چریکِ مقاومت لبنان

علی عباسی، سیاسی   4000401066 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

شهید چمران نه تنها پایه‌گذار مقاومت اسلامی در لبنان بود بلکه با تاکید بر لزوم نابودی رژیم اشغالگر صهیونیستی و آزادی قدس، شمار زیادی از جوانان مسلمان عرب را برای ایستادن مقابل اشغالگران و پروژه شوم صهیونیستی آموزش داد.

چریکِ مقاومت لبنان

به گزارش الف، 31 خرداد سالروز شهادت دکتر «مصطفی چمران» استاد نمونه و تراز اول انقلاب اسلامی است و بر همین اساس این روز به نام «بسیج اساتید» در تقویم کشورمان نامگذاری شده است.

دکتر چمران بعد از کودتای 28 مرداد 1332 ، به نهضت مقاومت ملی ایران پیوسته و شروع به مبارزه در برابر استبداد و حکومت طاغوتی کرد و ماموریت‌های متعدد خود در این مسیر را با موفقیت به انجام رساند.

نام شهید چمران همواره با مقاومت منطقه‌ای همراه بوده و به ویژه بنیانگذار مقاومت اسلامی در لبنان نیز لقب گرفته است.

دکتر مصطفی چمران در سال 1350 توسط مهندس مهدی بازرگان به امام موسی صدر ، موسس مجلس اعلای شیعیان لبنان معرفی شد و برای مدیریت یک مدرسه صنعتی در شهر صور واقع در جنوب لبنان راهی این کشور شد و همه سختی‌های آن را برای حمایت از محرومان لبنان به جان خرید.

در آن زمان لبنان اوضاع مساعدی نداشت و کودکان این کشور به ویژه شیعیان در منطقه جنوب از حداقل امکانات برای تحصیل محروم بودند. همچنین نزدیک به 100 گروه سیاسی عرب از جمله ۱۷ حزب مصری، الفتح، الصاعقه، بعث عراق، جبهه العربیه و... در جنوب لبنان فعال بودند و اختلافات فرقه‌ای مشکلات را دوچندان می‌کرد. علاوه بر فتنه‌افروزی‌های کشورهای عربی ضد لبنان مردم این کشور در منطقه جنوب نیز مورد تجاوز رژیم صهیونیستی قرار داشتند.

در این شرایط دکتر چمران علاوه بر کمک برای بهبود شرایط زندگی مردم محروم لبنان، تلاش کرد تا درس مقاومت را از همان ابتدا به کودکان این کشور بیاموزد و آنها را با خود به مرزهای لبنان با فلسطین اشغالی می‌برد و بر لزوم مقابله با دشمن اشغالگر تاکید می‌کرد. او در این زمینه کلاس‌های ایدئولوژیک اسلامی برای دانش‌آموزان لبنانی برگزار می‌کرد و جلسات متعددی با علمای شیعه از جمله امام موسی صدر داشت.

بنابراین نخستین هسته‌های سازمان «حرکت‌المحرومین» در جنوب لبنان تشکیل شد که مقدمه‌ای برای تاسیس «جنبش امل» بود.

در آن زمان در لبنان احزاب و جنبش‌های کوچک و پراکنده‌ای وجود داشتند که اولا دارای ایدئولوژی منظم و به ویژه مذهبی نبودند و در وهله دوم با یکدیگر اتحاد نداشتند و بر همین اساس قادر به مقابله با تجاوزات بیگانگان و اشغالگران نبودند. این گروه‌ها همچنین به دلیل اهداف و ایدئولوژی متفاوت موجب بروز درگیری‌های فرقه‌ای در مناطق مختلف لبنان می‌شدند و همین موضوع این کشور را در برابر مداخلات و تجاوزات خارجی‌ها آسیب‌پذیر کرده بودند.

در سال 1975 پایه‌های یک سازمان نظامی به نام «افواج مقاومت لبنان» یا همان جنبش امل تحت هدایت امام موسی صدر و دکتر چمران بنا شد که جوانان مدرسه صنعتی «جبل»-یعنی همان مدرسه‌ای که شهید چمران در بدو ورود به لبنان آموزش کودکان آن را به عهده گرفت، نخستین کسانی بودندند که به این جنبش پرداختند و آموزش فنون نظامی را آغاز کردند.

در همان سال در پی درگیری میان مسلمانان و مسیحیان لبنان جنگ داخلی در این کشور به راه افتاده و بسیاری از مناطق آن ویران شد. در این شرایط دکتر چمران به کمک شیعیان لبنان آمد و با شکست محاصره «فالانژهای» لبنان ضد شیعیان به آنها کمک کرد.

در ۱۶ سپتامبر 1975 جنبش امل  با یک چالش مستقیم در قلب بیروت روبرو شد. به دستور بشیر جمیل، نایب رئیس شبه نظامیان فالانژ، گروه‌های مسلح، بندرگاه و بازارهای تجاری بیروت را به تصرف خود درآوردند و به کشتار شهروندان پرداختند. در این کشتار ۳۰۰ تن کشته شده و بیش از ۱۰۰۰ تن زخمی شدند. پس از اینکه اهداف فالانژها مبنی بر تسلط بر کشور از طریق جنگ فرقه‌ای فاش شد، امل تحت هدایت امام موسی صدر و دکتر چمران  به مقابله با این حزب برخاست. پس از ربوده شدن امام موسی صدر در لیبی، به مدت یک سال، مصطفی چمران، به همراه سیدعباس نصرالله، برادر سیدحسن نصرالله، دبیر کل فعلی حزب‌الله لبنان، رهبری این جنبش را برعهده گرفت.

اما فعالیت‌های شهید چمران در شکل‌گیری ایده مقاومت در لبنان تنها محدود به عرصه داخلی این کشور نبود. وی در هنگام ورود به لبنان نامه‌ای برای مردم این کشور نوشت با این مضمون: « تصميم گرفتم برابر اسرائيل بايستم حتي با مشت عليه توپ و تانك بجنگم، من آمده‌ام كه به اسرائيل بفهمانم كه براي هميشه در تاريخ روسياهش خواهيم كرد».

نزدیکان شهیدچمران تاکید می‌کنند که اولویت اصلی ایشان نابودی رژیم صهیونیستی و آزادی فلسطین بود و به گفته مهدی چمران برادر شهید، هدف او از رفتن به لبنان مبارزه برای آزادی قدس بود اما با دیدن وضعیت شیعیان لبنان به بازسازی اجتماعی و فرهنگی جامعه آنها پرداخت با این‌حال هیچگاه دست از آرمان رهایی قدس برنداشت.

شهید چمران در یک دست نوشته معروف خود تاکید کرده است: قدس و فلسطین برای همه مسلمانان مقدس است و فقط مرتبط به فلسطینیان نمی‌باشد ، قبله گاه همه مسلمانان است و همه مسلمانان وظیفه دارند آن را آزاد کنند.

به این ترتیب دکتر مصطفی چمران بذر ایستادگی مقابل پروژه صهیونیستی را در کل خاورمیانه و به ویژه لبنان را کاشت و مقامات وابسته به مقاومت لبنان هم‌اکنون نیز معتقدند که حزب‌الله مدیون شهید چمران است؛ چرا که او پایه‌گذار مبارزه با اشغالگری در لبنان بود.

 

 

 

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۵۶۷۵۹۱۲:۳۲:۰۴ ۱۴۰۰/۴/۱
کجاست چمران . کجاست قاسم سلیمانی . چه مردهایی رو از این سرزمین گرفتن . حیف ، حیف ، حیف
سرباز دکتر۲۰۵۶۷۸۴۱۲:۵۱:۱۰ ۱۴۰۰/۴/۱
دکتر چمران عارف به حق و جان بر کف میدان کار و کارزار
ناشناس۲۰۵۶۸۵۸۱۳:۴۱:۵۴ ۱۴۰۰/۴/۱
الان تو بهشتن و دارن روزی میخورن
ناشناس۲۰۵۶۷۶۰۱۲:۳۲:۰۷ ۱۴۰۰/۴/۱
اسرائیل غده سرطانی و سگ هار منطقه است و باید نابود بشود.
ناشناس۲۰۵۶۷۹۳۱۲:۵۸:۲۰ ۱۴۰۰/۴/۱
در تعجبم از بازماندگان از جنگ و جهاد د خانواده شهدا و یاران شهدا که گذاشتند کشور بزای سالیان زیاد بدست نا اهلان و نامحرمان که امام خمینی هم تاکید کرده بودند بیفتد
ناشناس۲۰۵۶۷۶۷۱۲:۳۴:۴۸ ۱۴۰۰/۴/۱
شهید دکتر چمران مرد بسیار بزرگ و شجاعی بود روحش شاد و راهش پر رهرو باد.
ناشناس۲۰۵۶۹۰۲۱۴:۰۲:۲۲ ۱۴۰۰/۴/۱
کسانی که منفی دادند باید بدانند این ره که میروند به ترکستان است!
منفی زن!۲۰۵۷۳۴۹۱۸:۳۴:۲۲ ۱۴۰۰/۴/۱
از آلبانی تا ترکستان راهی نیست!
ناشناس۲۰۵۶۹۲۲۱۴:۱۲:۳۲ ۱۴۰۰/۴/۱
کسایی که مثبت و منفی میزنن اینقدر باهوش نیستن که حداقل با چیزایی که کل ملت موافقن مخالفت نکنن که معلوم بشه از کجا نظر میدن!!
ناشناس۲۰۵۷۳۵۰۱۸:۳۵:۲۹ ۱۴۰۰/۴/۱
اینایی که منفی زدن همونایی هستن که رای دهندگان را با چوب میزدند!
ناشناس۲۰۵۷۳۷۸۱۸:۵۵:۳۵ ۱۴۰۰/۴/۱
ظاهرا تویی که باهوش نیستی و از رای مردم هنوز نفهمیدی شماها توی اقلیت هستید ..
ناشناس۲۰۵۶۸۸۷۱۳:۵۲:۲۸ ۱۴۰۰/۴/۱
سوال اینه که چندتا چمران و سلیمانی انقلاب اسلامی تحویل جامعه داده؟؟
ناشناس۲۰۵۷۳۰۳۱۸:۰۳:۰۶ ۱۴۰۰/۴/۱
حزب فقط حزب علی رییسی مطیع امر رهبری
چ۲۰۵۶۹۱۰۱۴:۰۶:۰۱ ۱۴۰۰/۴/۱
40 سال پیش در چنین روزی جان شیفته‌ای عروج كرد، مردی كه نیاز امروز و فردای ما است. سیاستمداری كه فریب نمی‌داد، نظامی كه اسلحه‌اش قلبش بود و عاشقی كه چیزی برای خودش نمی‌خواست. حتی معشوق را. چمران همیشه در هجرت و غربت بود. چمران هنوز هم غریب است.
ناشناس۲۰۵۶۹۱۵۱۴:۰۹:۰۹ ۱۴۰۰/۴/۱
آقای جلیل سامان نویسنده و کارگردان سریال های ارمغان تاریکی، پروانه، نفس، زیرخاکی و سینمایی وقت بودن چند سال قبل با یک گروه حرفه ای فیلمنامه سریال جانِ شیفته که روایت زندگی مصطفی چمران از تولد تا شهادت است را نوشته است ... چرا صدا و سیما و سایر نهادهای مسئول برای ساخت این سریال با ایشان همکاری نمی کنند؟!
ناشناس۲۰۵۷۰۶۰۱۵:۳۰:۱۸ ۱۴۰۰/۴/۱
خوب هست براى نسل جوانتر خدمات شهيد چمران به كشور و مردم ايران بازگو شود. تبيين شود كه ايشان براى مردم او كشور ايران چه كارهايى انجام دادند و چه دستاوردى از ايشان براى مردم و كشور باقى مانده
ناشناس۲۰۵۷۰۷۶۱۵:۴۱:۵۶ ۱۴۰۰/۴/۱
امروز لکن اگر لبنان امنیت دارد رفاه دارد زندگی مردم مرفه است ناشی از همین مقاومت جانانه در برابر صهیونیسم است ملت لبنان باید شکرگزار این نعمت باشند و جان و مال خود را در این راه بگذارند لبنان امروز یعنی حزب اله
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. احکام «فوق العاده ویژه معلمان» اصلاح شد/ اعمال تغییرات در حقوق مرداد فرهنگیان

 2. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 3. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 4. فقط‌ برو‌!

 5. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 6. اسب زین شده یا چموش؟!

 7. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 8. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 9. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 10. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 11. توصیه رهبری به رئیسی درباره تشکیل دولت/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از نقاط ضعف ظریف/ روحانی آینده‌ای در سیاست ایران ندارد؟

 12. رهبر انقلاب: مردم پاسخ قاطعی به توطئه تحریم انتخابات دادند/ جابجایی آرام دولت‌ها نشانه وجود عقلانیت و طمأنینه در کشور است

 13. واکنش شریعتمداری به تهدید اسراییل/ این چراغ سبز، قرمز می شود اگر ...

 14. پیشنهاد تعطیلی ۲ هفته ای کشور فردا بررسی می‌شود

 15. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 16. نویسنده آمریکایی: اشتباهات ترامپ را در برابر ایران تکرار نکنید

 17. خداوند بر پیشوایان واجب کرده که سطح زندگی خود را با مردم ناتوان برابر کنند

 18. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 19. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 20. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 21. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 22. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 23. واکنش رضا کیانیان به پاسخ قالیباف: با طرح شما قدرتمندان قدرتمند تر و مردم فقیر تر خواهند شد/ دنیای مجازی هم در کنار دنیای واقعی از مردم دریغ خواهد شد

 24. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

 25. تحلیل "نیویورک تایمز" از مواضع اخیر رهبری در مورد مذاکرات وین

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 2. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 3. فقط‌ برو‌!

 4. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 5. اسب زین شده یا چموش؟!

 6. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 7. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 8. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 9. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 10. توصیه رهبری به رئیسی درباره تشکیل دولت/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از نقاط ضعف ظریف/ روحانی آینده‌ای در سیاست ایران ندارد؟

 11. رهبر انقلاب: مردم پاسخ قاطعی به توطئه تحریم انتخابات دادند/ جابجایی آرام دولت‌ها نشانه وجود عقلانیت و طمأنینه در کشور است

 12. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 13. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 14. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 15. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 16. ضرغامی: روحانی رفت!

 17. کرونا در کشور رکورد زد/ واکنش حسین شریعتمداری به مخالفین طرح صیانت/ توضیحات واعظی درباره تاخیر روحانی در دیدار با رهبری/ پیش‌بینی عنابستانی درباره فیلترنشدن اینستاگرام

 18. کم‌کاری برای «صیانت» از افکار عمومی

 19. پاسخ قالیباف به نامه رضا کیانیان

 20. حسین شریعتمداری: «همه یا هیچ» یعنی در جا زدن!

 21. انتقاد رضایی از طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنتی

 22. جهانگیری: هیچ کس از ما نپرسید چگونه نفت فروختید

 23. واعظی: مجلس برای این تشکیل نشده که حق مردم را محدود کند

 24. قالیباف: مسدودسازی اینستاگرام و واتس‌اپ برنامه مجلس نیست

 25. افتتاح ساختمان نیمه‌کاره «بنفش» در روز آخر دولت با حضور دختر رئیس جمهور

آخرین عناوین