تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

سیاسی   4000401094 ۶۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

برای بسیاری از مردم تیم اقتصادی دولت جدید قابل توجه و دارای اهمیت ویژه ای است.

تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، انتخابات ریاست جمهوری با تمام فراز و نشیب هایش به پایان رسید،  مشارکت مردم برای تصمیم گیری آینده کشور به دست خودشان رقم خورد و سر انجام حجت السلام سید ابراهیم رئیسی با تعداد ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۴۵ رای رئیس جمهور منتخب مردم ایران شد و تقریبا ۴۲ روز دیگر، دولت سیزدهم رسما کار خود را شروع می‌کند.  

روزهای بعد و حتی قبل از انتخاب منتخب سیزدهم، هم حدس و گمان هایی از کابینه وی به میان می آمد. اما روز گذشته حجت الاسلام رئیسی رئیس جمهور منتخب این طور عنوان کرد که حدسیات و لیست های منتشر شده صحت ندارد و بهتر است رسانه ها از گمانه زنی ها خودداری کنند. اما با این وجود برای بسیاری از آحاد جامعه افراد حاضر در کابینه به ویژه تیم اقتصادی دولت ها مهم است.

کابینه فراجناحی  در دولت سیزدهم محقق می‌شود؟

فارغ از مشخص شدن رئیس جمهور منتخب دولت سیزدهم، گمانه زنی‌هایی در فضای مجای به سرعت انتشار یافت که این مطالب حاوی  فهرستی از  افراد در کابینه پیشنهادی دولت جدید است؛ البته بسیاری معتقدند که کابینه ابراهیم رئیسی، ترکیبی از ۲ کابینه دولت نهم (احمدی نژاد) است و گزینه‌های مشترکی در این ۲ دولت دیده می‌شود. برخی معتقدند  هیچ چهره اصلاح‌طلب، اعتدالی یا مستقلی در این گمانه‌زنی‌های کابینه‌ای دیده نمی‌شود و باید دید که آیا شعار کابینه فراجناحی محقق می‌شود یا نه؟

دولت سیزدهم مربوط به یک جریان و جناح خاصی نیست

البته حجت السلام سید ابراهیم رئیسی که دیروز در جمع خبرنگاران سخرانی داشت، گفت: ما در آستانه تشکیل یک دولت جدید، برنامه توسعه هفتم را با همکاری مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس، ان‌شاءالله دنبال خواهیم کرد. دولت سیزدهم مربوط به یک جریان و جناح خاصی نیست. دولت و مدیران و همکاران با آن در سراسر کشور ،کسانی هستند که وطن‌دوست هستند و دغدغه مردم و انقلاب را دارند و دغدغه آن‌ها رفع مشکلات مردم و گرفتاری‌های معیشت آنان است.

رئیسی ادامه داد: اینان در سراسر کشور، همکاران ما خواهند بود؛ هر کس دلش برای مردم و انقلاب بتپد، او همکار ما در جای‌جای کشور خواهد بود.
 
حال در این گزارش، به سراغ افرادی که برای حضور در کابینه اقتصادی دولت سیزدهم از آن‌ها در فضای مجازی نام برده شده است، می‌رویم و بیشتر  با عملکرد آنها  آشنا می‌شویم.  

فرهاد رهبر یکی از نام های پیشنهادی برای ریاست سازمان برنامه و بودجه کشور  

یکی از نام‌های پیشنهادی که در فضای مجازی برای ریاست سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نفت و وزارت اقتصاد از آن نام برده اند، فرهاد رهبر است. فرهاد رهبر دارای دکترای اقتصاد از دانشگاه تهران است و به مدت ۵ سال در دولت مرحوم هاشمی  رفسنجانی،  مدیرکل مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست‌جمهوری بود.

همچنین در دولت هفتم نیز، معاون اقتصادی وزارت اطلاعات شد و البته در دولت احمدی نژاد، ریاست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را بر عهده گرفت که بعد از آن به مدت ۶ سال رئیس دانشگاه تهران بود در نهایت در سال ۹۳، با حکمی از علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد دولت یازدهم به عنوان عضو و نایب رئیس شورای راهبردی نظام مالیاتی کشور منصوب شد.

او در چند سال گذشته مشاور اقتصادی و دبیر کارگروه اقتصادی آستان قدس رضوی بوده و در کابینه انتخاباتی رئیسی حضور داشت که این روابط، احتمال ورود  او را به کابینه دولت جدید  بیشتر می‌کند. 

چند گزینه برای تصدی وزارت اقتصاد در دولت آینده

برای سکانداری وزارت اقتصاد دولت آینده نیز، برخی گمانه زنی‌های دیگر مطرح شده که نام‌هایی از جمله شمس‌الدین حسینی و احمد امیرآبادی از مهم‌ترین گزینه‌های بیان شده برای این وزراتخانه است.

 شمس‌الدین حسینی دارای مدرک دکترای اقتصاد در بخش عمومی و بین‌الملل از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد است. او در دولت نهم و دهم، وزیر امور اقتصادی و دارایی بوده و هم اکنون نیز در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، نماینده استان مازندران در حوزه انتخابیه تنکابن، رامسر و عباس‌آباد است. در حال حاضر ریاست کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی را بر عهده دارد.
 
احمد امیرآبادی فراهانی نیز دبیر هیئت رئیسه مجلس دهم، نمایندهٔ دورهٔ نهم و دهم مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ انتخابیهٔ قم در استان قم است. او عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر قم در دوره سوم شوراها بود و  مجدداً در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی که در هفتم اسفند ۹۴ برگزار شد به عنوان نماینده اول از شهر قم به مجلس راه یافت.
 
نام سید رضا فاطمی امین برای چندین وزارتخانه  تکرار شد 

سید رضا فاطمی امین با سابقه اجرایی در صنایع مختلف از گزینه جدی برای سکانداری وزارت صمت است؛ البته نام او برای وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه هم پیشنهاد شده است. این مدیر با سابقه صنعتی، در کارنامه خود عضویت در هیئت عامل ایدرو، مجری طرح نوسازی خودروهای فرسوده، مشاور رئیس جمهور، مشاور وزیر صمت و مشاور قائم مقام آستان قدس رضوی را دارد.

همچنین نام مهرداد بذرپاش با کارنامه مدیرعاملی سایپا و رئیس فعلی دیوان محاسبات نیز برای این سمت مطرح شده است.

چه کسانی برای وزارت نفت و نیرو در دولت سیزدهم پیشنهاد شده اند؟
نام رستم قاسمی یکی از اسامی پر تکرار در لیست پیشنهادی دولت سیزدهم به عنوان وزیر نفت است. او در دولت  احمدی نژاد به مدت ۲ سال یعنی از سال ۱۳۹۰، وزیر نفت بود.

دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی عمران آموزش راه دور از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است و فعالیت نظامی خود را از سال ۱۳۶۰ در سپاه پاسداران آغاز کرد که در طول جنگ ایران و عراق، از اعضای این نهاد بود. او از سال  ۱۳۸۶ به مدت ۴ سال  فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا را بر عهده داشت.

آیا فتاح دوباره وزیر نیرو می‌شود؟  

یکی دیگر از نام‌های پرتکرار در لیست کابینه پیشنهادی دولت سیزدهم، سید پرویز فتاح است. نام او به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو و راه و شهر سازی در فضای مجازی ثبت شده است. او هم‌اکنون رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی است و همچنین به عنوان یکی از اعضای هیئت امنا در کمیته امداد امام خمینی نیز فعالیت می‌کند.

فتاح دارای کارشناسی مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی شریف و کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. فعالیت سیاسی فتاح از جهاد سازندگی در آذربایجان غربی شروع شد و در سال ۱۳۵۹ در سپاه پاسداران فعالیت داشته؛ البته در دولت دهم عهده دار ریاست کمیته امام خمینی (ره) بوده است.  

 حجت‌الله عبدالملکی نیز در فضای مجازی  به عنوان  ریاست  دبیر خانه مناطق ویژه اقتصادی، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و  سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد شده؛ او دکترای اقتصاد از دانشگاه اصفهان دارد و از سال ۱۳۹۴ تا اکنون دبیر شورای اقتصاد سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است.

به مدت ۶ سال معاون رئیس دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق علیه السلام از سال ۱۳۹۰ بود و در بازه زمانی ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۸ نیز سمت مشاور وزارت امور اقتصادی و دارایی را بر عهده داشته است.  

سخن پایانی 

با رویکردی که دولت سیزدهم  مد نظر گرفته، انتظار می‌رود افرادی که بر کرسی مدیریت وزارتخانه‌های مختلف تکیه می‌زنند، واجد شرایط و کار بلد در آن حوزه باشند تا سبب بروز مشکلات عدیده‌ای که اکثراً در اثر ضعف  اجرای مسئولیت به طور کامل ایجاد می‌شوند، نباشند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۵۷۱۴۴۱۶:۲۰:۳۳ ۱۴۰۰/۴/۱
از آنجایی که جناب آقای رییسی فرمودند مردم درباره کابینه پیشنهاد بدن منم پیشنهاد خودم را میدهم! حسن سبحانی وزیر اقتصاد حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه فرهاد رهبر رییس سازمان برنامه و بودجه مهدی دوستی وزیر نفت سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت سعید محمد وزیر راه و شهرسازی مصطفی پورمحمدی وزیر اطلاعات امیررضا واعظ آشتیانی وزیر ورزش خانم وحید دستجردی وزیر بهداشت شهاب مرادی وزیر فرهنگ عماد افروغ وزیر علوم پرویز فتاح وزیر نیرو دریادار سیاری وزیر دفاع ...
ناشناس۲۰۵۷۱۵۰۱۶:۲۲:۵۴ ۱۴۰۰/۴/۱
عبدالملکی گزینه مناسبی برای حضور در دولت نیست جناب رئیسی
ناشناس۲۰۵۷۴۷۰۱۹:۵۴:۰۱ ۱۴۰۰/۴/۱
دقیقا اندازه وزارت نیست میتونه تو معاونت وزارت کار کنه تا وزیر اینده باشه
ناشناس۲۰۵۷۴۷۲۱۹:۵۵:۴۹ ۱۴۰۰/۴/۱
شما؟
ناشناس۲۰۵۷۸۸۸۰۰:۱۵:۵۸ ۱۴۰۰/۴/۲
دلیل این حرفهایتان چیست
ناشناس۲۰۵۸۲۳۲۰۸:۵۲:۲۰ ۱۴۰۰/۴/۲
هیچ فرقی نمی کنه در بر همان پاشنه بلکه بدتر می چرخد
صمصام۲۰۵۷۱۷۲۱۶:۳۲:۳۹ ۱۴۰۰/۴/۱
اختلاس 3000میلیاردی در زمان وزارت شمس الدین حسینی اتفاق افتاد و این آقا بدون هیچ مشکلی در حال حاضر نماینده مجلس هستند ! آقای رییسی تو رو خدا این رو نگذارید به نظر من آقای دکتر محمد خوش چهره یا آقای دکتر حسن سبحانی لایق تر ند
ناشناس۲۰۵۷۱۹۵۱۶:۵۳:۰۳ ۱۴۰۰/۴/۱
دولت سیزدهم هیچ جای آزمون و خطا ندارد.باید افراد باتجربه و کارآمد برسر کار بیایند
صمصام۲۰۵۷۲۲۵۱۷:۰۷:۰۳ ۱۴۰۰/۴/۱
آقای رییسی تو رو خدا از اینها فاصله بگیرید دولت فراجناحی یا دولت سوم احمدینژاد ؟؟؟؟!!!!!
ناشناس۲۰۵۷۳۴۶۱۸:۳۱:۵۲ ۱۴۰۰/۴/۱
مهرداد بذرپاش!!!!!!!!!!!
ناشناس۲۰۵۷۳۵۱۱۸:۳۸:۰۰ ۱۴۰۰/۴/۱
اینکه دولت احمدی نژاد شد.
م ع۲۰۵۷۴۱۷۱۹:۲۲:۱۴ ۱۴۰۰/۴/۱
اقای رئیسی کار خودشو خوب بلده و میدونه که چه کسی رو کجا بزاره لازم به گفتن شما نیست
مستعار۲۰۵۷۴۴۶۱۹:۴۰:۲۰ ۱۴۰۰/۴/۱
این اسامی شایعه ای است که خود این بزرگواران ایجاد می کنند که سهم خواهی کنند
ناشناس۲۰۵۷۴۵۶۱۹:۴۴:۲۴ ۱۴۰۰/۴/۱
نتیجه عملکرد امثال آقای فرهاد رهبر در کشور مشهود نیست؟
کمال پیراسته۲۰۵۷۴۵۷۱۹:۴۴:۲۹ ۱۴۰۰/۴/۱
ایران برای ایرانیان
علی۲۰۵۷۴۶۱۱۹:۴۸:۲۴ ۱۴۰۰/۴/۱
امیدواریم آقای فتاح برا وزارت نیرو انتخاب نشود، چراکه در دولت نهم؛ سکانداروزارت نیرو بوده و عملکرد بدی دراین وزارتخانه حیاتی و استراتژیک داشت.
ناشناس۲۰۵۷۴۶۸۱۹:۵۱:۴۸ ۱۴۰۰/۴/۱
تو را بخدا این بذرپاش را پست ندهید که توهین به بسیاری از جوانان نخبه کشور است
ناشناس۲۰۵۷۵۱۴۲۰:۲۵:۲۸ ۱۴۰۰/۴/۱
ایکاش آقای رئیسی ازآقایان سعیدمحمد وزاکانی وقاضی زاده ومحسن رضایی نیز درکابینه اش استفاده کنندآقای سعیدمحمدگزینه خوبی برای وزارت راه وشهرسازی است
ناشناس۲۰۵۷۵۲۴۲۰:۳۳:۱۲ ۱۴۰۰/۴/۱
زاکانی هم گزینه مناسبی برای حضور در دولت نیست
ناشناس۲۰۵۷۵۲۷۲۰:۳۴:۲۹ ۱۴۰۰/۴/۱
خدا به ملت رحم کنه ، چه ایرانی بشود مخصوصا بذر پاش در سایپا گل کاشت دولت رئیسی را گلستا میکنه
ناشناس۲۰۵۷۵۲۹۲۰:۳۶:۳۱ ۱۴۰۰/۴/۱
با سلام انتظار می‌رود جناب آقای رئیسی افراد کاربلد بخصوص باوجدان را مدنظر داشته باشند
ناشناس۲۰۵۷۵۳۵۲۰:۴۳:۴۸ ۱۴۰۰/۴/۱
البته ما که صاحب نظر نیستیم اما کسانیکه در دولت های قبلی بوده وحضور دارن ونتوانسته اند کاری از پیش ببرن باید خودشون برندیگه هم به کار گماردن انها به درد نمیخوره
ایرانی۲۰۵۷۵۴۹۲۰:۵۲:۳۶ ۱۴۰۰/۴/۱
فراجناحی، اصطلاح من درآوردی اصلاح طلبان
ناشناس۲۰۵۷۵۷۲۲۱:۰۴:۳۱ ۱۴۰۰/۴/۱
اینهمه تبلیغ فراجناهی تو اخبار قبلی کردین که پس الان فرا جناحی تیم اقتصادی کجا بود ؟ همه دار و دسته خودتونه که !!!!
م۲۰۵۷۵۷۴۲۱:۰۴:۴۳ ۱۴۰۰/۴/۱
امیدواریم دولت فراجناحی تشکیل بشه.که در این صورت همه جناح ها سعی خواهند کرد بهترین گزینه خودر ا معرفی کنند.ولی باید رئیس جمهور در هماهنگ کردن تیم خود بسیار دقت و سعی نماید.
مسعود۲۰۵۷۵۸۶۲۱:۱۲:۳۲ ۱۴۰۰/۴/۱
اقای بذرپاش.اقای رهبر اقای فتاح اقای عبدالملکی افراد کارامدی هستند اما معاون اول ووزیرنفت ووزیر جهاد کشاورزی هم اگراقتصاددان باشند قطعا وقطعا دولت فوق العاده کارامد خواهد بود
ناشناس۲۰۵۷۵۸۸۲۱:۱۳:۵۲ ۱۴۰۰/۴/۱
بذرپاش چه تخصصی داره یارستم, قاسمی غیراز نظامی گری چه تخصصی داره
مهدی۲۰۵۷۶۱۳۲۱:۲۷:۰۸ ۱۴۰۰/۴/۱
آقای رییسی خواهشا تیم اقتصادتان را فقط از شایسته ترین ها انتخاب نمایید اقتصاد ایران ویران است یعنی همه چیز خراب از چاپلوسان پرهیز کنید ممنون
ناشناس۲۰۵۷۶۳۸۲۱:۴۷:۴۷ ۱۴۰۰/۴/۱
بسلامتی دولت سوم احمدی نژاد تشکیل میشه. مبارکمون باشه
ناشناس۲۰۵۷۶۵۶۲۱:۵۶:۴۰ ۱۴۰۰/۴/۱
متاسفانه جواب رای دهندگان به جناب آقای رئیسی انتخاب این چهر های نا کارآمد نیست..
محمد۲۰۵۷۶۶۹۲۲:۰۴:۱۰ ۱۴۰۰/۴/۱
آقای رییسی بزرگوار آقای قاضی زاده هاشمی را نیز وزیر بهداشت کنید خواهشاً هم جراح هستند و هم سابقه اجرایی و مدیریت دارند
ع۲۰۵۷۶۷۸۲۲:۰۹:۵۱ ۱۴۰۰/۴/۱
آقای رستمی‌کارنامه‌قبولی‌ندارد
ناشناس۲۰۵۷۶۸۸۲۲:۱۹:۵۰ ۱۴۰۰/۴/۱
همه مشابه هم... تکرار و تکرار... همین
حسن۲۰۵۷۶۹۸۲۲:۲۶:۴۶ ۱۴۰۰/۴/۱
رستم قاسمی همون نیست که در زمان وزارتش کلی پول نفت و دکل‌های نفتی گم شدند
ف.ستوده نیا۲۰۵۷۷۱۹۲۲:۳۸:۴۰ ۱۴۰۰/۴/۱
حیف وزارتخانه های سنگینی مثلِ اقتصادودارایی نیست که افرادی بی سواد را پیشنهادبدهید .ببینید بجای مرحوم دکتر نوربخش و دکتر نمازی و دکتر داودی و.......چه کسایی را گزینه قرار داده اند حیف صد حیف ،کی بجای کی؟!
صالح۲۰۵۷۷۲۱۲۲:۳۹:۱۵ ۱۴۰۰/۴/۱
پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس برای وزارت اقتصاد عالیه ، هم اقتصاد دان هم اگاه به شرایط کشور
ناشناس۲۰۵۷۷۲۹۲۲:۴۴:۵۵ ۱۴۰۰/۴/۱
اکثر اینها امتحان خود را قبلا پس داده اند وامصیبتا
مهدی۲۰۵۷۷۳۳۲۲:۴۶:۱۹ ۱۴۰۰/۴/۱
ببخشید عمده مسولین ما مدارکشان قلابی است عملا سواد شان و تجربه شان با رشته تحصیلات بی معنی است جناب رییسی لطفا به شایعات توجه نفرمایید ممنون
سعید۲۰۵۷۷۴۲۲۲:۴۹:۱۶ ۱۴۰۰/۴/۱
پس سعید محمد چی!!!!!؟؟؟؟؟ یعنی این انسان توانا باید نادیده گرفته بشه!!!!!
ناشناس۲۰۵۷۷۴۹۲۲:۵۲:۳۶ ۱۴۰۰/۴/۱
دکتر محمد علی خطیبی وزارت نفت ، خیلی خوب میتواند از سبد نفت ایران درراستای حفاظت منافع ایران استفاده کند بدون فروش مازاد نفت ، دکتر فرهاد رهبر برای بنیاد شهید خوب است همانطور که فعالیتهای اقتصادی وزارت اطلاعات راسروسامان داد میتواند فعالیتهای آن بنیاد را سر وسامان دهد
ناشناس۲۰۵۷۷۵۰۲۲:۵۳:۲۷ ۱۴۰۰/۴/۱
الهی امیدوارم کشور را گلستان کنی حتی از دوره احمدی نژاد بهتر و اقای احمدی نژاد در راس کاربگذارید مردم در چهار سال بعدی به کله پای صندوق حاضر شوند اقای رئیسی خدا پشتت اگه پشت ملت باشی ملتم پشتتن
ناشناس۲۰۵۷۷۶۴۲۳:۰۳:۰۲ ۱۴۰۰/۴/۱
کابینه احمدی نژاد....سیاق احمدی نژاد...
آیدا۲۰۵۷۷۷۴۲۳:۱۳:۴۳ ۱۴۰۰/۴/۱
خود آقای رییسی گفتن رسانه ها در مورد کابینه گمانه زنی نکنن پس لطفا اخبار بی اساس متنشر نکنین
ناشناس۲۰۵۷۷۸۱۲۳:۱۷:۳۸ ۱۴۰۰/۴/۱
قاضی سراج برای وزارت کشور ، دکتر علیرضا جمشیدی وزارت دادگستری
ناشناس۲۰۵۷۷۸۸۲۳:۲۴:۴۷ ۱۴۰۰/۴/۱
دکترعلیرضا طهماسبی وزارت نیرو ، دکترمنوچهر منطقی وزارت صمت
راننده زحمتکش۲۰۵۷۸۲۷۲۳:۴۵:۵۷ ۱۴۰۰/۴/۱
لطفاً یکی رو بزارید برا وزارت راه و شهر سازی که به فکر این قشر زحمتکش و مال باخته باشه بتونه این کامیون‌های وارداتی رو به دست مال باخته ها برسونه
باقرنژاد۲۰۵۷۸۵۰۲۳:۵۵:۲۶ ۱۴۰۰/۴/۱
رستم قاسمی،عالی،انتخاب خوبی،برای،وزارت،نفت،ونیرو
ناشناس۲۰۵۷۸۵۶۲۳:۵۸:۵۳ ۱۴۰۰/۴/۱
اینا که تکراری هستن امتحاناشون رو پس دادن و مردود شدن.... چرا دوباره؟ قخط الرجال!
ناشناس۲۰۵۷۸۷۷۰۰:۱۱:۴۳ ۱۴۰۰/۴/۲
با سلام نجات کشور در انتخاب وزرای منبحداقتصاد و بازرگانی است
ناشناس۲۰۵۷۸۸۷۰۰:۱۵:۴۷ ۱۴۰۰/۴/۲
ببخشید مگه جناح دیگری وجود دارد که کابینه قرار است فرا جناحی چیده شود
کارشناس وزارت اقتصاد۲۰۵۷۸۸۹۰۰:۱۶:۲۴ ۱۴۰۰/۴/۲
اگر میدانستم امثال عبدالملکی و جبرائیلی گزینه های اقتصادی رییسی هستند هیچ وقت به ایشان رای نمیدادم شمس الدین حسینی واقعا کاربلد، باسواد و مدیر و مدبر است طیب نیا هم وزیر خوب و توانمندی بود فرهاد رهبر فوق العاده است
ناشناس۲۰۵۷۹۱۲۰۰:۲۷:۵۹ ۱۴۰۰/۴/۲
باید صبر کرد دید چه خواهد شد
ناشناس۲۰۵۷۹۵۳۰۰:۵۶:۰۱ ۱۴۰۰/۴/۲
عجب فراجناحیه!!
ناشناس۲۰۵۷۹۶۰۰۱:۰۷:۲۶ ۱۴۰۰/۴/۲
شمس الدین حسینی ول هیچی حالیش نیست
ناشناس۲۰۵۷۹۶۲۰۱:۰۷:۴۱ ۱۴۰۰/۴/۲
همه ی اینا در دولتهای قبلی پست و مقام کلیدی داشتند اگه کار بلد بودند وضع مملکت این نبود
ناشناس۲۰۵۷۹۸۳۰۱:۳۰:۵۴ ۱۴۰۰/۴/۲
آقای رییسی این افراد همه کارنامه خود را در دولت احمدی نژاد نشان داده اند یعنی قحط الرجال است
ناشناس۲۰۵۷۹۹۴۰۱:۴۷:۰۴ ۱۴۰۰/۴/۲
اقای طیبی نیا هم برای اقتصاد خوب هست
احیا دادمهر۲۰۵۸۰۰۱۰۱:۵۰:۵۶ ۱۴۰۰/۴/۲
بعنوان یک شهروند به شما توصیه ای میکنم فرصتی که هم اکنون به شما داده شده در طول تاریخ مان به امامان معصوم ع داده نشده کاری بکنید که فردا شرمنده ائمه عزیزمان نباشید
مصطفی رضوانی هستم۲۰۵۸۰۱۲۰۲:۰۷:۵۵ ۱۴۰۰/۴/۲
با عرض سلام و ادب بهترین کسی میتواند مشکلات مسکن راه درست کنن و هفتاد درصد ه ماه مشکله مسکن آقای احمدی نژاد است همه هم او راه دوست داریم
ناشناس۲۰۵۸۰۱۶۰۲:۱۳:۰۴ ۱۴۰۰/۴/۲
رستم قاسمی اصلا مناسب وزارت نفت نیست
ناشناس۲۰۵۸۰۲۱۰۲:۱۶:۵۴ ۱۴۰۰/۴/۲
افرادی که در متن اسم برده اید عمدتاً سیاسی هستند تا اقتصادان و کار بلد.
ناشناس۲۰۵۸۰۳۴۰۲:۵۰:۵۳ ۱۴۰۰/۴/۲
وقتی روحانی میخواست کابینه بچینه میگفتید چرا کهنه کارا رو اورده و چرا جوانگرایی نمیکنه. الان برای رئیسی دارید ابراز امیدواری میکنید که باتجربه هارو بیاره؟
فرامرز۲۰۵۸۰۴۳۰۳:۴۰:۱۸ ۱۴۰۰/۴/۲
تمام اینهایی که نام بردید بدردنمیخورند و امتحان خودشون را پس دادند.
رضا۲۰۵۸۰۷۴۰۵:۳۴:۴۸ ۱۴۰۰/۴/۲
بهترین اقتصاد دان دنیا هم بیاورید تا تحریمهای اقتصادی رفع نشود اوضاع درست نمی شود.
رضایی۲۰۵۸۰۸۲۰۶:۰۹:۴۱ ۱۴۰۰/۴/۲
خدا به خیر کنه با دولت سوم احمدی نژاد باز شروع شد حمایت از تولید داخلی و بنجل پروری و پوپولیستی
فقط خدا۲۰۵۸۰۹۰۰۶:۳۶:۲۳ ۱۴۰۰/۴/۲
نه می‌فرمائید از شما نظر بخوان
صمصام۲۰۵۸۱۳۵۰۷:۴۰:۴۴ ۱۴۰۰/۴/۲
مهرداد بذرپاش ...شمس الدین حسینی ... یا خدا از چاله به چاه بازگشت به تنظیمات احمدی نژاد !!!!
ملت شریف ونجیب ایران اسلامی۲۰۵۸۲۰۷۰۸:۳۶:۲۵ ۱۴۰۰/۴/۲
انشالله دولت سیزدهم موفق وبه خواسته های مردم جامعه عمل بپوشاند.
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

 2. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

 3. آقای مهندس ، آقای دکتر!

 4. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 5. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

 6. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 7. عکسی زیبا از جواد فروغی

 8. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 9. کارِ کیست؟!

 10. دو كلمه با ظريف و روحانی

 11. کشف ۲۰۰۰ کیسه سیمان احتکار شده

 12. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 13. یک نفر در کرج به اتهام انتشار تصاویر خالکوبی دستگیر شد

 14. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 15. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 16. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 17. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 18. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

 19. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 20. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

 21. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

 22. تحلیل "نیویورک تایمز" از مواضع اخیر رهبری در مورد مذاکرات وین

 23. سخنگوی دولت: ما کارنامه سیاهی به جای نگذاشته‌ایم

 24. اندیشکده آمریکایی: قطع روابط امارات و عربستان حتمی است

 25. رهبر انقلاب: در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 2. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

 3. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 4. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 5. کارِ کیست؟!

 6. دو كلمه با ظريف و روحانی

 7. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 8. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 9. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 10. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 11. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

 12. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

 13. سخنگوی دولت: ما کارنامه سیاهی به جای نگذاشته‌ایم

 14. رهبر انقلاب: در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد

 15. اعتراض تند روح الامینی به جلسه غیر علنی مجلس

 16. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 17. تجمع محدود در یکی از خیابان‌های تهران + ویدیو

 18. پاسخ قالیباف به نامه رضا کیانیان

 19. فرودگاه‌های تهران در روز تحلیف ریاست‌جمهوری بسته می‌شود

 20. انتقاد رضایی از طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنتی

 21. واکنش وحید یامین‌پور به طرح صیانت از حقوق کاربران

 22. ربیعی: کارنامه دولت، سیاه نیست/ روایت صفارهرندی از چینش کابینه رئیسی/ کارت زرد مجلس به رحمانی‌فضلی/ نظر لاریجانی درباره تغییر قانون اساسی

 23. واعظی: مجلس برای این تشکیل نشده که حق مردم را محدود کند

 24. قالیباف: مسدودسازی اینستاگرام و واتس‌اپ برنامه مجلس نیست

 25. روحانی: تجربه جنگ اقتصادی وکرونا نشان داد که فقط باید روی پای خود بایستیم

آخرین عناوین