گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

محسن سلگی   4000402034 ۴۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

تخریب نامزدهای پیروزنشده و دولت فعلی دیگر به هیچ وجه قابل توجیه نیست. همچنانکه فرافکنی مشکلات توسط دولت روحانی به دولت قبل خود نه اخلاقی بود نه عاقلانه.

از ابتدا هم لازم بود برای حفظ اخلاق انسانی(جهانی)، اخلاق مذهبی(اسلام) و اخلاق سازمانی (جمهوری اسلامی)، همین کار را می کردیم. متاسفانه برخی بی انصافی های زیادی روا داشتند که از آن جمله می توان به حملات فراتر از عقلانیت جناب مهرعلیزاده و جناب همتی اشاره کرد. برخی حامیان نامزدها حتی حرمت لباس آقای روحانی را نگه نداشتند.

نباید روا داشت سیاست در ایران شخصی شود و افراد خلاف اخلاق، منطق و نظم نظام اسلامی و ساختار آن عمل کنند.

توهین به مقامات جمهوری اسلامی ایران از جمله رئیس جمهور فعلی یعنی آقای روحانی هم خلاف قانون است. می بایست احترام او را نگه داشت. هم بخاطر شخص او و هم بیش از این، برای تمامیت و حرمت نظام و جلوگیری از شخصی شدن قدرت. ضمن آنکه این رویه به نحو نفس الامری رعایت اخلاق هم هست.

رهبر حکیم انقلاب، رهبری را بسیار موفق به سمت نهادشدن پیش برد و تثبیت کرد و در این باره کار امام راحل را تحکیم نمود. یعنی حتی در این سطح نیز قدرت شخصی نیست، بلکه اخلاقی- الهی بوده و مکانیزم اجرای قانون اسلام و مصالح مردم است.

تخریب و تحقیر فاتحانه نامزدها و حامیان آنها تخفیف نظام انتخاباتی جمهوری اسلامی است. امروز باید در عمل نشان داد که توهین به رقبای سیاسی مخصوص به نظامات غیرالهی است. به قول رهبر حکیم انقلاب، «جمهوری اسلامی، حرف دارد، منطق دارد...»

باید گفت فتح اخلاقی در آنجاست که رقیب را محترم بشماری. خود آیت الله رییسی توانست الگویی قابل قبول از اخلاق سیاسی و سیاست اخلاقی باشد.

لازم است بدانیم خدا فرصت ها را میان مردم می گرداند و این طبیعت حیات بشری هم هست (تلک الایام نداولها بین الناس) . 

 شخصی سازی قدرت و اخلاق

در بسیاری از کشورها توهین به مقامات جرم است . در انگلستان شهروندان می توانند در هایدپارک انواع توهین ها را نثار مقامات و حتی ملکه کنند اما اگر افراد وارد ساختار قدرت محلی شوند، با محدودیت های جدی مواجه می شوند و هر چقدر سطح قدرت و حساسیت آن بیشتر شود، محدودیت و ممنوعیت حتی انتقاد به دستگاه سلطنت و قدرت بیشتر می شود. برای همین ما هرگز شاهد آن نبوده این که نخست وزیر انگلستان در برابر ملکه چیزی بگوید. در حالی که در ایران جهت این محدودیت وارونه است؛ یعنی شخص هر چه ارتقاء مسئولیت می یابد، بیشتر قادر است ساختار را زیر سؤال ببرد. مصداق این مدعا، ساختارشکنی های روحانی و احمدی نژاد بود که وارد چالش با مبانی نظری انقلاب اسلامی شدند.

توهین به رییس جمهور مستقر یعنی آقای روحانی، و روسای جمهور پیشین چه در جریان رقابت ها و چه قبل آن و چه در جریان جشن های پیروزی نشان می دهد که هنوز برخی شخصی شدن قدرت و صدمات آن را درنیافته اند و نمی توانند با سیاست معقول و اخلاق نسبت مثبتی داشته باشند. به راستی امروز بیش از هر زمانی بی اخلاقی سیاسی با شخصی شدن قدرت و تک‌روی ها اقتران و مقارنه یافته است. در عوض، سیاست اخلاقی مانع و رادعی بر سر شخصی سازی قدرت و ادعاهای گزاف است.

لزوم رقابت اخلاقی

اگر رقیب را ذلیل کنی و دلیل ندانی، خود را ضعیف کرده ای. میدان رقابت و خود رقابت را تخفیف داده ای.

جمهوری اسلامی، ظلّ ظلیل دارد، یعنی سایه اش سایه سار است، مقتدر است. نباید کاری کنیم که دشمن بگوید رقابت عادلانه نبود، حریف ضعیف بود و نظیر اینها.

سوای انتقاداتی که به همتی وارد است، باید بگوییم او با یک منطق درست احراز صلاحیت شد و بیش از انتظار ظاهر شد. همانطور که رییسی و جلیلی و قاضی زاده و زاکانی بیش از انتظار ظاهر شدند و درخشیدند.

سخن آخر اینکه مهمترین پیروزی، پیروزی اخلاق است. اصولگرایان باید اخلاق را نشان دهند و رقیب را دشمن ندانند. دشمن حقیقی صهیونیسم بین الملل است. هر کس رأی داد و سبب شد کسی رای بدهد، دست کم در این اقدام خود مأجور است و دعا کنیم لطف خدا شامل حالش شود. همچنین باید توجه داشت که اگر حضور رقبا نباشد، شور انتخابات به سردی می گراید.

تکمله:

تعبیر شخصی سازی قدرت را با یک مثال روز روشن کنیم: اخیراً پاسخ منفی آیت الله رییسی به خبرنگاری که می پرسد در صورت برداشته شدن تحریم ها حاضرید با بایدن ملاقات کنید، بعضاً به عنوان یک پدیده  و کار بزرگ ارزیابی شده است. در حالی که این یک نظر و تصمیم شخصی نبود و همه باید مجری سیاست های  انقلاب اسلامی باشند. روحانی و هر رئیس جمهور دیگری هم اگر در شرایط امروز بود، نباید با قدرت به مثابه امری شخصی بر می خورد می کرد و در پاسخ به خبرنگار روسی همان را باید می گفت که رئیسی گفت . 

برای نهادینه شدن هرچه بیشتر نظام اسلامی می بایست رفته رفته از کمترین تجلیات شخصی بودن قدرت دور شویم. با پیروزی آقای رئیسی امیدوارم شاهد آن باشیم که هر چه درجه و حساسیت مسئولیت بالاتر برود، حفظ ساختار و ارزشهای انقلاب اسلامی، بیشتر شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۵۸۷۴۶۱۲:۲۴:۱۵ ۱۴۰۰/۴/۲
دولت روحانی آمد تا از عمد کشور را نابود کند و به سمت لیبی و عراق بکشاند ولی نتوانست پروژه عصبانی کردن مردم را در پیش گرفت
ناشناس۲۰۵۸۹۰۰۱۳:۱۱:۴۶ ۱۴۰۰/۴/۲
مگه روحانی رو شورای نگهبان تایید نکرد و با ارای مردم انتخاب و تنفیض نشد؟مگر اعضای دولت رو حاکمیت تایید و مجلس رای اعتماد نداد؟پس اشکال کار رو جای دیگه پیدا کن دوست عزیز
ناشناس۲۰۵۹۲۸۱۱۵:۱۳:۴۱ ۱۴۰۰/۴/۲
شورای نگهبان در تایید صلاحیت روحانی اشتباه کرد و امسال اشتباه خود را جبران کرد اما دیر بود و مجلس هم نباید به کابینه پیر و ناکارآمد روحانی رای اعتماد می داد.
ناشناس۲۰۵۹۳۲۷۱۵:۳۵:۲۰ ۱۴۰۰/۴/۲
شورای نگهبان تایید کرد ولی دیگر تاییدش نمی کند
لبو فروش سر پاستور۲۰۵۹۳۵۹۱۵:۵۵:۲۷ ۱۴۰۰/۴/۲
این خانه از پایبست ویرانه است چهار سال اول حسن کلید ساز قول صد روزه داد و گفت دولت قبلی زد و خورد و برد چهار سال دوم که انصافا ابرو باد و مه و خورشید و فلک رو به کار بست تا خودش باشه که البته در ایران امری کاملا طبیعی هست دولت قدرت داره پس باز سر کار میاد حالا که از این جناح ریاست گرفته شده میگن نباید ایراد رو گردن دولت قبل انداخت یک سال از بورس کسری بودجه جبران کردنند اما باز حدود ۳۵۰ هزار میلیارد تومن کسری بالا اوردن علی برکت الله چقدر خورده بودن که جبران نشد بعد از یک سال کسریشون این همه وقت گذاشتم و نوشتم انصافا پخش کنید تا باور کنیم دولت روحانی انتقاد پذیر هست
ناشناس۲۰۵۸۹۰۵۱۳:۱۳:۲۶ ۱۴۰۰/۴/۲
رییس جمهور منتخب گروهی قصد دارند برای جلوگیری از برخورد شما با فسادها اینطور تلقی کنند که شما قصد انتقام گیری دارید لطفا این تله مفسدین مانع از مبارزه با فساد شما با مفسدین زیاده خوار نجومی و افسانه ای و گنج قارونی نشود
ناشناس۲۰۵۸۹۳۴۱۳:۲۱:۰۶ ۱۴۰۰/۴/۲
اخلاق را از زاکانی یاد بگیرید!!!!
ناشناس۲۰۵۹۲۹۰۱۵:۱۵:۴۸ ۱۴۰۰/۴/۲
غیرت نجومی را باید از زاکانی یاد گرفت.
ناشناس۲۰۵۹۱۹۹۱۴:۴۲:۲۵ ۱۴۰۰/۴/۲
دولت روحانی بیشترین خدمت رو به امریکا و انگلیس کرد . هنوز هم دست برنداشته و تا اخرین لحظه ادامه میده
ناشناس۲۰۵۸۷۷۴۱۲:۳۴:۲۱ ۱۴۰۰/۴/۲
عالی---- وقت رفتن روحانی و آمدن رییسی د. باید اخلاق را یواش یواش به دنیای سیاست وارد کرد... تا حالا کجا بودید؟
ناشناس۲۰۵۹۱۶۳۱۴:۲۵:۲۵ ۱۴۰۰/۴/۲
روحانی چرا بیش از 50 مرتبه با الفاظ زشت به منتقدین دلسوز کشور توهین کرد و آنها را به جهنم حواله داد ؟!
ناشناس۲۰۵۸۷۸۹۱۲:۳۸:۴۲ ۱۴۰۰/۴/۲
اومدی در مورد اخلاق مقاله نوشتید حداقل اینجا اخلاق را رعایت کنید! مثلا چرا از بی اخلاقی همتی نام بردید ولی از زاکانی نه؟
ناشناس۲۰۵۹۲۵۷۱۵:۰۵:۱۸ ۱۴۰۰/۴/۲
آن دو نفر اصلاح طلب در مناظرات اخلاق را باختن.
ناشناس۲۰۵۸۸۰۶۱۲:۴۳:۰۵ ۱۴۰۰/۴/۲
جناب نویسنده، شما یک نگاه به بایگانی مقالات خودت بکن، ببین خودت تا چه قدر اخلاق مدار هستی.
ناشناس۲۰۵۸۸۰۷۱۲:۴۳:۱۰ ۱۴۰۰/۴/۲
این حق ملت است که هر فردی که در هر زمانی تخلف و فسادی داشته است رسیدگی شود و رسیدگی به فسادها را نباید در مقوله و شبهه انتقام مخفی کرد
ناشناس۲۰۵۸۸۲۰۱۲:۴۴:۴۱ ۱۴۰۰/۴/۲
هر چه توهین خواستید در سایتها و نشریاتتان به رییس جمهور فعلی و ظریف کردید، حالا طلب کار هم هستید؟
ناشناس۲۰۵۸۹۴۳۱۳:۲۳:۲۷ ۱۴۰۰/۴/۲
یادتون رفته روحانی و وزرایش چقدر به مردم و منتقدین توهین کردن! یادتون نیست روحانی گفت برید به جهنم! بی شناسنامه هاو دهاتی وووووو
ناشناس۲۰۵۹۳۸۹۱۶:۱۰:۰۵ ۱۴۰۰/۴/۲
لبو لبو فروش من یکی از همون لبو فروشا بودم بهش رای داده بودم اما منو با تحقیر نام برد پشیمانم از انتخابم
ناشناس۲۰۵۹۱۴۲۱۴:۲۰:۰۸ ۱۴۰۰/۴/۲
کارتان را درست آنجا می دادین که کسی چیزی نگوید نه این که با کمال وقاحت طلبکار هستین
ناشناس۲۰۵۹۱۶۶۱۴:۲۶:۵۷ ۱۴۰۰/۴/۲
شما توهین ها و فحش ها به احمدی نژاد و جلیلی در دولت قبل را فراموش کرده اید ؟!
ناشناس۲۰۵۹۱۶۸۱۴:۲۷:۴۸ ۱۴۰۰/۴/۲
کاملا درسته این جماعت ایرانی نمیدونم ژنشون ایراد داره یا کلا چه مشکلی دارن که هیچوقت خوبی ها و زحمات رو زود فرا موش می کنند و منتظرند همش ایراد بگیرند و منتقد باشند تو تمام دوره های ریاست جمهوری همین بوده اونی که ریاستش تموم میشه زیر پا لهش می کنند به جای اینکه ازش تشکر کنند برای همه این اتفاق خواهد افتاد
ناشناس۲۰۵۹۲۷۷۱۵:۱۱:۱۱ ۱۴۰۰/۴/۲
دولت روحانی رکورددار تورم و جهش ارز و رشد اقتصادی منفی و اختلاس و کاهش تولید برق و کاهش 86 درصدی سرمایه گذاری خارجی در 42 سال گذشته است هرچی بهش بگویند حق شون است.
ناشناس۲۰۵۸۸۳۱۱۲:۴۶:۴۲ ۱۴۰۰/۴/۲
راست میگی. اخلاق را از حاج حسین شریعتمداری باید یاد گرفت.
ناشناس۲۰۵۸۸۴۱۱۲:۴۹:۱۳ ۱۴۰۰/۴/۲
متاسفانه دو کاندید مامور به خدمت از جانب دولت انواع تخریب ها را به شخص آقای رییس نمودند برای آنکه دولت سوم شوند آقای رییسی بزرگوار می توانند از حق خود بگذرند ولی ایشان پس از تحویل دولت هرجا با فساد و تخلفی برخوردند در پیشگاه خداوند و حق الناس وظیفه برخورد با مفسدین را دارند و نباید در تله اینکه دولت جدید می خواهد انتقام بگیرد بیفتند عدالت را فدای تله مفسدین نکنند
ناشناس۲۰۵۸۸۴۳۱۲:۴۹:۴۷ ۱۴۰۰/۴/۲
پشنهاد می کنم لیستی از تهمت ها و بی اخلاقی هایی که هر کاندیدا و ستادش نسبت به دیگری کرد را تهیه کنید تا معلوم شود چه کسی بی اخلاق تر بوده است. با عدد و رقم نشان دهید که تخریب علیه چه کسی بیشتر بوده است. اینکه همتی و مهرعلیزاده را بی اخلاق و نامزد های جبهه خودتان را اخلاقی می دانید عجیب است. در تمام دوران تبلیغات حتی یک کلمه مثبت در باره جواد ظریف و همتی که در خط مقدم جنگ با امریکا بودند زده نشد. هزاران سایبری در تمام فضای مجازی علیه همتی فعال بودند. اینها از کجا پول می گرفتند؟
ناشناس۲۰۵۹۲۶۶۱۵:۰۷:۵۵ ۱۴۰۰/۴/۲
همتی و ظریف جاده صاف کن امریکا بودند.
ناشناس۲۰۵۸۸۴۸۱۲:۵۰:۵۳ ۱۴۰۰/۴/۲
خلافکاران و مفسدان باید به مجازات برسند منشا ثروت های کلان و افسانه ای و گنج قارونی پ کهکشانی اقشار خاص باید مشخص گردد
ناشناس۲۰۵۸۹۵۳۱۳:۲۵:۱۸ ۱۴۰۰/۴/۲
اگر مدیریت جهادی جایگزین مدیریت ناقص قرار گیرد و سوء مدیریت‌ها جمع شود قطعاً دیگر مشکلی باقی نمی‌ماند.
ناشناس۲۰۵۸۹۹۴۱۳:۴۱:۱۳ ۱۴۰۰/۴/۲
بله کسی منکر آن نیست اما نباید فقط یک جانبه باشد همه با هر تفکر جناح وجایگاهی .
ناشناس۲۰۵۹۰۷۱۱۳:۵۸:۳۴ ۱۴۰۰/۴/۲
خلافکاران راباید به اشد مجازات رساند و هیچکس از ملت مانع نیست اگر کسی هم مانع باشد از اصحاب قدرت است در همه قوا و جناح ها. اما کجا توهین مجاز شمرده شده است ولو به کسی که محکوم به اعدام شده است؟
حسنعلی سبد سبد کل یاس۲۰۵۸۸۶۲۱۲:۵۷:۵۷ ۱۴۰۰/۴/۲
قابل توجه رییس جمهور منتخب گروهی قصد دارند مبارزه شما با مفسدین را به انتقام گیری گره بزنند مواظب باشید این دام مانع از بر خورد سنا با مفسدین و زیاده خوران و کسانی که ثروت ملت را تاراج کرده اند نگردد
ناشناس۲۰۵۹۰۰۷۱۳:۴۳:۳۹ ۱۴۰۰/۴/۲
اگر این مبارزه شامل همه خلافکاران باشد قطعا کسی آن را انتقام گیری شخصی تلقی نخواهد کرد اما اگر به بعضی شکایتهای خاص رسیدگی نشود مردم قضاوت خواهند کرد .
ناشناس۲۰۵۸۹۹۰۱۳:۳۹:۱۴ ۱۴۰۰/۴/۲
هرچند با محتوای نظر نویسنده موافقم اما این که بی اخلاقی ها در طی مناظرات را تنها گردن مهر علیزاده وهمتی انداختند خود خلاف همین نظری است که به آن پرداخته اند! جمع کثیری که شاهد مناظرات بودند بارها توهین وتهمت و بی اخلاقی از آقایان زاکانی ورضایی را دیدند که حتی تا پای به محاکمه کشیدن آقای روحانی و وزاری ایشان هم پیش رفتند که چنانچه نتوانند اثبات کنند برای شخص روحانی این حق قانونی وجود دارد که از آنها شکایت کند .
محمدایوب۲۰۵۹۰۰۸۱۳:۴۳:۵۵ ۱۴۰۰/۴/۲
اقای رییس جمهور محبوب واخلاق مدار استاد وفیلسوف اخلاق. که حاضر نیستند. به خاطر خدماتشان وبرجام ورفع بالمره تحریمها. بی نیازی از یارانه وگلابی نجات مردم ازقحطی. رفع سایه جنگ. از کاخ شاهنشاهی بیرون آمده وقدم رنجه فرمایند درمیان مردم. تا اززحمات طاقت فرسا وبی خواب‌هایی که کشیدند. مردم تشکر وبه پابوسی آن حضرت مشرف شوند. شما که هم صنف او هستید و استاد اخلاق. پادرمیانی کنید. مانند رییسی به میان مردم بیاید مگر همین مردم 24میلیونی نبودند که به اورای دادند و هنوز که هنوز است اصلاح طلبان به آن رای می نازند محبوب دلها بیا. . حسن بیا
محمد۲۰۵۹۰۱۴۱۳:۴۵:۰۱ ۱۴۰۰/۴/۲
آفرین بر شما در این فضای ناجوانمردی و بی اخلاقی خوب اخلاق را توصیف کردید. آفرین بر شما. برخی خود را همه کاره مردم و قیم مردم می دانند افکار کسانی مانند گردانندگان کیهان درود و هزاران درود برشما
ناشناس۲۰۵۹۰۱۸۱۳:۴۶:۳۱ ۱۴۰۰/۴/۲
حالا همتی شد بی اخلاق؟
ناشناس۲۰۵۹۲۰۴۱۴:۴۳:۳۶ ۱۴۰۰/۴/۲
نه ، خیلی بااخلاقه . ..... .........
ناشناس۲۰۵۹۱۰۱۱۴:۰۸:۱۸ ۱۴۰۰/۴/۲
اون موقع ها روحانی وزراش به توهین میکردند لفظ بزدل. .ترسو بکار میبردن شما کجا بودی. حتما شمام مث رئیس جمهور روز شنبه باخبر شدی
ناشناس۲۰۵۹۱۱۳۱۴:۱۱:۴۸ ۱۴۰۰/۴/۲
اندر حكايت « اخلاق » و « بازار سياست » !! ------------------ --- ميگم احمد آقا ، ديشب داشتم فكر مي كردم به اين كه ما بعضي مواقع برخي كلمات و واژه ها را غلط مي نويسيم ، لابد مي پرسي مثل چي ؟ ... آهان ... مثل مثلاً كلمه « حوله » كه ما با حرف « ح » كتابت ميكنيم در صورتي كه درست اين واژه « هوله » است ، و يا كلمه « گاهاً » كه كتابت و تلفظ آن هم غلط است ، آخه « تنوين » مخصوص كلمات عربي است !! ، اما كلمه اي كه به نظر من -- تاكيد مي كنم به نظر من -- ممكن است نادرست بنويسيم كلمه « سياست » است ، آخه سياست كه هميشه يك جور نيست ، سياست همه ،جور و همه رقم است !! پس بايد گاهي سياست كتابت كرد ، گاهي هم « صياثت « و گاهي هم « سياثط » و نيز « صياصط » ، و همچنين « ثياثت » و « صياسط » و نيز « ثياثت » و البته جورهاي ديگر ... حالا چرا ؟ براي اين كه سياست همه جوره ، سياست خيلي انواع و اشكال داره ، سياست كه يك جور نيست كه ما هميشه يك جور بنويسيم !!اينه كه ميگم اين واژه بايد به صورتهاي مختلف نوشت ، چرا كه در همين يك واژه خيلي سياست است !!!
محمد.قم۲۰۵۹۱۳۷۱۴:۱۹:۲۵ ۱۴۰۰/۴/۲
گرچه بد اخلاقی از هیچکس و هیچ طیفی و در هیچ سطحی قابل قبول نیست اما بد نیست نگاهی به بداخلاقی های دولت و در راس آنها جناب روحانی و آشنا و...مخصوصا به منتقدان بندازید متوجه خواهید شد این بازی را چه کسی شروع کرده. ادب مرد به ز دولت اوست
مجید محاوی۲۰۵۹۱۹۳۱۴:۳۹:۴۶ ۱۴۰۰/۴/۲
توهین به شعور ملت که صبح جمعه فهمیدند و یک مشت دروغ گفتن به مردم چی فرض کردن ما مردم..... استغفرالله دین یعنی تربیت.
محمد۲۰۵۹۱۹۴۱۴:۴۰:۰۵ ۱۴۰۰/۴/۲
سلام منم موافق نیستم اما دولت وشخص روحانی از هیچ توهینی به منتقدین دریغ نکردن اینها باز تاب رفتار شخص ایشون هست خودکرده را تدبیر چیست.
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

 2. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

 3. آقای مهندس ، آقای دکتر!

 4. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 5. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

 6. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 7. عکسی زیبا از جواد فروغی

 8. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 9. کارِ کیست؟!

 10. دو كلمه با ظريف و روحانی

 11. کشف ۲۰۰۰ کیسه سیمان احتکار شده

 12. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 13. یک نفر در کرج به اتهام انتشار تصاویر خالکوبی دستگیر شد

 14. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 15. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 16. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 17. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 18. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

 19. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 20. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

 21. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

 22. تحلیل "نیویورک تایمز" از مواضع اخیر رهبری در مورد مذاکرات وین

 23. سخنگوی دولت: ما کارنامه سیاهی به جای نگذاشته‌ایم

 24. اندیشکده آمریکایی: قطع روابط امارات و عربستان حتمی است

 25. رهبر انقلاب: در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 2. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

 3. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 4. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 5. کارِ کیست؟!

 6. دو كلمه با ظريف و روحانی

 7. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 8. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 9. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 10. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 11. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

 12. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

 13. سخنگوی دولت: ما کارنامه سیاهی به جای نگذاشته‌ایم

 14. رهبر انقلاب: در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد

 15. اعتراض تند روح الامینی به جلسه غیر علنی مجلس

 16. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 17. تجمع محدود در یکی از خیابان‌های تهران + ویدیو

 18. پاسخ قالیباف به نامه رضا کیانیان

 19. فرودگاه‌های تهران در روز تحلیف ریاست‌جمهوری بسته می‌شود

 20. انتقاد رضایی از طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنتی

 21. واکنش وحید یامین‌پور به طرح صیانت از حقوق کاربران

 22. ربیعی: کارنامه دولت، سیاه نیست/ روایت صفارهرندی از چینش کابینه رئیسی/ کارت زرد مجلس به رحمانی‌فضلی/ نظر لاریجانی درباره تغییر قانون اساسی

 23. واعظی: مجلس برای این تشکیل نشده که حق مردم را محدود کند

 24. قالیباف: مسدودسازی اینستاگرام و واتس‌اپ برنامه مجلس نیست

 25. روحانی: تجربه جنگ اقتصادی وکرونا نشان داد که فقط باید روی پای خود بایستیم

آخرین عناوین