قلهکی در برنامه مجری عنوان کرد؛ اولویت مردم معیشت است؛ نه فیلترینگ / برای مردم دوقطبی های کاذب نسازیم

سیاسی،   4000326069

یک فعال سیاسی در برنامه مجری با بیان اینکه اجازه دهیم مردم در ۲۸ خرداد فارغ از دوقطبی های کاذب رأی دهند، گفت: شعار فیلترینگ همان شعار دروغین دیوارکشیدن در سال ۹۶ است؛ اولویت امروز مردم فیلترینگ و پیامک نیست؛ بلکه معیشت و رسیدگی به محرومان است.

اولویت مردم معیشت است؛ نه فیلترینگ / برای مردم دوقطبی های کاذب نسازیم

به گزارش الف ، برنامه "مجری"، شب گذشته و در آخرین قسمت با حضور رضا تقی پور از وزرای پیشین و نماینده مجلس شورای اسلامی، علی قلهکی خبرنگار و فعال سیاسی، محمدعلی وکیلی نماینده پیشین مجلس و فرید مدرسی روزنامه نگار و فعال سیاسی درباره سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که تا چند روز دیگر پرونده آن نیز بسته خواهد شد، به گفتگو نشستند.

تقی پور در ابتدای برنامه کلیت نظام را بر پایه نقش مردم و جمهوریت را مبنای قدرت انقلاب اسلامی دانست و گفت: امروز بیش از سه دهه است که خلاف نظریه هایی که تکیه دولت ها و حکومت ها را به قدرت سخت و نظامی می دانستند، پدیده قدرت نرم در دنیا مطرح است و به نظر من انقلاب اسلامی یکی از مصادیق بارز این قدرت نرم است. لذا تداوم انقلاب اسلامی نیز با حضور مردم و با تکیه به این قدرت نرم برخاسته از مکتب خواهد بود. 

این نماینده مجلس افزود: اینکه رهبر انقلاب نه تنها در این انتخابات بلکه در همه انتخابات ها اصل را بر مشارکت حداکثری می گذارند برای این است که این حضور این پیام را در دنیا منتشر می کند که پایه این نظام مردم هستند که قدرت ملی را تثبیت می کنند. 

نقش مشارکت بالا در انتخابات در حل بحران های آینده

وکیلی در ابتدای برنامه با بیان اینکه در سپهر سیاسی ایران همواره دوگانه انتخاب خوب و انتخابات خوب مطرح بوده است، اظهار داشت: همواره برپایی یک انتخابات خوب، مطلوب مقامات عالی نظام بوده است یعنی راهبرد رهبران نظام انتخابات خوبی بوده است که رقابتی باشد؛ در حالی که مطلوب کنشگران و جناح های سیاسی را انتخاب خوب تأمین می کند. ولی شوربختانه این روزها کم و بیش ترجیه انتخاب خوب بر انتخابات خوب در حال تبدیل شدن به یک گفتمان ملی است و این خطری است که می تواند کلیت جمهوریت را به چالش بکشد و اینکه قدرت نرم جمهوری اسلامی، مردم هستند را می تواند در پروسه زمان در گفتمان برخی خرده جریانات سیاسی کمرنگ کند.

نماینده پیشین مجلس افزود: در این جدال انتخاب خوب و انتخابات خوب، همواره وزن با انتخابات خوب بوده است چرا که این راهبرد نظام است و منافع انتخابات خوب و مشارکتی به اقتدار و گره گشایی نظام از بن بست های سیاست خارجه و مشروعیت بخشی به دولت های برآمده از صندوق رأی باز می گشت به طوری که حتی اگر دولتی به لحاظ کارآمدی دارای حداقلی از تیم اداره کنندگان بود ولی مشروعیت رأی خود را به دست آورده بود، یک دولت حداکثری قلمداد می شد و در تداوم فعالیت، از اعتماد به نفس بالایی برای حل بحران ها برخوردار بود.

این روزنامه نگار افزود: حالا تصور کنید این معادله به عکس شود و ما یک انتخابات حداقلی و کم فروغ داشته باشیم، حتی اگر بهترین ها و کارآمدترین افراد هم انتخاب شوند حتما اعتماد به نفس خروجی این انتخابات برای حل مشکلات حداکثری جامعه پایین خواهد بود و از سوی دیگر تلقی دنیا از چنین انتخاباتی یک تلقی منفی و آورده چنین انتخاباتی برای ارتقا قدرت نرم جمهوری اسلامی آورده بسیار حداقلی است. لذا اینکه گاهی با ساده انگاری می گوییم با نیامدن از رقیب انتقام می گیریم، باید بدانیم که این نیامدن موجب بازنشدن گره های کور در بخش های اجرایی کشور خواهد شد و نفع حضور حداکثری و مشارکتی برای کل مردم  و کلیت نظام سیاسی است.

در 28 خرداد می توان یک انتخاب خوب ذیل یک انتخابات خوب داشت

آصفی در ادامه این سوال را طرح کرد که آیا نمی شود یک انتخاب خوب در پرتو انتخابات خوب محقق شود یعنی هم مشارکت حداکثری را شکل داد و هم انتخاب خوبی داشت؟ 

قلهکی در پاسخ گفت: سه یا چهار ماه قبل، جرقه هایی از سوی برخی طیف های سیاسی زده شد که اگر مشارکت پایین بیاید رأی آوری گزینه مورد نظر آنها تقویت می شود اما رهبری در سخنان اخیرشان این تفکر را طرد کردند. 

وی افزود: از ابتدای انقلاب تاکنون تقریبا هر سال یک انتخابات خوب برگزار شده که در شرق آسیا بی نظیر است. نمونه بازر و مصداقی این ماجرا انتخابات 88 است که مشارکت مردم در آن 85 درصد بود و یک رکورد بی نظیر ثبت شد. شاهد بودیم طرف مغلوب که فکر می کرد خدشه ای در آرا وارد شده، معتقد به ابطال انتخابات بود اما رهبر انقلاب محکم پای جمهوریت نظام ایستاد. 

این فعال سیاسی بیان داشت: وقتی مردم با تمام قوا پای صندوق رأی می آیند، هم پای انتخاب خود می ایستند و هم از آن رژیم سیاسی که آن انتخابات را برگزار کرده و از ساخت قدرت پشتیبانی می کند، حمایت می کنند. اگر میزان مشارکت در انتخابات به زیر پنجاه درصد بیاید، طبیعتا آن رئیس جمهوری که می خواهد وارد پاستور شود اولین مشکلی که بعد از 28 خرداد خواهد داشت این است که به او برچسب رئیس دولت حداقلی زده می شود. 

قلهکی افزود: اما بازخورد آن برای بیرون از حاکمیت این است که مردم از حاکمیت و نظام سیاسی دل آزرده هستند که به تبع آن تحریم ها و مشکلات امنیتی بیشتر خواهد شد. تحلیلی که من قدری آن را معتبر می دانم اینطور مطرح می کند که خروجی اتفاقات آبان 98 دشمن را به این تصمیم رساند که مردم دارای مشکلات اساسی اقتصادی هستند و از حاکمیت گله مندند که خروجی آن شهادت حاج قاسم در عراق شد. یعنی آمریکایی ها از حوادث آبان به این نتیجه رسیدند که مردم ناراضی هستند و لذا آنها می توانند در این فضا اقدامی صورت دهند و از حمایت مردم نیز برخوردار هستند که البته تشییع بی نظیر پیکر حاج قاسم نشان داد که این تحلیل دشمن غلط بود.

وی با بیان اینکه همواره مردم در انتخابات مسیری را طی کرده اند که با نتیجه نظرسنجی ها و تحلیل جامعه نخبگانی متفاوت بوده است، افزود: بخشی از ابزاری که در انتخاب ما اثر می گذارد رسانه های داخلی و بخشی دیگر رسانه های بیرونی هستند. انتخاب خوب می تواند در سایه انتخابات خوب شکل بگیرد چرا که مردم فراز و نشیب ها و دو قطبی های مختلفی را طی کرده اند و به نظر می رسد می توانند 28 خرداد یک انتخاب خوب ذیل انتخابات خوب و حضور حداکثری داشته باشند. 

همه گرایش های سیاسی باید توسط دولت دیده شوند

آصفی با طرح این موضوع که در دوره های قبل اگر فلان گروه مرجع اعلام حمایت می کرد مردم نیز همان را دنبال می کردند، از مدرسی پرسید که وضعیت انتخابات پیش رو را چگونه ارزیابی می کند با توجه به اینکه در دو سه انتخابات گذشته گروه های مرجع و سلبریتی ها نیز در مشارکت مردم مؤثر بوده اند. 

مدرسی نیز در پاسخ گفت: ما در کشور جریان های سیاسی داریم که از مردم صحبت می کنند اما بخش کوچکی از مردم را مدنظر دارند و در مانیفست حزبی این جریان و شعارهای نمایندگانشان در مجلس می بینیم که مردم نقشی ندارند. تئوری پردازی این تفکر برای مردم اصالت قائل نیست و معتقد است اگر اکثریت مردم اشتباه انتخاب کردند باید با آن مقابله شود. حالا این جریان امروز از مردمسالاری دینی صحبت می کند. 

وی افزود: این در حالی است که مردمسالاری دینی که رهبری می گویند یعنی نقش مردم در جامعه با همه تفکراتش و این همان حرفی است که حاج قاسم می زد. بحث من انتخابات 1400 نیست بلکه دولت آینده است. همه مردم ایران با همه گرایش های سیاسی باید توسط دولت دیده شوند و دولت چه انقلابی باشد و چه غیرانقلابی موظف است برای 80 میلیون برنامه ریزی کند.

تقی پور در واکنش به سخنان مدرسی با بیان اینکه به نظرم دسته بندی آقای مدرسی بر مبانی نظام جمهوری اسلامی ایران نیست، اظهار داشت: در دنیا نظام های زیادی داریم که اکثراً خود را دموکراسی معرفی می کنند اما در کشور ما در 12 فروردین 58 رفراندومی انجام شد که مردم به جمهوری اسلامی آری گفتند که اگر اسلامیتش را حذف کنیم مدنظر مردم نیست. 

وی افزود: تفکری که اسلامیت در مقابل جمهوریت می داند، همان هدفی بود که غرب با ایجاد داعش آن را دنبال می کرد و یک استراتژی کلان به اسم اسلام هراسی در دنیا تعریف کرد؛ لذا رسالت اصلی جمهوری اسلامی این است که این مفهوم تبیین شود نه اینکه با یک تعاریف بینابینی سایه ای که تعابیر غربی بر این مفاهیم انداخته اند را تبیین کنیم. 

این نماینده مجلس اصلاح طلبی را جزو ذات اسلام خواند و بیان داشت: من گرایش اصلاح طلب و اصولگرا را قبول ندارم چرا که معتقدم این اصطلاحات را غرب درست کرده است؛ حتی با اینکه برخی با نیت خیر از این عبارات استفاده می کنند. بنابراین معتقدیم اصلاح طلبی و اصولگرایی در دورن نظام است ولی اگر از بیرون نظام کمک گرفتیم این دسته بندی ها کاذب می شود. من با اینکه در اواخر دولت آقای احمدی نژاد از دولت بیرون آمدم ولی امروز معتقد نیستم که حامیان او از ملت نیستند؛ این دسته بندی قطعا درست نیست. 

مدرسی گفت: ولی برخی اصلاً انتخابات را قبول ندارند یعنی چون فرم در نظام هست خودشان را با شرایط تطبیق می دهند وگرنه اساسا با انتخابات مشکل دارند. 

نتیجه همه دوره ها باید برای ما محترم باشد

قلهکی با طرح این پرسش از مدرسی که آیا شما بین انتخابات ها تمیز قائل هستید یا رأی مردم را در سال 76 و 92 برتر از رأی مردم در سال 84 می دانید؟ تصریح کرد: بعد از پیروزی آقای احمدی نژاد در سال 84 در روزنامه های اصلاح طلب بارها او و افرادی که به او رأی داده بودند، مورد توهین قرار گرفتند. چه کسی از عبارت "لشکر قابلمه به دست ها" در روزنامه اش نوشت؟ اگر همین الان آقای احمدی نژاد رأی بالایی دارد برای این است که به طیف های مختلف مردم که در دولت های گذشته در حوزه معیشت و حوزه های زیرساختی آنطور که باید و شاید کمک نشده بود با طرح های ویژه ای کمک کرد. 
وی افزود: وقتی درباره دولت احمدی نژاد صحبت می کنیم شاکله ای از خودش، معاون اول و وزرایش را شامل می شود که الان یکی از وزرایش در این جلسه حضور دارد؛ لذا اعضای دولت او انقلابی بودند فارغ از اینکه خود او امروز از شعارهای سال 84 به شدت فاصله گرفته است. 

این کنشگر سیاسی با بیان اینکه این توهین به رأی مردم در سال 96 نیز روی داد، گفت: عکسی که در کمپین انتخاباتی آقای روحانی تبلیغ شد و با معجزه تلگرام توانست 7 میلیون رأی بیشتر از دوره قبلی به دست آورد، سه خانم را با استایل دهه شصت نشان می داد که از پیاده رو در حال عبور هستند و زیرش نوشته بود "به عقب باز نمی گردیم؛ تا 1400 با حسن روحانی". یعنی رأی دادن به آقای رئیسی بازگشت به عقب است و در پیاده روها دیوار می کشد و از برپایی چوبه های اعدام صحبت شد؛ حتی خود آقای روحانی در وزارت کشور در جمع حامیانش گفت که رأی به حسن روحانی رأی به عدم افراطی گری است یعنی آن 16 میلیونی که به آقای رئیسی رأی داده اند افراطی هستند! و این مشکل را در انتخابات سال 96 مجلس هم داشتیم.

قلهکی با تأکید بر اینکه در این قضیه باید بی طرفانه و فارغ از صف بندی اصولگرا و اصلاح طلب فضا را بررسی کنیم، خاطرنشان کرد: براین مبنا رأی مردم در اسفند 98 به شاکله اصولگرا و انقلابی  که حدود 230 نفر از آنها وارد مجلس شورای اسلامی شدند هم برای ما محترم است. لذا اگر به این نتیجه برسیم که مردم در انتخابات بر اساس یک پارامترهایی انتخاب می کنند که در این پارامترها دوقطبی سازی و فضاسازی کاذب و تبلیغات هم اثر گذاشته است، بنابراین نتیجه همه دوره ها باید برای ما محترم باشد. 

ضرر جریاناتی که از رهبری پیش می افتند 

مدرسی با تأیید سخنان قلهکی گفت: این حرف درست است اما مشکل این است که جریانی در درون اصولگرایی نفوذ کرده است که این جریان با مردم به ماهو مردم مشکل ذاتی دارد. این جریان می خواهد نگاهی را از جمهوری اسلامی به نام حکومت اسلامی بیرون بکشد و انتخابات را در آن بی اثر و بی معنا کند. 

وی افزود: حرف آقای قلهکی حرف یک جریان سیاسی است که درست است با آن رقیب هستم ولی مشکل ذاتی با آن ندارم. من با کسانی مشکل ذاتی دارم که خودشان را حامی نظام نشان می دهند اما وقتی رهبری صحبتی می کند یا شورای عالی امنیت ملی تصمیمی می گیرد در مجلس یا بیرون مجلس علیه آن مسائل وارد عمل می شوند، توئیت می زنند و فراتر از رهبری حرکت می کنند. این خطرناک است چرا که ریشه های نظام را می زنند. فقط براندازها نیستند که دارند به نظام ضربه می زنند، بلکه جریانی که رهبری را تا جایی قبول دارد که با حرف های اینها موافق باشد هم دارد به نظام ضربه می زند.  

وکیلی در ادامه سخنان مدرسی بیان داشت: ما اجازه نداریم مردم را برش بزنیم؛ مردم اگر به دلخواه ما بودند، جمهوریت آری اما اگر به دلخواه ما نبودند فقط توده ای هستند که مصلحت را تشخیص نمی دهند و بنابراین حکومت قیم آنهاست و باید به اجبار راه بهشت را به آنها یاد بدهد. 

مدرسی گفت: آن طرفش را هم بگویید که افرادی بوده اند که از طرفداران سفت و سخت ولایت فقیه بوده اند اما به ضدولایت فقیه رسیده اند!

آصفی در پاسخ به مدرسی گفت: این ماهیت انسان هاست؛ افرادی بوده اند که تندترین شعارهای علیه آمریکا را می دادند ولی الان طرفدار پروپاقرص آمریکا هستند. زمانی که سخنگوی وزارت خارجه بودم عده ای به من انتقادهای تندی می کردند و می گفتند شما سازشکار و لیبرال هستی اما امروز همه شان آن طرف آب هستند! این را نمی شود به جریان تسری داد.

عده ای به حکومت اسلامی اعتقاد دارند نه به جمهوری اسلامی

وکیلی بیان داشت: عده ای به حکومت اسلامی اعتقاد دارند نه به جمهوری اسلامی و در مسیر رسیدن به حکومت اسلامی، می گفتند ابتدا انقلاب اسلامی و بعد جمهوری اسلامی و در گام نهایی باید به حکومت اسلامی برسیم. 
تقی پور در این خصوص گفت: البته شکل درست این تفکر هم وجود دارد و آن همان تمدن اسلامی است که مد نظر مقام معظم رهبری است. 
وکیلی تصریح کرد: بله. آن شکلی که رهبر انقلاب دنبال می کنند یک ساختار سیاسی برای کارآمدی جمهوری اسلامی است نه حذف صورت جمهوری اسلامی و لباس دیگری به نام حکومت بر تن آن پوشاندن. ساحت و شاخص کارآمدی جمهوری اسلامی رسیدن به یک تمدن اسلامی است. 

وی با بیان اینکه ماهیت انقلاب اسلامی نباید تغییر کند، گفت: صیانت از موازنه بین اسلامیت و جمهوریت برعهده ساختارهای جمهموری اسلامی است. یکی از مهمترین کارکردهای شورای نگهبان ایجاد موازنه بین این دو بال جمهوری اسلامی یعنی اسلامیت و جمهوریت است. لذا همه ساختارها برای این آمده اند که این دو را حفظ کنند. 

مدرسی نیز افزود: اینها از اسلامیت هم با افراط تعریف می کنند. حتی حوزه قم به اینها توجهی ندارد چون اسلامیت آنها را تکفیری می داند. 

آصفی در ادامه این مباحث گفت: وقتی از نظام صحبت میکنم نگاهم معطوف به حاکمیت است. سال 76 وقتی همه مردم فکر می کردند خاتمی می بازد و ناطق برنده انتخابات است، در خاطرات آقای هاشمی چنین آمده که موسوی خوئینی ها به دیدار آقای هاشمی می رود و می گوید که بابت تلقب نگرانی هایی وجود دارد و از سوی دیگر این نگرانی وجود دارد که رهبری در صحبتهایشان جوری بیان شود که به نفع یک کاندیدا باشد. 
وی افزود: آقای هاشمی می گوید من خدمت رهبری رفتم و گفتم چنین نگرانی وجود دارد. آقا فرمودند دستور دادم با اخلال و تقلب شدیدترین برخورد شود و تأکید کردند که من هیچ طرفداری از هیچ کاندیدایی نمی کنم؛ هر چی مردم انتخاب کنند همان است. ایشان سه روز بعد در سخنرانی برای خانواده شهدا می فرمایند که رأی مردم حق الناس است و با تقلب برخورد می شود. در واقع اصلاح طلبان پیروزی خود را مدیون آیت الله خامنه ای هستند. 

هاشمی معتقد بود اصلاح طلبان پیروزی را مدیون آیت الله خامنه ای هستند

وکیلی در تأیید سخنان آصفی اظهار داشت: من خودم خدمت مرحوم هاشمی بودم و خاطرم هست که در موضوعی که بر سر آن اختلاف بود، گفتند اگر آقای خامنه ای نبودند نتیجه 76 حتما چیز دیگری بود و بعد گفتند اگر آیت الله خامنه ای نبودند حتما نتیجه 92 چیز دیگری می شد. یعنی جمهوری اسلامی به لحاظ ساختاری مشکلی ندارد و به هر حال با همین ساختار انتخابات که ایرادات زیادی دارد ما اصلاح طلبان 76 را پیروز شدیم و با همین شورای نگهبان نیز پیروزی 92 و 96 و 94 را به دست آوردیم. حتی روزی از یکی از همین آقایان که فکر میکنم آقای تاجزاده بود، تیتر زد که "جنتی دینش را برای دنیای دیگران نمی فروشد". 
وی با بیان اینکه در این ادعا تردیدی ندارم و برای آن شاهد دارم، گفت: من عضو هیئت رئیسه مجلس دهم بودم که به اتفاق اعضا به دیدار اعضای شورای نگهبان رفتیم. در آن جلسه به آیت الله جنتی گفتم من از بودن در این مجلس هیچ لذتی نمی برم؛ آقای جنتی پرسیدند چرا؟ گفتم برای اینکه از گفتمان حاکم بر راهروهای این مجلس نه مردم باوری را استنباط می کنم و نه خدا ترسی را، بلکه شورای نگهبان ترسی بر این راهروها حاکم است. 
وکیلی افزود: آقای جنتی با شنیدن این حرف رو به آقای کدخدایی گفت کمیته ای برای بررسی قانون انتخابات با حضور آقایان تشکیل دهید؛ لذا معتقدم آقای جنتی حتما برای بهبود این قانون آمادگی دارد اما اشکال این است در مقامی که تصمیم می گیریم ناخواسته وارد تفاسیری می شویم که مضیق هست که با آن حساسیت حداکثری رهبر انقلاب بر حفظ و ضرورت جمهوریت نظام نمی خواند. 
جریان اصلاحات حتی اگر کاندیدایی هم نداشت دلیلی بر قهر با صندوق نبود

آصفی در بخش پایانی از مهمانان برنامه پرسید برای انتخابات پیش رو باید چه کرد؟ 

وکیلی پاسخ داد: نظر شخصی من به عنوان یک اصلاح طلب این است که نامزد اصلی ما صندوق رأی است نه افراد. حتی اگر این دو برادر که در فرآیند جبهه اصلاح طلبان نیستند ولی تأیید صلاحیت شدند هم نبودند، باز هم دلیل نمی شد که جامعه اصلاح طلب به صندوق رأی پشت کنند؛ چرا که صندوق رأی پلت فرم صیانت از جمهوریت است و تا این صندوق رأی هست هر کسی که دل در گروه اصلاحات جامعه دارد باید در انتخابات شرکت کند. 
وی افزود: کسانی که تایید صلاحیت شدند یعنی کارنامه داشتند و مصداق رجل سیاسی هستند و این یعنی سهمی در وضع موجود دارند و فرصت تاریخی را جمهوری اسلامی به آنها داده تا کارنامه ای برای خود شکل دهند؛ پس زیر میز نزنیم که این وضع موجود کارنامه آقای الف یا ب است؛ نه؛ این کارنامه همه ماست. بیان ادعاهای کلی و کپی برداری از برنامه های چند سال پیش هم دردی دوا نمی کند. 
این نماینده پیشین مجلس خاطرنشان کرد: چیزی که باعث راستی آزمایی می شود این است که به مردم بگوییم اگر رئیس جمهور شویم چه کاری برای کاهش تورم صورت خواهیم داد و اگر این کار را نکردیم قول میدهیم که برای چهار سال دوم به هیچ وجه در عرصه انتخابات حاضر نشویم. یعنی برنامه داشته باشند چرا که مطالبه مردم کارآمدی در حل مشکلات انباشته ملت ایران است. 
مدرسی نیز بیان داشت: کسی که دولت بعدی را برعهده می گیرد مردم را اذیت نکند. سیاستمداران ما به مردم آسیب می زنند. رواشناسی جامعه یعنی اینکه خشم مردم را به هر طریقی پایین بیاوریم. دیگر اینکه فردی که رئیس جمهور می شود خود را رئیس جمهور 80 میلیون ایرانی بداند، فارغ از طیفی که به آن تعلق دارد. موضوع بعدی این است که برای همه مردم مهربانی کند. من دست نوازش جمهوری اسلامی را بر سر مردم نمی بینم. فارغ از اینکه در قضیه بم یا کرمانشاه رهبری بین مردم تشریف می برند و ما آنجا متوجه روابط می شویم ولی رهبری با توجه به موقعیتی که دارد نمی توانند دائم میان مردم باشند. ولی مسئولان همین دولت کنونی در بحث کرونا یا قبل و بعد از آن، در دفتر خودشان نشسته بودند و فکر می کردند می توانند به این طریق کشور را اداره کنند. سوال من این است که چرا یک وزیر خودش نمی رود از سوپر مارکت محل خرید کند. فکر می کنند که ارزششان پایین می آید؟ 

آصفی پاسخ داد: البته من خیلی از وزرا و وکلا را دیده ام که خودشان رانندگی می کنند و در صف گوشت می ایستند.

مدرسی ادامه داد: من این رفتارها را و اینکه مسئولان بین مردم حضور داشته باشند و حرفهای آنها را بشنوند را پوپولیستی نمی دانم. 

اولویت مردم فیلترینگ و پیامک به دختر مردم نیست

قلهکی نیز با بیان اینکه اجازه دهیم مردم در 28 خرداد فارغ از دوقطبی های کاذب رأی دهند، اظهار داشت: مردم از سال 92 تا 1400 یک روندی را دیده اند و باید با تحلیل این روند پای صندوق بروند. رهبر انقلاب اولویت هایی تعیین کرده اند که فیلترینگ و پیامک به دختر مردم جزو آنها نیست بلکه اولویت اصلی کشور اقتصاد و معیشت و رسیدگی به محرومان است. 

وی با بیان اینکه به نظر می رسد دعوای اصلی در 1400 دعوا بین مدیرانی است که نگاه به داخل دارند و مدیرانی است که نگاه به خارج دارند، گفت: رئیس جمهور آینده اگر در سیاست خارجی بنای ادامه برجام و مذاکرات را دارد نمی تواند ظرفیت 2200 میلیارد دلاری منطقه و روابطی که با هند و چین و روسیه داریم را نادیده بگیرد. 

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: فضای اینترنت کشور دیگر فضای عقب گرد ندارد و طرح شعار فیلترینگ توسط یک جریان خاص، همان اشتباه دیوار کشیدن در پیاده روها در سال 96 است. بحث امروز مردم فیلترینگ نیست بلکه نگاه به داخل است. اگر مسئولان ما نگاه به داخل داشته باشند بیش از 70 درصد پهنای باند را به یک کشور بیگانه نمی دهند که هیچ نظارتی هم بر آن ندارند بلکه همین پلت فرمهای داخلی را آباد می کردند. ما اگر به دنبال وزیری هستیم که از سوپر مارکت سرکوچه اش خرید کند باید کسی را انتخاب کنیم که خانواده اش خارج از کشور نباشد! 

تقی پور نیز بیان داشت: قطعا اگر رئیس جمهوری بر سر کار بیاید که از دستاوردهای چندساله انقلاب اسلامی محافظت کند و قدرت ملی ما را افزایش دهد، مردم از او استقبال خواهند کرد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

  2. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

  3. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

  4. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

  5. آقای مهندس ، آقای دکتر!

  6. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

  7. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

  8. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

  9. عکسی زیبا از جواد فروغی

  10. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

  11. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

  12. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

  13. کارِ کیست؟!

  14. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

  15. دو كلمه با ظريف و روحانی

  16. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

  17. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

  18. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

  19. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

  20. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

  21. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

  22. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

  23. دلسوزی دولت در روزهای پایانی یا مین گذاری برای دولت بعد؟!

  24. سخنگوی دولت: ما کارنامه سیاهی به جای نگذاشته‌ایم

  25. توکلی: آقای رئیسی! منتظر رئیس‌جمهور فعلی نباشید و به داد مردم خوزستان برسید

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

   2. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

   3. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

   4. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

   5. کارِ کیست؟!

   6. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

   7. دو كلمه با ظريف و روحانی

   8. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

   9. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

   10. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

   11. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

   12. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

   13. سخنگوی دولت: ما کارنامه سیاهی به جای نگذاشته‌ایم

   14. توکلی: آقای رئیسی! منتظر رئیس‌جمهور فعلی نباشید و به داد مردم خوزستان برسید

   15. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

   16. جهانگیری: طعم تلخ مشکلات را چشیده‌ایم /در مقابل فریادهای مردم کاملاً بی‌پاسخ هستیم / این تعهد را می‌دهیم که خسارت مردم پرداخت خواهد شد

   17. تجمع محدود در یکی از خیابان‌های تهران + ویدیو

   18. رهبر انقلاب: هیچ گِله‌ای نمی‌شود از مردم داشت

   19. یک سؤال پیرامون حاشیه سفر اختصاصی ۳ نماینده مجلس

   20. حضور جهانگیری در استان خوزستان

   21. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

   22. فرودگاه‌های تهران در روز تحلیف ریاست‌جمهوری بسته می‌شود

   23. معاون اول رئیس جمهور: از زخم زبان‌ها، ذره‌ای ناراحت نمی‌شویم/ آنچه مردم ایران را رنج می‌دهد، تبعیض است

   24. روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شود

   25. ربیعی: کارنامه دولت، سیاه نیست/ روایت صفارهرندی از چینش کابینه رئیسی/ کارت زرد مجلس به رحمانی‌فضلی/ نظر لاریجانی درباره تغییر قانون اساسی

   آخرین عناوین