تملقی ترسناک است که مقدس شود؛ و بخشی از جامعه برای آن کف بزند

عبدالله حسرتی‌منش، گروه تعاملی الف،   4000429116 ۲۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
تملقی ترسناک است که مقدس شود؛ و بخشی از جامعه برای آن کف بزند

اخیرا فیلم کوتاهی منتشر شد از برخورد قاطع آقای عاملی، نمایندۀ ولی‌فقیه و امام‌جمعۀ محترم اردبیل، با یکی از فرمانداران که تولد رهبر انقلاب را به آقای عاملی تبریک گفته بود. اقدام آقای عاملی تحسین‌برانگیز بود، اما آنچه ذهن نگارنده را به خود مشغول کرد، این بود که تبریک گفتن فرماندار، اگرچه زیبنده نبود، ولی کاری بود که غلط بودنش تقریباً بر همگان مشخص بود. اما امروزه در جامعه ما به نوعی از تملق مواجه هستیم که با زیرکی انجام و تحت عناوینی مقدسی پنهان می‌شود. لذا نادرستی این نحو از تملق، برای بسیاری پوشیده است و تقبیح نمی‌شود.

متأسفانه هستند مسئولان بسیاری که خیال می‌کنند بدون انجام وظایف اصلی که مردم و قانون بر عهده ایشان نهاده‌اند با تبریک گفتن تولد رهبر انقلاب می‌توانند خود را مقرب‌تر  و یا معتقدتر و یا وفادارتر نشان بدهند، و این قطعاً مضر به کشور است. اما اگر تملق شکل دیگری پیدا کند، به این نحو که دستگاه محاسباتی نظام را دچار اختلال کند و باعث شود در سطح کلان تصمیماتی اتخاذ شود که به نفع کشور نیست، دیگر ضرر آن با نوع قبلی که اشاره شد، قابل قیاس نیست.

زمانی مسئولی دچار چاپلوسی و تملق می‌شود و بعد همگان زشتی تملق را می‌فهمند و آن مسئول، یا توبیخ می‌شود یا برکنار می‌شود. اما زمانی نفاق و دورویی و چاپلوسی جوری انجام می‌شود که نه تنها تقبیح نمی‌شود، بلکه از آن تقدیر می‌شود و حتی در مواردی نمادی از پیشگامی  و درک بیشتربه حساب می‌آید و البته بعدها موجب ضررهای غیر قابل جبران برای کشور می‌شود.

آن روزی که رهبر انقلاب فرمودند ما در رتبۀ هجدهم اقتصاد دنیا هستیم، برخورد برخی رسانه‌ها با این جمله چطور بود؟ آیا به عنوان یک فرد بی‌طرف تحقیق کردند و نتیجه را آنطور که هست به مردم گزارش دادند؟ آیا نتایج این تحقیق بی‌طرفانه را به دفتر رهبری رساندند؟ یا اینکه شروع کردند به توجیه این جمله و با نشان دادن آمارهایی که شاید بشود آن را «آمارسازی» خواند، به حمایت از چنین جمله‌ای برخاستند؟ اگر رهبر انقلاب بعدها به‌درستی جملۀ خود را تصحیح نمی‌کردند و از کسانی که به ایشان تذکر دادند، تشکر نمی‌کردند، آن رسانه‌های محترم که البته ادعای انقلابی‌گری دارند، کماکان اصرار داشتند ما در رتبۀ هجدهم دنیا هستیم؟

رهبر انقلاب با توجه به اخبار و اطلاعاتی که بدستشان می‌رسد و با توجه به مبانی فقهی و انقلابی و نیز با مشورت کارشناسان در مسائل مختلف مواضعی اتخاذ می‌کنند. طبق مبانی فقهی ولایت فقیه، اگر از ایشان دستوری صادر شود، باید اطاعت گردد، اما هیچ دلیلی وجود ندارد که اگر ایشان در هر زمینه‌ای نظری دادند و موضعی گرفتند، دیگران نتوانند نظر دیگری داشته باشند و یا اگر نقدی هم دارند آن رامنتقل نکنند. چرا که هر انسانی جز معصومین می‌تواند در معرض خطا قرار بگیرد. کما اینکه خودشان نیز چنین ادعایی نکرده و نمی‌کنند و تصریح کرده‌اند:«راجع به صداوسیما و قوّه‌ی قضاییّه و بنیاد مستضعفان هم که شما فرمودید، روزنامه‌ها مرتّب می‌نویسند، این هم اشکالی ندارد، هیچ مانعی ندارد»

 هر فردی از آحاد ملت ایران با توجه به اطلاعات خود ممکن است نظری نسبت به بیانات رهبری داشته باشد. ممکن است موافق یا مخالف باشد و هیچ اشکالی هم ندارد. دیدارهای رهبری با دانشجویان حجتی بر این است که می‌توان نقدهای صریحی با رعایت ادب و احترام در حضور رهبری مطرح کرد و طلب پاسخ نمود. ضمن آنکه راه انتقال دیدگاه‌ها به رهبری که جامعه را راهبری و در بزنگاه‌ها از خطرات مصون می‌دارد می‌تواند منحصر به بیان علنی و طرح درمنظر جامعه نباشد. 

به نظر نگارنده بهترین روش دفاع از رهبری طرح سخنان عالمانه، مبتنی بر مطالعات دقیق، تبیین روشمند و در صورت لزوم نقد و طرح پرسش است. همان‌قدر تملق یک مسئول زیان‌بار است که دادن اطلاعات غلط از اوضاع کشور و جامعه. البته مسئله، ابعاد دیگری هم دارد؛ متأسفانه گاه بعضی خطبا به اسم ولایت و بصیرت و انتظار، گرچه صریح عنوان نمی‌کنند، اما در واقع سعی در تئوریزه کردن «عصمت» برای حاکم اسلامی دارند و به جای اینکه دیگران را به تفکر و تعقل وادار کنند و از مردم بخواهند دلسوز و خیرخواه پیشوای عادل جامعه باشند، در مقابل نقد رهبری، روی ترش می‌کنند.

بعضی هم دوگانۀ عدالت و ولایت را مطرح می‌کنند و می‌گویند، میزانِ عدل، ولی فقیه است و عدل همان است که او می‌کند و او می‌گوید. این‌ها را چه باید کرد؟ تأسف بیشتر آنجاست که می‌بینیم نقد منصوبین رهبری هم گاه با هزینه همراه است و تضعیف نظام و رهبری دانسته می‌شود. در حالیکه رهبری بارها صریحاً درباره منصوبین و مدیران نهادهای زیر نظرشان فرموده‌اند که آنها باید خود پاسخگوی اعمال و رفتارشان باشند و لذا هرگز آنها را از دایره نقد بیرون نمی‌دانند. و چه بسا خود نیز از جمله منتقدان آن نهاد و مجموعه باشند. و یا درباره اختلاف نظر تصریح داشتند: گفته شد که بعضی‌ها نظرات کارشناسی می‌دهند، با نظر رهبری مخالف است، می‌گویند آقا این ضد ولایت است. من به شما عرض بکنم؛ هیچ نظر کارشناسی‌ای که مخالف با نظر این حقیر باشد، مخالفت با ولایت نیست؛ دیگر از این واضح‌تر؟! نظر کارشناسی، نظر کارشناسی است. کار کارشناسی، کار علمی، کار دقیق به هر نتیجه‌ای که برسد، آن نتیجه برای کسی که آن کار علمی را قبول دارد، معتبر است؛ به هیچ وجه مخالفت با ولایت فقیه و نظام هم نیست.(1391/۰۵/۱۶)

اگر غلط بودن کاری، مشخص باشد و در عین حال فردی یا افرادی این کار را انجام دهند، خیلی نباید ترسید. اما از آن روزی باید ترسید که غلط، درست پنداشته شود. تملقی ترسناک است که با برچسبی مقدس؛ طوری که بخشی از جامعه برای آن کف بزنند. این نوع تملق، از نظر نگارنده، تملق سازمان‌یافته است؛ یعنی دستگاه محاسباتی بخشی از جامعه اصلاً چنین چیزی را بد نمی‌دانند، بلکه کاری معمول، رایج و حتی ارزشمند می‌دانند.

زمانی که مردم در عین تبعیت از فرامین امام عادل مسلمین، هر یک صاحب تحلیل و تفکر باشند و هر نقدی به ذهنشان رسید، بتوانند بدون لکنت آن را بیان کنند، زمانی که رسانه‌ها در جمهوری اسلامی آنقدر آزاد باشند که در نهایت ادب و احترام بتوانند، مسائل را زیر ذره‌بین قرار دهند، آن روز، روزی است که تا حد زیادی سنت زشت تملق از میان جامعه رخت بربسته‌ است.

دیدگاه کاربران

علی هاشمی۲۱۰۴۴۲۶۰۸:۰۶:۴۹ ۱۴۰۰/۴/۳۰
الان متاسفانه نون خیلی از مدیران در تملق و پاچه خواری است . بعضی از کسانی شنونده این چاپلوسی ها هستند نیز به نوعی خرسند و راضی هستند .
ناشناس۲۱۰۴۴۲۷۰۸:۰۸:۱۸ ۱۴۰۰/۴/۳۰
اونایی که با القاب متملقانه خطاب میشوند باید راه را بر چاپلوسی و تملق متملقین ببندند و نه آنکه خود نیز مسرور باشند از الفاظ متملقانه
ناشناس۲۱۰۴۴۳۸۰۸:۱۵:۲۷ ۱۴۰۰/۴/۳۰
خدا کند قصد ایشان خیر بوده باشد در این نحو تذکر دادن پشت بلندگو
ناشناس۲۱۰۴۴۶۷۰۸:۳۳:۰۵ ۱۴۰۰/۴/۳۰
ای کاش آقای عاملی موقع تذکر دادن به فرماندار ؛ میکروفن رو خاموش میکرد
ناشناس۲۱۰۵۳۹۴۱۶:۲۱:۰۶ ۱۴۰۰/۴/۳۰
چرا؟؟!!!!! مگر کار بدی انجام داده است؟؟!!!!
ناشناس۲۱۰۴۴۷۱۰۸:۳۷:۳۴ ۱۴۰۰/۴/۳۰
اگر این حدیث پیامبر اکرم ^ به دهان چاپلوسان خاک بپاشید ^ در کشور اجرا و فرهنگ می شد دیگر این همه تملق و چاپلوسی وجود نداشت.
ناشناس۲۱۰۴۴۷۷۰۸:۳۹:۴۳ ۱۴۰۰/۴/۳۰
صاحبان قدرت باید راه را به روی تملق ببندند
ناشناس۲۱۰۴۴۷۹۰۸:۴۰:۰۷ ۱۴۰۰/۴/۳۰
هیچ دوره ای به اندازه دوره احمدی نژاد در کشور تملق صورت نگرفت ولی متاسفانه هیچ تذکری داده نشد. تا جایی که برای خود رییس جمهور هم ذهنیت پیش آمد نکند واقعا از یاران حضرت حجت است.
ناشناس۲۱۰۴۴۸۳۰۸:۴۳:۱۱ ۱۴۰۰/۴/۳۰
بنده دوره حضرت امام که مرحوم آقای مشکینی که از امام تعریف می کردند یادم هست که با واکنش تند ایشان مواجه شد اگر چه قصد مرحوم مشکینی تملق نبود ولی امام در حد همان تعریف و تمجید واکنش نشان می داد. روحشان شاد.
ناشناس۲۱۰۴۴۸۸۰۸:۴۵:۵۵ ۱۴۰۰/۴/۳۰
این فرهنگ منحط تعریف و تمجید در ابتدای سخنرانی ها باید از بین برود ، همه انسان هستیم و به غیر از حضرات معصومین هیچ کس بری از خطا و اشتباه نیست. حتی معصومین هم تملق را بر نمی تافتند.
ناشناس۲۱۰۴۴۹۱۰۸:۴۷:۱۳ ۱۴۰۰/۴/۳۰
مبارزه با فرهنگ تملق ابتدا باید در نمازهای جمعه از بین برود و وعاظ با تملق مقابله کنند ..
ناشناس۲۱۰۴۴۹۵۰۸:۵۰:۱۳ ۱۴۰۰/۴/۳۰
در زمان قدیم برخی علمای بزرگ که روحشان شاد علنا می گفتند از ما انتقاد کنید ولی الان در برابر مسئولان از انها تعریف و تمجید نکنی بدشان می آید.
ناشناس۲۱۰۴۵۰۲۰۹:۰۰:۰۴ ۱۴۰۰/۴/۳۰
رتبه هیجدهم اقتصاد دنیا و این وضعیت اسفناک مردم .....
ناشناس۲۱۰۴۹۲۸۱۲:۳۷:۲۲ ۱۴۰۰/۴/۳۰
فاصله طبقاتی در توزیع ثروت
ناشناس۲۱۰۴۵۶۳۰۹:۴۶:۵۳ ۱۴۰۰/۴/۳۰
تا حال که بدین گونه نبوده و بله قربان گویان یکه تاز میدان هستند.
ناشناس۲۱۰۴۶۱۲۱۰:۱۲:۲۳ ۱۴۰۰/۴/۳۰
وقتی چند سال پیش در سیل خوزستان هموطنی عزیز به استاندار خوزستان اعتراض کرد و ایشان با تحکم این هموطن را ضد انقلاب نامید و تهدید کرد و خود ایشان که بعدها مشخص شد یکی از عوامل نا رضایتی در این استان هستند و در واقع با تملق به این پست رسیدند و این پست در حد توانایی ایشان نبود .
عمران۲۱۰۴۶۳۸۱۰:۲۶:۰۰ ۱۴۰۰/۴/۳۰
بخشی از این تقدس سازی ها در فرم آیینی نهادینه شده است و حتی خیلی از این ها از زمان شاه باقی مانده است. چاپ عکس و قاب های بزرگ نقاشی در سالنهای عمومی و دفاتر دولتی با خرج بیت المال، عناوین پر طمطراق در رسانه های عمومی، درود فرستادن و آرزوهای پر تظاهر پیش از .. .. .. همه نشان دهنده رسوخ آیین مقدس سازی است.
ناشناس۲۱۰۴۷۱۱۱۱:۰۱:۳۱ ۱۴۰۰/۴/۳۰
گل گفتی برادر متاسفانه تملق و چاپلوسی موریانه جامعه‌ شده.
ناشناس۲۱۰۴۷۲۸۱۱:۰۹:۲۲ ۱۴۰۰/۴/۳۰
نصف بیشتر مدیران دولتی به‌کمک تملق گویی پست گرفته اند کجای کاری ؟؟؟
ناشناس۲۱۰۴۷۴۰۱۱:۱۳:۲۸ ۱۴۰۰/۴/۳۰
ایران با دلار ۲۴ هزار تومان حجم اقتصادش در جایگاه پنجاهم دنیاست و نه بیست و دو ..
سکوتی۲۱۰۴۹۰۱۱۲:۲۸:۲۲ ۱۴۰۰/۴/۳۰
متاسفانه افرادی که متملق و چاپلوس هستند منتصب می گردند این مشکل از بالا باید حل شود ..
ناشناس۲۱۰۵۳۱۰۱۵:۴۲:۱۷ ۱۴۰۰/۴/۳۰
تملق كلمه اش زشت است آنرا دسته بندي نكنيد تملق ومتملق آفت جامعه شده
هفت۲۱۰۵۴۳۵۱۶:۴۴:۱۹ ۱۴۰۰/۴/۳۰
جعل قداست به خلع قداست منتهی میشود
ناشناس۲۱۰۵۵۱۴۱۷:۳۵:۲۷ ۱۴۰۰/۴/۳۰
مدتهاست تملق سنگ بنای ماندن در مقام هست
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. واکنش رسانه‌های غربی به رونمایی از نسخه بومی گنبد آهنین توسط جمهوری اسلامی

  2. با دانشجویان پزشکی ضعیف در کنکور چه کنیم؟ 

  3. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

  4. اردوغان در کوچه بن بست

  5. سیف، رییس اسبق بانک مرکزی، به ۱۰ سال حبس محکوم شد

  6. چرا باید جلسات کمیسیون «طرح صیانت» در مجلس، علنی باشد

  7. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

  8. ضرغامی: کوروش شاید اولین کسی است که تلاش کرد اقوام را به وحدت برساند / پاسارگاد نمادی از مدنیت است

  9. دفاع قاطع کارشناس ترک از ایران در مقابل علی‌اف

  10. رونمایی غرورانگیز از دستیابی ایران به فناوری پرتاب سرد موشک‌های پدافندی

  11. درس‌های محکومیت سیف و عراقچی برای سیاسیون

  12. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

  13. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

  14. نظر نادران درباره پاشنه آشیل دولت رئیسی/ چرا نیکزاد پیشنهاد وزارت در دولت رئیسی را نپذیرفت؟/ توضیحات اشتری درباره فیلم بازداشت دختر جوان/ جنجال «رتبه‌بندی معلمان» در مجلس

  15. هجمه ناشیانه به مجلس یازدهم

  16. معاون اول قوه قضاییه: قضات از توهینی که به آنها شده ناراحت هستند

  17. رتبه‌بندی معلمان و سرانجام نظام پرداخت ناعادلانه

  18. توکلی: دفاع از مردم به معنای افکار سوسیالیستی نیست/ توضیحات طحان‌نظیف درباره محرمانه‌بودن دلایل ردصلاحیت‌ها/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از تفاوت‌های هاشمی و روحانی

  19. تنش زدایی ایران و عربستان پیش چشم آمریکا؟!

  20. گزارش شنیدنی شبکه دویچه‌وله درباره حکومت فاسد الهام علی‌اف

  21. قابلیت‌های ایران با جمهوری آذربایجان به هیچ‌وجه قابل مقایسه نیست

  22. نجات حیرت انگیز گوساله توسط اسب آبی

  23. احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

  24. ایرانی‌ها بازهم بزرگ ترین خریداران خانه در ترکیه شدند! / خرید ۱۳۲۳ خانه در یک ماه

  25. متولیان سلامت چطور درباره آمار سرانه پزشک در ایران به خطا افتاده‌اند؟

  ابر آروان

  آخرین عناوین