زالی: دادستان هند مانع ارسال واکسن به ایران شد

اجتماعی   4000401043

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در تهران می‌گوید، دادستان هند مانع ارسال واکسن از این کشور به ایران شد.

زالی: دادستان هند مانع ارسال واکسن به ایران شد

علیرضا زالی در گفت‌وگو با آنا، در واکنش به اینکه گفته می‌شود به دلیل انتخابات، آمار کرونا پایین اعلام می‌شود، آیا چنین گمانه‌هایی واقعیت دارد؟ گفت: خیر، انتهای هر روز در تهران آمار روزانه را دقیق اعلام می‌کنیم. در حال حاضر هم در استان تهران، هم شهر تهران و اکثر شهرهای تهران از نظر شاخص‌ها نارنجی هستند. تنها شهر بهارستان، شهرقدس و شهر ملارد در بین ۱۶ شهرستان استان تهران زرد و سایر شهرها نارنجی هستند. بنابراین از نظر آمار در استان تهران تفاوتی نسبت به هفته‌های قبل نداریم و آماری که در مورد کرونا اعلام می‌شود کاملا درست است.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در تهران افزود: بنابراین انتخابات و شرایط آن حداقل در آمار استان تهران موثر نبوده و آمار بر اساس شاخص‌هایی که پیش از این بوده، اعلام شده است. در حقیقت تهران در طول دو سه هفته گذشته نارنجی بوده کماکان هم نارنجی است.

زالی در واکنش به اینکه اکثر کشورهای همسایه ایران بیش از ۸۰ درصد جمعیت خود را واکسیناسیون کردند، در صورتی که در ایران حدود ۶ درصد جمعیت واکسینه شدند، علت چیست؟ تصریح کرد: بحث واکسن با چالش‌هایی جدی روبه‌رو بود. اولین بحث مربوط به واردات واکسن است. در حقیقت چالشی که برای واردات واکسن وجود داشت، این بود که اولویتی که شرکت‌های تولیدکننده اصلی واکسن مثل چین و سایر کشورها داشتند این بود که مردم آن کشورهایی که در فاز سوم مطالعات بالینی شرکت کردند از اولویت بالاتری برخوردار بودند. چون در ایران این کار انجام نشد و تلاش شد که مردم به عنوان نمونه‌های انتخابی در فرآیند Clinical trialهای کشورهای اصلی تولیدکننده واکسن قرار نگیرند، طبیعتاً از نظر نوبت‌دهی شرایط ما متفاوت با بقیه کشورها است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: بنابراین کشورهایی مثل قطر، امارات، کویت، اردن و حتی ترکیه پذیرفتند که در مورد واکسن‌هایی مثل واکسن سینوفارم یا سینوواک در بحث کلینیکال تریال فاز سه مشارکت کنند، طبیعتاً آنها اولویت جلوتری از ما خواهند داشت. همچنین نکته دوم این بود که هم‌زمانی تحویل واکسن‌های مورد نظر برای ایران به بحث جهش‌های شکل گرفته، نظیر بتا و دلتا برخورد کرد. به عنوان مثال در مورد واکسن‌هایی که قرار بود از طریق انستیتو بهارات وارد ایران شود، بعد از ۱۲۵ هزار ترخیص اول، دادستان خود هند مانع از آن شد.

زالی با تاکید بر اینکه روند واردات واکسن یادآور شد: همچنین طی دو هفته گذشته در برخی ایالت‌های کشور چین تعداد مبتلایان افزایش پیدا کرد، بنابراین در بحث در اختیار گذاشتن واکسن با محدودیت‌هایی روبه‌رو شد. بنابراین به نظر می‌رسد در کشورهای اصلی که قرار بود واکسن در اختیار کشور ما قرار دهند، در حوزه واکسن‌های وارداتی، شرایط به نسبت گذشته مطلوب‌تر شده است. بنابراین با توجه به تاخیری که رخ داده، پیش‌بینی می‌کنیم از اوایل هفته آینده باید فرآیند واردات واکسن رو به بهبود برود.

عناوین مرتبط

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. احکام «فوق العاده ویژه معلمان» اصلاح شد/ اعمال تغییرات در حقوق مرداد فرهنگیان

 2. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 3. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 4. فقط‌ برو‌!

 5. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 6. اسب زین شده یا چموش؟!

 7. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 8. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 9. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 10. محتمل‌ترین گزینه‌ها برای سکانداری وزارت آموزش و پرورش

 11. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 12. توصیه رهبری به رئیسی درباره تشکیل دولت/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از نقاط ضعف ظریف/ روحانی آینده‌ای در سیاست ایران ندارد؟

 13. رهبر انقلاب: مردم پاسخ قاطعی به توطئه تحریم انتخابات دادند/ جابجایی آرام دولت‌ها نشانه وجود عقلانیت و طمأنینه در کشور است

 14. واکنش شریعتمداری به تهدید اسراییل/ این چراغ سبز، قرمز می شود اگر ...

 15. پیشنهاد تعطیلی ۲ هفته ای کشور فردا بررسی می‌شود

 16. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 17. نویسنده آمریکایی: اشتباهات ترامپ را در برابر ایران تکرار نکنید

 18. خداوند بر پیشوایان واجب کرده که سطح زندگی خود را با مردم ناتوان برابر کنند

 19. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 20. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 21. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 22. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 23. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 24. واکنش رضا کیانیان به پاسخ قالیباف: با طرح شما قدرتمندان قدرتمند تر و مردم فقیر تر خواهند شد/ دنیای مجازی هم در کنار دنیای واقعی از مردم دریغ خواهد شد

 25. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

ابر آروان

آخرین عناوین