قالیباف: دولت آینده با رساندن واکسن کوو ایران برکت به دست مردم غم نان و جان را از کشور بگیرد

سلامت،   4000401111

 رئیس مجلس شورای اسلامی از بزرگترین کارخانه تولید واکسن کرونا در شهرک دارویی برکت بازدید کرد.

قالیباف: دولت آینده با رساندن واکسن کوو ایران برکت به دست مردم غم نان و جان را از کشور بگیرد

به گزارش فارس، صبح امروز محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، قاضی‌زاده نایب رئیس اول و جمعی از نمایندگان مجلس  باحضور در شهرک دارویی برکت متعلق به ستاد اجرایی فرمان امام، از بزرگترین کارخانه تولید واکسن و خطوط تولید صنعتی و نیمه‌صنعتی واکسن کوو ایران برکت بازدید کردند.

 محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام پس از این بازدید و در نشستی با حضور مهمانان و دست‌اندرکاران تولید واکسن گفت: امروزه واکسن در دنیا صرفا یک ابزار پیشگیری از کرونا نیست؛ باید توجه داشت که ۱۶ میلیارد دوز واکسن در دنیا نیاز است و کل ظرفیت تولید جهان ۳.۵ میلیارد دوز است، تقریبا ۸۰ درصد واکسن تولیدی دنیا در ۸ کشور تزریق می‌شود و عمده کشورها از واکسن محرومند.

وی افزود: ستاد اجرایی فرمان امام هیچ مأموریت خاصی درخصوص کرونا نداشت اما به محض احساس تکلیف و نیازمردم، با تمام قوا درتمام زمینه‌های مورد نیاز ورود کردیم، از احداث کارخانه تولید ماسک و تجهیزات پزشکی گرفته تا تولید رمدیسیویر و واکسن کرونا.

مخبر ادامه داد: ظرف دو تا سه ماه پس از شیوع کرونا دیگر کمبود ماسک و ونتیلاتور و فاویپیراویر نداشتیم و رمدسیویر که در بازار سیاه به ۷۰ میلیون رسیده بود، در مجموعه دارویی برکت با قیمت ۶۰۰ هزار تومان تولید و توسط وزارت بهداشت توزیع کردیم.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه همه جهان در بحث کرونا غافلگیر شد تصریح کرد: در بحث واکسن نیز ظرفیت نخبگانی کشور را بسیج و از ۶ مسیر واکسن را دنبال کردیم. روش‌های ویروس غیرفعال، DNA ، mRna، سابیونیت و ... را دنبال کردیم و یک روش اختصاصی که سلول مزانشیم است را نیز برای اولین‌بار پیگیری و درمراحل آزمایشگاهی آن را تولید کردیم.

مخبر تأکید کرد: ما تا پایان پاییز می‌توانیم واکسن کشور را تأمین کنیم و پس از تأمین کامل نیاز داخل، قدرت صادراتش را خواهیم داشت ، البته بارها گفته‌ایم تا زمانی که حتی یک نفر در کشور هنوز واکسن نزده باشد، واکسنی را صادر نخواهیم کرد.

وی با بیان این که رویکردمان اقتصادی نیست ادامه داد: ما در توزیع و قیمت‌گذاری واکسن هیچ دخالتی نداریم و این امر برعهده وزارت بهداشت خواهد بود. 

در ادامه محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به بازدیدش از کارخانه تولید واکسن  گفت: این افتخار ملی و کار عظیمی بود که با مدیریت انقلابی فردی مثل دکتر مخبر و به دست جوانان این مملکت تحت سخت‌ترین فشارهای اقتصادی و تحریم‌ها رخ داد و ایران را جزو ۶ کشوری درآورد که میتواند یک واکسن ۰ تا ۱۰۰ درصد ایرانی رابرای ویروس کرونا بسازد.

وی افزود: امیدوارم به همت دولت آینده ، این واکسن هرچه سریع‌تر به دست مردم برسد و این ماسک را تا پایان پاییز از روی صورت مردم بردارد و هم جان و هم نان مردم را نجات دهد‌.

رئیس مجلس اضافه کرد: فرهنگی که کشور ما را نجات میدهد همین فرهنگ جهادی است که از دوران دفاع مقدس آغاز شده وامروز همان فرهنگ و همان تفکر منجر به ساخت واکسن در ستاد اجرایی فرمان امام شده است.

وی افزود: کار شبانه‌روزی تعدادی از دانشمندان و تلاش یکساله بی‌وقفه در زمینه‌ای که دشمن اجازه نمیداد ما درآن پیشرفت کنیم ، نشان داد خدا همان خدای دفاع مقدس است و فقط ما باید همت کنیم و گره‌ها رابا خردمندی ، تدبیر و اقدام جهادی بازکنیم.

 قالیباف عنوان کرد: آنهایی که در مکتب شهید سلیمانی بودند این افتخار را آفریدند و به این کلام امام که فرمودند ما می‌توانیم معنابخشی کردند، با همین فرمول مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور هم قابل حل است.

قالیباف ادامه داد: این کشور در یک برنامه پنج ساله می‌تواند در همین شرایط سخت تحریم، اقتصاد کشور را به ثبات و آرامش برساند که این باور نیازمند یک نگرش درست است.

حمیدرضا جمشیدی رئیس گروه دارویی برکت نیز در این مراسم با بیان اینکه ۱۲ درصد داروهای کشور در گروه دارویی برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام تولید می‌شود، گفت: شهرک دارویی برکت بزرگترین شهرک دارویی در منطقه است، بزرگترین مرکز تولید داروهای ضدسرطان و یکی از بزرگترین پروژه‌های بیوتکنولوژی در این شهرک قرار دارد و ۴۰۰۰ اشتغال در این منطقه داریم.

وی با بیان این‌که ۶ روش برای تولید واکسن کرونا وجود دارد، تصریح کرد: از این مسیرها، تست حیوانی ۵ روش انجام شده، یک روش که واکسن برکت است وارد فازهای مطالعاتی تست انسانی شده و مشخص شده که باتزریق این واکسن ۹۳.۸ درصد آنتی‌بادی نوترالیزان که پادتن اختصاصی کروناست، در افراد بالا میرود. 

جمشیدی با بیان اینکه دانش فنی واکسن برکت بسیار پیچیده اما صد درصد ایرانی است، گفت:درابتدا از هر لیتر ویروس ۳۰دوز واکسن تولید میکردیم که درحال حاضر بین سه تا چهار هزار دوز واکسن از هر لیتر تولید می‌کنیم که این مسئله دستاورد یک کار تحقیقاتی پیشرفته است‌.

وی خاطرنشان کرد: امروز در مدیترانه شرقی و غرب آسیا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان ماسک هستیم؛ در واکسن تولیدکننده هستیم و داروهای کرونا را می‌توانیم صادر نیز بکنیم. با پیچیده‌ترین تکنولوژی‌های دنیا در اوج تحریم‌ها و در کمترین زمان و به عنوان ششمین کشور دنیا به تولید واکسن پرداختیم. همچنین شبکه‌های اجتماعی و تلویزیون‌هایی که به شایعه پراکنی و سنگ اندازی می‌پردازند سعی دارند نسبت به توان تولید داخلی مردم را بی‌‌اعتماد کنند اما ستاد اجرایی با بسیج تمام امکانات مادی و معنوی پای کار ایستاد و این تجربه نشان داد پس از سال‌ها هنوز امکان بازآفرینی صحنه‌های دفاع مقدس وجود دارد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

 2. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

 3. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

 4. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 5. آقای مهندس ، آقای دکتر!

 6. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

 7. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

 8. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 9. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 10. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

 11. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 12. کارِ کیست؟!

 13. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

 14. عکسی زیبا از جواد فروغی

 15. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

 16. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 17. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 18. کاروان‌ جدید تانکرهای آبرسان سپاه به خوزستان رسید

 19. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

 20. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

 21. نظرپور: تکلیف قانونی برای همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی

 22. رامبد جوان کرونا گرفت!

 23. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

 24. دلسوزی دولت در روزهای پایانی یا مین گذاری برای دولت بعد؟!

 25. تملقی ترسناک است که مقدس شود؛ و بخشی از جامعه برای آن کف بزند

ابر آروان

آخرین عناوین