پیش بینی کارشناسان از قیمت سه رقمی نفت

اقتصادی،   4000326005

کارشناسان برجسته بازار نفت پیش بینی می کنند قیمت نفت امسال ممکن است به ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کند و بر این نکته توافق دارند که اوپک پلاس باید سقفی برای قیمتها ایجاد کند.

پیش بینی کارشناسان از قیمت سه رقمی نفت

به گزارش ایسنا، جف کوری، مدیر تحقیقات کالای بانک گلدمن ساکس در کنفرانس GEPEC "اس اند پی گلوبال پلاتس" ایده سه رقمی شدن قیمت نفت را مطرح کرد و نسبت به پایان سرمایه گذاری در پروژه های نفتی بلندمدت و پیامدی که می تواند روی قیمتها داشته باشد، هشدار داد.

اگرچه خود گلدمن ساکس صعود قیمت نفت به ۸۰ دلار در هر بشکه را پیش بینی کرده است اما کوری احتمال صعود قیمتها به مرز ۱۰۰ دلار تا پایان سال ۲۰۲۱ را بعید ندانست. وی افزود: در کوتاه مدت بازارها ۱۰ درصد احتمال می دهند که نفت در فاصله حال حاضر تا پایان سال ۲۰۲۱ به بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کند.

مدیر تحقیقات کالای گلدمن ساکس نسبت به چشم انداز سرمایه گذاری نفتی بدبین بود و خاطرنشان کرد همه در صنعت نفت به جای بازگشت به سرمایه گذاریهای بلندمدت، به دنبال آن هستند که زودتر پولشان را برگردانند.

دیدگاه کوری درباره قیمت نفت در اظهارات جرمی وایر، مدیر بازرگانی کالای شرکت ترافیگورا در نشست جهانی کالای فایننشیال تایمز مورد حمایت قرار گرفت. وایر در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت نفت می تواند به دلیل محدودیتهای احتمالی عرضه در سالهای آینده به ۱۰۰ دلار صعود کند، گفت: این احتمال وجود دارد زیرا برای این که تولید را تشویق کنید، به قیمتهای بالاتر نیاز دارید. ما به جذب سرمایه در این کسب و کار نیاز داریم و این احتمال وجود دارد که موجود بودن سرمایه و هزینه سرمایه برای این صنعت بالاتر برود.

راسل هاردی، مدیرعامل شرکت بازرگانی کالای ویتول هم هشدار داد جهان با کمبود احتمالی عرضه نفت در یک دهه آینده روبروست زیرا عقب نشینی از پروژه های سوخت فسیلی توسط بخشهایی از صنعت، شکافی میان عرضه و تقاضای پیش بینی شده ایجاد می کند. وی در نشست فایننشیال تایمز گفت: قیمت نفت تا پایان سال ۲۰۲۰ در محدوده ۷۰ تا ۸۰ دلار می ماند زیرا تولیدکنندگان اوپک پلاس با انتظار برای بازگشت صادرات نفت ایران به بازار، تولیدشان را همچنان محدود نگه می دارند.

در این بین، هلیما کرافت، مدیر استراتژی کالا در شرکت آر بی سی کپیتال مارکتس گفت: نفت ۱۰۰ دلاری تنها در صورتی اتفاق خواهد بود که شوک شدیدی بر بازار نفت وارد شود.

مایکل کوهن، اقتصاددان آمریکایی شرکت بریتیش پترولیوم در کنفرانس GEPEC گفت: با توجه به مازاد ظرفیت تولید عربستان سعودی و سایر اعضای اوپک و تولیدی که این کشورها در ماههای آینده وارد بازار می کنند، نفت ۱۰۰ دلاری بعید است. وی در خصوص سرمایه گذاریهای نفتی خوش بینی بیشتری نسبت به جفری کوری داشت و پیش بینی کرد قیمتهای بالاتر به عنوان یک محرک عمل می کنند.

توریل بوسونی، مدیر واحد بازارهای نفت آژانس بین المللی انرژی درباره قیمتهای نفت محتاط بود و گفت: در کوتاه مدت هر چند که سطح ذخایر نفت کاهش پیدا می کند اما همچنان مطلوب است چرا که اوپک هشت میلیون بشکه در روز مازاد ظرفیت تولید دارد و بنابراین احتمال کمبود عرضه در بازار وجود ندارد.

بر اساس گزارش پلاتس، اس اند پی گلوبال پلاتس آنالیتیکس انتظار دارد قیمت نفت برنت در تابستان در محدوده ۷۰ دلار در هر بشکه بماند اما در سال ۲۰۲۲ به محدوده ۶۰ دلار برگردد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

 2. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

 3. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

 4. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 5. آقای مهندس ، آقای دکتر!

 6. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

 7. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

 8. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 9. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 10. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

 11. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 12. کارِ کیست؟!

 13. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

 14. عکسی زیبا از جواد فروغی

 15. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

 16. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 17. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 18. کاروان‌ جدید تانکرهای آبرسان سپاه به خوزستان رسید

 19. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

 20. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

 21. نظرپور: تکلیف قانونی برای همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی

 22. رامبد جوان کرونا گرفت!

 23. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

 24. دلسوزی دولت در روزهای پایانی یا مین گذاری برای دولت بعد؟!

 25. تملقی ترسناک است که مقدس شود؛ و بخشی از جامعه برای آن کف بزند

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین