نشانه‌های امیدوار‌کننده از حضور در انتخابات آشکار شده است خیز مشارکت در سنجش‌های اجتماعی

سیاسی،   4000325039

مشارکت در انتخابات مطابق سه مرکز نظرسنجی سنتی که بیشترین اعتماد به آن‌ها بوده، یعنی ایسپا، دانشگاه تهران و صداوسیما نسبت به هفته گذشته رشد کرده است و پیش‌بینی می‌شود با به میدان آمدن برخی از مردد‌ها و منتظران به میدان از این هم بیشتر شود

خیز مشارکت در سنجش‌های اجتماعی

سرویس سیاسی جوان آنلاین: مشارکت در انتخابات مطابق سه مرکز نظرسنجی سنتی که بیشترین اعتماد به آن‌ها بوده، یعنی ایسپا، دانشگاه تهران و صداوسیما نسبت به هفته گذشته رشد کرده است و پیش‌بینی می‌شود با به میدان آمدن برخی از مردد‌ها و منتظران به میدان از این هم بیشتر شود. البته مردم حق دارند که از وضع موجود برنجند و نتیجه مشارکت هرچه شد، اول از همه بر گردن مسئولان است تا مردم. اگر جزم‌اندیشی و تعصب کورکورانه جناحی را کنار بگذاریم، روح و باطن مشارکت پایین در انتخابات ۹۸ که بیم آن می‌رفت-و می‌رود- که در ۱۴۰۰ هم تکرار شود، از گور ناکارآمدی مسئولان اجرایی و حل نشدن مشکلات معیشتی مردم برمی‌خیزد و نسبت دادن آن به حضور یا غیبت برخی افراد در میان نامزد‌ها یا مسائل جزئی‌تر دیگر ناشی از همان تعصب کورکورانه و دنبال کردن منافع شخصی و قبیله‌ای در انتخابات است. در همه انتخابات‌ها این روشنفکران هستند که تریبون‌ها را به دست می‌گیرند و نقش بازی می‌کنند و نقشه می‌کشند و نقاشی می‌کنند، اما این مردم هستند که رأی می‌دهند و چه بسا خلاف آن همه نقشه و نقاشی عمل می‌کنند. باز بعد از انتخابات‌ها این تریبون‌داران خودشیفته هستند که رأی مردم را تفسیر می‌کنند و معمولاً حرکت مردم به یک‌سو را که ممکن است دلایل خود را داشته باشد، به نفع آن نقشه‌کشی‌های خود و در جهت آن تفسیر و تأویل می‌کنند. در واقع آنچه اتفاق افتاده حرکتی از سوی مردم در جهت منافع دین و دنیای خودشان و سربلندی وطن است، اما تریبون‌داران همه را در جهت اشخاص و منافع گروه‌های سیاسی تفسیر می‌کنند. به نظر می‌رسد این‌بار نیز غافلگیری همه مؤسسات نظرسنجی و جناح‌های سیاسی از بالا رفتن مشارکت به بالای ۵۰ درصد محتمل باشد. سرزمین ایران هیچ‌گاه سرزمین کفتار‌هایی که از دستگاه روباه تغذیه می‌کنند، نبوده و سرزمین یلان و شیرانی بوده است که از شکار خود تغذیه می‌کرده‌اند. همچو شیری صید خود را خویش کن/ ترک عشوه اجنبی و خویش کن!

نشانه‌های امیدوار کننده

با این حال همه شرایط برای برگزاری یک انتخابات پرشور، آبرومند در درجه نخست و جبران ناکارآمدی و ضعف‌های مدیریتی با یک انتخاب درست در مرحله بعدی مهیاست. انتخاباتی که اگرچه متأثر از برخی نارضایتی‌ها از عملکرد دولت و همچنین فضایی کرونایی حاکم بر کشور، کم رمق آغاز شد، اما هرچه زمان به جلو پیش رفته، شیب تحرک و ترغیب مردم برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری افزایش معنا داری پیدا کرده؛ به گونه‌ای که بر اساس نظرسنجی‌ها مراکز معتبر افکار سنجی دانشگاهی میزان مشارکت ۳۷ درصدی پیش از برگزاری مناظره‌ها، اکنون از ۴۸ درصد فراتر رفته و این امیدواری را ایجاد کرده که تا پایان هفته جاری، بخش عمده‌ای از کسانی که هنوز در تردید به سر می‌برند، با حضور خود، میزان مشارکت در انتخابات ۲۸ خرداد را از ۵۰ درصد و بلکه فراتر از آن ثبت کنند.
این درحالی است که فعالان سیاسی دو جریان عمده کشور در مواضعی آشکار ضمن دعوت از مردم برای شرکت در این انتخابات سرنوشت ساز، تنها مسیر تغییر در روش حکمرانی را مراجعه به صندوق رأی می‌دانند و معتقدند قهر با صندوق رأی علاوه بر اینکه هیچ سیاستمداری را به اهداف سیاسی خود نمی‌رساند، پایه‌های قدرت را به خارج از کشور منتقل می‌کند که البته این روند دور از عقلانیت سیاسی است. اکنون جز یک جریان افراطی معدود در درون کشور که از فعالان فتنه ۸۸ به شمار می‌آیند، هیچ جریان دیگری در درون نظام، از قهر با صندوق‌های رأی حمایت نمی‌کند. جریانی که همسو با اپوزیسیون خارجی، سلطنت طلب‌ها و منافقین بر طبل تحریم انتخابات می‌کوبد. اما شواهد نشان می‌دهد که این افراطیون همچون گذشته راه به جایی نخواهند برد و بار دیگر از قافله مردم سالاری دینی عقب خواهند ماند.

۵۹ میلیون واجد شرایط رأی

دیروز معاون سیاسی وزیر کشور ضمن اعلام این خبر که همه شرایط برای برگزاری انتخاباتی امن فراهم شده است و با تأیید نشانه‌های افزایش مشارکت مردمی گفت: در حوزه ریاست جمهوری بیش از ۶۷ هزار و در شورا‌ها ۷۵ هزار صندوق رأی استفاده خواهیم کرد، که ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجدین شرایط رأی هستند. او اضافه کرد از این تعداد، رأی اولی‌ها ۱ میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ نفر هستند.
جمال عرف ادامه داد: تمام اقلام انتخاباتی به شعب ارسال شده است. دستورالعمل‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های تبلیغاتی به ستاد‌ها اعلام شده است. در خارج کشور ۴۵۰ صندوق خواهیم داشت. معاون سیاسی وزیر خاطرنشان کرد: ۲۷ خرداد تبلیغات انتخاباتی به پایان می‌رسد. وی درباره تأمین امنیت انتخابات گفت: ستاد امنیت انتخابات کار خود را انجام داده و جلسات مستمر داشته‌اند. با اعضای شورای امنیت کشور جلسه داشته‌اند و پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده‌اند. تاکنون مسئله مهم امنیتی گزارش نشده است و در امنیت کامل انتخابات را برگزار می‌کنیم.
عرف درباره میزان مشارکت در انتخابات تصریح کرد: بخشی از نظرسنجی‌ها در فضای مجازی در اختیار همه است و البته فاصله ۱۰ درصدی در نظرسنجی‌ها وجود دارد و اختلافی بین ۳۷ تا۴۷ درصدی وجود دارد. از دستگاه‌های نظرسنجی دعوت و درباره این اختلاف سؤال کرده ایم. باز هم با آن‌ها جلسه داریم تا ستاد انتخابات به عدد دقیق تری از میزان مشارکت برسد. رئیس ستاد انتخابات کشور درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی در روز اخذ رأی گفت: زمان اخذ رأی را افزایش داده ایم و یک ساعت زودتر انتخابات آغاز می‌شود و دو ساعت پس از ساعت ۲۴ اگر لازم شد انتخابات ادامه می‌یابد. شعب افزایش یافته است. نرم افزار شعبه در اختیار همه مردم قرار دارد. شعب ضدعفونی می‌شود. همه از ماسک استفاده خواهند کرد. فاصله اجتماعی رعایت می‌شود. اگر در شعبی پروتکل‌ها رعایت نشد، رئیس شعبه باید تذکر دهد. هلال احمر پذیرفته ناظر بهداشتی در همه شعب داشته باشد. یک شعبه سیار برای بیماران کرونایی خواهیم داشت که با همکاری هلال احمر انجام می‌شود. آمار بیماران را از وزارت بهداشت می‌گیریم و اگر بیماری مایل به رأی دادن بود، شعبه به بیمار مراجعه می‌کند.

ضرورت تعادل بین کرونا و انتخابات

عرف با بیان اینکه ایجاد تعادل بین کرونا و انتخابات که در تناقض هستند مهم است، گفت: باید مشارکت داشته باشیم، اما این مشارکت نباید به افزایش بیماری منجر شود، پس باید پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود. در این پروتکل‌ها شرایط برگزاری تجمعات آمده است مثلاً ۳۰ درصد ظرفیت اماکن سر باز استفاده شود و همه از ماسک استفاده کنند. می‌شود این تعادل را برقرار کرد و تجمعی در ورزشگاهی با ۳۰ درصد ظرفیت برگزار شود. ستاد‌های نامزد‌ها و ناظران می‌توانند این پروتکل‌ها را رعایت کنند. اگر پروتکل‌ها رعایت نشد، گزارش آن به مراجع ذی‌صلاح ارجاع داده می‌شود. معتقدم نباید این برنامه‌ها تعطیل شود البته باید پروتکل‌ها رعایت شود.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

 2. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

 3. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

 4. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 5. آقای مهندس ، آقای دکتر!

 6. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

 7. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

 8. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 9. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 10. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

 11. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 12. کارِ کیست؟!

 13. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

 14. عکسی زیبا از جواد فروغی

 15. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

 16. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 17. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 18. کاروان‌ جدید تانکرهای آبرسان سپاه به خوزستان رسید

 19. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

 20. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

 21. نظرپور: تکلیف قانونی برای همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی

 22. رامبد جوان کرونا گرفت!

 23. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

 24. دلسوزی دولت در روزهای پایانی یا مین گذاری برای دولت بعد؟!

 25. تملقی ترسناک است که مقدس شود؛ و بخشی از جامعه برای آن کف بزند

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 2. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 3. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 4. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

 5. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 6. کارِ کیست؟!

 7. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

 8. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 9. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 10. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

 11. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

 12. توکلی: آقای رئیسی! منتظر رئیس‌جمهور فعلی نباشید و به داد مردم خوزستان برسید

 13. جهانگیری: طعم تلخ مشکلات را چشیده‌ایم /در مقابل فریادهای مردم کاملاً بی‌پاسخ هستیم / این تعهد را می‌دهیم که خسارت مردم پرداخت خواهد شد

 14. تجمع محدود در یکی از خیابان‌های تهران + ویدیو

 15. رهبر انقلاب: هیچ گِله‌ای نمی‌شود از مردم داشت

 16. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 17. یک سؤال پیرامون حاشیه سفر اختصاصی ۳ نماینده مجلس

 18. حضور جهانگیری در استان خوزستان

 19. معاون اول رئیس جمهور: از زخم زبان‌ها، ذره‌ای ناراحت نمی‌شویم/ آنچه مردم ایران را رنج می‌دهد، تبعیض است

 20. روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شود

 21. سخنگوی دولت: ما کارنامه سیاهی به جای نگذاشته‌ایم

 22. امیر نصیرزاده: دشمن برای حجاب فرزندان ایران برنامه‌ریزی کرده است

 23. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

 24. بی اختیار، بی تقصیر، بی مسئولیت!

 25. اگر حاج قاسم بود

آخرین عناوین