وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

گروه سیاسی الف   4000331016 ۵۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

هر روز اخبار فراوانی در رسانه ها منتشر می شود که دنبال کردن آنها حتی برای آنان که اهل مطالعه اخبار هستند کار را دشوار می‌کند. بسته خبری- تحلیلی الف با رصد اخبار و رویدادهای مهم، همچنین تحلیل های صورت گرفته در این زمینه مخاطبان خود را از مهمترین وقایع روز آگاه می‌کند.

وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

آخرین آمار کرونا در ایران

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تا کنون ۴ میلیون و ۳۹۹ هزار و ۴۰۳ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۹۳۶ هزار و ۳۵۰ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۵ میلیون و ۳۳۵ هزار و ۷۵۳ دُز رسید.

از دیروز تا امروز ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۰ هزار و ۴۸۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۲۵۹ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۱۰۵ هزار و ۶۲۰ نفر رسید.

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۳۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۳ هزار و ۱۰۱ نفر رسید.

***

کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

از روز گذشته که پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات اعلام شده است گمانه زنی درباره کابینه او در رسانه ها آغاز شده است. درباره رویکرد کلی در انتخاب افراد برای کابینه اختلافی درباره کابینه جناحی یا فراجناحی شکل گرفته است. 

داریوش قنبری، نماینده سابق مجلس و فعال سیاسی اصلاح‌طلب در این زمینه به آرمان ملی گفت: «گفتمانی که آقای رئیسی دارد با گفتمان اصولگرایی که در گذشته در کشور وجود داشته، فاصله زیادی دارد. اینکه آقای رئیسی در آینده به سمت تشکیل یک دولت جناحی حرکت کنند یا یک دولت میانه‌رو و معتدل مانند آقای روحانی محل بحث است. با این وجود معتقدم دولتی که آقای رئیسی تشکیل خواهند داد جناحی نخواهند بود و  دولتی میانه‌رو و معتدل مانند دولت آقای روحانی خواهد بود.

آقای رئیسی خواهان شکل‌دهی یک دولت فراجناحی هستند. با این وجود اینکه ایشان در دولت آینده خود از اصلاح‌طلبان نیز استفاده خواهند کرد یا خیر، سوالی است که نمی‌توان به صورت قاطع درباره آن اظهارنظر کرد. گفتمانی که آقای رئیسی در رقابت‌های انتخاباتی مورد استفاده قرار داده، اصولگرایی نبوده و تا حدود زیادی تلاش کرده‌اند گفتمانی را نمایندگی کنند که متناسب با حل مشکلات کنونی جامعه باشند.»

غلامرضا مصباحی مقدم، عضو جامعه روحانیت مبارز به مهر گفت: «رئیسی از ظرفیت‌ها بدون توجه به جریان سیاسی بهره می‌برد. به نظر می‌رسد او کسانی که ظرفیت نخبگی، توانمندی و تجربه داشته باشند را در دولت خود به کار خواهد گرفت...

رئیسی معتقد به تشکیل دولت فراجناحی است و این مفهوم در اساس‌نامه جامعه روحانیت مبارز بازنگری شد و امیدواریم وی با روی کار آمدن بر ریاست قوه مجریه و با تشکیل دولت فراجناحی از همه ظرفیت‌های کشور در جهت اعتلای نظام و رفع مشکلات مردم استفاده کند.»

در مقابل، روزنامه وطن امروز دولت فراجناحی را تله‌ای برای رئیسی دانست و نوشت: «به صورت اختصاری می‌توان الگوهای چینش یک کابینه را بر اساس الگوهای اصولی و ائتلافی تقسیم‌بندی کرد. بر مبنای الگوی اصولی یک دولت مجموعه‌ای از اصول ایجابی و سلبی را با یک پشتوانه تئوریک منسجم تعریف کرده و بر اساس آن کابینه خود را شکل می‌دهد... اما در الگوی ائتلافی کابینه‌ها برخلاف مدل اصولی، دولت اهتمام خود را بر سهیم کردن همه گروه‌ها و جناح‌ها به حسب وزن و قدرت سیاسی‌شان می‌گذارد. در چنین کابینه‌ای بیش از تحقق اصول، کسب رضایت طرفین ائتلاف موضوعیت دارد...

کابینه دولت سیزدهم به ریاست سیدابراهیم رئیسی نیز مستثنا از این امر نیست و رئیس دولت در زمان محدود باقیمانده تا معرفی کابینه‌اش باید یکی از این ۲ مسیر را انتخاب کند. آنچه واضح است بسیاری از گروه‌ها و از جمله جریان غربگرا تلاش دارند با طرح صورت مساله «کابینه فراجناحی»، رئیسی را از برداشتن گام به سوی تشکیل یک «کابینه اصولی» بازدارند و از این طریق ضمن تضعیف دولت آینده، بخشی از نیروهای خود را در کسب کرسی‌های قدرت منتفع کنند. در این میان قطعا تلاش می‌شود با مانور روی کلیشه‌هایی همچون لزوم به‌کار‌گیری تمام ظرفیت‌های کشور مانع از آن شوند تا دولت ریل مدیریتی کشور را عوض کند...

 کابینه و دولت اصولی را می‌توان کابینه و دولتی مقتدر دانست که در مواجهه با تهدیدها به علت انسجام درونی و اصول مشترک مقتدرانه ایستادگی می‌کند و با تعارض منافع نیروهای خود نیز مواجه نمی‌شود. 

یکی از وعده‌های ثابت حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی در تبلیغات انتخاباتی تشکیل دولتی مقتدر برای عبور کشور از وضعیت نامطلوب موجود بوده است، یقینا شکل‌گیری چنین دولتی نیازمند یک کابینه اصولی است که نه در تصمیم‌گیری متشتت باشد نه در مدیریت بحران‌ها فشل و ناکارآمد... با چنین نگاهی پیشنهاد تشکیل «کابینه فراجناحی» فارغ از نادیده گرفتن مطالبه حامیان رئیسی، یک پوست موز در زیر پای دولت برای تضعیف اقتدار آن است»

اما سیدابراهیم رئیسی در نخستین نشست خبری به عنوان رئیس جمهور منتخب درباره کابینه خود گفت: « همانطور که من بارها اعلام کردم به صورت مستقل وارد انتخابات شدم و از همه احزاب و اشخاصی که  از من حمایت کردند صمیمانه تشکر می کنم، اما من برای تشکیل دولت خود را در مقابل خداوند متعال مسئول می‌دانم و فقط وامدار مردم خواهم بود؛ در تشکیل دولت نگاهم به انقلابی بودن، کارآمد بودن، فساد ستیز بودن و مردم‌دار بودن است.» 

***

دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر

محمد عطریانفر، عضو حزب کارگزاران درباره انتخابات 1400 به صبح نو گفت: «از اردوگاه اصلاح طلب ها پیام روشنگری که از زمان قابل قبولی از مهلت کافی آغاز شده باشد و آثار خود را در درون مخاطبین طرفدار خود به جا گذاشته باشد شاهد نبودیم. اگر اصلاح طلبان زمان کافی داشتند می توانستند پیام خود را با نفوذ بیشتری به بدنه خود انتقال دهند که این موضوع باعث افزایش مشارکت هم می شد و حجم مشارکت را چه بسا تا حدود ۶۵ درصد افزایش می داد...

جامعه ایران جامعه غیرسیاسی است. اکثریت قاطع از جامعه ما یعنی بالای ۷۰ درصد از جامعه ایران کلا غیرسیاسی است و این جامعه غیرسیاسی مطالبات و انتظارات خود را از حاکمیت دارد. حاکمیت هم یعنی سطح عالی که فراتر از دولت است و هم در سطح دولت که مجری برنامه های مجلس است...

تمام بار ناکارآمدی دولت دوم روحانی به شکل ناعادلانه عملا از چشم اصلاح‌طلبان و آقای روحانی دیده شد اما جامعه چون نمی توانست این را بپذیرد خود به خود فاصله گرفت و با تکرار می‌کنم امثال بنده و دیگران و احزاب سیاسی امکان تهییج مجدد نداشت...

جریان رقیب یعنی به طور طبیعی منتقد دولت هم بود فرصت کافی هم داشت و مقدماتش را انجام داده بود و تیم‌بندی های خود را صورت داده و تشکیلاتی را هم فراهم کرده بود و توانست این ظرفیت را هدایت کند.  تصور نکنید که اگر امروز دو و نیم میلیون رای به آقای همتی داده شده است عدد کمی است، خیر عدد بسیار مهمی است و از لحاظ حزبی اهمیت دارد. کما اینکه اصولگرایان نسبت به موقعیت‌هایی که گفتمان شان گفتمان پیروز نبوده است عدد اندکی را به خود اختصاص دادند...

اصلاح‌طلبان از یک فرصت برابر برخوردار نبودند و نهادهای نظارتی و شورای نگهبان نتوانستند امنیت خاطری برای آنها تدارک ببیند و چهره‌های موردنظر اینها را برای عرصه انتخابات به رسمیت بشناسند. این موضوع جریان ناسا را هم ناکارآمد کرد. شرایطی که عرض کردم در همه شوون حقوقی و برنامه‌های اصلاح‌طلبان و جبهه اینها سایه انداخته است...

اختلاف‌نظر گسترده با آقای زیبا کلام داریم و ایشان تصور اشتباهی از جامعه ایران دارند .آقای زیباکلام باید بداند که جامعه مخاطب سیاسی چپ و راست در ایران، جامعه حداکثر ۱۰ میلیونی است رای دو و نیم میلیونی گلوله به شقیقه اصلاحات باشد، دید فرو کاهنده ای است و نه تنها به شقیقه اصلاحات شلیک نشده، بلکه آغازی است برای یک دوره نو برای اصلاح طلبان و آینده آن را اثبات خواهد کرد.»

***

تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام احمد خاتمی، در مراسم گرامیداشت روز ملی بسیج استادان با اشاره به حضور مردم در انتخابات یادآور شد: همواره انتخابات با شکوه برگزار می‌شود، اما این دوره شکوه خاصی داشت و از ویژگی‌های متعددی برخوردار بود، چرا که در طول این سال‌ها بی‌سابقه بود که خارجی‌ها بخواهند مردم را از حضور از پای صندوق‌های رای منصرف کنند. تصور آنها این بود که حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد پای صندوق رای حاضر خواهند شد و حتی در این رابطه نظرسازی‌ها کردند، اما هیچ کدام از این کارها به نتیجه نرسید و شاهد بودیم که بیش از ۴۸ درصد مردم در شرایطی که کرونا بود و عده‌ای ترس از جانشان داشتند انتخابات برگزار شد. حداقل ۱۰ درصد عدم حضور مردم به دلیل کرونا بوده است. همچنین دستگاه‌های هویت سنجش از اول تا آخر شب دچار اخلال بودند و قطع می‌شدند. ما نمی‌خواهیم کسی را متهم کنیم و اما دستگاه‌های قضایی باید به این موضوع رسیدگی کنند به دلیل این اخلال‌ها ما در شورای نگهبان عنوان کردیم اگر دستگاه اشکال داشت رای گیری به صورت دستی انجام شود.

وی ادامه داد: نیامدن ۲۰ تا ۲۵ درصد مردم در پای صندوق رای معمول است. حضور ۹۸ درصدی مردم برای رفراندوم بی‌نظیر بود. این‌که اکنون عده‌ای می‌گویند مردم چرا پای صندوق رای نیامدند باید پاسخ‌گوی این پرسش خودشان باشند که شما مسئول بوده‌اید. فرافکنی‌های شما را کسی باور نمی‌کند. دشمنان ما به صراحت گفتند که می‌خواهیم ایران را براندازیم، اما به کوری چشم‌شان نتوانستند.

امام جمعه موقت تهران با تقسیم مردم به پنج گروه در امر انتخابات، توضیح داد: نخستین گروه افرادی هستند که پای کار آمدند و نامزد آنها رای آورد یعنی جریان انقلابی و مدافع ولایت. گروه دوم آنهایی هستند که نامزدشان رای نیاورد اما حضورشان برای ما بسیار محترم است. شاهد بودیم که نامزدهایی آمدند و صحبت‌هایی کردند که اکنون باید از مردم برای اظهارات خودشان عذرخواهی کنند. گروه دیگر افرادی هستند که آمدند و رای باطله دادند که حدود چهار میلیون نفر هستند ما به آنها تذکر می‌دهیم که شما در رقم‌زدن سرنوشت کشور فرصت سوزی کردید. گروه دیگر مردم افرادی بودند که پای صندوق رای نیامدند آنها به دلیل کرونا یا معطلی زیاد در هوای گرم عذری داشتند که اجرشان کم نیست. همچنین گروه آخر افرادی هستند که با هدف آسیب زدن به انقلاب از حضور پای صندوق رای طفره رفتند و به این گروه اعلام می‌کنم که این انقلاب و نظام شجره طیبه است اصل آن ثابت است و با این بادها نمی‌ارزد.

***

وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها

حسن روحانی در مراسم افتتاح طرح های اقتصادی گفته است: «ان شا الله به زودی تحریم برداشته می‌شود و سرمایه‌های خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد.»

از سوی دیگر سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری با بیان اینکه تمامی طرف ها در وین در مورد جزئیات احیای توافق برجام گفت وگو کرده‌اند و هیچ کدام این احساس را نداشته اند که وقت اضافی را در وین گذاشته اند، گفت: هیچ وقت سیاست جمهوری اسلامی ایران این نبوده و نخواهد بود که در صورت امکان رفع تحریم ها آن را به تأخیر بیاندازد.

خطیب زاده ادامه داد: این سیاست اعلامی مقام معظم رهبری بوده و هیأت مذاکره کننده نیز همین مسیر را طی کرده اند و هیچ بعید نیست که دور بعدی مذاکرات دور پایانی باشد.

خطیب زاده درباره دیدار ظریف و رئیسی گفت: امروز صبح به دعوت آقای رئیسی، آقای ظریف به دیدار ایشان رفت. این دیدار حدود یک ساعت و نیم طول کشید و گفت وگوهای خوبی در مورد موضوعات برجامی و سیاست خارجی انجام شد و در ادامه نیز وزارت خارجه به عنوان یک نهاد حاکمیتی مسئولیت های خود را انجام می دهد و تصمیماتی که اتخاذ شود را وزارت خارجه با قوت انجام می دهد.

بیشتر بخوانید:

روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

خطیب‌زاده: بعید نیست که دور بعد دور پایانی مذاکرات وین باشد

 

عناوین مرتبط

۱۰ مرداد ۱۴۰۰عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی
۶ مرداد ۱۴۰۰اطلاعیه دفتر رئیسی درباره کابینه/ گزینه‌های اصلی شهرداری تهران/ مجلس به اعمال اصل ۸۵ درمورد طرح فضای مجازی رای داد
۵ مرداد ۱۴۰۰ربیعی: کارنامه دولت، سیاه نیست/ روایت صفارهرندی از چینش کابینه رئیسی/ کارت زرد مجلس به رحمانی‌فضلی/ نظر لاریجانی درباره تغییر قانون اساسی
۴ مرداد ۱۴۰۰توصیه محمد صدر به روحانی/ واکنش لاریجانی به اعتراضات خوزستان/ روحانی: دولت ما دولت سلامت و محیط‌زیست بود/ گزینه‌های وزارت ارشاد دولت رئیسی
۳ مرداد ۱۴۰۰دستور اژه‌ای درباره محکومان آبان ۹۸/ توجیهات روحانی در روزهای آخر/ دفاع لیلاز از عملگرایی کارگزاران/ راغفر: احیای برجام در شرایط کنونی منطقی نیست
۲ مرداد ۱۴۰۰وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند
۲۹ تیر ۱۴۰۰پیش‌بینی زیباکلام درباره آینده برجام/ توضیحات ربیعی درباره بی‌نتیجه ماندن مذاکرات وین/ روزنامه اصلاح‌طلب: ظریف وزارت خارجه را ویران کرد/ تحلیل عطریانفر درباره آینده سیاسی روحانی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۵۵۶۲۴۲۰:۳۹:۲۵ ۱۴۰۰/۳/۳۱
روحانی از سال 92 تاکنون بارها وعده لغو تحریم ها را داده اما در عمل تحریم ها 10 برابر بیشتر شده است.
ناشناس۲۰۵۵۸۷۸۲۳:۱۷:۲۶ ۱۴۰۰/۳/۳۱
درس عبرت برجام این بود که هرگز نباید به مذاکره با دولتهای بدعهد و خبیث اعتماد کنیم.
ناشناس۲۰۵۵۸۹۹۲۳:۲۷:۱۱ ۱۴۰۰/۳/۳۱
در سالهای 90 و 91 در اوج تحریم ها در کشور قطعی برق نداشتیم این دولت چه بلایی بر سر کشور آورده ؟؟ که اکنون اینقدر قطعی برق داریم.
ناشناس۲۰۵۶۴۴۲۰۹:۴۸:۴۷ ۱۴۰۰/۴/۱
در آن سالها هم قطعی برق خیلی زیاد بود لطفاً به حافظه تان رجوع کنید
ناشناس۲۰۵۶۵۸۸۱۰:۵۰:۰۵ ۱۴۰۰/۴/۱
در دولت قبل قطعی برق نداشتیم ظرفیت نیروگاهی کشور در سالهای 84 تا 91 حدود 4 برابر افزایش یافت اما در این دولت ظرفیت نیروگاهی توسعه نیافت و دچار کمبود برق شدیم.
علی۲۰۵۶۶۴۲۱۱:۲۵:۵۸ ۱۴۰۰/۴/۱
در ۲۵ سال گذشته هیچوقت قطعی آب و برق مانند دولت روحانی نبوده است، بیشتر از طرف دولت روحانی تحریم بودیم
ناشناس۲۰۵۵۶۲۶۲۰:۴۲:۱۰ ۱۴۰۰/۳/۳۱
بعید میدانم امریکا اهرم فشار تحریم را کنار بگذارد خنثی سازی و رفع تحریم ها باید در دستور کار دولت آینده باشد همانند ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس که مانع تحریم بنزین و سبب خودکفایی و صادرات بنزین شد سایر تحریم ها باید خنثی و بی اثر بشوند.
ناشناس۲۰۵۵۸۸۴۲۳:۱۹:۱۶ ۱۴۰۰/۳/۳۱
پالایشگاه ستاره خلیج فارس و فازهای مختلف پارس جنوبی در دولت احمدی نژاد به پیشرفت بیش از 80 درصدی رسیدند.
ناشناس۲۰۵۵۶۲۹۲۰:۴۴:۱۷ ۱۴۰۰/۳/۳۱
با ساخت واکسن ایرانی امریکا تحریم واکسن را برداشت تنها راه رفع تحریم ها خنثی سازی تحریم است.
ناشناس۲۰۵۶۲۸۱۰۸:۰۱:۲۳ ۱۴۰۰/۴/۱
عع واکسن ساختید؟لابد دنیا زنبیل هم گذاشته برای واکسنتون
ناشناس۲۰۵۶۳۶۰۰۹:۱۲:۲۲ ۱۴۰۰/۴/۱
متاسفم برات که این همه عقده خود کم بینی داری.
ناشناس۲۰۵۶۴۲۲۰۹:۳۹:۴۴ ۱۴۰۰/۴/۱
3 کشور اروپایی و 5 کشور همسایه متقاضی خرید واکسن ایرانی شده اند.
ناشناس۲۰۵۶۴۳۵۰۹:۴۵:۰۳ ۱۴۰۰/۴/۱
یا خارجی هستی یا خودکم بین روشنفکرنما. ایرانی نخبه است. بهر حال چشت درآد.
ناشناس۲۰۵۵۶۳۲۲۰:۴۸:۱۴ ۱۴۰۰/۳/۳۱
اعضاء کابینه رئیس جمهور جدید باید افراد متعهد و متخصص باشند و شایسته سالاری ملاک کار باشد غربگدایان در 8 سال گذشته امتحان پس دادند و نباید در کابینه دولت جدید باشند.
ناشناس۲۰۵۵۹۰۸۲۳:۳۱:۲۶ ۱۴۰۰/۳/۳۱
فراموش نکنیم که دولت رئیسی در شرایطی کشور را تحویل می گیرد که کشور در تامین کالاهای اساسی از جمله مرغ و تخم مرغ و گوشت و روغن و تولید برق و غیره با مشکلات جدی مواجه است و دولت روحانی 340 هزار میلیارد تومان بدهی برای دولت بعد به ارث گذاشته است.
ناشناس۲۰۵۶۳۷۳۰۹:۲۳:۲۳ ۱۴۰۰/۴/۱
و البته در شرف احیای برجام و آزاد سازی میلیاردها دلار
ناشناس۲۰۵۶۵۸۹۱۰:۵۱:۴۸ ۱۴۰۰/۴/۱
روحانی اگر بلد بود و میتوانست تحریم ها را در 8 سال گذشته لغو می کرد.
ناشناس۲۰۵۶۵۹۷۱۰:۵۵:۰۳ ۱۴۰۰/۴/۱
خواب دیدی ؟؟! خیر است !!!
ناشناس۲۰۵۶۵۰۰۱۰:۱۶:۰۸ ۱۴۰۰/۴/۱
روحانی هم چنین شرایطی داشت بهانه نیاورید باید بدون برجام و AFTF مشکلات مملکت را حل کنید چون 8 سال با برجام و ارتباط با دنیا و AFTF بطور علنی جنگیده اید
ناشناس۲۰۵۶۵۹۲۱۰:۵۲:۳۷ ۱۴۰۰/۴/۱
دولت جدید اقتصاد کشور را معطل برجام و مذاکره نخواهد کرد.
ناشناس۲۰۵۶۵۱۵۱۰:۲۲:۵۳ ۱۴۰۰/۴/۱
و بد تر از همه اعتماد عمومی مردم به مسولان بشدت از بین رفته و تقریبا گوش و جیب اکثریت افراد کشور در بورس بریده شده است
ناشناس۲۰۵۸۶۵۱۱۱:۴۹:۳۶ ۱۴۰۰/۴/۲
بهونه تراشی رو قبول نمی کنیم. وقت عمل به وعده ارزونی و تورم تک رقمیه
ناشناس۲۰۵۶۲۶۱۰۷:۳۳:۰۶ ۱۴۰۰/۴/۱
ببینیم دولت شرقگدایان چه می کنه!
ناشناس۲۰۵۶۵۹۴۱۰:۵۳:۴۴ ۱۴۰۰/۴/۱
گندی که غربگدایان زدند قجرها نزدند قیمت ارز را 10 برابر گران کردند.
علی۲۰۵۶۹۸۸۱۴:۵۱:۰۹ ۱۴۰۰/۴/۱
معلومه اصلا نه معنی شرق و غرب رو می‌دونی و نه معنی گدا رو
ناشناس۲۰۵۵۶۴۱۲۰:۵۴:۳۸ ۱۴۰۰/۳/۳۱
تحریم برداشته نخواهد شد زیرا سنای امریکا از بایدن تعهد گرفته تا تحریم ها را برنداره.
ناشناس۲۰۵۵۹۱۰۲۳:۳۲:۲۳ ۱۴۰۰/۳/۳۱
روحانی اگر بلد بود و میتوانست در 8 سال گذشته تحریم ها را لغو می کرد.
ناشناس۲۰۵۵۶۴۲۲۰:۵۴:۳۹ ۱۴۰۰/۳/۳۱
همین تحلیل آقای خاتمی و این نگاه.. به اندازه کافی وضعیت آینده ما رو روشن می‌کنه.
ناشناس۲۰۵۵۸۸۹۲۳:۲۱:۳۸ ۱۴۰۰/۳/۳۱
با وجود تورم 1000 درصدی و مشکلات شدید اقتصادی و معیشتی حضور 48 درصدی مردم در پای صندوق های رای قابل تحسین است.
ناشناس۲۰۵۵۷۳۶۲۲:۰۱:۵۶ ۱۴۰۰/۳/۳۱
حرف های جناب خاتمی واقعا مایه تأسف ..
ناشناس۲۰۵۵۸۹۴۲۳:۲۴:۵۱ ۱۴۰۰/۳/۳۱
حرفهای آقای روحانی مایه تاسف است.
ناشناس۲۰۵۵۷۳۷۲۲:۰۲:۲۳ ۱۴۰۰/۳/۳۱
آخی .. اصلاح طلبان وقت نداشتید حرفتان را به مردم برسانید ؟؟آقای رییس جمهور اصلاح طلب که تقریبا هر روز توی تلویزیونه و داره اظهار نظر میکنه چند تا سایت و کانال خبری و روزنامه دارید موضوع اینه که حرفهای شما برای مردم مهم نیست و دغدغه مردم نیست
ناشناس۲۰۵۵۷۹۳۲۲:۲۸:۴۱ ۱۴۰۰/۳/۳۱
رسما ۵۳ درصد شرکت نکردند و ۲۵٪هم رای سفید ریختند ..
ناشناس۲۰۵۵۸۲۱۲۲:۴۸:۵۶ ۱۴۰۰/۳/۳۱
رای به همتی را هم باید به حساب افراد ناراضی گذاشت
ناشناس۲۰۵۵۸۷۴۲۳:۱۵:۵۶ ۱۴۰۰/۳/۳۱
اینکه چیزی نیست در انتخابات امروز فرانسه از 48 میلیون نفر واجدین شرایط فقط 18 میلیون نفر در انتخابات شرکت کردند.
هموطن۲۰۵۶۶۲۷۱۱:۱۸:۲۹ ۱۴۰۰/۴/۱
خوب آخه اونا هم ناراضیند
ناشناس۲۰۵۵۹۰۳۲۳:۲۹:۰۱ ۱۴۰۰/۳/۳۱
آمارت رو از کجا آوردی!؟!؟
ناشناس۲۰۵۵۹۹۴۰۰:۱۷:۰۰ ۱۴۰۰/۴/۱
51 درصد شرکت نکردن و 13 درقد اراء باطله بود
ناشناس۲۰۵۶۰۰۹۰۰:۲۸:۰۵ ۱۴۰۰/۴/۱
دولت روحانی آنچنان بلایی بر سر اقتصاد کشور و معیشت مردم آورد که 50 درصد مردم در انتخابات شرکت نکردند.
ناشناس۲۰۵۶۲۳۹۰۷:۱۲:۱۶ ۱۴۰۰/۴/۱
۴ میلیون از ۲۸ میلیون میشه ۲۵ درصد باسواد؟
ناشناس۲۰۵۶۲۹۸۰۸:۲۱:۴۲ ۱۴۰۰/۴/۱
و این ثمره عملکرد فشلگونه و ضعیف دولت جناب روحانی بود.
ناشناس۲۰۵۵۸۱۳۲۲:۴۵:۴۱ ۱۴۰۰/۳/۳۱
این آقای خاتمی کلا خیلی بد حرف میزنه،
ناشناس۲۰۵۵۸۵۹۲۳:۰۷:۵۴ ۱۴۰۰/۳/۳۱
همین تفکرات امثال آقای خاتمی هست که باعث عدم حضور بیش از نصف مردم بوده
ناشناس۲۰۵۵۹۲۶۲۳:۴۰:۳۰ ۱۴۰۰/۳/۳۱
بایدن خیلی خر باشه که تحریمها رو برداره
ناشناس۲۰۵۶۱۸۷۰۶:۱۸:۲۶ ۱۴۰۰/۴/۱
آقای خاتمی! شما در جایگاهی نیستید که مردم رو تقسیم بندی میکنید و خط و نشان می‌کشید
ناشناس۲۰۵۶۲۲۴۰۶:۵۴:۵۳ ۱۴۰۰/۴/۱
مخالفان شرکت مردم در انتخابات حالا حالها باید بسوزند
ناشناس۲۰۵۶۲۲۶۰۶:۵۶:۲۴ ۱۴۰۰/۴/۱
در مورد میزان ارا نظرات متفاوتی وجود دارد.
ناشناس۲۰۵۶۳۰۰۰۸:۲۵:۱۶ ۱۴۰۰/۴/۱
امیدوارم جناب آقای رئیسی با دیدی وسیع از تمام ظرفیت جامعه نخبگان استفاده کنند و میدان رو برای نخبگان هموار کنند.
ناشناس۲۰۵۶۳۴۵۰۸:۵۶:۴۹ ۱۴۰۰/۴/۱
اقای خاتمی باید ببینه چرا مردم پای صندوق رای نیامدند !!!!!
ناشناس۲۰۵۶۵۷۶۱۰:۴۴:۱۹ ۱۴۰۰/۴/۱
چون گشت ارشاد برای بی حجاب‌ها پیامک اخطار می‌فرسته!!!!!!؟
ناشناس۲۰۵۶۴۲۱۰۹:۳۹:۱۹ ۱۴۰۰/۴/۱
درایران دولت میانه رو تاکنون وجود نداشته ، اصطلاح های کذایی را هم کنار بگذارید ، هرچه بود طرفدار اغنیا بوده نه فقرا و ضعفا
ناشناس۲۰۵۶۴۸۰۱۰:۰۴:۵۲ ۱۴۰۰/۴/۱
اقای خاتمی جهت تذکر اگر این ۴سال وضعیت ملت اصلاح نشه مطمعن باشید شرکت کنندگان در انتخابات بسیار کمتر هم خواهد شد..شما بجای علت به معلول می پردازید
الهی۲۰۵۶۵۳۲۱۰:۲۷:۱۸ ۱۴۰۰/۴/۱
کسی که گفته سال 90-91 قطعی برق نداشتیم رجوع کنه به آمار خواهد دید بدلیل نبود مواد اولیه و مشکلات تعمیرات دستگاه ها 90 درصد صنایع ازکار افتاده بودند پس برق نیاز نداشتند لذا برق قطع نمی شد.
صابر۲۰۵۶۷۶۲۱۲:۳۲:۳۳ ۱۴۰۰/۴/۱
آقای خاتمی شما در جایگاهی نیستید که به مردم تذکر دهید.
ناشناس۲۰۵۷۹۳۱۰۰:۳۸:۳۱ ۱۴۰۰/۴/۲
این اقا امارهاشو از کجا میاره
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

 2. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

 3. آقای مهندس ، آقای دکتر!

 4. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 5. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

 6. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 7. عکسی زیبا از جواد فروغی

 8. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 9. کارِ کیست؟!

 10. دو كلمه با ظريف و روحانی

 11. کشف ۲۰۰۰ کیسه سیمان احتکار شده

 12. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 13. یک نفر در کرج به اتهام انتشار تصاویر خالکوبی دستگیر شد

 14. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 15. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 16. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 17. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 18. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

 19. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 20. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

 21. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

 22. تحلیل "نیویورک تایمز" از مواضع اخیر رهبری در مورد مذاکرات وین

 23. سخنگوی دولت: ما کارنامه سیاهی به جای نگذاشته‌ایم

 24. اندیشکده آمریکایی: قطع روابط امارات و عربستان حتمی است

 25. رهبر انقلاب: در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 2. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

 3. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 4. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 5. کارِ کیست؟!

 6. دو كلمه با ظريف و روحانی

 7. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 8. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 9. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 10. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 11. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

 12. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

 13. سخنگوی دولت: ما کارنامه سیاهی به جای نگذاشته‌ایم

 14. رهبر انقلاب: در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد

 15. اعتراض تند روح الامینی به جلسه غیر علنی مجلس

 16. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 17. تجمع محدود در یکی از خیابان‌های تهران + ویدیو

 18. پاسخ قالیباف به نامه رضا کیانیان

 19. فرودگاه‌های تهران در روز تحلیف ریاست‌جمهوری بسته می‌شود

 20. انتقاد رضایی از طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنتی

 21. واکنش وحید یامین‌پور به طرح صیانت از حقوق کاربران

 22. ربیعی: کارنامه دولت، سیاه نیست/ روایت صفارهرندی از چینش کابینه رئیسی/ کارت زرد مجلس به رحمانی‌فضلی/ نظر لاریجانی درباره تغییر قانون اساسی

 23. واعظی: مجلس برای این تشکیل نشده که حق مردم را محدود کند

 24. قالیباف: مسدودسازی اینستاگرام و واتس‌اپ برنامه مجلس نیست

 25. روحانی: تجربه جنگ اقتصادی وکرونا نشان داد که فقط باید روی پای خود بایستیم

آخرین عناوین