بجای هلیا، به علت حمله کنید

مهدی محبی کردسفلی، گروه تعاملی الف،   4000429012 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
بجای هلیا، به علت حمله کنید

این روزها که بیشتر اخبار حول مشکلات ناشی از قطع آب و برق و گمانه‌زنی‌های مربوط به کابینه دولت سیزدهم بود، فیلمی کوتاه اما بحث برانگیز در فضای مجازی دست به دست می‌شود که در آن تعدادی دختر نوجوان در یکی از پارک‌های شهر اصفهان در حال کل کل و دعوای بچه گانه توأم با زد و خورد و فحاشی با هم هستند اما دختری که در فیلم به نام "هلیا" صدا زده می‌شود بعد از یک جدال فیزیکی و کلامی ناگهان قداره‌ای را از لباسش خارج کرده و برای حاضران عرض اندام می‌کند و تصویری جدید اما تاسف بار و دهشتناک از نسل نوجوانان دهه هشتاد ما را به نمایش می‌گذارد.

انتشار این کلیپ تاکنون با واکنش‌های زیادی مواجه شده و انتظار می‌رود که بر دامنه این واکنش‌ها در روزهای پیش رو افزوده شود. شوربختانه حمله به معلول(هلیا) و تحقیر نوجوانان دهه هشتادی پر تکرارترین واکنش‌ها و اظهار نظرها نسبت به این کلیپ بوده است که لازم است نکاتی در این خصوص بیان گردد:

۱- این کلیپ یکی از صدها آلارم اجتماعی است که روزانه در نقاط مختلف کشور به صدا در می آید ولی متاسفانه توجهی عمیق و منطقی به آن‌ها نمی‌شود. پرداختن به معلول ساده‌ترین کاری است که پس از بحران‌های مختلف در جامعه ما رایج شده است و برای حل ریشه‌ای مسائل کمتر به علت‌ها پرداخته می‌شود.
۲- نهادها، متولیان و عوامل تاثیرگذار (نهادهای خانواده، آموزشی، رسانه، مذهبی، سیاست و ...) در جامعه پذیر شدن افراد به ویژه نوجوانان و جوانان، خود گرفتار آسیب کژکارکردی شده اند و نباید از زمین خشک و شوره زار انتظار رویش گُل های زیبا و خوشبو داشت.
۳- تفاوت‌های نسلی یا به عبارت دیگر شکاف بین نسل‌ها واقعیتی غیرقابل انکار است که چنانچه پذیرفته نشود و متناسب با آن کنش، واکنش و برنامه‌ریزی نگردد بروز این چنین پدیده هایی دور از انتظار نیست اگر چه این پدیده‌ها در جامعه غیرطبیعی و نابهنجار تلقی شود.
۴- انرژی و هیجانات دوران جوانی و نوجوانی و میل به دیده شدن در بین این نسل بدیهی است و چنانچه در مسیرهای صحیح هدایت نشود مخرب و زیان بار خواهد بود.
۵- همانگونه که گفته شد "هلیا" و "هلیاها" در جامعه ما زیاد هستند، منصفانه و منطقی نیست تیرِ تیز انتقادها و حملات خود را به سوی هلیا پرتاپ کنیم، تکرار می‌کنم بهتر است به جای حمله به هلیا به علت‌ها حمله کنیم و با استفاده از نظرات متخصصان حوزه های جامعه شناسی و روانشناسی از تکرار و بروز چنین پدیده‌هایی پیشگیری نماییم. از مردم عزیز و فعالان فضای مجازی هم مجدانه تقاضا می‌شود هلیا را فرزند یا خواهر خود بدانید و با پرهیز از بازنشر و طنزسازی، هتاکی و حمله به این نوجوان معصوم؛ فشارهای روحی، روانی، خانوادگی و اجتماعی را از او برداریم و او را در مسیری قرار ندهیم که پایان غمبارتری داشته باشد.
۶- از دستگاه محترم قضایی که همواره در پی ایجاد امنیت روانی و اجتماعی برای هموطنان عزیز است نیز انتظار می‌رود به دور از هیجانات نشأت گرفته از فضای عمومی ناشی از این پدیده،  همچون همیشه برخوردی توأم با رأفت و مرحمت اسلامی با این نوجوان و دوستانش داشته باشد، اما در مقابل حتما نهادها و دستگاه های کم کار یا منفعلِ مرتبط با حوزه های اجتماعی، خانواده، جوانان، نوجوانان، زنان و دختران و ... را به علت ترک فعل مورد بازخواست قرار دهد.

دیدگاه کاربران

تبریزی۲۱۰۲۸۱۹۰۸:۰۶:۵۵ ۱۴۰۰/۴/۲۹
دختران امروزی: مینا خطر: بیرین کینار که مینا خطر اومد! سارا قَمقَمه: بببببببه داشَم مینا خطر. زَت زیاد! ایمروز چی می خوای بیدم بیهِت؟ قمه یا ساطور؟ مینا خطر: فقططط شمشیییییییر! مفت میدی یا همینجا slice-and-dice (ریز ریزِ) ت کنم؟ تازه برای ازدواج با آدم مهریه نجومی هم می خوان!
ناشناس۲۱۰۳۰۶۰۱۱:۰۱:۳۱ ۱۴۰۰/۴/۲۹
نه تمام دخترها اینطور هستند نه تمام پسر ها بچه پیامبر تو قوانین ازدواج را بخون بعد بیا اینجا بگو حاضری بدون مهریه دخترت ازدواج کنه ؟
ناشناس۲۱۰۲۸۵۶۰۸:۵۸:۵۹ ۱۴۰۰/۴/۲۹
نوجوان معصوم!!!!! این حجم از خودفریبی نوبر است.
ناشناس۲۱۰۲۹۰۵۰۹:۲۷:۴۰ ۱۴۰۰/۴/۲۹
علت همین شبکه های مجازی بی در و پیکر بدون قانون است که هیچ کنترلی روی آن نیست شبکه هایی که بجر نفرت پراکنی و دنیا پرستی و مظاهر غربی چیزی در انها تبلیغ نمی شود
ناشناس۲۱۰۲۹۲۲۰۹:۴۰:۵۲ ۱۴۰۰/۴/۲۹
آن روزی که با استخدام افراطی در دولت ها اخلاق زنان را مردانه می کردین باید به فکر این روزها می بودین که بدتر هم خواهد شد هم در این چیزها و هم در افزایش خیانت و مشکلات خانوادگی
ناشناس۲۱۰۳۱۳۴۱۱:۵۵:۰۳ ۱۴۰۰/۴/۲۹
فقر وبدی اوضاع اقتصاد زنان رو ازخانه بیرون اورد وبه قول شما مردانه کردبرید مشکل اصلی رو حل کنید
ناشناس۲۱۰۲۹۲۷۰۹:۴۲:۴۸ ۱۴۰۰/۴/۲۹
غیرت مردان که رفت ناموسشان را هم آزاد گذاشتند.....!!
ناشناس۲۱۰۳۰۶۸۱۱:۰۹:۲۹ ۱۴۰۰/۴/۲۹
دختران را کلا بکشند و زندانی کنند یا در میادین شلاق بزنند دل شما خنک می شه ؟ غیرت چیه ؟ اینکه دیگران مجبور باشند مطابق میل و سلیقه شما زندگی کنند اسمش غیرته یا چی ؟؟
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. واکنش رسانه‌های غربی به رونمایی از نسخه بومی گنبد آهنین توسط جمهوری اسلامی

  2. با دانشجویان پزشکی ضعیف در کنکور چه کنیم؟ 

  3. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

  4. اردوغان در کوچه بن بست

  5. سیف، رییس اسبق بانک مرکزی، به ۱۰ سال حبس محکوم شد

  6. چرا باید جلسات کمیسیون «طرح صیانت» در مجلس، علنی باشد

  7. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

  8. ضرغامی: کوروش شاید اولین کسی است که تلاش کرد اقوام را به وحدت برساند / پاسارگاد نمادی از مدنیت است

  9. دفاع قاطع کارشناس ترک از ایران در مقابل علی‌اف

  10. رونمایی غرورانگیز از دستیابی ایران به فناوری پرتاب سرد موشک‌های پدافندی

  11. درس‌های محکومیت سیف و عراقچی برای سیاسیون

  12. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

  13. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

  14. نظر نادران درباره پاشنه آشیل دولت رئیسی/ چرا نیکزاد پیشنهاد وزارت در دولت رئیسی را نپذیرفت؟/ توضیحات اشتری درباره فیلم بازداشت دختر جوان/ جنجال «رتبه‌بندی معلمان» در مجلس

  15. هجمه ناشیانه به مجلس یازدهم

  16. معاون اول قوه قضاییه: قضات از توهینی که به آنها شده ناراحت هستند

  17. رتبه‌بندی معلمان و سرانجام نظام پرداخت ناعادلانه

  18. توکلی: دفاع از مردم به معنای افکار سوسیالیستی نیست/ توضیحات طحان‌نظیف درباره محرمانه‌بودن دلایل ردصلاحیت‌ها/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از تفاوت‌های هاشمی و روحانی

  19. تنش زدایی ایران و عربستان پیش چشم آمریکا؟!

  20. گزارش شنیدنی شبکه دویچه‌وله درباره حکومت فاسد الهام علی‌اف

  21. قابلیت‌های ایران با جمهوری آذربایجان به هیچ‌وجه قابل مقایسه نیست

  22. نجات حیرت انگیز گوساله توسط اسب آبی

  23. احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

  24. ایرانی‌ها بازهم بزرگ ترین خریداران خانه در ترکیه شدند! / خرید ۱۳۲۳ خانه در یک ماه

  25. متولیان سلامت چطور درباره آمار سرانه پزشک در ایران به خطا افتاده‌اند؟

  ابر آروان

  آخرین عناوین