ماجرای ادامه دار احراز صلاحیت‌ ها

گروه سیاسی الف   4000323128 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
 ماجرای ادامه دار احراز صلاحیت‌ ها

اعلام نتیجه بررسي صلاحيت داوطلبان رياست جمهوري توسط شوراي نگهبان در انتخابات 1400 موجب حرف‌وحدیث‌های فراواني شد. انتشار فايل سخنان اظهارات حیدر مصلحی، وزير سابق اطلاعات درباره چگونگي رد صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات سال 1392 نيز موجب واكنش‌هاي فراواني شده است. اگر چه روايت مصلحي از سوي عباسعلي كدخدايي، سخنگوي شوراي نگهبان تكذيب شد اما اين گونه حاشيه‌ها از گذشته نيز وجود داشته است. از سوي ديگر با وجود گذشت چند هفته از اعلام اسامي نامزدهاي انتخابات 1400 و برگزاري انتخابات در چهار روز آينده، موضع‌گیری درباره نامزدهاي عدم احراز صلاحيت شده هنوز ادامه دارد.

اين مسئله به‌ویژه درباره علي لاريجاني صدق می‌کند كه روز شنبه بيست و سوم خردادماه در بیانیه‌ای از شورای نگهبان درخواست کرد دلایل عدم احراز صلاحیتش اعلام شود. در بخشی از بیانیه لاریجانی خطاب به شورای نگهبان آمده است «با توجه به اثبات کذب بودن گزارش‌های داده‌شده به آن شورا در رابطه با بنده و خانواده‌ام در جریان بررسی احراز صلاحیت‌ نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، کلیه دلایل عدم احراز صلاحیت اینجانب را بدون هرگونه پرده‌پوشی به‌صورت رسمی و عمومی اعلام فرمایید. حداقل به اجرای سیاست‌ کلی مصوب رهبری معظم انقلاب در باب پاسخگویی آن شورا عمل نمایید.»

اشاره لاريجاني به سياست كلي انتخابات مصوب 24/7/1395 ابلاغي رهبر انقلاب اسلامي است كه در بند 2 - 11 بر «پاسخگویی مکتوب در خصوص دلایل ابطال انتخابات و رد صلاحیت داوطلبان در صورت درخواست آنان» تأکید دارد.

قانون لزوم رسیدگی دقیق به شکایات داوطلبین رد صلاحیت شده در انتخابات مختلف مصوب 1378 نیز بيان می‌دارد «کلیه مراجع رسیدگی‌کننده صلاحیت داوطلبان در انتخابات مختلف (به‌استثناء انتخابات خبرگان رهبری که مطابق اصل یک‌صد و هشتم (۱۰۸) قانون اساسی خواهد بود) موظفند صرفاً بر اساس مواد قانونی و بر اساس دلایل و مدارک معتبر که توسط مراکز مسئول قانونی به مراجع اجرائی و نظارتی ارسال‌شده است، به بررسی صلاحیت داوطلبان بپردازند و چنانچه صلاحیت داوطلبی را رد کردند باید علت رد صلاحیت را ... با ذکر مواد قانونی مورد استناد و دلایل مربوط به داوطلب ابلاغ نمایند».

بعد از بیانیه لاریجانی، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در توييتر نوشت: «‏احراز و عدم احراز صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری بر اساس اسناد و مدارک کافی و قابل‌اعتماد انجام پذیرفته و برای اعتراض به عدم احراز صلاحیت و انتشار عمومی دلایل آن در قانون انتخابات ریاست جمهوری حکمی پیش‌بینی‌نشده است».

اگرچه سخنگوی شورای نگهبان بر نبود حکمی درباره انتشار عمومی دلایل عدم احراز صلاحیت تأکید دارد اما بر اساس بیانیه علی لاریجانی به نظر می‌آید به خود وی نیز دلایل اعلام‌نشده است.

بعد از پاسخگویی سخنگوی شورا، علی لاریجانی در بیانیه دوم خود که همان روز انتشار یافت بر اینکه قبلاً در انتخابات متعددی صلاحیتش تائید شده تأکید کرد و خواستار این شد که اسناد و مدارک کافی و قابل‌اعتماد دلایل رد صلاحیتش منتشر شود.

در بخشي از متن بیانيه لاریجانی آمده است: «صلاحیت اینجانب، یک‌بار برای ریاست جمهوری و چند بار برای مجلس، مورد تأیید شورای نگهبان واقع گردیده است آیا اینجا جای استصحاب نبود؟ مگر اینکه با این بیان صریح رهبر معظم، شورای محترم، استنادات قوی داشته که بیان رهبری در استصحاب را کنار گذاشته‌اند، یعنی عملاً به رد صلاحیت اینجانب رسیده‌اند. لذا انتظار طبیعی است که بنده «اسناد و مدارک کافی و قابل‌اعتماد»‌ شورا را جدی‌تر مطالبه نمایم».

ماجرای اشاره به استصحاب به دیدار رهبر انقلاب اسلامی با اعضای شورای نگهبان در تاریخ 24/10/1382 برمی‌گردد که ایشان در مورد احراز مجدد صلاحیت فرمودند: «حساب آن‌کسی که بعد از احراز صلاحیت، عدم صلاحیتش ثابت‌شده، جداست و آن، محلِ‌ّ کلام نیست؛ اما مادامی‌که احراز عدم صلاحیت نشده، جای استصحاب صلاحیت است؛ آن‌وقت صالح بود، حالا هم صلاحیتش را استصحاب کنید. آن‌جایی هم که شک هست، استصحاب کنید»(استصحاب تأکید بر اعتبار حالت سابق و حکم به بقای چیزی ا‌ست که پیشتر به آن یقین وجود داشته است).

شایان‌ذکر است نامه رئیس سابق مجلس در پی سخنرانی رهبر انقلاب در سالروز عروج ملکوتی امام خمینی (ره) منتشر می‌شود که ایشان بیان داشته بودند: «به بعضی از افرادی که صلاحیتشان احراز نشد، ظلم و جفا شد و به آن‌ها یا خانواده‌هایشان که خانواده‌های محترم و عفیفی بودند، نسبت‌های خلاف واقع داده شد که بعداً ثابت شد آن گزارش‌ها غلط و خلاف است».

اگرچه شورای نگهبان در اطلاعیه‌ای که همان روز منتشر شد یادآور گردید «گزارش‌های نادرست در نظریه نهایی شورای نگهبان مؤثر نبوده است» اما با توجه به سخنان رهبر انقلاب اسلامی که به‌صورت علنی نسبت به این مسئله تذکر دادند انتظار است جبران آن نیز به‌صورت علنی توسط نهادهای ذی‌ربط صورت گیرد.

البته مسئله مهم درباره موضوع احراز صلاحیت‌های نامزدهای ریاست جمهوری این است که نباید از گفت‌وگو و بحث کارشناسی درباره نقاط ضعف قانون انتخابات ریاست جمهوری و چگونگی بهبود فرایند بررسی صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان ترس و واهمه داشت. در غیر این صورت نباید انتظار داشت ایرادات و اشکالات قانون طی زمان برطرف شود. این امر زمانی حائز اهمیت مضاعف می‌گردد که باید گفت مهم‌ترین انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران، انتخابات ریاست جمهوری است و ضرورت دارد به‌مثابه یک رویداد ملی که با مشارکت حداکثری مردم برگزار شود بدون هیچ شائبه و حرف‌وحدیثی با شفافیت کامل برگزار شود.

بنابراین چنین مباحثی هرگز به معنای تضعیف شورای نگهبان نیست بلکه آن‌ها نیز چنان‌که مبتنی بر قوانین بر این اعتقادند که در انتخابات رياست جمهوري بحث رد صلاحيت وجود ندارد و مسئله عدم احراز صلاحيت براي تصدي رياست جمهوري است.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان يازدهم خردادماه در گفتگویی با شبکه تلویزیونی پرس.تی.وی در پاسخ به سؤالی درباره بحث رد صلاحیت نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری، گفت: «ما در حوزه انتخاب ریاست جمهوری عبارت رد صلاحیت نداریم بلکه شورای نگهبان صلاحیت افراد واجد شرایط را احراز می‌کند؛ البته این نکته طبیعتاً به مفهوم این نیست که افرادی که صلاحیت آن‌ها احراز نشده است، شرایط نامناسبی دارند یا صلاحیتی برای مسئولیت‌های دیگر ندارند.»

ازاین‌رو مباحثه و گفت‌وگوی کارشناسی می‌تواند موجب شناسایی و آگاهی نسبت به نواقص، ابهامات و تعارضات قوانین و سیاست‌های انتخابات شود که لازم است تدبیری برای اصلاح و تکمیل آن‌ها در نظر گرفته شود. از جمله ضرورت دارد شوراي نگهبان دلايل رد صلاحيت يا عدم احراز صلاحيت را به داوطلبان به صورت مكتوب ارائه نمايد، در صورت هر گونه شك و شبهه، داوطلب موردنظر براي توضيحات بيشتر دعوت شود، آراي اعضاي شوراي نگهبان بويژه در انتخابات رياست جمهوري مي‌بايد به صورت شفاف اعلام شود و ... .

به طور كلي مسئله اساسی در اصلاح  قانون انتخابات رياست جمهوري می‌باید رعایت حق‌الناس و تلاش برای جلوگیری از هرگونه شک و شبهه در راستای افزایش حداکثری مردم برای تشکیل دولتی قوی باشد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۴۰۰۴۰۱۲:۵۶:۵۹ ۱۴۰۰/۳/۲۴
شورای نگهبان و سازمان صدا و سیما احتیاج به یک جراحی عمیق برای اصلاح در خور نام جمهوری اسلامی ایران دارند.
ناشناس۲۰۴۰۳۹۱۱۴:۳۳:۴۱ ۱۴۰۰/۳/۲۴
مثلا لاریجانی خیلی خوب و محبوبه باید تایید میشد؟
ناشناس۲۰۴۰۴۴۷۱۴:۴۹:۱۹ ۱۴۰۰/۳/۲۴
لاریجانی اگر تایید میشد و در صندوق رای به عنوان یکی از بانیان وضع موجود از مردم رای منفی میگرفت بهتر بود یا الان؟!
آشنا۲۰۴۰۴۶۲۱۴:۵۳:۲۷ ۱۴۰۰/۳/۲۴
چه ربطی دارد؟!
ناشناس۲۰۴۰۶۱۴۱۵:۴۲:۵۶ ۱۴۰۰/۳/۲۴
مگه مسئوليت انتخاب افراد خوب و محبوب به عهده شوراى نگهبان هست؟
ناشناس۲۰۴۰۰۵۳۱۳:۰۰:۵۸ ۱۴۰۰/۳/۲۴
لاریجانی یار غار و گرمابه و گلستان رییس جمهور که نگداشت روحانی در موقع مناسب استیضاح شود و با وجود تصویب تفحص از بانک مرکزی در صحن مجلس نگذاشت تفحص از بانک مرکزی در زمان مناسب خودش انجام شود و در مسله بنزین بجای مجلس خودش یک تنه بجای مجلس تصمیم گرفت فقط در این سه مورد لطمات جبران ناپذیر مادی و معنوی و جانی وارد کرد بدرستی رد صلاحیت شد و انشالله به همراه دولت در آینده نزدیک باید محاکمه گردد
ناشناس۲۰۴۰۰۸۰۱۳:۰۷:۵۵ ۱۴۰۰/۳/۲۴
کو گوش شنوا!
ناشناس۲۰۴۰۱۳۰۱۳:۲۱:۱۴ ۱۴۰۰/۳/۲۴
خوب باید شورای نگهبان جهت افکار عمومی دلایل رد صلاحیت را چاپ عمومی کند
سلام۲۰۴۰۱۵۶۱۳:۲۷:۱۰ ۱۴۰۰/۳/۲۴
با توجه ب انطباق صحبتهای جناب مصلحی بر انچه مرحوم هاشمی گفته بود و با توجه ب جایگاه فقهی و اخلاقی ایندو بنظر میرسد تکذیب ا.کدخدایی و اصرار بر نادرستی اظهارات انها دیگر وجهه ندارد.هرچند علت اصلی این اصرار ا.کدخدایی بخاطر حرفهایی است ک ایشان در رد ادعای هاشمی گفته بود.حرفهایی ک دوستان میتونن با سرچ پیدا کنن.
فرناز۲۰۴۰۱۵۷۱۳:۲۷:۴۰ ۱۴۰۰/۳/۲۴
این مطلبی که آقای مصلحی گفتند رو مرحوم هاشمی رفسنجانی هم اشاره کرده بودند که به خاطر گزارش یک مقام عالی رتبه امنیتی رد صلاحیت شده بودند، که امروز معلوم شد آن شخص آقای مصلحی بوده است.
ناشناس۲۰۴۰۴۴۱۱۴:۴۷:۵۵ ۱۴۰۰/۳/۲۴
حجت الاسلام هاشمی اگر عملکرد قابل قبولی داشت در انتخابات مجلس ششم و ریاست جمهوری سال 84 با دست رد مردم مواجه نمی شد.
ناشناس۲۰۴۰۱۵۹۱۳:۲۸:۲۲ ۱۴۰۰/۳/۲۴
عدم احراز صلاحیت همون رد صلاحیته دیگه.. مثلا یارو در کنکور قبول نشده، ازش میپرسن تو رد شدی؟؟ میگه نه ،من رد نشدم--- فقط قبول نشدم..
ناشناس۲۰۴۰۵۳۶۱۵:۱۱:۱۷ ۱۴۰۰/۳/۲۴
احراز صلاحیت نشد یعنی مطمین نشدیم که صلاحیت رئیس جمهور شدن داری ولی رد صلاحیت یعنی مطمین شدیم صلاحیت نداری
ناشناس۲۰۴۰۲۱۷۱۳:۴۷:۳۱ ۱۴۰۰/۳/۲۴
لاریجانی قطعاً از دلایل عدم احراز صلاحیتش خبر دارد بهتر است این بازی ناخوشایند را متوقف و خودش دلایل را بیان کند _____ نمایش ورود لاریجانی به وزارت کشور و شیوه‌ی ثبت نام هالیوودی را همه دیدند صلاحیت لاریجانی از نظر ۹۶٪ از مردم مردود و منتفی است
ناشناس۲۰۴۰۵۷۸۱۵:۲۶:۵۱ ۱۴۰۰/۳/۲۴
از نظر ما هم صلاحیت ندارد ولی اینکه چرا از نظر شورای نگهبان صلاحیت ندارد مهمتر است و حداقل به خودش اعلام کنند.
ناشناس۲۰۴۰۶۲۳۱۵:۴۶:۴۰ ۱۴۰۰/۳/۲۴
دوست عزیر لطفا عبارت مردم را تعریف کنید. احمدی نژاد هم فقط کسانی که طرفدار خودش هستند را مردم می نامد.
حسین زاده۲۰۴۰۶۴۰۱۵:۵۵:۵۷ ۱۴۰۰/۳/۲۴
بله من قبول دارم که لاریجانی از نظر اکثریت مردم مورد تائید نیست یک دلیلش هم اینکه چرا در این ۳۰ سال برای رد صلاحیت بیخودی دیگران ساکت بوده
ناشناس۲۰۴۰۲۲۳۱۳:۴۹:۳۴ ۱۴۰۰/۳/۲۴
لاریجانی باید زمین خدا را ببوسد و شکر بجای آورد که به مجمع تشخیص فرستاده شد در حالی که ایشان باید تحت الحفظ به دادگاه میرفت و پاسخگوی عملکردش در بوجود آمدن حوادث بنزینی باشد
ناشناس۲۰۴۰۲۲۷۱۳:۵۰:۲۹ ۱۴۰۰/۳/۲۴
طرف خودش داره میگه : دلایل رد صلاحیت منو اعلام کنید . میگن : نه ! نمیشه !!!!!!!!!
ناشناس۲۰۴۰۲۴۵۱۳:۵۵:۰۹ ۱۴۰۰/۳/۲۴
مطمئن باشید چند سال بعد اگه میاد می گه .چی شد لاریجانی را هم رد کردیم و بعد دو مرتبه یکی دیگه تکذیب میکنه
ناشناس۲۰۴۰۳۰۴۱۴:۱۵:۰۶ ۱۴۰۰/۳/۲۴
چنانچه شورای نگهبان فقط و فقط این بار تمام اسناد و شواهد و دلایل خود را در ارتباط با عدم احراز صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری منتشر کند مطمئناً دیگر هرگز و هرگز هیچ کاندیدای درخواست انتشار مستندات را نخواهد داد .
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. احکام «فوق العاده ویژه معلمان» اصلاح شد/ اعمال تغییرات در حقوق مرداد فرهنگیان

 2. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 3. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 4. فقط‌ برو‌!

 5. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 6. اسب زین شده یا چموش؟!

 7. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 8. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 9. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 10. محتمل‌ترین گزینه‌ها برای سکانداری وزارت آموزش و پرورش

 11. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 12. توصیه رهبری به رئیسی درباره تشکیل دولت/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از نقاط ضعف ظریف/ روحانی آینده‌ای در سیاست ایران ندارد؟

 13. رهبر انقلاب: مردم پاسخ قاطعی به توطئه تحریم انتخابات دادند/ جابجایی آرام دولت‌ها نشانه وجود عقلانیت و طمأنینه در کشور است

 14. واکنش شریعتمداری به تهدید اسراییل/ این چراغ سبز، قرمز می شود اگر ...

 15. پیشنهاد تعطیلی ۲ هفته ای کشور فردا بررسی می‌شود

 16. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 17. نویسنده آمریکایی: اشتباهات ترامپ را در برابر ایران تکرار نکنید

 18. خداوند بر پیشوایان واجب کرده که سطح زندگی خود را با مردم ناتوان برابر کنند

 19. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 20. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 21. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 22. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 23. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 24. واکنش رضا کیانیان به پاسخ قالیباف: با طرح شما قدرتمندان قدرتمند تر و مردم فقیر تر خواهند شد/ دنیای مجازی هم در کنار دنیای واقعی از مردم دریغ خواهد شد

 25. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 2. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 3. فقط‌ برو‌!

 4. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 5. اسب زین شده یا چموش؟!

 6. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 7. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 8. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 9. محتمل‌ترین گزینه‌ها برای سکانداری وزارت آموزش و پرورش

 10. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 11. توصیه رهبری به رئیسی درباره تشکیل دولت/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از نقاط ضعف ظریف/ روحانی آینده‌ای در سیاست ایران ندارد؟

 12. رهبر انقلاب: مردم پاسخ قاطعی به توطئه تحریم انتخابات دادند/ جابجایی آرام دولت‌ها نشانه وجود عقلانیت و طمأنینه در کشور است

 13. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 14. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 15. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 16. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 17. ضرغامی: روحانی رفت!

 18. کرونا در کشور رکورد زد/ واکنش حسین شریعتمداری به مخالفین طرح صیانت/ توضیحات واعظی درباره تاخیر روحانی در دیدار با رهبری/ پیش‌بینی عنابستانی درباره فیلترنشدن اینستاگرام

 19. کم‌کاری برای «صیانت» از افکار عمومی

 20. پاسخ قالیباف به نامه رضا کیانیان

 21. حسین شریعتمداری: «همه یا هیچ» یعنی در جا زدن!

 22. انتقاد رضایی از طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنتی

 23. جهانگیری: هیچ کس از ما نپرسید چگونه نفت فروختید

 24. واعظی: مجلس برای این تشکیل نشده که حق مردم را محدود کند

 25. قالیباف: مسدودسازی اینستاگرام و واتس‌اپ برنامه مجلس نیست

آخرین عناوین