افشای هزینه نجومی انگلیس برای براندازی در سوریه/ بیش از ۳۵۰ میلیون پوند

جهان،   4000431003 ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک پایگاه خبری فاش کرده دولت انگلیس طی سال‌های گذشته دست‌کم ۳۵۰ میلیون پوند برای براندازی دولت سوریه هزینه کرده است.  

افشای هزینه نجومی انگلیس برای براندازی در سوریه/ بیش از ۳۵۰ میلیون پوند

به گزارش فارس، یک پایگاه انگلیسی فاش کرده دولت این کشور طی سال‌های گذشته دست‌کم ۳۵۰ میلیون پوند برای براندازی دولت «بشار اسد»، رئیس‌جمهور سوریه هزینه کرده است.

پایگاه خبری-تحلیلی «کلاسیفاید» «Declassified UK» که در سال ۲۰۱۹ توسط «مت کینارد»، نویسنده و روزنامه‌نگار انگلیسی و «مارک کوتیس»، تاریخدان و نویسنده انگلیسی راه‌اندازی شده این خبر را سه‌شنبه منتشر کرده است.

این پایگاه خبری نوشته دولت انگلیس در قالب چند پروژه از گروهی از شبه‌نظامیان مسلح در سوریه که بریتانیا آنها را گروه‌های مسلح «میانه‌رو» می‌خواند و مشغول نبرد با دولت «بشار اسد»، رئیس‌جمهور سوریه بوده‌اند حمایت کرده است.

مطابق این گزارش، هزینه این پروژه‌ها از صندوقی به نام «صندوق وایت‌هال برای ثبات، امنیت و [جلوگیری از] درگیری» (CSSF) تأمین شده است. 

صندوق مذکور اشاره‌ای به جزئیات هزینه‌کرد برای برنامه‌هایش نمی‌کند اما پایگاه «کلاسیفید» به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد دولت انگلیس طی پنج سال گذشته ۱۳ پروژه را برای حمایت از معارضان سوریه تأمین مالی کرده است.

دولت انگلیس اعلام نکرده به کدام گروه‌ها در سوریه کمک کرده، اما پایگاه «کلاسیفاید» می‌نویسد بخش زیادی از گروه‌های در حال مبارزه با بشار اسد را گروه‌های افراطی و تندرو تشکیل می‌دهند، ضمن آنکه معارضان سوری از همان آغاز ناآرامی‌ها اقدام به رد و بدل کردن پرسنل و تجهیزات نظامی میان یکدیگر کرده‌اند.

به نوشته کلاسیفاید اسناد نشان می‌دهند کمک‌های انگلیس طی سال‌های گذشته روانه مناطقی شده‌اند که گروه‌های تروریستی و افراطی در آنها حضور داشته‌اند.

مطابق این گزارش، تأمین هزینه گروه‌های معارض سوریه از سوی انگلیس از همان اوایل سال ۲۰۱۱ و همزمان با شکل‌گیری ناآرامی‌ها در سوریه آغاز شده‌اند.

پایگاه کلاسیفاید نوشته پروژه‌های دولت انگلیس با برنامه مخفیانه‌ای که لندن همراه با آمریکا کشورهای حاشیه خلیج فارس و ترکیه برای براندازی دولت بشار اسد در پیش گرفته نیز همزمانی داشته است. 

دولت انگلیس از همان زمان آغاز ناآرامی‌ها در سوریه در مارس ۲۰۱۱ به دنبال روی کار آوردن یک دولت غرب‌گرا در این کشور بوده است.

پایگاه کلاسیفاید نوشته رقم ۳۵۰ میلیون پوند، برآوردی دست پایین از هزینه‌های لندن برای تغییر دولت سوریه است، زیرا در این برآورد، برخی از هزینه‌های دولت انگلیس مانند هزینه عملیات‌های اطلاعاتی گنجانده نشده است. 

مطابق این گزارش، گزارشی که دولت انگلیس درباره هزینه‌هایش به پارلمان تحویل می‌دهد معمولاً حاوی پاره‌ای اطلاعات متناقض است و در این میان، اطلاعات مربوط به  CSSF بسیار مبهمند. به عنوان مثال، اسامی برخی از پیمانکاران مجری پروژه‌ها در اسناد مربوط به این سازمان لاک گرفته می‌شوند.

یک کمیته پارلمانی انگلیس CSSF را نوعی صندوق با بودجه‌های اضافی برای تأمین مالی پروژه‌هایی توصیف کرده که برای پیشبرد امنیت ملی انگلیس لازم هستند.

«معارضان میانه‌رو»

دولت انگلیس آوریل ۲۰۱۸ به پارلمان این کشور گفته که CSSF از پروژه‌هایی که معارضان مسلح سوریه در آنها مشارکت داشته‌اند حمایت مالی کرده است.

 

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

  2. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

  3. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

  4. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

  5. مکالمه عاشقانه پدر و دختر ایرانی که میلیون‌ها بار دیده شد

  6. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

  7. آقای مهندس ، آقای دکتر!

  8. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

  9. عکسی زیبا از جواد فروغی

  10. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

  11. کارِ کیست؟!

  12. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

  13. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

  14. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

  15. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

  16. دو كلمه با ظريف و روحانی

  17. کشف ۲۰۰۰ کیسه سیمان احتکار شده

  18. یک نفر در کرج به اتهام انتشار تصاویر خالکوبی دستگیر شد

  19. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

  20. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

  21. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

  22. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

  23. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

  24. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

  25. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

  ابر آروان

  آخرین عناوین