نکاتی برای خرید فرش ماشینی

گزارش بازرگانی،   4000401013

C:\Users\pc\Downloads\اصلی.jpg

با دانستن این چند نکته، فرش ماشینی مناسب خود را خواهید یافت.

خرید فرش چندان پیچیده نیست. کیفیت، نقشه و ظرافت و مرغوبیت، نکاتی است که در خرید فرش ماشینی بایستی به آن توجه داشت. چهار ویژگی اصلی در هر فرش ماشینی وجود دارد که می‌بایست در هنگام خرید مورد توجه قرار گیرد. با در نظر گرفتن این ویژگی‌ها، یک خرید دلچسب و مطمئن تضمین خواهد شد.

نقشه و رنگ

از مهم‌ترین نکاتی که در زمان خرید فرش بایستی در نظر داشت، رنگ و نقشه فرش است. اهمیت رنگ و نقشه یک فرش، محدود به زیبایی و جلوه‌ای که به فضای خانه می‌بخشد نیست. طرح و رنگ یک فرش، می‌تواند در چشم بیننده، به بزرگ یا کوچک نشان دادن یک فضا کمک کند. همچنین در انتخاب فرش، هماهنگی با فضای یک اتاق یا پذایرایی خانه، مانند طرح و رنگ ست مبل و صندلی، رنگ پرده یا کاغذ دیواری، رنگ دیوارها، نورگیر بودن فضا و همین‌طور روشنایی‌های به کار رفته را نیز بایستی در نظر داشت.

این نکته در خرید فرش بسیار حائز اهمیت است. تنوع در فرش‌های عرضه شده، حرف اول را در این زمینه می‌زند. تنوع بالا به خریدار، این امکان را می‌دهد که با خیال راحت‌تری، فرش مورد سلیقه خود را پیدا کند و در انتخاب، محدود نباشد. از این منظر، یک فروشگاه آنلاین فرش، برتری بارزی نسبت به فروشگاه‌های حضوری دارد؛ زیرا خریدار می‌تواند بدون خسته شدن و گشتن زیاد، تنوع بسیار بالایی از فرش‌ را به‌صورت یکجا بررسی کند و فرش مورد علاقه‌اش را انتخاب نماید.

شانه و تراکم فرش

شانه و تراکم عبارت‌هایی پرکاربرد در خرید فرش ماشینی هستند و بسیاری از افراد، فرش‌ها را بر اساس شانه و تراکم می‌شناسند. در واقع، شانه به تعداد گره های عرضی و تراکم به تعداد گره های طولی فرش گفته می‌شود و عددی هم که به آن‌ها نسبت داده می‌شود، تعداد گره در هر متر را معین می‌کند که در شناسنامه فرش هم قید می‌گردد. هر گره نیز از تقاطع این دو نخ عرضی و طولی به وجود می آید. این دو نخ، همان تار و پود فرش هستند. فرش ماشینی در تعداد شانه‌های گوناگونی تولید می‌شود. ۳۲۰ شانه، ۵۰۰ شانه، ۷۰۰ شانه، ۱۰۰۰ شانه، ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه.

مهمترین مزیت‌هایی که شانه و تراکم بالاتر برای یک فرش به ارمغان می آورند، دوام و قوام بالاتر و همچنین، ظرافت بیشتر در اجرای طرح و نقشه فرش هستند.

در کنار تار و پود، نخ سومی هم در فرش‌ها به کار می‌رود. این نخ همان نخ خواب فرش است. نخی که عمود بر دو فرش دیگر است و بر گره‌های تار و پود فرش، سوار می‌گردد. نخ خواب همان نخی است که با دست کشیدن روی فرش احساس می‌شود و جنس آن هم از مواردی است که در شناسنامه فرش درج می‌شود. طول نخ خواب در طرح‌های کلاسیک، معمولا در حدود ۶ تا ۹ میلیمتر است.

ابعاد فرش

فرش ماشینی در ابعاد مختلفی تولید می‌شود. ابعاد مختلف به نام‌های مختلفی هم شهرت دارند: پادری، یک ذرع و نیم، کناره، قالیچه و قالی. همچنین فرش‌ها در شکل‌های مختلفی هم تولید می‌شوند مثل گرد و مستطیل.

سایزهای استانداردی برای فرش ماشینی وجود دارد که بیشتر، نقشه‌ها در این ابعاد موجود هستند و ابعاد دیگری مثل ابعاد کناره یا اندازه‌های بزرگتر از ۱۲ متری می‌بایست برای بافت، سفارش گذاشته شود. طبیعتا قیمت فرش ماشینی تابعی از اندازه آن می‌باشد.

C:\Users\pc\Downloads\shekargah ronasi.jpg

جنس نخ به کار رفته

فرش‌ها از نخ‌های متفاوتی ساخته می‌شوند. از پلی‌استر تا فرش‌های اکریلیک و ابریشمی. باید توجه داشت که معمولا جنس نخی که به عنوان نخ به کار رفته در یک فرش از آن نام برده می‌شود، همان نخ خواب فرش است و نخ خواب هم همان‌طور که بالاتر توضیح داده شد، نخی است که از روی فرش دیده می‌شود. به عنوان مثال، جنس نخ خواب به کار رفته در فرش‌های ماشینی ابریشم بافت، نخ ابریشم است و نخ تار و پود می‌تواند از الیافی مثل پنبه باشد. و البته که برخی فرش‌های ابریشم بافت هم وجود دارند که در نخ‌های تار و پود نیز از الیاف ابریشم در آن‌ها بهره گرفته شده است.

فرش‌های ابریشمی سبک‌تر از بقیه فرش‌ها هستند و در بین فرش‌های تولیدی تولیدکننده‌های معتبر، نخ‌های بادوام اکریلیک، بیشترین فراوانی را دارند که از کیفیت و مطلوبیت بالایی هم برخوردار هستند. الیاف مصنوعی مانند پلی‌استر هم از لحاظ کیفیت و دوام در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

 2. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

 3. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

 4. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 5. آقای مهندس ، آقای دکتر!

 6. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

 7. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

 8. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 9. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 10. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

 11. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 12. کارِ کیست؟!

 13. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

 14. عکسی زیبا از جواد فروغی

 15. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

 16. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 17. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 18. کاروان‌ جدید تانکرهای آبرسان سپاه به خوزستان رسید

 19. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

 20. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

 21. نظرپور: تکلیف قانونی برای همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی

 22. رامبد جوان کرونا گرفت!

 23. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

 24. دلسوزی دولت در روزهای پایانی یا مین گذاری برای دولت بعد؟!

 25. تملقی ترسناک است که مقدس شود؛ و بخشی از جامعه برای آن کف بزند

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین