته ای را تاکتیک نشان می دادند، امریکا را به این طمع انداخت که بدون برداشتن واقعی تحریم ها، توافق شدنی است!

‏۱۶- روحانی در وین، مرحله به مرحله کوتاه آمد و از حداقل های یک توافق خوب فاصله گرفت. محاسبه امریکا این بود که وقتی رییس جمهور ایران به ‘هیچ’ راضی است، چرا باید امتیاز واقعی و موثر به آن بدهد؟


‏۱۷- جالب است که روحانی فراموش کرده پس از خرابکاری در نطنز خود او دستور غنی سازی ۶۰درصد را صادر کرد گرچه وضعیت دیگر به گونه ای نبود که امریکا به تیم او امتیاز راهبردی بدهد. آنها با کوتاه آمدن های پی در پی و اعلام علنی بی اعتقادی به پیشرفتهای فنی، پیشاپیش خودرا بی اعتبار کرده بودند.

‏۱۸- این را هم بگویم که در اسفند ۹۹ روحانی و تیمش ناگهان به سخنگویان امریکا در داخل تبدیل شدند. پشت سر هم طرح هایی از جانب وزیر خارجه ارائه می شد که هیچ تفاوتی با آنچه امریکا می خواست نداشت. سوال این بود که چرا وزیر خارجه دائما طرح هایی می دهد که هیچ نسبتی با سیاست های نظام ندارد؟


‏۱۹-حدود یک ماه قبل روحانی اعلام کرد مذاکرات به مرحله جمع بندی و تصمیم رسیده. اما در واقع نه مذاکرات جمع بندی شده بود و نه چیزی برای تصمیم وجود داشت. او می خواست یک مذاکرات نیمه کاره را تبدیل به توافق کند و این یعنی در همه مسائل باقی مانده ایران باید حرف امریکا را دربست می پذیرفت.


‏۲۰- هنوز در مذاکرات؟ بسیاری مسائل باقی مانده و لذا حرف از اتمام مذاکرات بی معناست. در موضوع تحریم ها، نه تنها امریکا تضمینی برای حداقل انتفاع اقتصادی ایران نداده بلکه حتی زیر بار لغو همه تحریم های دوره ترامپ از جمله کاتسا که مادر تحریم هاست هم نرفته است.


‏۲۱- درباره تضمین عدم خروج مجدد، امریکا حاضر به واگذاری هیچ تضمین معتبر یا حتی نوشتن یک جمله با ارزش در متن توافق نیست.


‏۲۲- درباره تحریم های تسلیحاتی که مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ اکنون لغو شده، امریکا اصرار دارد آن را ادامه خواهد داد و این یعنی از سال هشتم برجام به بعد هم قصد ندارد زیر بار بقیه تعهدات خود برود.


‏۲۳- درباره تبدیل ارزهای غیردلاری ایران به یورو، امریکا زیر بار هیچ فرمولی نرفته و این یعنی توافق احیا می شود بی آنکه ایران به هیچ یک از دارایی های خود -حاصل از فروش نفت یا غیر آن- دسترسی داشته باشد.


‏۲۴- امریکا هیچ فرمول واقعی برای راستی آزمایی اجرای تعهداتش را هم نپذیرفته و روی یک زمان بندی مضحک اصرار دارد که در نتیجه آن ایران کل برنامه هسته ای خود را تعطیل می کند بی آنکه کمترین تضمینی در اختیار داشته باشد که امریکا واقعا و عملا تحریم ها را برخواهد داشت.


‏۲۵- همه اینها و بسیاری مطالب دیگر را که اینجا مجال بحث از آنها نیست هیئتی متشکل از نمایندگان مجلس، دولت و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بررسی و جمع بندی کرده است. روحانی اگر با مردم صادق است کافیست اجازه انتشار جمع بندی ‘هیئت تطبیق’ را که با حضور نمایندگان دولت او انجام شده بدهد.


‏۲۶-به جز راستی آزمایی، هیچ یک موضوعات باقی مانده در مذاکرات ربطی به قانون مجلس ندارد. جالب است که امریکا هیچ تضمینی هم نداده که تحریم هایی را که ظاهرا روی کاغذ تعلیق شده اند به سرعت به بهانه های دیگر وضع نکند یا با بهانه هایی مانند FATF جلوی انتفاع واقعی اقتصادی ایران را نگیرد.


‏۲۷- و جالب تر است که همه اینها در حالی است که امریکا راهبرد خود را شفاف کرده و‌ بدون تعهد ایران به مذاکرات هسته ای، موشکی و‌ منطقه ای فراتر از برجام حاضر نیست مذاکرات را نهایی کند. در واقع امریکا شفاف کرده که تحریم ها را برای وادار کردن ایران به مذاکرات بیشتر، گروگان خواهد گرفت.


‏۲۸- من نمی دانم وقتی روحانی از برداشتن تحریم سخن می گوید مقصودش واقعا چیست. دروغ ارزان شده است. او در پی توافقی بود که تحریم ها نگه می داشت، به تحریم های آینده مشروعیت می داد و برنامه هسته ای را در ازای هیچ نابود می کرد. تازه همین را هم امریکایی ها با او جمع بندی نکردند.


‏۲۹-علت ناتمام ماندن مذاکرات نه روی کار آمدن دولت جدید است و نه قانون مجلس. علت این است که امریکا از دادن حداقل امتیازهایی که حداقل انتفاع را برای ایران تضمین کند خودداری کرد. علت این رفتار امریکا هم طمعی بود که به ‘توافق آسان’ با روحانی داشت.


‏۳۰- نه مجلس و نه تا جایی که من می دانم هیچ مقام دیگری مخالف یک توافق خوب نیست و توافق خوب در دسترس است. روحانی می خواست مشکل امریکا برای بازگشت به ۱+۵ را حل کند بی آنکه چیزی گیر ایران بیاید. امریکا باید بداند روحانی دیگر واقعا رفته است.دیدگاه کاربران

ناشناس۲۱۰۷۱۸۱۲۱:۳۱:۱۹ ۱۴۰۰/۴/۳۱
جناب محمدی نمی توانید مذاکرات برجام را مصادره کنید .
امید۲۱۰۷۲۲۱۲۲:۰۰:۵۰ ۱۴۰۰/۴/۳۱
بسم الله الرحمن الرحیم بهتر است هر چه زودتر تمام جزئیات جلسات کاملا شفاف به سمع و نظر ملت برسد تا همه بفهمند دولت از کدام توافق صحبت می کنند .
ناشناس۲۱۰۷۲۲۳۲۲:۰۲:۴۴ ۱۴۰۰/۴/۳۱
تقریبا هیچ به قول سیف چیست که حالا مصادره اش کنند؟!
ناشناس۲۱۰۷۲۳۶۲۲:۱۰:۰۷ ۱۴۰۰/۴/۳۱
برجام تنها راه خلاصی ایران از تحریم ها است.
ناشناس۲۱۰۷۲۳۸۲۲:۱۱:۵۷ ۱۴۰۰/۴/۳۱
باید به عرف و قوانین بین المللی احترام گذاشت.
ناشناس۲۱۰۷۲۶۱۲۲:۲۶:۴۱ ۱۴۰۰/۴/۳۱
مذاکرات مثبت مفید سازنده و رو به جلو بود و برد برد مذاکرات فرسایشی نیست این دیالوگی است که هشت سال به خورد ملت و مسولان و مجلسیان وکیل الدوله دادند
ناشناس۲۱۰۷۳۶۷۲۳:۴۹:۳۳ ۱۴۰۰/۴/۳۱
بهترین مذاکره و قرارداد دنیا هم اگر یکی از طرفین بتواند به راحتی از آن خارج شود ، مفت نمی ارزد . مفت چنگ خودتان مصادره لازم ندارد
ناشناس۲۱۰۷۵۸۰۰۸:۰۷:۰۲ ۱۴۰۰/۵/۱
متن را نخواندید. لطفا از اظهار نظر خودداری کنید
ناشناس۲۱۰۷۱۹۶۲۱:۳۹:۳۸ ۱۴۰۰/۴/۳۱
اونی که موند رو سیاهی به کسانی بود که گفتن ما بلدیم مذاکره کنیم و مردم 8 سال قبل به اونها رای دادند اما هیچ کاری نتونستن بکنن . یعنی توانش رو نداشتن . درسته که طرفشون هم عوضی بود اما همین اعتراف رو هم حاضر نیستن بکنن
ناشناس۲۱۰۷۲۲۶۲۲:۰۴:۳۷ ۱۴۰۰/۴/۳۱
حالا شما که بلدید تحریمها رو بردارید. البته این رو هم بدونید مردم دیگه تحمل عواقب تحریمها رو ندارن پس وقت کمه رو ۸ سال حساب نکنید!
ناشناس۲۱۰۷۲۴۶۲۲:۱۹:۰۰ ۱۴۰۰/۴/۳۱
حتی مردم کشورهای فقیر هم از زندگی خود لذت می برند. مشکل اینجا است که مردم ما از زندگی لذت نمی برند. در سال 1399، روزانه 15 نفر بر اثر خودکشی جان خودشان را از دست داده اند. چرا؟ چون امیدی به آینده ندارند.
ناشناس۲۱۰۷۴۶۳۰۱:۵۲:۴۵ ۱۴۰۰/۵/۱
پیشنهاد من اینه که ظریف دوباره وزیر خارجه بشه تا با احیای برجام هم مشکل سرمایه‌گذاری حل بشه، هم مشکل آب مردم حل بشه هم مشکل برق حل بشه هم سیب و گلابی رایگان درب منازل مردم تحویل بشه!!!
ناشناس۲۱۰۷۴۶۴۰۱:۵۵:۰۶ ۱۴۰۰/۵/۱
ظریف تمام تلاشش رو کرد که با امتیاز دادن و اعتماد به غرب مردم بفهمن راه حل مشکل ما با غرب امتیاز دادن و اعتماد به اونا نیست، اما بعضیها هنوز هم سر خونه اول هستن!!!!
ناشناس۲۱۰۷۶۲۲۰۸:۵۲:۱۶ ۱۴۰۰/۵/۱
چون طرف مقابل دنبال بازی دادن شما است و در چند باری که قبلا توافق شده بود برای بتن ریزی در قلب صنعت و دانش کشور مشخص شده بود ولی وقتی آقایان همچنان می خواستند کشور فروشی...!
محمدرضا۲۱۰۷۲۰۱۲۱:۴۱:۴۴ ۱۴۰۰/۴/۳۱
بعد از این را ببینیم که دولت انقلابی چه میکند. توافق بهتری میتوانید بکنید بسم الله. توافق هم نکردید باز هم بسم الله‌. شب دراز است و قلندر بیدار.
ناشناس۲۱۰۷۲۹۴۲۲:۴۵:۳۳ ۱۴۰۰/۴/۳۱
این گوی و این میدان ! برای کسانیکه عقل و اندیشه را با نظام اسلامی قابل جمع نمی دانند !
ناشناس۲۱۰۷۳۲۶۲۳:۱۲:۳۶ ۱۴۰۰/۴/۳۱
توافقی سراسر باخت و ناموس فروشی تمام شد
فرشید۲۱۰۷۴۵۳۰۱:۲۶:۲۱ ۱۴۰۰/۵/۱
آخ که چقدر شماها رو دارید
ناشناس۲۱۰۷۴۶۱۰۱:۵۰:۱۹ ۱۴۰۰/۵/۱
آمریکا باید بداند روحانی دیگر واقعا رفته است!!
ناشناس۲۱۰۷۴۶۵۰۱:۵۵:۲۱ ۱۴۰۰/۵/۱
اگه توافق هم نتونیم بکنیم باز خیلی بهتر از غربگدای کردن شما اصلاح طلبان است
ناشناس۲۱۰۷۲۰۲۲۱:۴۲:۲۷ ۱۴۰۰/۴/۳۱
مذاکرات مثبت مفید و سازنده و رو به جلو بود و برد برد
ناشناس۲۱۰۷۲۱۳۲۱:۵۰:۵۴ ۱۴۰۰/۴/۳۱
نوشته اید : البته هدف پاسخ به روحانی نیست. جای تعجب است اگر ا‌و هنوز درنیافته باشد به عنوان یکی از نامحبوب ترین سیاستمداران همه ادوار تاریخ ایران، میان مردم، گوشی برای شنیدن حرف هایش وجود ندارد و ملت به خوبی می فهمند دنبال بهانه ای برای توجیه فاجعه ای است که آفریده، نه بیان حقیقت. جناب محمدی اولا: به جای مردم نظر ندهید چون نظر مردم را فقط در یک نظر سنجی همگانی می توان فهمید. دوما: قرار بود برجام برای رفع تحریمهای هسته ای باشد .پس چرا مجلس رفع همه تحریمها را اضافه کرد مگر همفکران شما نمی گفتند ما برجام ۲و۳نداریم آیا مذاکرات جدید وگذاشتن شرطهای جدید برجام ۲ نیست ؟ سوما: اتفاقا گوش برای شنیدن حرفهای روحانی هست مشکل این است که او حرف نمی زند و حقایق را نمی گوید .
ناشناس۲۱۰۷۲۳۷۲۲:۱۰:۲۱ ۱۴۰۰/۴/۳۱
ساخت بمب اتمی و افزایش برد موشک های بالستیک قدرت چانه زنی در مذاکرات را بالا خواهد برد.وقتی ما بدون ساخت بمب اتم هزینه های سنگین تری حتی نسبت به کره شمالی داریم میدهیم پس بهتر اینکه با ساخت این بمب دست بالا را در مذاکرات داشته باشیم.در حال حاضر هیچ ابزاری که قدرت چانه زنی ما را در مذاکرات بالا ببرد نداریم و طبیعی است که امریکا با قدرت بگوید: تحریم ها را به هیچ عنوان برنخواهد داشت.این سخن از طرف امریکا گفته میشود چون ایران ابزاری برای چانه زنی ندارد.امریکا با کشوری مذاکره میکند که اقتصادی نابود شده و تورمی دهشتناک دارد و اگر هم مذاکره ای هست برای سرگرم کردن و اطاله وقت جهت عمیق تر شدن مشکلات داخلی ایران و فروپاشی حاکمیت است و اگر سریعا این تجدیدنظر در چگونگی مواجهه ما با غرب صورت نگیرد و اصرار بر مذاکره فرسایشی داشته باشیم قطعا مسائلی بسیار جدی تری برای کشور رخ خواهد داد.تاب آوری جامعه به پایان رسیده است.
ابوالفضل۲۱۰۷۳۲۹۲۳:۱۴:۱۶ ۱۴۰۰/۴/۳۱
سلام یکی نیست به اقای روحانی بگه اگرتوافق به این راحتیه چطوری امریکا به همین راحتی تونست ازتوافق قبلی بدون هیچ تاوانی خارج بشه علی برکت الله
ناشناس۲۱۰۷۳۳۴۲۳:۱۷:۱۱ ۱۴۰۰/۴/۳۱
چقدر شما ساده اید آقایان دنبال برجام های بعدی بودن که دست ایران را کاملا خالی کنند و کشور را خرابه هایی مانند لیبی و عراق درست کنند و اروپایی ها هم در همان زمان ترامپ دنبال این بودن
محمد۲۱۰۷۳۵۳۲۳:۳۹:۰۴ ۱۴۰۰/۴/۳۱
چاره مشکل‌‌، قوی شدن باتکیه بر توانایی داخلی
ناشناس۲۱۰۷۳۵۴۲۳:۴۰:۱۲ ۱۴۰۰/۴/۳۱
آقای محمدی نه تنها ازسیاست چیزی نمی دانند،درعین حال خودشیفته وصحبت هایش عاری ازادب ونزاکت می باشد
ناشناس۲۱۰۷۳۶۰۲۳:۴۲:۴۲ ۱۴۰۰/۴/۳۱
غرب فقط زبان قدرت را می‌فهمد...
ناشناس۲۱۰۷۳۷۰۲۳:۵۱:۴۸ ۱۴۰۰/۴/۳۱
برجام یه تله ای بیش نبود که باساده لوحیه مسولان ماتحمیل شدایران بابت برجام خیلی هزینه دادخدا به داد مردم برسدکه گیر افتادن این وسط!اعضای برجام یه کشور خنثی میخوان درست کنن از ایران که بابرجام کمی موفق شدن
ناشناس۲۱۰۷۶۴۸۰۹:۱۵:۴۹ ۱۴۰۰/۵/۱
مطلبی توجیهی برای مذاکرات بی نتیجه‌ی بعدی.
ناشناس۲۱۰۷۷۳۶۱۰:۳۵:۰۷ ۱۴۰۰/۵/۱
بسیار بسیار مطلب عالی بود
ناشناس۲۱۰۷۷۵۳۱۱:۰۴:۵۰ ۱۴۰۰/۵/۱
هشت سال بیانیه خوانی شروع شد!
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. سردرگمی سیستماتیک مردم

 2. سازمان شانگهای ، مقدمه تشکیل " اتحادیه آسیا "

 3. روایت "نشنال اینترست" از فلج شدن اسرائیل در برابر توان موشکی مقاومت

 4. وزیر ارتباطات: تولید گوشی داخلی باکیفیت شدنی است /مردم باید همراهی کنند

 5. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 6. سرقت میلیاردی از انبار‌های باربری‌ در تهران

 7. یک جدال قدیمی در علوم انسانی و فرهنگ‎

 8. تورم منفی امارات برای بیست و ششمین ماه متوالی!

 9. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 10. بایدن: آماده بازگشت به اجرای کامل برجام هستیم

 11. زاکانی مدیران زن در شهرداری را اخراج می کند؟!

 12. بهترین چیپ تاریخ در فوتسال توسط کاپیتان تیم ملی

 13. انگلیس و آمریکا: ایران فوراً اتباع ما را آزاد کند و به مذاکرات وین برگردد

 14. تکنیک‌های نامحسوس «بی‌بی‌سی» در جهت‌دهی به ذهن مخاطب

 15. شانس واردات خودرو هنوز وجود دارد

 16. پشت پرده افشای جزئیات ترور شهید فخری‌زاده چیست؟

 17. رئیس‌جمهور در نشست سازمان ملل؛ مجاهدت شهیدان سلیمانی و المهندس نبود امروز داعش همسایه مدیترانه‌ای اروپا بود/ تحریم دارو در دوران کرونا جنایت علیه بشریت است

 18. محمد اسلامی: آمریکا فوراً تحریم‌ها را لغو کند و به برجام برگردد

 19. ذوالقدر در مجمع تشخیص چه خواهد کرد؟/ دیدگاه متفاوت دولت رئیسی درباره FATF/ موفقیت رئیسی باعث بازگشت اعتماد خواهد شد

 20. تصاویری از زیباترین کبوتری که تا به حال دیده‌اید!

 21. سردار حاجی زاده: عهد بسته‌ایم آمریکا را از منطقه اخراج کنیم

 22. سرلشکر سلامی: برای شکست آمریکا قدرت‌اندوزی کرده‌ایم

 23. قالیباف: بی عرضگی در حل مشکلات نتیجه پشت کردن به سنت های الهی است/ راه حل مشکلات، تمسک به باورهای دوران دفاع مقدس است

 24. تاریخ سازی تیم ملی هندبال زنان ایران در آسیا/ صعود به نیمه نهایی و کسب مجوز جهانی

 25. هشدار مستقیم ایران به آمریکا/ آیا سرنوشت عین الاسد در انتظار پایگاه حریر است؟

پربحث‌های هفته

 1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 2. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 3. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

 4. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 5. سردرگمی سیستماتیک مردم

 6. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 7. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

 8. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

 9. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 10. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

 11. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

 12. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

 13. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

 14. اسرائيل يتيم مي‌شود!

 15. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

 16. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

 17. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

 18. معایب دادن حق طلاق به زن چیست؟

 19. سازمان شانگهای ، مقدمه تشکیل " اتحادیه آسیا "

 20. رسانه صهیونیستی: ارتش اسرائیل ترسیده است/ انگیزه و توان کافی برای جنگ نداریم

 21. شکاف در غرب

 22. روایت "نشنال اینترست" از فلج شدن اسرائیل در برابر توان موشکی مقاومت

 23. رستم قاسمی: ساخت یک میلیون مسکن تورم‌زا نیست

 24. وزیر ارتباطات: تولید گوشی داخلی باکیفیت شدنی است /مردم باید همراهی کنند

 25. خروج پاتریوت آمریکا از عربستان مقدمه عادی‌سازی با اسرائیل؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 2. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

 3. سردرگمی سیستماتیک مردم

 4. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

 5. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

 6. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 7. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

 8. پیام انتخاب علی باقری برای مذاکرات هسته‌ای/ دو حرف متفاوت ،داستان و سخنگو/  اما و اگرها درباره بازگشت لاریجانی به سیاست

 9. عزیزی: کشورهای بلوکه کننده پول ایران از سرنوشت کره جنوبی درس عبرت بگیرند

 10. واردات خودروی خارجی آزاد می شود

 11. دخالت نمایندگان در انتصاب استانداران به رغم تذکر رهبری

 12. علت تغییر موضع بی سابقه اسرائیل درباره معادله هسته ای ایران چیست؟

 13. سرتان را بگیرید بالا

 14. حسین شریعتمداری: آژانس شتر مجنون است پیاده شوید

 15. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 16. توضیح رئیسی درباره علت افزایش واردات واکسن/ پیمان جبلی رئیس صداوسیما می‌شود؟/ انتقاد اژه‌ای از کیفیت گزارش دستگاه‌های امنیتی

 17. تاریکخانه ای که باید نور بر آن تاباند

 18. قدردانی امیرعبداللهیان از زحمات ظریف در هشت سال گذشته

 19. امیرعبداللهیان: مردم آثار عضویت ایران در سازمان شانگهای را در برنامه اقتصادی دولت مشاهده خواهند کرد

 20. چالش‌های ۳ گانه واردات سوخت ایران به لبنان برای دشمنان مقاومت

 21. بررسی صدور «گواهینامه موتورسیکلت» برای زنان و ورود آنها به «ورزشگاه‌ها»

 22. روایت اندیشکده آمریکایی از پیروزی بزرگ ایران

 23. پاسخی به تناقضات رفتاری اصلاح طلبان درباره افغانستان

 24. روایت مصباحی‌مقدم از تلاش رئیسی برای واردات واکسن/ توضیحات اسلامی درباره توافق با آژانس انرژی اتمی

 25. خاندوزی: امضاهای طلایی با تصویب طرح صدور مجوزهای کسب‌وکار کاهش می‌یابد

آخرین عناوین