شکار یک تروریست پس از ۲۵ سال/ وقتی دوربین‌ها از گرما هنگ کرد!

فرهنگی   4000327017

محسن اسلام‌زاده کارگردان مستند «قصر قند» ضمن اشاره به روایت این مستند از هلاکت یک تروریست پس از ۲۵ سال تعقیب، از دشواری‌های ثبت این عملیات در قالب یک مستند گفت.

شکار یک تروریست پس از ۲۵ سال/ وقتی دوربین‌ها از گرما هنگ کرد!

 محسن اسلام‌زاده کارگردان مستند «قصر قند» که در حال حاضر به صورت اینترنتی در حال اکران است، در گفتگو با مهر درباره تولید آن گفت: مستند «قصر قند» محصول سال ۹۵ است. زمانی که ما از طریق شبکه افق مطلع شدیم یکی از تروریست‌های مشهور که حدود ۲۵ سال تحت تعقیب بوده، وارد مرزهای ایران شده و قرار است عملیاتی برای دستگیری و یا کشته شدن او اجرا شود، از من پرسیدند حاضری برای ثبت این عملیات به بلوچستان بروی که من استقبال کردم و خیلی سریع هم تیم را جمعی کردیم.

وی ادامه داد: این مستند روایت یک عملیات پیچیده اطلاعاتی است که در قالب آن جلیل قنبرزهی که از سال ۷۱ تحت تعقیب نیروهای امنیتی بود، به درک واصل شد. این تروریست ۱.۵ تن مواد منفجره همراه خود به ایران آورده و قرار بود کارگاه تولید کمربند انتحاری در کشور راه‌اندازی و ماشین‌های بمب‌گذاری را تجهیز کند. هدف‌گذاری‌اش هم انفجار این مواد در مناطق سنی‌نشین و شیعه‌نشین بود تا به بهانه آن جنگ‌های طایفه‌ای به راه بیفتند. اتفاقی که الحمدالله رخ نداد و از آن پیش‌گیری شد.

این مستندساز درباره روایت «قصر قند» از این عملیات توضیح داد: این مستند در گرمای ۶۰ درجه در بلوچستان تولید شد. دوربین‌های ما از ساعت ۹ و ۱۰ صبح به بعد به‌طور کامل خاموش می‌شد و ناگزیر بخش‌هایی از مستند با دوربین موبایل ثبت شده است. ما چند روز در بیابان و شاهد سربازانی بودیم که با دهان روزه این عملیات را به سرانجام رساندند. مسئول هدایت هلی‌کوپتر در آن عملیات می‌گفت من از پایگاه چابهار بلند می‌شدم، می‌آمدم و بعد از یکی دو ساعت عملیات، مجدد بازمی‌گشتم، یک سطل آب روی سرم خالی می‌کردند تا خنک شوم و دوباره با هلی‌کوپتر مسلح‌شده به میدان می‌آمدم.

وی ادامه داد: این خلبان هلی کوپتر می‌گفت در روز اصلی عملیات از ۱۰ صبح تا ۵ عصر این برنامه ادامه داشته تا نیروهای کمکی خودشان را رسانده بودند. ۴ روز تعقیب و گریز در بیابان اتفاق می‌افتد و ردزن‌های بلوچ را به کمک گرفته بودند تا رد این گروه را در آن بیابان پیدا کنند. نهایتاً هم از همین طریق توانسته بودند باغ نخل خرمای متروکه‌ای که در آن مخفی شده بودند، این گروه تروریست را غافلگیر کنند.

اسلام‌زاده درباره متفاوت‌ترین تجربه خود در فرآیند ساخت مستند «قصر قند» هم گفت: من سفر به بلوچستان زیاد داشته‌ام اما ارتفاعات منطقه قصر قند و نیک‌شهر را تا آن زمان ندیده بودم، به خصوص در آن فصل گرما. گرمای بسیار وحشتناکی را در آن منطقه تجربه کردیم. شب‌ها که در بیابان می‌خوابیدیم، دمای هوا در حدود ۵۰ درجه بود. خاطرم هست چفیه‌ای را خیس کرده بودم و همان‌طور در خواب هم با آن خودم را باد می‌زدم تا صبح! ساعت ۹ صبح سه دوربین ما از شدت گرما، هنگ کرد. خودم هم به مرز تشنج رسیده بودم چون چنین گرمایی را تا آن زمان تجربه نکرده بودم.

این مستندساز در پایان درباره تازه‌ترین فعالیت‌های خود بیان کرد: این روزها مشغول نهایی کردن مجموعه مستند «سرطان اجتماع» هستم که با نام تلویزیونی «به نام قانون» قرار است پخش شود و ان‌شالله در اوایل تابستان از آنتن شبکه مستند پخش خواهد شد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

 2. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

 3. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

 4. مکالمه عاشقانه پدر و دختر ایرانی که میلیون‌ها بار دیده شد

 5. آقای مهندس ، آقای دکتر!

 6. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 7. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

 8. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 9. عکسی زیبا از جواد فروغی

 10. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 11. کارِ کیست؟!

 12. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

 13. دو كلمه با ظريف و روحانی

 14. کشف ۲۰۰۰ کیسه سیمان احتکار شده

 15. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 16. یک نفر در کرج به اتهام انتشار تصاویر خالکوبی دستگیر شد

 17. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 18. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 19. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 20. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

 21. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 22. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

 23. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 24. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

 25. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

ابر آروان

آخرین عناوین