عقب‌گرد عمر مفید ساختمانها از ۳۲ به ۲۶ سال

اقتصادی،   4000329097

بنا به گفته رئیس آزمایشگاه فنی و مکانیک، عمر مفید ساختمانها از حدود ۳۲ سال به ۲۶سال کاهش یافته که از دلایل مختلفی همچون مصالح غیراستاندارد، روشهای اجرای نادرست، طراحی نامناسب و نبود نظارت صحیح نشأت می‌گیرد.

عقب‌گرد عمر مفید ساختمانها از ۳۲ به ۲۶ سال

به گزارش ایسنا، عمر مفید ساختمان‌ها در ایران عقب‌گرد کرده است. احمد خرم ـ رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان ـ همواره خاطرنشان می‌کند که حدود ۵۰ سال قبل عمر مفید ساختمانها در ایران ۳۰ سال بود که با کشور آمریکا در این زمینه برابری می‌کرد. حالا آمریکایی‌ها این عدد را به بالای ۱۰۰ سال رسانده‌اند.

اما در ایران و آنطور که رییس هیات مدیره شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک می‌گوید عمر مفید ساختمانی که حدود ۳۲ سال بود در سالهای گذشته به حدود ۲۶ سال رسیده است.

با وجود آنکه دانش مهندسان ایرانی ارتقا یافته و بعضا از تکنولوژی روز بهره گرفته می‌شود، کارشناسان دلایل مختلفی را برای افت استحکام و ایمنی ساختمانها در ایران نام می‌برند که از آن جمله می‌توان به عدم به کارگیری مجریان ذی‌صلاح، سنتی بودن فرآیند ساخت، دخالت بهره‌برداران در نحوه احداث، پایین بودن استاندارد مصالح ساختمانی، طراحی نامناسب و پدیده شوم امضافروشی اشاره کرد.

برای حل این معضلات بارها از سوی کارشناسان راه حل‌هایی ارایه شده است. سازمان نظام مهندسی نیز که از سال ۱۳۷۴ به منظور ارتقای سطح کیفی سازه‌ها تشکیل شده ظاهرا در هدف اصلی خود ناموفق بوده است. برگزاری سمینارها و همایشهای مختلف هم نتوانسته منجر به ساماندهی وضع موجود شود.

اوایل فروردین ماه امسال احمد خرم ـ رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان ـ در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در صورت وقوع زمین لرزه ۶.۵ ریشتری یا بالاتر در تهران ۵۰۰ هزار واحد مسکونی تخریب ۱۰۰ درصد می‌شود و بیش از ۱.۵ میلیون تلفات جانی خواهیم داشت. بنابراین باید موضوع کیفیت سازه ها را جدی بگیریم و حتما از مجری ذی‌صلاح استفاده کنیم.

به هر ترتیب امروز تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک با سازمان نظام مهندسی به امضا رسیده است. مهمترین هدفی که ذیل این تفاهم نامه دنبال می‌شود می‌تواند افزایش عمر مفید ساختمانها به ۵۰ سال باشد که مجید کیانپور ـ رییس هیات مدیره شرکت آزمایشگان فنی و مکانیک خاک ـ درخصوص نیل به این هدف ابراز امیدواری کرده است.

وی خاطرنشان کرد: ظرفیت مناسبی برای ساختمان‌سازی در کشور وجود دارد به طوری که در سال‌هایی که بازار مسکن رونق داشت در حدود ۷۵۰ هزار واحد مسکونی توسط بخش خصوصی و در حال حاضر با کاهش رونق در این بازار هم اکنون میزان ساخت واحدهای مسکونی توسط بخش خصوصی به ۴۰۰ هزار پروانه ساختمان رسیده است.

رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک ادامه داد: با توجه به اهمیت بخش ساختمان در رونق اقتصادی کشور و با توجه به اینکه بخش ساختمان ۳۰ درصد اقتصاد کشور را شامل می‌شود باید تلاش شود تا در جهت استانداردسازی و کیفی‌سازی اقدامات بیشتر و موثرتری انجام شود.

وی از آمادگی شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در صدور پروانه و ارتقای پروانه و کنترل‌ در حین اجرا خبر داد.

کیانپور توضیح داد: آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک امسال برای ۴۲ هزار ساعت نفر آموزش را برای مهندسان سراسر کشور، برنامه‌ریزی کرده است که در تمامی استان‌ها این آمادگی وجود دارد. همچنین با توسعه فضای مجازی و برگزاری وبینارهای مختلف آمادگی برای آموزش مهندسان برای ارتقای پایه و ورود به پایه آزمون وجود دارد.

مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک ادامه داد: آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک بیش از ۱۰۰ دستورالعمل را در بخش‌های مختلف ژئوتکنیک، قیر، آسفالت، بتن و راهسازی، یا تولید محتوا کرده و یا در تهیه آن همکاری مستقیم داشته است.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

  2. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

  3. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

  4. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

  5. آقای مهندس ، آقای دکتر!

  6. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

  7. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

  8. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

  9. عکسی زیبا از جواد فروغی

  10. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

  11. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

  12. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

  13. کارِ کیست؟!

  14. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

  15. دو كلمه با ظريف و روحانی

  16. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

  17. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

  18. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

  19. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

  20. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

  21. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

  22. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

  23. دلسوزی دولت در روزهای پایانی یا مین گذاری برای دولت بعد؟!

  24. سخنگوی دولت: ما کارنامه سیاهی به جای نگذاشته‌ایم

  25. توکلی: آقای رئیسی! منتظر رئیس‌جمهور فعلی نباشید و به داد مردم خوزستان برسید

  ابر آروان

  آخرین عناوین