اختلاف «حریری» و «عون»بر سر چیست؟

جهان،   4000431084

استراتژیست لبنانی بر این باور است که «سعد الحریری» با دور زدن قانون اساسی و سلب صلاحیت‌های «میشل عون» به دنبال تصاحب سهمیه وزارتخانه‌های کلیدی در لبنان بوده است.

اختلاف «حریری» و «عون»بر سر چیست؟/ سهمیه‌بندی وزارتخانه‌های کلیدیبه گزارش مهر سعد الحریری، نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه لبنان پس از ۹ ماه تعلل و بستن راه‌های داخلی و خارجی برای بازگشت به کاخ نخست وزیری، از تشکیل دولت انصراف داد و تصمیم گرفت به سمت انتخابات پارلمانی فرار کند. در واقع، حریری با تحریک علیه حزب الله مبارزات انتخاباتی خود را آغاز کرد؛ مبارزاتی که مقدمات آن را آمریکایی‌ها و فرانسوی‌ها آماده کرده بودند. واشنگتن و پاریس خواستار شکل‌گیری اکثریت پارلمانی علیه حزب الله بوده و هستند.

به هر حال، سعد الحریری اکنون کاخ ریاست جمهوری را ترک کرده است. وی که در روز ۲۲ اکتبر سال ۲۰۲۰ برای تشکیل دولت جدید لبنان منصوب شد، در آن زمان متعهد شد که به منظور جلوگیری از فروپاشیِ کشور به سرعت یک دولت از متخصصانِ غیر حزبی را تشکیل دهد اما آنچه واقعاً اتفاق افتاد این بود که طی ماه‌های بعد از انتصاب بیشترین ویرانی‌ها در زمینه معیشت مردم اتفاق افتاد.

در همین ارتباط باید گفت که قیمت دلار همزمان با استعفای حریری از ۷ هزار پوند به ۲۲ هزار پوند افزایش یافت. در واقع، دولت متخصصانی که حریری درباره آنها صحبت می‌کرد، بیش از آنکه متخصص در حوزه اقتصادی باشند، نمایندگان حزب او و شرکایش بوده‌اند. در همین ارتباط، خبرنگار مهر گفتگویی را با «امین حطیط» استراتژیست و تحلیلگر برجسته لبنانی ترتیب داده است که مشروح آن را مطالعه می‌کنید؛

*همانطور که می‌دانید سعد الحریری به تازگی از سِمَت خود به عنوان نخست وزیر مکلف لبنان استعفا داده است. این درحالی است که در طول ۹ ماه همگان انتظار تشکیل دولت از سوی او را داشتند. شما پس از این استعفا چه سناریوهایی را برای آینده لبنان متصور هستید؟

پس از استعفای حریری از پست خود دو سناریو در لبنان مطرح است. سناریوی اول همان اجرای قانون اساسی است. بر این اساس، «میشل عون» رئیس جمهور لبنان بلافاصله رایزنی‌های خود با نمایندگان پارلمان را کلید می‌زند تا پس از توافق با آنها نخست وزیر مأمور به تشکیل کابینه را معرفی نماید. در این صورت، نخست وزیر مکلف نیز پس از توافقات لازم با رئیس جمهور، کابینه را تشکیل می‌دهد.

سناریوی دوم این است که لبنان همچنان هیچ دولت جدیدی را به خود نخواهد دید و دولت پیشبرد امور به فعالیت‌هایش ادامه خواهد داد. با توجه به شرایط کنونی، به نظر نمی‌رسد که در آینده نزدیک شاهد تشکیل دولت جدید لبنان باشیم.

*یکی از عوامل استعفای حریری اختلافات ریشه‌ای او با رئیس جمهور میشل عون بوده است. اختلافات میان دو طرف عمدتاً در چه زمینه‌هایی بود؟ در رابطه با تعداد وزرای دولت و نیز شخصیت‌هایی که باید در پست‌های وزارتخانه‌ای گمارده می‌شدند، حریری و عون چه اختلافاتی داشتند؟

اختلافات زیادی میان میشل عون و سعد الحریری وجود داشته است. سعد الحریری به دنبال بسط تسلط و هیمنه خود بر کابینه بوده است. حریری در طول مدت زمان گذشته تلاش کرد تا با حمایت ایالات متحده آمریکا، میشل عون را از قدرت ساقط کند و اجازه ندهد او از اختیاراتش در قانون اساسی برخوردار باشد.

در حقیقت، حریری و عون بر سَر میزان اختیارات خود در زمینه تشکیل کابینه اختلاف داشتند. رئیس جمهور می‌گفت که طبق قانون باید یک سوم اعضای کابینه را او انتخاب کند. این درحالی است که حریری هراس داشت که در صورت تحقق چنین چیزی، رئیس جمهور بر کابینه مسلط شود.

از سوی دیگر، سعد الحریری نمی‌خواست انتخاب وزیر دادگستری را بر عهده میشل عون بگذارد. علت این مسأله هم آن است که حریری می‌ترسید در این صورت به پرونده‌های تعدادی از نزدیکانِ وی که در نهادها و مؤسسات دولتی مسئولیت داشته و یا دارند، رسیدگی شود.

در همین حال، حریری قصد داشت کنترل وزارتخانه‌های کلیدی را نیز در دست داشته باشد. از جمله این وزارتخانه‌ها می‌توان به وزارت اقتصاد و وزارت خارجه اشاره کرد که حریری تلاش می‌کرد شخصیت‌های متحد خود را در رأس امور این وزارتخانه‌ها بگمارد.

*سعد الحریری پس از استعفا از پست خود هجمه‌ها علیه حزب الله لبنان را کلید زده است و تلاش می‌کند دیگر احزاب و جریان‌های سیاسی را علیه این گروه مقاومتی تحریک کند. ارزیابی شما از نقش حزب الله در صحنه سیاسی لبنان چیست؟

حزب الله همواره به دنبال جلوگیری از ظهور و بروز شکاف و خلأ سیاسی در لبنان بوده است. از آنجایی که ایجاد خلأ سیاسی گام نخست به سمت فروپاشی لبنان محسوب می‌شود، حزب الله تمام تلاش خود برای ممانعت از تحقق چنین چیزی را انجام داده و می‌دهد. درست به همین دلیل است که حزب الله از همان ابتدا با سناریوی استعفای حریری از پست خود به شدت مخالفت کرد و حاضر نشد با آن موافقت کند.

حزب الله پیشتر نیز کاملاً با استعفای دولت «حسان دیاب» مخالف بود، زیرا اعتقاد داشت که چنین چیزی می‌تواند به ظهور و بروز خلأ سیاسی در کشور منجر شود. با این حال، شاهد بودیم که دیاب از پست خود استعفا داد.

در همین حال، حزب الله لبنان تلاش زیادی کرد تا راه را برای تشکیل دولت توسط «مصطفی ادیب» فراهم کند اما در نهایت او نیز از پست خود استعفا داد. در دوره زعامت حریری نیز حزب الله مسیر را تسهیل کرد اما در نهایت حریری تصمیم به استعفا گرفت.

من معتقدم که حزب الله طی سالیان اخیر به طور کلی همواره با یک نگرش استراتژیک به موضوع تشکیل دولت در لبنان نگریسته است. هدف اصلی و اساسی حزب الله لبنان جلوگیری از ظهور و بروز فتنه در کشور بوده است؛ فتنه‌ای که ممکن است به درگیری‌های خیابانی منجر شود. حزب الله همواره مواضع خود را به صورت کاملاً حکیمانه و در راستای حفاظت و حراست از منافع لبنان اتخاذ کرده است.

*برخی گزارش‌ها مبنی بر نقش آفرینی‌های خارجی در موضوع استعفای سعد الحریری از پست خود منتشر شده است. به نظر شما آیا عربستان سعودی و فرانسه نقش بسزایی در استعفای حریری داشته‌اند؟

بدون شک باید گفت که عربستان سعودی نقش مستقیم و مهمی در استعفای سعد الحریری از پست خود داشته است. حریری هیچگاه جرأت نداشت دولتی تشکیل دهد که سعودی با آن مخالف باشد. عربستان سعودی طی ماه‌های گذشته از ضعف حریری در تشکیل یک دولتِ ضد حزب الله به شدت ناراحت بود و این ناراحتی را به اشکال مختلف نشان داد. حریری نیز که می‌دانست در چنین شرایطی قادر به تشکیل دولت نیست از پست خود استعفا داد.

فرانسه نیز به همین صورت در استعفای حریری نقش داشته است. در طول مدت زمان گذشته فرانسه تلاش کرد تا طرح خود برای تشکیل کابینه جدید را به لبنانی‌ها تحمیل کند اما حریری نتوانست طرح پاریس را به احزاب لبنانی تحمیل نماید. در نتیجه او مجبور به استعفا از پست خود شد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 4. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 5. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 6. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 8. سردرگمی سیستماتیک مردم

 9. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 10. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 11. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 12. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 13. اسرائيل يتيم مي‌شود!

 14. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 15. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 16. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

 17. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

 18. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 19. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

 20. به نام فقرا به کام اغنیا

 21. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 22. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

 23. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

 24. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

 25. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. اسرائيل يتيم مي‌شود!

  2. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  3. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

  4. رسانه صهیونیستی: ارتش اسرائیل ترسیده است/ انگیزه و توان کافی برای جنگ نداریم

  5. روایت "نشنال اینترست" از فلج شدن اسرائیل در برابر توان موشکی مقاومت

  6. سردار حاجی زاده: عهد بسته‌ایم آمریکا را از منطقه اخراج کنیم

  7. خروج پاتریوت آمریکا از عربستان مقدمه عادی‌سازی با اسرائیل؟

  8. علت تغییر موضع بی سابقه اسرائیل درباره معادله هسته ای ایران چیست؟

  9. پنجمین کاروان سوخت ایران وارد خاک لبنان شد

  10. تورم منفی امارات برای بیست و ششمین ماه متوالی!

  11. جزئیات جدید «نیویورک‌تایمز» از نحوه ترور شهید فخری‌زاده

  12. رایزنی امیرعبداللهیان و همتای انگلیسی/ آمادگی انگلیس برای بازپرداخت بدهی‌های خود به ایران

  13. بیانیه پر از اتهام شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران

  14. بایدن: آماده بازگشت به اجرای کامل برجام هستیم

  15. آیت الله رئیسی وارد شهر کولاب شد

  16. انگلیس و آمریکا: ایران فوراً اتباع ما را آزاد کند و به مذاکرات وین برگردد

  17. آکسیوس: مذاکرات شروع نشود، آمریکا ایران را تحریم می‎کند

  18. محمد اسلامی: آمریکا فوراً تحریم‌ها را لغو کند و به برجام برگردد

  19. سردار سلامی: امروز یک آمریکای شکست خورده، فراری و افسرده را شاهد هستیم/دنیا به ملت ایران غبطه می‌خورد

  20. نقش جدید ایران در منطقه

  21. نقش لابی‌های اسلحه‌سازی آمریکا در جنگ‌افروزی‌های واشنگتن

  22. شهردار موقت کابل: زنان سر کار نروند

  23. ورود دومین کاروان محموله سوختی ایران به لبنان

  24. تاثیرات منطقه‌ای عضویت ایران در سازمان شانگهای

  25. انتقاد غریب آبادی از رویکردهای دوگانه آمریکا و انگلیس در فروش زیردریایی هسته ای به استرالیا

  آخرین عناوین