پژمانفر: وزارت کشور باید در خصوص تخلفات رخداده در انتخابات پاسخگو باشد

سیاسی   4000402049 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: طرز کار وزارت کشور در برگزاری انتخابات منجر به واصل شدن بیش از ۱۰۰۰ شکایت به کمیسیون شده است و ما با جدیت تا روشن شدن موضوع آن را دنبال خواهیم کرد.

پژمانفر: وزارت کشور باید در خصوص تخلفات رخداده در انتخابات پاسخگو باشد

نصرالله‌ پژمانفر در حاشیه جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی در نشست خبری در خصوص تخلفات رخداده در انتخابات بیان کرد: کمیسیون اصل ۹۰ براساس قانون مکلف است که نسبت به مواردی که شکایت صورت می‌گیرد در هر سه قوه نسبت به آن ورود کرده و موضوع را بررسی کند. ما در روز جمعه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی و در برخی از حوزه‌ها انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری را داشتیم.

به گزارش ایسنا، وی در ادامه اظهار کرد: متاسفانه از همان ساعات آغازین انتخابات شکایات متعددی تا انتهای انتخابات و حتی بعد از آن از سوی همکاران و آحاد مردم به دست ما رسید. تاکنون بیش از ۱۰۰۰ شکایت به کمیسیون رسیده است. کمیسیون نیز به این قضیه ورود جدی کرده است اما هنوز به جمع بندی نرسیده‌ایم. پس از بررسی توضیحات وزیر کشور و دستگاه‌های مجری گزارش نهایی کمیسیون جهت قرائت در صحن مجلس شورای اسلامی و ارسال به دستگاه‌های نظارتی ارائه خواهد شد.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: یکی از شکایاتی که به کمیسیون رسید بحث تاخیر در آغاز انتخابات و از سوی دیگر تعجیل در بسته شدن در حوزه‌ها بود. طبق اعلامی که از سوی وزارت کشور شده بود باید از ساعت هفت صبح رای گیری در سراسر کشور آغاز می‌شد، اما براساس گزارشات در برخی از حوزه‌ها انتخابات با نیم ساعت، در بعضی جاها یک ساعت، در بعضی جاها یک ساعت و نیم و در بعضی جاها با بیش از دو ساعت تاخیر آغاز شده است.

وی ادامه داد: همچنین براساس اعلام وزارت کشور قرار بود تا رای گیری تا ساعت دو بامداد در سراسر کشور ادامه یابد اما در بعضی از حوزه‌ها زودتر از این ساعت درهای حوزه بسته شده بود. به این دلیل برخی از مردم نتوانستند در انتخابات مشارکت کنند و این معطلی در ساعات آغازین روز منجر به انصراف برخی از افراد از مشارکت شد. مردم در ایام تابستان عمدتا یا در ابتدای روز و یا در بعد از ظهر برای رای گیری مراجعه می‌کنند، اما تاخیر در آغاز انتخابات در برخی از مناطق و از سویی دیگر تعجیل در بستن در برخی از حوزه‌ها و تجمع در حوزه‌های دیگر منجر به عدم حضور برخی از افراد شد. وزارت کشور باید در خصوص این زمینه پاسخگو باشد. این موارد نشان دهنده ضعف در سازمان‌دهی صندوق‌ها می‌باشد.

پژمانفر در ادامه تاکید کرد: یکی از موارد دیگر که به ما شکایت واصل شد بحث صندوق‌های سیار بود وزارت کشور مکلف است ترتیبی را اتخاذ کند تا همه مردم بتوانند در انتخابات مشارکت داشته باشند. اما امسال این اتفاق رخ نداد و باعث اعتراض گسترده‌ مردم شد. افرادی که کهولت سن دارند و یا در بیمارستان‌ها بستری هستند و یا کسانی که شغل آنها اقتضای حضور در پای صندوق را به آنها نمی‌داد باید برایشان صندوق سیار برده می‌شد، اما این اتفاق نیفتاد و خیلی‌ها نتوانستند در انتخابات مشارکت کنند. در خصوص کرونا نیز وزارت کشور باید ترتیبی اتخاذ می‌کرد تا افرادی که به این بیماری مبتلا هستند امکان مشارکت داشته باشند.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در ادامه اضافه کرد: یکی دیگر از شکایاتی که به کمیسیون اصل ۹۰ واصل شد در بحث کندی سیستم و ضعف در ثبت رای است به ویژه در حوزه‌هایی که رای گیری به صورت سیستماتیک انجام شده است. طبق مکاتباتی که ما با همراه اول داشتیم، همراه اول تاکید داشت زیرساخت‌های لازم را فراهم کرده و پهنای باند لازم را تخصیص داده است حال این شائبه ایجاد می‌شود که قطعی عمدی باشد. روز سه‌شنبه جلسه‌ای با حضور وزیر کشور در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود و در این جلسه مشروح گزارش همراه اول ارائه خواهد شد و ما منتظر توضیحات وزیر کشور در این نشست هستیم. یکی دیگر از مسائل نحوه اعلام نتایج انتخابات است. همواره در سالیان گذشته نتایج انتخابات مرحله به مرحله به مردم اعلام می‌شد و هیچ‌گاه تناقضی در آراء اعلامی وجود نداشت و هر مرحله مرحله قبل را تکمیل می‌کرد اما متاسفانه امسال شاهد وجود برخی تناقص‌ها در اعلام نتایج بود که این امر نگران کننده است. حتی برخی از افراد مسئول اعلام نظرهایی متناقض داشتند.

وی در ادامه با اشاره به سابقه بلند کشور در برگزاری انتخابات بیان کرد: ما کشوری هستیم که به طور میانگین سالیانه یک انتخابات داشته‌ایم و این دولت نیز چندمین تجربه انتخابات را پشت سر گذاشته است. طرز کار وزارت کشور در برگزاری انتخابات غلط بود و منجر به نارضایتی و شکایات بسیاری از مردم شد. مساله بعدی بحث کمبود تعرفه بود در بعضی از جاها تعرفه نبود و در بعضی از جاها تعرفه بود ولی مهر نبود. از سوی دیگر اندازه تعرفه‌ها و حتی خطوط نوشته شده بر روی آنها برای هر چهار انتخابات یکسان بود و می‌توانست منجر به خطای انسانی شود تا به عنوان مثال تعرفه مربوط به انتخابات ریاست جمهوری را در صندوق انتخابات میان دوره مجلس شورای اسلامی بیندازد. همچنین چهار صندوق نیز کنار هم قرار داشتند که این شیوه غلط بود. حال این سوال ایجاد شده است که آیا تعرفه‌ای که به اشتباه در صندوق دیگری انداخته شده آرای باطله محسوب شده است یا خیر.

پژمانفر ادامه داد: براساس برخی از گزارشات تعرفه انتخابات ریاست جمهوری که به داخل صندوق انتخابات مجلس شورای اسلامی انداخته شده است جزو آراء باطله محسوب شده است در این زمینه وزارت کشور نیز باید پاسخگو باشد و ما منتظر توضیحات جناب وزیر هستیم.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: متاسفانه حجم شکایات واصله بسیار بالا بود و در هیچ مقطعی ما اینقدر شکایت نداشتیم. ما از روز شنبه صبح به این موضوع ورود کردیم مکاتبه‌ای را با وزارت کشور داشتیم و در خصوص برخی از مسائل پاسخ گرفتیم اما منتظر گزارش نهایی وزیر کشور در جلسه روز سه‌شنبه کمیسیون اصل ۹۰ هستیم. قطعا ما با جدیت نظارت خود را ادامه خواهیم داد و گزارش نهایی از این موضوع جهت قرائت در صحن مجلس شورای اسلامی و ارجاع به دستگاه‌های نظارتی تهیه خواهیم کرد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۵۹۰۷۷۱۳:۵۹:۴۱ ۱۴۰۰/۴/۲
وقتی از عمد این کارها کردن دلیلی برای توجیه نیست محاکمه باید بشوند
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

 2. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

 3. آقای مهندس ، آقای دکتر!

 4. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 5. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

 6. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 7. عکسی زیبا از جواد فروغی

 8. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 9. کارِ کیست؟!

 10. دو كلمه با ظريف و روحانی

 11. کشف ۲۰۰۰ کیسه سیمان احتکار شده

 12. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 13. یک نفر در کرج به اتهام انتشار تصاویر خالکوبی دستگیر شد

 14. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 15. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 16. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 17. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 18. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

 19. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 20. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

 21. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

 22. تحلیل "نیویورک تایمز" از مواضع اخیر رهبری در مورد مذاکرات وین

 23. سخنگوی دولت: ما کارنامه سیاهی به جای نگذاشته‌ایم

 24. اندیشکده آمریکایی: قطع روابط امارات و عربستان حتمی است

 25. رهبر انقلاب: در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 2. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

 3. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 4. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 5. کارِ کیست؟!

 6. دو كلمه با ظريف و روحانی

 7. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 8. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 9. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 10. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 11. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

 12. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

 13. سخنگوی دولت: ما کارنامه سیاهی به جای نگذاشته‌ایم

 14. رهبر انقلاب: در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد

 15. اعتراض تند روح الامینی به جلسه غیر علنی مجلس

 16. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 17. تجمع محدود در یکی از خیابان‌های تهران + ویدیو

 18. پاسخ قالیباف به نامه رضا کیانیان

 19. فرودگاه‌های تهران در روز تحلیف ریاست‌جمهوری بسته می‌شود

 20. انتقاد رضایی از طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنتی

 21. واکنش وحید یامین‌پور به طرح صیانت از حقوق کاربران

 22. ربیعی: کارنامه دولت، سیاه نیست/ روایت صفارهرندی از چینش کابینه رئیسی/ کارت زرد مجلس به رحمانی‌فضلی/ نظر لاریجانی درباره تغییر قانون اساسی

 23. واعظی: مجلس برای این تشکیل نشده که حق مردم را محدود کند

 24. قالیباف: مسدودسازی اینستاگرام و واتس‌اپ برنامه مجلس نیست

 25. روحانی: تجربه جنگ اقتصادی وکرونا نشان داد که فقط باید روی پای خود بایستیم

آخرین عناوین