در اولین نشست خبری مطرح شد «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

سیاسی   4000331078 ۱۰۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس جمهور منتخب اعلام کرد که با اعتماد به نیروی انسانی به ویژه جوانان و ذخایر ارزشمند کشور ان شاء الله وضعیت و شرایط به نفع مردم و برای گشایش در زندگی مردم تغییر می کند.

«نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

به گزارش فارس، نشست خبری آیت‌الله سیّد ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب، لحظاتی قبل آغاز شد.

وی در سخنان ابتدایی خود گفت: عرض تبریک و تهنیت دارم به مناسبت میلاد امام رضا علیه السلام، دهه کرامت را هم تبریک عرض میکنم و از رسانه های مختلف و خبرنگاران تشکر می‌کنم.

رئیس جمهور منتخب ادامه داد: حماسه ملت بزرگ ایران در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ به دنبال حماسه های بسیاری که مردم عزیزمان خلق کردند جلوه ای از حضور با اراده مردم عزیزمان است و پیام مهمی برای همه جهانیان داشت.

حضور گسترده مردم در انتخابات علیرغم گله‌مندی‌ها

وی ادامه داد: این حضور گسترده و با معنای مردم علی رغم شرایط کرونایی و دشمنی های بسیار و ایجاد جنگ روانی از طرف دشمنان ایران شکل گرفت حضور ملت بزرگ ایران که ساعت ها پای صندوق های رای قرار داشتند علی رغم برخی گله مندی هایی که از وضع اقتصادی داشتند بود.

رئیسی گفت: این حضور پیام های مختلفی داشت. یک پیام، پیام وحدت و انسجام ملی بود. پیام ملت ایران پیام ضرورت تغییر در شرایط اقتصادی و زندگی آنها بود. پیام ملت ایران، پیام مبارزه با فساد، فقر و تبعیض و در یک کلمه، اجرای عدالت در تمام شئون زندگی مردم بود. 

وی ادامه داد: پیام ملت ایران پیام پافشاری بر ارزشهای انقلاب شکوهمند اسلامی بود. پیام ملت ایران پیام تداوم امام خمینی و شهدا به‌ویژه شهید عزیز حاج قاسم سلیمانی بود. این پیام را ملت ایران با حضور خودشان به مبانی انقلاب اسلامی و در لبیک گفتن به پیام مقام معظم رهبری انقلاب اسلامی داشتند این پیام برای دولت مردمی و برای همه مدیران و مسئولانی که به نام این دولت خدمتگزار مردم خواهند بود باید دقیقا شنیده شود.

باید به عهدی که با مردم بستیم وفادار ماند

رئیس‌جمهور منتخب گفت: و به این عهدی که با مردم بستیم این باید به این عهد وفادار ماند. وفای به این عهد تلاش برای خدمتگزاری به مردم و باز کردن گره ها بود. 

وی افزود: اطمینان داریم با توکل به خدا و اعتماد به داشته های ملت ایران و اعتماد به نیروی انسانی متراکم بویژه جوانان غرور آفرین این ملت و با ذخایر ارزشمندی که کشور ما از آن برخوردار است ان شاالله وضعیت و شرایط به نفع مردم تغییر خواهد کرد.

رئیس‌جمهور منتخب گفت: سیاست داخلی ما و اولویت های ما در این دولت بهبود وضعیت کسب و کار مردم و بهبود شرایط و وضعیت معیشت مردم خواهد بود و بهبود شرایط در دولت و در نظام اداری کارآمدی رقم خواهد زده شد که از بروکراسی که بعضاً بسیاری از اقدامات تحولی را در کشور مانع می شود حتما این شرایط تغییر باید کرد و یک نظام اداری کارآمدی سالم و قانون مداری توسط نیروهای کارآمد و انقلابی فساد ستیز در کشور شکل خواهد گرفت. 

وی خاطرنشان کرد: من ضمن ارج نهادن به همه خدماتی که بعد از انقلاب توسط دولت های مختلف انجام خواهد شده است بدون تردید خدمات بسیاری برای کشور انجام شده است. در این ۴۰ سال، ما شاهد زحمات بسیار و تلاشها و اقداماتی در جهت توسعه یافتگی در کشور بودیم، لکن علیرغم همه زحماتی که دولت ها تا کنون کشیده اند و علی رغم همه تلاش های که تاکنون شده است و ما در برخی از حوزه ها به جایگاه عالی و قله های دست پیدا کرده ایم اما در برخی از حوزه ها بدلیل کم توجهی ها، سو مدیریت ها و عدم توجه به داشته های بسیاری که کشور از آن برخوردار است و نیروی کارآمد جوانی که در کشور می تواند منشا بسیاری از تحولات است مشکلاتی داریم.

وی با اشاره به عقب ماندگی در عدالت خاطر نشان کرد: محور تحول، اجرای عدالت بر بستر گام دوم انقلاب اسلامی است. به تمام اسناد بالادستی یعنی قانون اساسی جمهوری اسلامی، سیاست های مصوب نظام برنامه‌های توسعه توجه خواهد شد و ما در آستانه تشکیل دولت جدید برنامه توسعه هفتم را با همکاری مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس ان شاالله دنبال خواهیم کرد.

اعتماد مردم به‌دلایلی مخدوش شده

رئیسی گفت: امید داریم که اقدامات ما در جهت بهبود شرایط گره گشایی جدی از زندگی مردم کند و امید را به مردم باز گرداند و اعتمادی که بدلایلی مخدوش شده، این اعتماد به مردم عزیز و جوانان برگردد به نحوی که احساس همگان این باشد که دولت، دولت امیدآفرین است، دولت، دولت یک جریان خاصی نخواهد بود. دولت و مدیران همکار با دولت در سراسر کشور کسانی هستند که وطن دوست هستند، دغدغه مردم دارند، دغدغه انقلاب دارند و دغدغه آنها رفع مشکلات مردم است. هر کس دلش برای مردم و انقلاب بتپد همکار ما در جای جای کشور خواهد بود.

وی درباره سیاست خارجی ادامه داد: دنیا بداند وضعیت با این حضور حماسه ساز مردم عزیز ایران تغییر کرده است و این وضعیت و شرایط جدید پیش روی دنیاست.

رئیس‌جمهور منتخب گفت: تا امروز فشار حداکثری بر مردم ما کارساز نشده است، باید تجدید نظر کنند و برگردند. ملت ما نشان داده مقاومت و ایستادگی در مقابل فشارها دارد و دنیا باید بدانند که سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی شود چون به برجام هم محدود نخواهد شد.

وی ادامه داد: ما تعامل را با همه دنیا و همه کشورهای دنیا به عنوان یک اصل تعاملی گسترده و متوازن را در سیاست خارجی دنبال خواهیم کرد و در مذاکرات هر مذاکره ای که منافع ملی در آن تضمین شود، این مذاکره حتما مورد حمایت خواهد بود، اما ما وضعیت اقتصادی و شرایط مردم را به مذاکرات گره نخواهیم زد.

اجازه نخواهیم داد مذاکره برای مذاکره باشد

رئیس‌جمهور منتخب گفت: اجازه نخواهیم داد به نحوی مذاکره برای مذاکره باشد، اجازه نخواهیم داد مذاکرات فرسایشی باشد بلکه باید هر نشستی همراه با نتیجه باشد، نتیجه محوری موضوع ماست و باید آورده ای برای ملت بزرگ ایران داشته باشد در راستای آورده ای برای مردم و رفع محدودیت ها و تحریم ها و راستی آزمایی مسأله ارتباطات را ادامه خواهیم داد.

رئیس جمهور منتخب در ادامه به سؤالات خبرنگاران در حوزه‌های مختلف پاسخ داد. آیت‌الله رئیسی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما مبنی بر اینکه اولویت‌دارترین و نخستین دستورکار شما در دولت جدید چه خواهد بود اظهار داشت: در روز آغاز کار دولت اعلام خواهیم کرد که تمام بسترهای فسادزا که ایجاد رانت می‌کند باید خاتمه داده شود،؛ یعنی دستگاه‌های اداری موظف هستند زمینه‌های رانت و فساد را از بین ببرند و این سازوکارها را اصلاح کنند.

وی گفت: اولین اقدام توجه به وضعیت اشتغال و مسکن مردم خواهد بود که دست اندرکاران بخشهای مختلف باید حضوری فعال با مشارکت مردم داشته باشند. 

امریکا و اروپا باید به تعهدات خود در قبال برجام عمل کنند

رئیس جمهور منتخب در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگار یورونیوز مبنی بر اینکه برجام برای دولت شما چقدر اهمیت دارد و چه پیامی برای امریکا و اروپا دارید؟ تصریح کرد: کشورهای اروپایی و امریکا باید نگاه کنند که در قبال برجام چه کرده‌اند؛ امریکا برجام را نقض کرد و اروپاییها نیز به تعهداتشان عمل نکردند. 

رئیسی گفت: ما خطاب به امریکا می‌گوییم شما موظف به رفع همه تحریمها هستید و باید برگردید و تعهدات خود را اجرا کنید؛ اروپایی‌ها نیز حتما تحت تأثیر فشار امریکا قرار نگیرند و نسبت به آنچه متعهد شده‌اند عمل کنند؛ این مطالبه ملت ایران از شماست.

وی تأکید کرد: مطالبه ملت ایران از دولت مردمی، احقاق حق آنهاست و ما حق آنها را دنبال خواهیم کرد.

برنامه‌ریزی برای کاهش مالیات تولید از 25 به 10 درصد و افزایش مالیات فعالیتهای سوداگرانه

رئیس جمهور منتخب در ادامه به سؤال خبرنگار خبرگزاری مهر مبنی بر اینکه برای رفع موانع تولید از جمله تأمین مالی ناقص، رانتهای ارزی و بخشنامه دست و پاگیر چه خواهید کرد گفت: باید برای رفع فشارها بر تولید که مسئله محوری کشور است و شعار سالهای اخیر نیز بوده محور کارهای اقتصادی دولت بر روی تولید قرار گیرد که ما این کار را خواهیم کرد.

رئیسی در توضیح این مسئله افزود: اولویت خود را بر نقدینگی قرار خواهیم داد و آن را به سمت تولید سرازیر می‌کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر هم تولیدکنندگان و کارآفرینان نسبت به کمبود نقدینگی اعتراض دارند و هم از سوی دیگر همه کارشناسان اقتصادی نسبت به افزایش نقدینگی هشدار می‌دهند؛ بنابراین نقدینگی باید به سمت تولید هدایت شود.

وی تصریح کرد: ما تولید را پرجاذبه و اقدامات غیرمولد را بی‌جاذبه خواهیم کرد؛ این با یک بخشنامه یا سخن امکان‌پذیر نیست و یک سلسله اقدامات می‌خواهد از جمله اینکه برای ایجاد جذابیت در تولید، کاهش مالیات تولید از 25 درصد به 10 درصد با یک شیب ملایم و ایجاد مالیات برای کارهای غیرمولد و سوداگرانه مانند سوداگری در ارز، طلا و مسکن را دنبال می‌کنیم تا یک عدالت مالیاتی ایجاد شود و ما مصمم هستیم که این کار را در دولت دنبال کنیم.

رفع تحریم‌ها و راستی‌آزمایی محور بحث سیاست خارجی ما خواهد بود

آیت‌الله رئیسی در پاسخ به سؤال خبرنگار شبکه ان بی سی آمریکا که پرسید آیا برای اینکه برجام مؤثر واقع شود باید کل تحریم‌های آمریکا شامل تحریم‌های دوره ترامپ رفع شود؟ و قصد دارید تیم مذاکره هسته‌ای را حفظ کنید؟ گفت: تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کار خود را دنبال می‌کند. تیم سیاست خارجی ما نیز در حال بررسی کار عزیزان است. آمریکا موظف است تمام تحریم‌های ظالمانه نسبت به ملت ایران را رفع کند. رفع تحریم‌ها و راستی‌آزمایی محور بحث سیاست خارجی ما خواهد بود.

آمریکا باید به دنیا پاسخ بدهد

وی گفت: سؤال این است که علیرغم اینکه ملت ایران به تعهدات خودش عمل کرده، آنها چرا کوتاهی می‌کنند؟ آمریکا باید به دنیا پاسخ بدهد. همواره این مورد تاکید بوده که آمریکا باید به تعهداتش عمل کند و همه تحریم‌های ظالمانه را بردارد.

در ادامه این نشست خبری، خبرنگار روزنامه شرق پرسید: آقای رئیسی! از لحاظ آماری و گزارش‌های آماری بر شرایط کشور اشراف دارید؟ و می‌دانید چه کشوری را با چه شرایطی تحویل می‌گیرید؟ و آیا قرار است بعد از صد روز گزارش فعالیت خود را ارائه کنید؟

مردم عزیز باید بدانند در چه شرایط دولت جدید شروع شد

رئیسی در پاسخ گفت: وضعیت شرایط و ارقام و آمار روشن است، مراکز رسمی، نهادهای تجمیع کننده آمار و هم دستگاه‌ها آمار فعالیت خود را ارائه می‌کنند و همچنین آمارها از دید رسانه‌ها، نخبگان و کارشناسان پنهان نیست. مردم عزیز هم باید بدانند در چه شرایط دولت جدید شروع شد و قرار است فعالیت کند. شرایط و وضع موجود پیش روی ملت خواهد بود و بعد هم ما وضع موجود و وضع مطلوب را ارزیابی می‌کنیم و تلاش می‌کنیم وضعیت موجود را به مطلوب نزدیک‌تر و فاصله را کم کنیم. 

وی گفت: خواسته ملت از ما این است که دولت وعده‌هایش را فراموش نکند، ما نه تنها فقط صد روز بلکه شاید به صورت هفتگی و بعد ماهانه گزارش دهیم و بعد ارتباط با مردم را به عنوان یک نعمت برای رفع مشکلات موجود می‌دانیم. این نشست آغاز خواهد بود و نه انجام و ان‌شاءالله در نشست‌هایی که خواهیم داشت، برای رفع مشکلات تلاش خواهیم کرد. محور کار ما اقدام و عمل خواهد بود و هم دستگاه‌ها و هم بنده مردم را در جریان پیشرفت امور می‌گذاریم.

ما امروز در جایگاه مدعی قرار داریم

رئیس‌جمهور منتخب در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگار الجزیره انگلیسی که پرسید «برخی تحلیل‌ها و اتهامات از سوی برخی نهادهای حقوق بشری مطرح است، این مسائل چه تأثیری می‌تواند بر فعالیت شما داشته باشد»؟ گفت: من از ابتدای مسئولیت به عنوان یک حقوقدان و مدافع حقوق مردم بوده‌ام، حقوق بشر، محوری‌ترین مورد بوده که دنبال کرده‌ام و به آنانی که اتهام می‌زنند باید گفت ما امروز در جایگاه مدعی قرار داریم. تمام اقداماتی که انجام داده‌ایم در جهت رعایت حقوق بشر و انسان بوده است، با کسانی که دست به حرکت‌های داعشی و ضد امنیتی زدند.

به وجودآورندگان داعش مورد مواخذه قرار گیرند تا دنیا به صلح برسد

وی افزود: مدعیان حقوق بشر باید جواب دهند که اگر یک قاضی از امنیت جامعه و حقوق مردم دفاع کرد، آیا نباید مورد تشویق قرار گیرد که امنیت مردم را در برابر تهدیدها حفظ کرده است؟ افتخارم این است که هر جا بوده‌ام از حقوق مردم، امنیت مردم و آرامش مردم دفاع کردیم و امروز هم خود را موظف به این کار می‌دانم که از حقوق انسان‌ها دفاع کنم. کسانی که مدعی هستند باید به وجودآورندگان داعش را مورد مواخذه قرار دهند. مسلما اگر اینها مورد مواخذه قرار گیرند دنیا به صلح خواهد رسید.

رئیسی در پاسخ به این سؤال که چه برنامه‌ای برای احیای سرمایه اجتماعی و امید در جامعه دارید؟ گفت: من به عنوان رئیس‌جمهور خود را خادم جمهور می‌دانم؛ چه کسانی که به من رأی داده‌اند چه کسانی که به دیگر نامزدهای محترم رأی‌ داده‌اند و یا کسانی که به دلیل شرایط کرونایی یا به هر دلیلی پای صندوق رأی حاضر نشده‌اند.

وی با بیان اینکه خود را خادم همه ملت می‌داند، اظهار داشت: خود را موظف می‌دانم نسبت به حقوق مردم پاسداری کنم، لذا نسبت به کاهش هزینه‌های اجتماعی و افزایش سرمایه‌های اجتماعی اقدام خواهم کرد. هر امری که سرمایه اجتماعی را افزون و از هزینه‌ها بکاهد در دستور خواهد بود.

حتی بعد از لغو تحریم‌ها هم با بایدن دیدار نمی‌کنم

رئیسی در پاسخ به خبرنگار «راپلی» روسیه مبنی بر اینکه آیا بعد از لغو تحریم‌ها حاضر به ملاقات با رئیس‌جمهور آمریکا هست یا نه؟ گفت: خیر.

وی در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس که چه برنامه‌ای برای جبران خسارت مردم در بورس دارید؟ گفت: اعتماد مردم را به بازار سرمایه برمی‌گردانیم.

رئیس‌جمهور منتخب ادامه داد: از جمله اقدامات ما این خواهد بود که حتماً بورس را به عنوان قلّک دولت قرار نخواهیم داد و کسری بودجه دولت را از طریق بورس تأمین نخواهیم کرد.

نظارت‌ و سازوکارهای نظارتی را در بورس فعال خواهیم کرد

وی با بیان اینکه تلاش می‌کند از طریق ایجاد صندوق های خرد، ضرر مردم را در بورس جبران کند، اظهار داشت: نظارت‌ و سازوکارهای نظارتی را در بورس فعال خواهیم کرد که خود این فعال شدن نظارت باعث خواهد شد که صندوق توسعه بورس از ایجاد تکانه‌های بورس پیشگیری کند.

رئیسی ادامه داد: اقدامات دیگری در دست برنامه‌ریزی است که از جمله آن‌ها عمیق کردن بورس است. شرکت‌هایی که پشت در بورس ایستاده‌اند که ورود آن‌ها را تسهیل خواهیم کرد. شرکت‌هایی که می‌توانند عمق بورس را افزایش دهند و خسارت‌های سهامداران را کاهش دهند.

رئیسی در پاسخ به سوال شبکه سی‌ان‌ان آمریکا مبنی بر اینکه نظرش درباره پیشنهاد بایدن در مورد امضای توافق امضای جام طرح با ایران در حوزه مسائل برنامه موشکی و منطقه‌ای گفت:‌ آقای بایدن چرا به تعهدات دولت‌های قبل متعهد نیست؟ چرا آقای بایدن به وظایف خود نسبت به تعهداتی که برای دولت آمریکا ایجاد شده پاسخگو نیست؟

رئیس‌جمهور منتخب ایران اظهار داشت: پیشنهاد جدی من به دولت آمریکا این است که سریعا به تعهدات خود عمل کنند تمامی تحریم‌ها را رفع کنند و نشان دهند با رفع همه تحریم‌ها که صداقت دارند.

وی افزود: ملت ایران از برجام خاطره خوشی ندارند چون آورده‌ای که در برجام پیش‌بینی شد ملت ایران شاهد برخورداری از این آورده نبود و دلیل آن هم عهدشکنی آمریکایی‌ها و عمل نکردن به تعهدات توسط اروپایی‌ها بود.

مسائل منطقه‌ای و مسائل موشکی قابل مذاکره نیست

رئیسی خاطرنشان کرد: ما تأکید می‌کنیم دولت آمریکا نسبت به تعهدش در این قرارداد عمل کند و به آن پایبند باشد. مسائل منطقه‌ای و مسائل موشکی قابل مذاکره نیست مسأله‌ای بر روی آن مذاکره و توافق شده و قرارداد آن منعقد شده و آنها به آن متعهد شده‌اند، اما بدان عمل نکرده‌اند چگونه می‌خواهند وارد مباحث جدید و نو شوند؟

رئیس‌جمهور منتخب ایران در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه پرس‌ تی‌وی مبنی بر اینکه برنامه‌اش برای احیای برجام و وادار کردن آمریکا به لغو تحریم‌ها چیست؟ اظهار داشت: آنچه که سیاست جمهوری اسلامی بوده و بارها اعلام شده این است که اقدامات هسته‌ای ما اقداماتی مسالمت‌آمیز و در جهت قواعدی است که این علم و دانش در عرصه‌های مختلف صنعتی،‌کشاورزی و پزشکی دارند و اقدامات جمهوری اسلامی تاکنون اقداماتی بوده که بر اساس اعلام سازمان‌های بین‌المللی در چارچوب قوانین و مقررات انجام شده است.

وی افزود: علیرغم اینکه اقدامات جمهوری اسلامی طبق اعلام خود آنها در چارچوب مقررات انجام شده چرا موانع و مشکلاتی بر سر راه اقدامات هسته‌ای ایران قرار می‌دهند حال آنکه به اعتراف مکرر آنها اقدامات هسته‌ای ایران تاکنون هیچگونه مشکلی نداشته است.

**شهادت دکتر بهشتی جلوه‌ای است از جنایت منافقین و حمایت کشورهای مدعی حقوق بشر است**

رئیسی در پاسخ به سوال خبرنگار AFP فرانسه در مورد الگو گرفتن از شهید بهشتی در بحث حکمرانی گفت: شهادت شهید آیت‌الله دکتر بهشتی و  72تن  از یارانش جلوه‌ای است از سیاه‌دلی منافقین و جنایت هولناک آنها و جلوه‌ای است از حمایت برخی از کشورهای مدعی حقوق بشر از منافقین.

رئیس‌جمهور منتخب ایران خاطرنشان کرد: سوال ما اینجاست که چرا قاتل شهید بهشتی و قاتل شهید رجایی و قاتلین شهید باهنر امروز به برخی کشورهای غربی پناه آورده‌اند؟ و آنانی که مدعی حقوق بشر هستند چه پاسخی برای افکار عمومی جهان دارند که کشور آنها پناهگاهی برای کسانی شده که رسماً اعلام کرده‌اند که 17 هزار نفر را در ایران به خاک و خون کشیده‌اند؟ و یکی از آنها شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی است.

وی افزود: شخصیت آیت‌الله دکتر بهشتی شخصیت بسیار جامعی بود از جلوه‌های مهم سیره و زندگی دکتر بهشتی اخلاص و عقلانیت و معنویت و اخلاق و عدالت‌خواهی و حق‌خواهی  ایشان بود. این‌ها محورهای جلوه آیت‌الله دکتر بهشتی بود.

رئیسی اظهار داشت: من به عنوان شاگرد ایشان در مکتب ایشان به نظرم آنچه که بهشتی را بسیار شاخص می‌کرد مسأله توجه ایشان به مردم بود در دنیا اسم مردم را همه سیاستمداران و سیاست‌ورزان می‌برند اما بعضا تشریفاتی است اما آنچه که امام و آقای دکتر بهشتی در مورد مردم مطرح می‌کردند بدان باور داشتند و از مردم صحبت کردن آنها تشریفاتی نبود و حقیقتا به مردم علاقه‌مند بودند.

وی افزود: من هم تأکید دارم به عنوان یک طلبه خدمتگزار و اینکه مردم‌داری، توجه به مردم و توجه به ساز و کارهای کارآمد در نظام را برایش ارزش قائل باشم. ایشان ساختارسازی برای نظام را دنبال کرد. من این ساز و کارها و ساختارها را برای مدیریت انقلابی در کشور بسیار مهم  و مؤثر می‌دانم.

رئیس‌جمهور در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره ترکیب احتمالی کابینه دولت سیزدهم  گفت: همانطور که بارها اعلام کردم به صورت مستقل وارد میدان شدم و از همه گروه‌ها، تشکل‌ها، احزاب و شخصیت‌های بزرگ که از من حمایت کردند صمیمانه تشکر می‌کنم و سپاسگزارم.

وی افزود: ما برای تشکیل دولت خود را در مقابل خداوند متعال مسئول می دانیم و فقط وامدار ملت خواهم بود.

رئیس‌جمهور منتخب در ادامه خاطر نشان کرد: در تشکیل دولت، نگاهم به انقلابی بودن، کارآمد بودن و مردم دار بودن از شاخص‌های دولت بنده خواهد بود.

رئیسی در ادامه بیان کرد: توصیه من به رسانه‌ها این است که گمانه زنی نکنید؛ ما برتر از این موضوع، در اختیار شما سامانه‌ای قرار می‌دهیم،‌ نه فقط برای اصحاب رسانه ـ که نخبگان کشور هستند ـ بلکه برای همه آحاد مردم سامانه‌ای با شاخصه‌هایی اعلام می‌کنیم، لذا افرادی که مورد نظرشان هست در هر کوی و برزنی که فکر می‌کنند به عنوان یک مدیر و خدمتگزار در دولت آینده می‌تواند تاثیرگذار باشد حتماً معرفی کنند.

وی در ادامه این سخنان یادآور شد: بنده در این قضیه از نگاه مردم استقبال و از نگاه نخبگان استقبال می‌کنم و طبق سامانه‌ای که چند روز آینده در اختیار همگان قرار خواهد گرفت پیشنهادهایتان را نسبت به اشخاص مختلف ارائه خواهم داد و انتخاب من بر اساس شایسته‌سالاری خواهد بود.

رئیس جمهور منتخب ملت در ادامه در پاسخ به خبرنگار تلویزیون دولتی چین مبنی بر اینکه رئیس جمهوری چین به شما تبریک خود را ارسال کرده و چین اهمیت زیادی برای توسعه روابط خود برای ایران قائل است؛ انتظار جنابعالی از رابطه بین دو کشور چیست؟ گفت: ما روابط با چین را از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و دولت‌های مختلف دنبال می‌کردیم و امروز هم روابط خوبی با کشور چین داریم و ظرفیت‌های بسیاری بین دو کشور وجود دارد.

وی بیان کرد: ما حتماً در جهت احیای این ظرفیت‌ها تلاش خواهیم کرد و قطعا روابط بسیار خوبی با کشور چین خواهیم داشت و طرح جامع به عنوان یکی از اسناد خواهد بود و اجرایی کردن این طرح حتماً در دستور کار خواهد بود.

باید ارتباط سفره مردم را با دلار یا خارج از کشور قطع کنیم

رئیسی در ادامه سخنانش در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره قیمت کالاهای اساسی اظهار داشت:‌ موضوع کالاهای اساسی اولویت دولت است، نظارت بر زنجیره تامین و تولید کالاهای اساسی مردم تا مصرف، جزو اولویت‌های دولت خواهد بود، اما اساس قضیه آن است که ما باید ارتباط سفره مردم و کالاهای اساسی را با دلار یا خارج از کشور در یک کار میان مدت و طولانی مدت قطع کنیم.

رئیس جمهور منتخب در همین راستا اضافه کرد:‌ ما باید تلاش کنیم تا در تأمین کالاهای اساسی به خودکفایی واقعی برسیم و این کار را در کشور اجرایی می‌دانیم و جزو برنامه‌های ماست.

وی گفت: از ابتدای قضیه و در ابتدای دولت ما خودکفایی ملت و کشور را نسبت به کالاهای اساسی کلید خواهیم زد.

سؤالات بعدی را در نشست خبری رئیس‌جمهور منتخب خبرنگار شبکه المیادین پرسید که به این شرح بود: بعضی از مسئولین اسرائیل شما را خطرناک‌ترین رئیس جمهور ایران قلمداد کرده‌اند که منافع آنها را به خطر انداخته‌ است؛ در اروپا هم برخی‌ نگرانی خود را از به خطر افتادن برجام در دوران ریاست جمهوری شما اعلام کرده‌اند نظر شما درباره این واکنش‌ها چیست؟ نظرتان درباره اتفاقات 10 سال اخیر سوریه چیست؟ درباره رابطه با عربستان آیا این امکان وجود دارد که شاهد سفر شما به آن کشور و یا سفر رهبران این کشور به تهران باشیم؟ نظرتان درباره جنگ یمن چیست؟ 

صهیونیست‌ها پیش از ایران باید از مردم فلسطین وحشت کند

رئیسی در پاسخ به سؤال مربوط به رژیم صهیونیستی اظهار داشت:‌ پاسخ رژیم صهیونیستی به کسانی که حق آنها غصب شده چیست؟ و این رژیم چگونه می‌خواهد این حق فلسطینیان را بدهد؟ جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده است که طرح ما درباره فلسطین آن است که به آرای فلسطینیان مراجعه شود زیرا فلسطینیان صاحب فلسطین هستند و قبل از آنکه رژیم صهیونیستی از ناحیه ما احساس وحشت کند از ناحیه مردم فلسطین و گروه‌های مقاومت و کسانی که حق‌شان توسط رژیم صهیونیستی ضایع شده است باید بترسد؛ امروز ابتکار عمل در اختیار مجاهدان فلسطینی است؛ جمهوری اسلامی هم طبق سیاست‌های خود و طبق سیاست‌های امام خمینی (ره) و همچنین سیاست‌های تصریح شده در قانون اساسی همواره حامی مظلومان خواهد بود؛ فلسطین مظلوم واقع شده و ما حامی فلسطین خواهیم بود.

حملات سعودی‌ها علیه مردم یمن متوقف شود

وی همچنین درباره موضوع یمن گفت: یمن باید هرچه زودتر توسط خود یمنی‌ها تدبیر و مدیریت شده و از هرگونه دخالت سعودی‌ها و یا کشورهای حامی سعودی در یمن جلوگیری شود. این در حالی است که در این چند سال هجوم زیادی از سوی سعودی‌ها و حامیان آنها به مردم یمن، کودکان و زنان یمنی و خانه‌های یمنی‌ها و سرزمین یمن شده است، لذا باید هرچه سریع‌تر این وضعیت متوقف شود؛ جمهوری اسلامی تأکید می‌کند که جنگ علیه یمن باید هرچه سریع‌تر متوقف شود و یمن بایستی به دست یمنی‌ها و مردم یمن اداره شود و یمنی‌ها تصمیم بگیرند که چگونه این کشور را اداره کنند؛ ما بر توقف هرچه سریع‌تر جنگ یمن و حملات سعودی‌ها علیه مردم مظلوم یمن تأکید می‌کنیم.

رئیس جمهور منتخب ملت ایران درباره سؤال مربوط به روابط با عربستان سعودی گفت: ما روابط با همه کشورهای دنیا و تعامل با همه را اعلام کرده‌ایم به ویژه‌ روابط با کشورهای همسایه برای‌مان مهم است؛ اولویت ما ارتباط با همسایگان خواهد بود و نسبت به کشور عربستان هم درباره بازگشایی سفارتخانه‌ها بین دو کشور هیچ مانعی از طرف جمهوری اسلامی ندارد و این سیاست پیش از این اعلام شده است و باز هم تأکید می‌کنم که روابط و گفت‌وگو با عربستان و همه کشورهای در منطقه برای جمهوری اسلامی هیچ مانعی ندارد.

رئیسی همچنین چند نکته را در پایان نشست خبری خود با رسانه‌های داخلی و خارجی اعلام و تصریح کرد: در ابتدای دولت خواهیم گفت که همه زمینه‌ها برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور فراهم خواهیم کرد زیرا دولت خود را مؤظف می‌داند که در این باره کارهایی را انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: ما همچنان که نسبت به حقوق و امنیت مردم در داخل کشور خود را مؤظف می‌دانیم نسبت به ایرانیان خارج از کشور هم وظایفی را برعهده داریم زیرا آنها ایرانی هستند و ما نسبت به آنها مسئولیت‌هایی را برعهده داریم لذا باید ورود ایرانیان به داخل کشور تسهیل شود و همه دستگاه‌های مربوطه در این باره باید این تسهیل‌گری را انجام دهند ضمن اینکه سرمایه‌گذاری در کشور توسط ایرانیان در خارج از کشور بایستی در اولویت قرار گیرد.

ایران جزو امن‌ترین کشورها برای سرمایه‌گذاری اقتصادی است

رئیس‌جمهور منتخب گفت: ایرانی که در خارج از کشور درآمدی را کسب کرده است بهترین مکان و امن‌ترین مکان برای او سرمایه‌گذاری در داخل ایران و سرزمین آبا و اجدادی او است؛ امنیت هم کاملاً برای این سرمایه‌گذاری وجود دارد، امنیت برای همگان است و همه سرمایه‌گذاران در سراسر دنیا بدانند که امروز جمهوری اسلامی جزو امن‌ترین کشورها برای سرمایه‌گذاری اقتصادی است و این امنیت را دولت برای همه کارآفرینان و سرمایه‌گذاران و به ویژه ایرانیان خارج از کشور تضمین می‌کند و بایستی آنها بدانند که وطن‌شان و خاک‌شان برای آنها به منظور سرمایه‌گذاری دارای اولویت است.

وی همچنین از راه‌اندازی یک سامانه برای دریافت ایده‌ها خبر داد و گفت: نخبگان، اصحاب رسانه‌، دانشگاهیان و حوزویان و همه صاحبان اندیشه و خرد اگر ایده‌ای را برای اداره دولت و برای سامان دادن به وضعیت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سایر حوزه‌ها دارند می‌توانند در یک بانک ایده‌های خود را ارسال کرده و دولت از این ایده‌ها استقبال می‌کند ضمن اینکه این ایده‌ها برای دولت بسیار گره‌گشا باشد؛ استقبال از نظرات و ایده‌های همه عزیزان برای دولت بسیار مغتنم است.

رئیسی گفت: همچنین ارتباط مردم با من از طریق اقوام، بستگان و خویشان نبایستی تنظیم شود هرچند که آنها برای من محترم هستند، اما ارتباط با مردم ارتباط از طریق خویشان و بستگان نیست. ما سامانه‌ای را برای ارتباط دائمی با مردم و همه سطوح اجتماعی فعال خواهیم کرد که این ارتباط کاملاً سازمان‌ یافته و برنامه‌ریزی شده است. البته این موضوع با حضور من در اجتماعات مردمی متفاوت است؛ البته ان‌شاءالله کرونا از صفحه روزگار ریشه‌کن خواهد شد و تلاش داریم همه این ارتباطات را با همه محافل افزون کنیم و تلاش داریم ارتباط علی‌الدوام با همه سطوح جامعه جزو برنامه کاری من باشد.

وی اظهار داشت: من به عنوان خادم جمهور هستم ضمن اینکه ارتباط با مردم برای همه مدیران دولت یکی از شاخص‌های مهم ادامه مأموریت و مسئولیت آنها خواهد بود. 

رئیس جمهور منتخب ملت ایران در پایان از همه اصحاب رسانه صمیمانه سپاس‌گذاری کرد و گفت: از همه اصحاب رسانه و خبرنگاران با همه گرایش‌های سیاسی تشکر می‌کنم. البته آنها در همه حوزه‌های کاری ملی و  استانی تلاش‌های زیادی کردند ضمن اینکه رسانه‌های دیجیتال و مکتوب هم انصافاً در دوران انتخابات بهترین کانال ارتباطی با مردم و تبیین دیدگاه‌ها را داشتند و من معتقدم رسانه‌ها نقش بسیار مهمی را در ادامه راه دولت و ارتباط با مردم خواهند داشت؛ ضمن اینکه رسانه‌ها در انعکاس نظرات و دغدغه‌های مردم به مدیران و دیدگاه‌های دولت برای مردم عزیز جایگاه بسیار ویژه‌ای دارند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۵۵۱۴۸۱۵:۳۱:۲۷ ۱۴۰۰/۳/۳۱
بسیار عالی
ناشناس۲۰۵۵۴۰۵۱۷:۵۰:۱۱ ۱۴۰۰/۳/۳۱
بیصبرانه منتظر تشکیل دولت سید عزیز هستیم همانطور که بارها گفتیم مشکل از تحریمها و اف ای تی اف و..نبود مشکل از ناکارایی دولت حسن روحانی بود و سید عزیز با یک کابینه جهادی انقلابی اثبات خواهد کرد که مشکلات به راحتی قابل حل هستند و جامعه ما به مدار رونق جهانی برخواهد گشت دولت روحانی نگاه کند و الگو بگیرد درود بر دولت انقلابی جهادی
ناشناس۲۰۵۵۷۵۲۲۲:۰۹:۵۸ ۱۴۰۰/۳/۳۱
خیلی خب اگه راست میگین از برجام خارج بشین و اف ای تی اف هم تصویب نکنید بعد با توان داخلی کشور رو اداره کنید ببینیم میتونید یا فقط حرف میزنید
ناشناس۲۰۵۵۸۲۲۲۲:۴۹:۳۹ ۱۴۰۰/۳/۳۱
مطمئن باشید آقای رئیسی از برجام خارج میشه و اف ای تی اف هم تصویب نخواهد کرد و اثبات خواهد کرد با ظرفیت های داخلی میشه رفاهی بیش از رفاه امریکا ایجاد کرد حالا خواهید دید مگه ممکنه ما این همه ضد برجام و اف ای تی اف باشیم خودمون بهش متوسل بشیم؟ خیر
ناشناس۲۰۵۵۸۵۰۲۳:۰۴:۱۲ ۱۴۰۰/۳/۳۱
با این دیدگاه، آینده کاملا مشخص است: تحریم ها بیشتر معضلات اقتصادی بیشتر در پیش است.
ناشناس۲۰۵۵۹۹۰۰۰:۱۴:۰۸ ۱۴۰۰/۴/۱
در 8 سال آینده با اجرای اقتصاد مقاومتی و افزایش صادرات غیرنفتی به 15 کشور همسایه و توسعه پتروپالایشگاه ها تحریم ها خنثی می شوند و کشور در مسیر درست قرار خواهد گرفت.
ناشناس۲۰۵۵۸۵۳۲۳:۰۵:۴۰ ۱۴۰۰/۳/۳۱
هیچ کشوری در جهان خودکفا نیست. خودکفایی در قرن 21 هیچ معنی و مفهومی ندارد.
ناشناس۲۰۵۵۹۹۱۰۰:۱۶:۱۳ ۱۴۰۰/۴/۱
تعامل با کشورهای جهان و علی الخصوص کشورهای همسایه در دستور کار دولت جدید است اما این تعامل به برجام و امریکا و 3 کشور خبیث اروپایی محدود نخواهد شد.
ناشناس۲۰۵۵۸۵۶۲۳:۰۷:۰۸ ۱۴۰۰/۳/۳۱
اقتصاد نیاز به آرامش و امنیت دارد. با امنیتی کردن وضعیت، وضعیت اقتصادی بدتر خواهد شد.
ناشناس۲۰۵۵۹۹۶۰۰:۱۸:۱۷ ۱۴۰۰/۴/۱
با مبارزه با رانت و فساد و مافیای قاچاق و اجرای عدالت اجتماعی و نظم و قانون و ثبات اقتصادی کشور به آرامش خواهد رسید.
ناشناس۲۰۵۵۸۶۰۲۳:۰۹:۱۶ ۱۴۰۰/۳/۳۱
درست است که رییسی می گوید در باره کابینه اش حدس و گمان نزنیم، اما 100 درصد مشخص که چه افرادی با چه گرایشاتی در ترکیب هیئت دولت قرار خواهند گرفت.
ناشناس۲۰۵۵۹۱۳۲۳:۳۴:۳۷ ۱۴۰۰/۳/۳۱
برجام اقتصاد کشور را قفل کرد و به گفته خود همتی FATF هیچ تاثیری بر اقتصاد کشور ندارد.
ناشناس۲۰۵۵۷۶۸۲۲:۱۴:۳۷ ۱۴۰۰/۳/۳۱
بهبودی اتفاق نخواهد افتاد. رادیکالیسم راه به جایی ندارد.
ناشناس۲۰۵۵۸۶۶۲۳:۱۲:۲۸ ۱۴۰۰/۳/۳۱
امیدوارم کشور دوباره به سوی در گیری نظامی نرود.
ناشناس۲۰۵۵۹۱۶۲۳:۳۶:۰۰ ۱۴۰۰/۳/۳۱
در ناامیدی بسی امید است /پایان شب سیه سفید است
ناشناس۲۰۵۵۷۷۱۲۲:۱۶:۰۱ ۱۴۰۰/۳/۳۱
مملکت داری با شعار منافات دارد.
ناشناس۲۰۵۵۹۱۵۲۳:۳۵:۲۱ ۱۴۰۰/۳/۳۱
روحانی 8 سال شعار داد دولت جدید دولت اقدام و عمل است.
ناشناس۲۰۵۵۹۲۵۲۳:۴۰:۲۲ ۱۴۰۰/۳/۳۱
مملکت داری باید تنها بر پای حصول منافع ملی باشد. اگر منافع ملی ایجاب کند، باید با بایدن یا هر شخص دیگری دیدار کرد.
ناشناس۲۰۵۶۰۰۰۰۰:۲۲:۲۸ ۱۴۰۰/۴/۱
لابد 8 سال دیگه هم باید منتظر مذاکره رئیسی و بایدن باشیم این راهکار به درد خودتان میخوره !
ناشناس۲۰۵۵۷۷۹۲۲:۲۰:۴۰ ۱۴۰۰/۳/۳۱
تنها راه کار این دولت ادامه سیاست اقتصاد مقاومتی است..
ناشناس۲۰۵۵۸۸۸۲۳:۲۱:۳۷ ۱۴۰۰/۳/۳۱
تنها راهکار برون رفت کشور از این وضعیت، تعامل با دنیا است. رییسی به زودی زود متوجه این حقیقت خواهد شد.
ناشناس۲۰۵۵۹۸۶۰۰:۱۰:۵۸ ۱۴۰۰/۴/۱
دولت رئیسی اقتصاد کشور را معطل مذاکره و برجام نخواهد کرد.
ناشناس۲۰۵۵۸۹۰۲۳:۲۲:۰۵ ۱۴۰۰/۳/۳۱
دیگر توان و رمق مقاومتی نمانده است.
ناشناس۲۰۵۶۰۱۰۰۰:۲۹:۵۵ ۱۴۰۰/۴/۱
اجرای اقتصاد مقاومتی و جهش تولید تنها راهکار برون رفت از وضع موجود است.
ناشناس۲۰۵۶۱۲۴۰۳:۰۸:۴۸ ۱۴۰۰/۴/۱
لطفا اقتصاد مقاوتی را تعریف کرده و مختصات ان را بیان کنید
ناشناس۲۰۵۵۷۸۱۲۲:۲۲:۰۵ ۱۴۰۰/۳/۳۱
مردم دیگر هیچ عذر و بهانه ای مانند وجود تحریم، آمریکا، ضد انقلاب، عوامل مزدور داخلی و.. را نمی پذیرند.
ناشناس۲۰۵۵۹۰۲۲۳:۲۸:۵۶ ۱۴۰۰/۳/۳۱
قرار هم نیست بهانه ای آورده بشه که شما اینقدر حساس شدین
ناشناس۲۰۵۵۹۰۶۲۳:۳۰:۴۸ ۱۴۰۰/۳/۳۱
کشور دیگر فرصت خطا و آزمون ندارد.
ناشناس۲۰۵۵۹۱۹۲۳:۳۷:۴۶ ۱۴۰۰/۳/۳۱
این بهانه ها مال دولت بی تدبیر روحانی بود ان شاءالله دولت جدید با کار و تلاش مداوم مشکلات را حل خواهد کرد و عذر و بهانه نمی آورد.
ناشناس۲۰۵۵۸۴۵۲۳:۰۰:۰۳ ۱۴۰۰/۳/۳۱
حالا بایدن باید بدوه
ناشناس۲۰۵۵۶۰۶۲۰:۱۶:۱۷ ۱۴۰۰/۳/۳۱
درس عبرت برجام این بود که هرگز نباید به مذاکره با دولتهای بدعهد و خبیث اعتماد کنیم.
ناشناس۲۰۵۵۷۷۲۲۲:۱۶:۳۹ ۱۴۰۰/۳/۳۱
دوران سخت تری را پیش رو خواهیم داشت.
ناشناس۲۰۵۵۹۲۳۲۳:۳۹:۲۶ ۱۴۰۰/۳/۳۱
همانطور که در سال 76 با پایان دولت هاشمی اوضاع اقتصادی کشور بهتر شد با پایان دولت روحانی هم اوضاع اقتصادی کشور سر و سامان خواهد گرفت.
ناشناس۲۰۵۵۹۸۵۰۰:۰۹:۳۳ ۱۴۰۰/۴/۱
دولتهای هاشمی و روحانی رکورددار تورم و جهش ارز در تمام دولت ها هستن.
ناشناس۲۰۵۵۲۳۹۱۶:۱۶:۴۳ ۱۴۰۰/۳/۳۱
مصاحبه خوبی بود حرفهای معقولی از آقای رییسی شنیدم
ناشناس۲۰۵۵۲۶۲۱۶:۳۱:۲۶ ۱۴۰۰/۳/۳۱
متروی اهواز ۱۶ سال در حال احداث است.
ناشناس۲۰۵۶۶۴۳۱۱:۲۶:۴۱ ۱۴۰۰/۴/۱
من به عنوان یک ایرانی شرمنده مردم خوزستان هستم
ناشناس۲۰۵۵۳۱۹۱۷:۰۳:۴۹ ۱۴۰۰/۳/۳۱
نشست خبری خوبی نبود.
ناشناس۲۰۵۵۳۲۰۱۷:۰۳:۴۹ ۱۴۰۰/۳/۳۱
واقعا چرا آمریکا نه روسیه آری
ناشناس۲۰۵۵۸۱۴۲۲:۴۶:۰۷ ۱۴۰۰/۳/۳۱
چون روسیه برای ایران شرط نمیگذاره یا تحریم یا تسلیم!
ناشناس۲۰۵۵۸۴۰۲۲:۵۸:۱۳ ۱۴۰۰/۳/۳۱
چرا بگذاره وقتی دو دستی خودمون دار و ندارمون رو تحویلش میدیم نمونه ش نیروگاه بوشهر
ناشناس۲۰۵۵۹۲۹۲۳:۴۰:۴۷ ۱۴۰۰/۳/۳۱
زیرا امریکا تحریم و تهدید و ترور می کند و در امور داخلی ایران و سایر کشورها مداخله می کند.
ناشناس۲۰۵۵۳۲۵۱۷:۰۴:۴۶ ۱۴۰۰/۳/۳۱
ایشان حقوقدان واقعی است و از اکسفورد هم مدرک انگلیسی نگرفته
ناشناس۲۰۵۵۷۷۶۲۲:۱۸:۴۰ ۱۴۰۰/۳/۳۱
از دانشکده شهید مطهری مدرک گرفته
ناشناس۲۰۵۵۹۸۳۰۰:۰۷:۱۵ ۱۴۰۰/۴/۱
ماجرای تز جعلی رساله دکترای تحصیکرده گلاسکو به کجا رسید ؟!
ناشناس۲۰۵۵۹۸۴۰۰:۰۸:۱۴ ۱۴۰۰/۴/۱
حجت الاسلام هاشمی چطور با شش کلاس سواد رئیس جمهور شده بود ؟!
ناشناس۲۰۵۵۳۴۰۱۷:۱۰:۱۱ ۱۴۰۰/۳/۳۱
امیدوارم شرایط به گونه ای نشود که نه خود را پس بگیرد !!
ناشناس۲۰۵۵۹۳۱۲۳:۴۲:۵۳ ۱۴۰۰/۳/۳۱
تاریخ ایران از کودتای 28 مرداد 32 تا ترور سردار سلیمانی خباثت و شیطنت امریکا را نشان می دهد یانکی ها تا زمانیکه خوی قلدری و روحیه استکباری دارند تعامل با آنها ممکن نیست.
ناشناس۲۰۵۵۳۴۳۱۷:۱۱:۳۸ ۱۴۰۰/۳/۳۱
در عالم سیاست نه و آری قاطعانه نداریم! چیزی که مهم است منافع ملی است !
ناشناس۲۰۵۵۹۳۹۲۳:۴۴:۴۲ ۱۴۰۰/۳/۳۱
روحانی 8 سال در مقابل امریکا کُرنش کرد اما موفق نشد تحریم ها را بردارد و منافع ملی ما را تامین نماید.
ناشناس۲۰۵۶۳۰۲۰۸:۲۵:۵۳ ۱۴۰۰/۴/۱
روحانی اگر قصد کرنش داشت در برابر خواسته های ترامپ کوتاه می آمد ومردم این همه دچار سختی نمی شدند !
ناشناس۲۰۵۵۳۵۸۱۷:۲۶:۰۳ ۱۴۰۰/۳/۳۱
از اینکه دیگه میشه از ایشون انتقاد کرد خوشحالیم
ناشناس۲۰۵۵۳۷۲۱۷:۳۲:۱۷ ۱۴۰۰/۳/۳۱
رئیسی در پاسخ به خبرنگار «راپلی» روسیه مبنی بر اینکه آیا بعد از لغو تحریم‌ها حاضر به ملاقات با رئیس‌جمهور آمریکا هست یا نه؟ گفت: خیر.
ناشناس۲۰۵۵۷۷۸۲۲:۱۹:۱۷ ۱۴۰۰/۳/۳۱
مذاکره و گفتگو منش مردان بزرگ است.
ناشناس۲۰۵۵۹۳۶۲۳:۴۴:۱۰ ۱۴۰۰/۳/۳۱
گفتگو برای فروش کشور؟ نخیر ترسوها مذاکره اینطوری می کنند
ناشناس۲۰۵۵۹۴۱۲۳:۴۵:۲۶ ۱۴۰۰/۳/۳۱
باج دادن و تسلیم دیپلماسی نیست !
ناشناس۲۰۵۶۱۹۱۰۶:۳۱:۴۳ ۱۴۰۰/۴/۱
گفتگو ،باج دادن و تسلیم نیست ،
ناشناس۲۰۵۵۳۷۹۱۷:۳۶:۳۳ ۱۴۰۰/۳/۳۱
برای بهبود معیشت مردم هر چه سریعتر اقتصاددان ها به خط شوند
ناشناس۲۰۵۵۳۹۷۱۷:۴۶:۰۰ ۱۴۰۰/۳/۳۱
این مصاحبه ها زمانی قابل تحلیل است که مصاحبه شونده وارد گود شود و کمر مشکلات را در واقعیت بشکند
ناشناس۲۰۵۵۴۰۲۱۷:۴۷:۱۸ ۱۴۰۰/۳/۳۱
رئیس جمهور منتخب بلاخره نفرمودند که راه کارشان برای رفع تحریم ها چیست چرا که همه می دانند که امریکا خلف وعده کرده و از برجام خارج شده و الان هم به برجام برنگشته. سوال این است که چگونه و از چه طریقی می خواهند تحریم ها را بردارند. بدون بازگشت امریکا به برجام تحریم ها برداشته نمی شوند
ناشناس۲۰۵۵۶۳۸۲۰:۵۳:۰۱ ۱۴۰۰/۳/۳۱
حالا هی بهانه جویی کنید یه 6 ماه صبر کنید تا مشکلات را حل کنه بحث نداره
ناشناس۲۰۵۵۹۳۲۲۳:۴۳:۲۴ ۱۴۰۰/۳/۳۱
بیشتر از ۶ ماه باید صبرکنن.
ناشناس۲۰۵۵۹۵۷۲۳:۵۵:۰۸ ۱۴۰۰/۳/۳۱
اصلاح طلبان 8 سال مملکت را شخم زدند و زمین سوخته تحویل دولت بعدی خواهند داد حداقل 16 سال زمان برای بازسازی خرابی ها زمان نیاز داریم.
ناشناس۲۰۵۵۹۴۳۲۳:۴۷:۰۶ ۱۴۰۰/۳/۳۱
تمرکز دولت جدید بر روی جهش تولید و ایجاد اشتغال و خنثی سازی و بی اثر کردن تحریم هاست.
کوروش۲۰۵۵۴۱۵۱۷:۵۶:۰۲ ۱۴۰۰/۳/۳۱
.. اگر بتوان بعد از رفع تحریمها با یک دیدار وضع اقتصادی و اجتماعی نه تنها کشور بلکه سایر مظلومین را بهبود بخشید چرا باید اینچنین پاسخ داد ایشان باید میگفت اگر بایدن دست از زور گویی و فشار به مظلومین بکشد و امیدی به بهبود عملکرد او و آمریکا باشد با او دیدار خواهم کرد ولی اول باید تعهد خود را ثابت کند واقعا مگر‌ایشان مشاور ندارد بابا سیاست مثل شطرنج است این چه جور عملکرد و سخن است
سیدرضا۲۰۵۵۴۱۹۱۷:۵۷:۱۹ ۱۴۰۰/۳/۳۱
با سلام واحترام چه اشکالی دارد ، دو رییس جمهور ایران وامریکا برای پایان تنش ۴۰ ساله با هم ملاقات کنند.
ناشناس۲۰۵۵۹۲۷۲۳:۴۰:۳۳ ۱۴۰۰/۳/۳۱
چه اشکالی داره قبل از این دیدار تمام اموال بلوکه شده ایران پس داده بشه، تمام تحریم ها لغو بشه ، حق هسته ای ایران محترم شمرده بشه ، حق دفاع موشکی ایران محترم شمرده بشه و عاملین ترور شهید سلیمانی محاکمه بشن ؟
ناشناس۲۰۵۶۱۵۲۰۵:۰۴:۵۰ ۱۴۰۰/۴/۱
هر وقت عاملین حمله به سفارت محاکمه شدن و فرزندانشون از غرب برگشتن چشم اونا هم انجام میشه
ناشناس۲۰۵۵۹۴۶۲۳:۴۸:۵۳ ۱۴۰۰/۳/۳۱
امریکا باید تحریم ها لغو کند و حُسن نیت نشان بدهد با وجود فشار و تحریم و تهدید تعامل ممکن نیست.
ناشناس۲۰۵۵۴۲۳۱۷:۵۹:۵۴ ۱۴۰۰/۳/۳۱
درباره مذاکره با کشورهای منطقه و بویژه عربستان موضع خوبی داشت
ناشناس۲۰۵۵۴۲۷۱۸:۰۲:۵۴ ۱۴۰۰/۳/۳۱
از استقلالش خوشم میاد
ناشناس۲۰۵۵۴۳۲۱۸:۰۴:۲۰ ۱۴۰۰/۳/۳۱
خیلی کشور ها دوست دارند دلار را کنار بگذارند اگر به همین راحتی بود که همه بلد بودند
ناشناس۲۰۵۵۹۴۸۲۳:۵۰:۱۱ ۱۴۰۰/۳/۳۱
حذف دلار از مبادلات تجاری بهترین راهکار مقابله با تحریمهاست.
ناشناس۲۰۵۵۴۳۳۱۸:۰۵:۱۶ ۱۴۰۰/۳/۳۱
با سلام و احترام . اینکه می خواهیم با افزایش تولیدات داخلی سفره مردم را بهتر کنیم حرف بسیار درستی است . اما اینکه ارتباط با دلار را قطع کنیم نشدنی است . چرا که سفره مردم وقتی بهتر میشود که تولیدات داخلی افزایش یافته و سر ریز این تولیدات به جهت افزایش ارزش افزوده وارد چرخه تجارت بین الملل شود .
ناشناس۲۰۵۵۴۶۴۱۸:۲۰:۱۰ ۱۴۰۰/۳/۳۱
دیگه کشور معطل نخواهد ماند افرین
هونیا۲۰۵۵۴۷۴۱۸:۲۶:۲۸ ۱۴۰۰/۳/۳۱
بسی جالب بود
ناشناس۲۰۵۵۵۳۲۱۹:۰۷:۳۷ ۱۴۰۰/۳/۳۱
برطرف شدن مشکلات و گرفتاریهای مردم و کشور در گرو تعامل و گفتگو با همه دنیاست و نه شاخ و شونه کشیدن برای آنها
ناشناس۲۰۵۵۶۷۷۲۱:۲۴:۳۱ ۱۴۰۰/۳/۳۱
آره همونجوری که دولت قبلی با تعامل و لبخند مردم را به این روز انداخت :))
ناشناس۲۰۵۵۵۴۰۱۹:۱۵:۳۷ ۱۴۰۰/۳/۳۱
بسیار سنجیده بود به امید موفقیت ایشان و بهبود شرایط کشور و مردم
ناشناس۲۰۵۵۵۶۶۱۹:۳۰:۳۵ ۱۴۰۰/۳/۳۱
شعار و دیگر هیچ...
ناشناس۲۰۵۵۹۴۹۲۳:۵۱:۱۴ ۱۴۰۰/۳/۳۱
زود قضاوت نکنید حداقل یکسال برای تحقق وعده های دولت زمان لازم است.
ناشناس۲۰۵۵۵۶۹۱۹:۳۱:۳۰ ۱۴۰۰/۳/۳۱
تا زمانیکه تحریمها لغو نشود ومشکلاتمان با امریکا اتمام نیابد چیزی عوض نخواهد شد
ناشناس۲۰۵۵۹۵۴۲۳:۵۳:۱۸ ۱۴۰۰/۳/۳۱
در 8 سال دولت حجت الاسلام هاشمی که تحریم بانکی و نفتی و لیست سیاه FATF نبود چرا قیمت دلار و سکه و مسکن و بنزین و غیره چندین برابر شد و شاخص فلاکت و تورم رکورد زد؟!
سالم۲۰۵۵۵۷۶۱۹:۳۵:۱۴ ۱۴۰۰/۳/۳۱
آقای رئیسی باید در همان ریاست قوه قضائیه می ماند چون در آنجا کار آیی بیشتری داشت . حالا معلوم نیست جانشین ایشان در قوه قضائیه بتواند ادامه دهنده راه ایشان باشد و از طرفی خودشان هم بتوانند قوه مجریه را سر و سامان بدهند.
ناشناس۲۰۵۵۶۲۵۲۰:۴۱:۵۳ ۱۴۰۰/۳/۳۱
کسی بالای جوبی نشسته بود و در آن زباله میریخت. انسان با وجدانی در مسیر آب. زباله ها رو از آب میگرفت،کسی گفت هر چقدر زباله ها را جمع کنی تا جلوی آن کسی که زباله میریزد را نگیری اوضاع همین است مثل آقای رییسی و ماندن در قوه قضاییه نیز همین است. باید از سرچشمه جلوی فساد را بگیرد که انشاءالله میگیرد
ناشناس۲۰۵۵۷۰۸۲۱:۴۶:۱۰ ۱۴۰۰/۳/۳۱
رئیسی قطعاً موفق نمیشه.
ناشناس۲۰۵۵۹۶۳۲۳:۵۷:۰۲ ۱۴۰۰/۳/۳۱
روحانی شکست خورد زیرا امیدش به کدخدا بود اما رئیسی قطعا"موفق خواهد شد زیرا امیدش و توکلش فقط به خداست.
ناشناس۲۰۵۶۰۰۵۰۰:۲۵:۵۵ ۱۴۰۰/۴/۱
رئیسی حتما"موفق می شود و روسیاهی به ذغال می ماند.
ناشناس۲۰۵۵۶۰۵۲۰:۱۵:۲۳ ۱۴۰۰/۳/۳۱
جیگرم با این خیر قاطع حال اومد... احسنت... بعد از 8 سال ذلت، مزه عزت گوشت شد و به تنمان چسبید...
ناشناس۲۰۵۵۶۷۶۲۱:۲۳:۴۲ ۱۴۰۰/۳/۳۱
واقعا متاسفم
ناشناس۲۰۵۵۸۲۶۲۲:۵۱:۰۵ ۱۴۰۰/۳/۳۱
چرا متاسف؟ ذلت کافی است
ناشناس۲۰۵۵۶۲۷۲۰:۴۲:۱۹ ۱۴۰۰/۳/۳۱
سلام خدمت شما، فعلاً ضروری ترین خواسته مردم انجام واکسیناسیون سریع و وسیع با واکسنهای معتبر میباشد تا معضل کرونا هرچه زودتر برطرف شود ممنون.
ناشناس۲۰۵۵۶۳۷۲۰:۵۲:۴۹ ۱۴۰۰/۳/۳۱
آقاى رئيسى مرد عمل باش تا دوره ى بعد تعداد راى هاى شما به سى ميليون برسد وگرنه خداى نكرده شما هم به سرنوشت رييس جمهورهاى قبل دچار مى شويد
ناشناس۲۰۵۵۶۸۱۲۱:۲۸:۲۱ ۱۴۰۰/۳/۳۱
ایشون باید دقت کنه که دیگه تو جایگاه قاضی‌القضات نیست که آمرانه صحبت کنه؛ رئیس‌جمهور برای هر کلمه از صحبتاش باید منافعِ ملی رو در نظر بگیره، این‌جور کارای ..فقط هزینه‌ برای این مردم بینوا می‌تراشه. روحانی هر چیزی رو بلد نبود این چیزا رو خوب می‌دونست.
ناشناس۲۰۵۵۹۶۷۲۳:۵۸:۲۸ ۱۴۰۰/۳/۳۱
روحانی اگر بلد بود و میدانست اکنون این وضع اقتصاد کشور و معیشت مردم نبود.
ناشناس۲۰۵۵۹۷۵۰۰:۰۳:۱۸ ۱۴۰۰/۴/۱
من هم صبح جمعه فهمیدم!!!!!!!
ناشناس۲۰۵۶۰۴۸۰۱:۲۷:۳۰ ۱۴۰۰/۴/۱
اگه نتىجه دونستنش اىن بود پس همون بهتر که ندونى
ناشناس۲۰۵۶۰۵۳۰۱:۳۰:۲۶ ۱۴۰۰/۴/۱
تو جایگاه رئیس جمهوره پس میتونه امرانه صحبت کنه
ناشناس۲۰۵۶۱۰۰۰۲:۲۳:۱۱ ۱۴۰۰/۴/۱
آره خیلی بلد بود که ۸ سال با خفت مذاکره کرد
ناشناس۲۰۵۵۷۰۵۲۱:۴۳:۰۳ ۱۴۰۰/۳/۳۱
کلی‌گویی کرد. شعار داد. در مورد سیاست خارجی حرف‌های تکراری قبلی رو تکرار کرد. در مورد اقتصاد برنامه واقع‌بینانه‌ای نداشت. به طرز عجیبی در مورد کرونا و واکسیناسیون مردم حرفی زده نشد. میکروفون‌ها خیلی زیاد بودند.
ناشناس۲۰۵۵۹۷۳۰۰:۰۱:۱۷ ۱۴۰۰/۴/۱
ان شاءالله مسئله کرونا و واکسیناسیون تا 6 ماه آینده حل است در مورد اقتصاد هم برنامه های مدون دارند که در آینده رونمایی و اجرایی خواهند شد.
abbas۲۰۵۵۷۷۴۲۲:۱۷:۳۰ ۱۴۰۰/۳/۳۱
تا رایانه ها ی کالاهای مصرفی برداشته نشود و حتی به مصرف مالیات بسته نشود تا کارمندای بیکار اخراج نشوند تا قانون سخت کار اصلاح نشود تا مالیات ها صحیح نشوند تاخصولتی ها خصوصی نشوند تا صنایع کنار دریا نروند (مسئله تامین آب حل نشود) نه آقای رئیسی و نه کس دیگری قادر به حل مشکلات نخواهد بود
ناشناس۲۰۵۵۸۴۶۲۳:۰۱:۵۴ ۱۴۰۰/۳/۳۱
احسنت
ناشناس۲۰۵۶۰۲۱۰۰:۴۴:۵۶ ۱۴۰۰/۴/۱
رایانه؟ مجید دلبندم یارانه کالاهای اساسی.
علی۲۰۵۵۸۹۳۲۳:۲۳:۴۹ ۱۴۰۰/۳/۳۱
انشالله رییس محترم جمهورمنتخب ایران، هرچه سریعتر به داد کارگران برسند، چراکه وضعیت زندگی روزمره کارگران؛ بسیار اسفناک و فلاکت بار شده؛ الان شرایط طوری شده که کارگران شاغل که موتور محرکه تولید و جهش تولید میباشند از بازنشستگان کارمندی و کارگری؛ بسیاربسیار کمتر حقوق میگیرند.لطفا به داد کارگران شاغل برسید.
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

 2. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

 3. آقای مهندس ، آقای دکتر!

 4. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 5. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

 6. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 7. عکسی زیبا از جواد فروغی

 8. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 9. کارِ کیست؟!

 10. دو كلمه با ظريف و روحانی

 11. کشف ۲۰۰۰ کیسه سیمان احتکار شده

 12. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 13. یک نفر در کرج به اتهام انتشار تصاویر خالکوبی دستگیر شد

 14. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 15. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 16. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 17. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 18. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

 19. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 20. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

 21. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

 22. تحلیل "نیویورک تایمز" از مواضع اخیر رهبری در مورد مذاکرات وین

 23. سخنگوی دولت: ما کارنامه سیاهی به جای نگذاشته‌ایم

 24. اندیشکده آمریکایی: قطع روابط امارات و عربستان حتمی است

 25. رهبر انقلاب: در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 2. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

 3. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 4. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 5. کارِ کیست؟!

 6. دو كلمه با ظريف و روحانی

 7. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 8. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 9. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 10. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 11. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

 12. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

 13. سخنگوی دولت: ما کارنامه سیاهی به جای نگذاشته‌ایم

 14. رهبر انقلاب: در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد

 15. اعتراض تند روح الامینی به جلسه غیر علنی مجلس

 16. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 17. تجمع محدود در یکی از خیابان‌های تهران + ویدیو

 18. پاسخ قالیباف به نامه رضا کیانیان

 19. فرودگاه‌های تهران در روز تحلیف ریاست‌جمهوری بسته می‌شود

 20. انتقاد رضایی از طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنتی

 21. واکنش وحید یامین‌پور به طرح صیانت از حقوق کاربران

 22. ربیعی: کارنامه دولت، سیاه نیست/ روایت صفارهرندی از چینش کابینه رئیسی/ کارت زرد مجلس به رحمانی‌فضلی/ نظر لاریجانی درباره تغییر قانون اساسی

 23. واعظی: مجلس برای این تشکیل نشده که حق مردم را محدود کند

 24. قالیباف: مسدودسازی اینستاگرام و واتس‌اپ برنامه مجلس نیست

 25. روحانی: تجربه جنگ اقتصادی وکرونا نشان داد که فقط باید روی پای خود بایستیم

آخرین عناوین