جهانگیری: باید سهم ایران را از بازارهای نفت جهان پس بگیریم

سیاسی،   4000407095 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه متاسفانه وضعیت به جایی رسیده است که با خارج شدن ایران از بازار نفت جهانی، اقتصاد دنیا دچار مشکل نشود، گفت: وظیفه ملی ماست که با افزایش سرمایه گذاری و ورود تکنولوژی های جدید و بهره‌گیری از ظرفیت های داخلی بار دیگر سهم ایران را از بازارهای نفت جهان به دست آوریم.

جهانگیری: باید سهم ایران را از بازارهای نفت جهان پس بگیریم

به گزارش فارس، جلسه شورای عالی انرژی امروز(دوشنبه 7 تیر) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به اینکه کشور بزرگ و با موقعیت جغرافیایی منحصربفردی مثل ایران همواره در منطقه پرتلاطم خاورمیانه تاثیر گذار بوده است، ادامه داد: کشور ما در این منطقه همیشه رقبای جدی داشته است اما ایران همواره توانسته است با توجه به ظرفیت ها و امکانات کشور در معادلات منطقه ای تاثیر گذار باشد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه قدرت نظامی یکی از عوامل بازدارنده در برابر فشارها و توطئه های دشمنان ملت ایران است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران توانسته است در دهه های گذشته با حضور منطقه ای خود همواره در این منطقه تاثیر گذار باشد و قدرت خود را در برابر کشورهای رقیب افزایش دهد اما در عین حال نتوانسته‌ایم از ظرفیت ذاتی و موقعیت جغرافیایی ایران به خوبی استفاده کنیم.

معاون اول رییس جمهور گفت: جوانان تحصیل کرده و با استعداد ایرانی یکی از فرصت های مهم کشور هستند که با اتکاء به این جمعیت جوان باید چرخ های توسعه کشور را قبل از بسته شدن پنجره جمعیتی به حرکت درآورد چرا که متاسفانه در 20 سال آینده جمعیت ایران به سالمندی نزدیک می شود.

جهانگیری با تاکید بر اینکه افزایش ظرفیت تولید و فروش نفت به عنوان یکی دیگر از عوامل قدرت کشور است، افزود: ایران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی 10 درصد از سهم تولید جهانی نفت را در دست داشت اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل اختلاف نظرهای مدیریتی و توطئه و تحریم های ظالمانه دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران این سهم به ۴ درصد کاهش یافته است و برخی از کشورهای منطقه از این فرصت استفاده کردند و سهم خود را تولید و فروش نفت افزایش جدی داده اند. متاسفانه وضعیت به جایی رسیده است که با خارج شدن ایران از بازار نفت جهانی، اقتصاد دنیا دچار مشکل نشود. وظیفه ملی ماست که با افزایش سرمایه گذاری و ورود تکنولوژی های جدید و بهره‌گیری از ظرفیت های داخلی بار دیگر سهم ایران را از بازارهای نفت جهان به دست آوریم.

جهانگیری خاطرنشان کرد: ممکن است به دلیل شرایط زیست محیطی در آینده برای کشورهای تولیدکننده نفت که بیشتر از سهمیه مجاز خود نفت تولید می کنند، قوانین و مقررات محدود کننده ای وضع شود.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه استفاده حداکثری از نعمت نفت بزرگترین وظیفه ملی است، ادامه داد: با یک سرمایه گذاری گسترده می توان سهم ایران در بازارهای جهانی نفت را افزایش داد تا با بازگشت ایران به موقعیت قبلی خود در بازار نفت بتوان مشکلات اقتصادی و بیکاری را در کشور حل کرد که باید برای رسیدن به این هدف، همکاری و هم افزایی تمام مسئولان و ارکان کشور افزایش یابد.

جهانگیری در ادامه از سازمان برنامه و بودجه خواست تا در تدوین برنامه هفتم توسعه کشور بر منابع طبیعی اتکای بیشتری شود و راهکاری پیش بینی شود که درآمد بازار از افزایش تولید نفت در صندوق توسعه ملی فقط برای ایجاد سرمایه گذاری استفاده شود.

همچنین در ادامه این جلسه که با حضور وزرای نیرو، نفت، صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه انجام شد، شورای عالی انرژی کشور به موجب ماده(۵) قانون اصلاح الگوی مصرف در راستای سیاست گذاری، تنظیم و تدوین سیاستهای کلی راهبردی بخش انرژی کشور و سند ملی راهبردی انرژی کشور، سند چشم انداز تولید نفت خام تا افق سال ۱۴۲۰ منتج از مطالعات طرح جامع انرژی کشور را با هدف تعیین گزینه بهینه تولید نفت خام برای تعیین نهایی چشم انداز تولید و سرمایه گذاری در بخش نفت خام موجود در مخازن کشف شده کشور را به تصویب رساند.

وزیر نفت در گزارشی درباره سند چشم انداز تولید نفت خام تا افق سال ۱۴۲۰ با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در سیاست‌های ابلاغی سال ۱۳۷۷ درباره افزایش ظرفیت تولید صیانت شده نفت متناسب با ذخایر موجود و برخورداری کشور از افزایش قدرت اقتصادی و امنیتی و سیاسی تاکید کرد: ورود سرمایه گذاری های جدید، فناوری های نو و ایجاد بازار برای سهم نفت کشور از مهمترین عوامل توسعه بازار نفت خام جمهوری اسلامی ایران است که این سند چشم انداز با توجه به دانش و تجربه مدیران به منظور تعیین چشم انداز و گزینه های قابل دستیابی به تولید نفت و سرمایه گذاری برای توسعه ذخایر کشف شده تدوین شده است.
در این جلسه بر بهره گیری گیری کامل از ظرفیت فروش نفت برای توسعه عمرانی، تلاش برای تجهیز و توانمندسازی شرکت‌های داخلی برای اکتشاف و تولید با تکیه بر بازار سرمایه و برنامه ریزی و تعریف مشوق‌های لازم برای سرمایه گذاری تاکید شد.
همچنین دستورالعمل اجرایی آیین نامه ایجاد بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست با هدف تدوین قوانین و مقررات برای بازار بهینه مصرف انرژی دیگر مصوبه جلسه امروز شورای عالی انرژی بود که این بازار متمرکز در چارچوب قوانین و مقررات حاکم بر بازار بورس و اوراق بهادار تشکیل و اداره می شود.

گواهینامه های صرفه‌جویی صادره توسط ناشرین(شرکت ملی گاز و توانیر) در این بازار معامله می‌شود که طبق این دستورالعمل اجرایی، گواهی صرفه جویی انرژی صادر شده اوراق بهاداری است که نشانگر حق مالکیت بر مقدار مشخصی از میزان انرژی صرفه جویی شده در یک دوره زمانی مشخص می باشد و عملکرد این بازار بر اساس قیمت بخشی و زمانی حامل های انرژی برق و گاز و محیط زیست تعیین می شود.

در ادامه با تصویب دستورالعمل اجرایی آیین نامه ایجاد بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست مقرر شد، بر اساس ماده ۲۶ ناشرین متعهد شوند گواهی اوراق بخش مشخصی از رشد مصرف انرژی سالیانه کشور از طریق بهینه سازی انرژی را صادر کنند.

در این جلسه همچنین نظام نامه ثبت، اندازه گیری و راستی آزمایی آیین نامه ایجاد بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست به تصویب اعضا رسید.

همچنین در این جلسه اعضای شورای عالی انرژی مقرر کردند با توجه به اینکه هر نوع سیاست گذاری مرتبط با حامل های انرژی در چارچوب اختیارات شورای عالی انرژی کشور است و با توجه به جامعیت سند ملی راهبرد انرژی کشور، موضوعات مرتبط با پیش نویس سند شورای عالی انقلاب فرهنگی تحت عنوان «سند ملی توسعه دانش بنیان انرژی های تجدیدپذیر» از سوی سازمان برنامه و بودجه در بازنگری سند ملی راهبرد انرژی کشور لحاظ و جهت تصویب به شورای عالی انرژی ارایه شود.

همچنین شورای عالی انرژی مصوب کرد؛ مصوبات کمیسیون صرفه جویی بازار بهینه سازی مصرف سوخت و محیط زیست توسط رئیس سازمان برنامه و بودجه ابلاغ و لازم الاجرا شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۶۸۳۴۶۱۹:۰۳:۵۷ ۱۴۰۰/۴/۷
خوب برو سهم ما را پس بگیر. معطل چی هستید؟
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

  2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

  3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

  4. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

  5. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

  6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

  7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

  8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

  9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

  10. سردرگمی سیستماتیک مردم

  11. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

  12. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

  13. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

  14. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

  15. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

  16. به نام فقرا به کام اغنیا

  17. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

  18. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

  19. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

  20. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

  21. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

  22. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

  23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

  24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  25. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

  ابر آروان

  آخرین عناوین