پیشنهاد افزایش انسجام در کشورهای اسلامی

زریر عباسی، گروه تعاملی الف،   4000415011
پیشنهاد افزایش انسجام در کشورهای اسلامی

گروه هشت کشور اسلامی در حال توسعه که عبارتند از: ترکیه، مالزی، اندونزی، ایران، بنگلادش، نیجریه، پاکستان و مصر در سال 1997 م، با ابتکار ترکیه ایجاد شد. پیشنهاد می‌شود در برهه کنونی گروه دی 8 با اضافه شدن 7 کشور بزرگ اسلامی دیگر، یعنی: قزاقستان، عربستان، الجزایر، لیبی و عراق، مراکش و امارات متحده عربی، گسترش یابد و به گروه دی 15 تبدیل شود.

با این کار علاوه بر تقویت این گروه، کشورهای عضو اکثرا از لحاظ جغرافیایی به هم متصل می‌شوند و این، امکانِ مراودات و همکاری‌های مابینشان را بیشتر می‌کند. این 15 کشور که ستون فقرات جهان اسلام هستند (جهان اسلام شامل 57 کشور می‌شود)، اگر بتوانند اختلافات را به گوشه‌ای نهند و در امور داخلی یکدیگر دخالت ننمایند و به عقاید یکدیگر احترام گذارند و خلاصه برادرانه فراهم آیند؛ از لحاظ وسعت جغرافیایی بزرگترین (حتی بیش از روسیه) و از لحاظ جمعیت سومین (بعد از چین و هند) و از لحاظ تولید ناخالص داخلی نیز سومین (بعد از آمریکا و چین) خواهند بود. این کشورها که از اقیانوس آرام تا اقیانوس هند و تا خلیج فارس و دریای سیاه و دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس امتداد دارند، با همکاری هم می‌توانند جایگاه مهمی در جهان به دست آورند و البته اقتصاد داخلی و معیشت ملت خود را نیز بهبود ببخشند.

ضمن اینکه شاید در سایه‌سار گروه دی 15 رابطه برخی کشورهای اسلامی، که نفرت و نقاری بین ایشان به دلایل یا بهانه‌های مختلف رخ داده‌، اصلاح شود. البته این کشورها باید اقتصاد خود را طوری طراحی نمایند که بتوانند در ابعاد اقتصادی و تجاری مکمل هم باشند و نیازهای اقتصادی خود را بجای تامین از بلاد کفر از یکدیگر برآورده سازند و حتی چه بسا بتوانند با کمی مروت و مدارا بخش مهمی از نیازهای فرهنگی خودشان را برآورده کنند (کشورهای اسلامی از لحاظ فرهنگی به هم شباهت زیادی دارند و می‌توانند قسمتی از نیازهای یکدیگر را در مسایلی مثل: فیلم و کتاب و... بجای وام گرفتن از کشورهای غیر مسلم، از کشورهای اسلامی دیگر برآورده سازند)
 

به هر حال اگر اعضای این گروه بتوانند با کمی مدارا و تسامح و گذشت و رحیم بودن بین خودشان، که توصیه قرآن است، و نیز دست برداشتن از دعواهای مذهبی، که مغایر با اصل اسلام است، و همچنین کنار گذاشتن نزاعات کودکانه سیاسی و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر و احترام گذاری متقابل و نیز قرار دادن اقتصاد و پیشرفت و ترقی در راس همه امور، با دیگر کشورهای مسلمان (که همگی به یک پیامبر و یک کتاب باور دارند و به یک قبله نماز می‌گزارند) کنار آیند و دشمنی‌ها و کینه‌های مذهبی غیر معقول و غیراسلامی را به نفع تعالی و ترقی اصل اسلام و نجات از سیادت کفار، کنار گذارند امید است از این رهگذر به هم افزایی اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و ارتقای جایگاه جهانی دست یابند.

در پایان باید بگوییم که در وضعیت فعلی تحریم و حصر شدید اقتصادی، علیه ایران، کشور ما به برقراری چنین روابطی که در واقع ارتباط جنوب جنوب آنهم جنوب جنوب اسلامی است، نیاز بیشتری دارد و بهتر است در اجرای این طرح پیشگام شود. ان شاء الله

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

   2. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

   3. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

   4. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

   5. مکالمه عاشقانه پدر و دختر ایرانی که میلیون‌ها بار دیده شد

   6. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

   7. آقای مهندس ، آقای دکتر!

   8. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

   9. عکسی زیبا از جواد فروغی

   10. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

   11. کارِ کیست؟!

   12. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

   13. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

   14. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

   15. دو كلمه با ظريف و روحانی

   16. کشف ۲۰۰۰ کیسه سیمان احتکار شده

   17. یک نفر در کرج به اتهام انتشار تصاویر خالکوبی دستگیر شد

   18. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

   19. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

   20. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

   21. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

   22. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

   23. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

   24. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

   25. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

   ابر آروان

   آخرین عناوین